Pod kupolí

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50429/pod-kupoli-50429.jpg 4.51550
Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Under the Dome (2009)

Kniha Pod kupolí

Lector

Pravidelný jarní poslech S. Kinga. A jsem mile překvapen. „Kupole“ je dílko, které je hodno pozornosti. Je to sociologický myšlenkový experiment popsaný na téměř tisícovce stran. Přestože autor v epilogu klade akcent na jiné věci, mne zaujala právě tato rovina děje.
Knih, které poukazují na schopnost člověka chápat se moci, kdykoliv je to možné, je jistě bezpočet. V tomto smyslu asi není „Kupole“ nikterak výjimečná. Za pozornost však stojí dynamika procesů, které autor až velmi naturalisticky popisuje. Stačí jen několik desítek hodin, aby psychopat ovládl lidskou komunitu a ta se mu přizpůsobila.
Před několika lety budily velký zájem Cílkovy (a nejen jeho) knihy zaměřené na přežití v situacích, kdy kolabuje civilizace. Mnozí autoři a čtenáři byli fascinováni různými scénáři a zaobírali se jimi tu akademicky, tu velmi pragmaticky. Pokud se týká sociální psychologie, je nepochybně užitečné přečíst si tohoto Kinga, neboť velmi barvitě líčí psychologii různých aktérů takových scénářů, jejich motivaci a nástroje a postupy, které mohou být uplatněny. Běhá z toho mráz po zádech. Stačí se pak rozhlédnout a skrze „Kupoli“ posoudit pár lidí kolem sebe.
King je jako vždy velmi přesvědčivý – prostě umí. V textu jsem objevil několik věcí (některé z nich jsou řádně přitaženy za vlasy, přestože se autor na konci odvolává na odbornou spolupráci), které by asi v praxi (USA, 2009) fungovaly jinak, ale chápu, že jsou součástí příběhu a bez nich by to asi muselo být napsáno jinak. Technická stránka románu pro mne však zase tak není důležitá, byť ten armagedon byl docela zbytečný.
Obecně platí, a King není výjimkou, že mistři thrillerů a horrorů (ale toto není horor, přestože to nějaká citlivá duše do tohoto žánru zařadila) jsou dobří v gradování děje, ale mají problémy s jeho rozuzlením. Projevilo se to i zde, ale zrovna tady to není tak okaté a je to asi mnohem lepší než jiné konce. Člověk si vybaví roztomilý konec jedné z epizod filmu „Men in Black“. Tento sci-fi prvek je pro mne osobně přijatelnější než některá hororová vyvrcholení.
Když jsem u „Tolkiena“ chválil překlad, musím to tady vykompenzovat. Paní překladatelce unikají některé reálie.
Přesto všechno hodnotím „Kupoli“ jako jedno z Kingových nejlepších děl. A jako jediné zatím řadím do doporučených knih.

povi

Nevím,jak to King dělá,ale věřím všemu,co se v jeho knihách děje.A proto mě tak děsí.Proto je pro mě King opravdu PAN spisovatel.Protože co my víme,kdy si z nás někdo nad náma udělá mravence?

sharik

Nečetl jsem zas tolik děl od Kinga, ale Pod kupolí bylo zatím to nejlepší. Proč? Zejména kvůli psychologii a uvěřitelnosti každé z mnoha postav tohoto masivního díla. Není to román jen o tom, že maloměsto se ocitne v izolaci a my nevíme proč. Je to o psychologických dopadech, o tom, jak se ukazuje to nejlepší a zejména to nejhorší v lidech, když ztratí dohled a získají moc. King pracuje s postavami skutečně detailně a na více jak tisíci stranách se díky tomu neztratíte, ani se nezačnete nudit nebo ztrácet pozornost. Co je ale podle mě hlavním tématem románu? Odolnost davu a myšlení stáda. Tohle téma se proplétá a prosakuje celou knihou a myslím, že nádherně se završuje v závěru, který je tolika čtenáři (dle mého naprosto neprávem) kritizovaný. Kingovo Pod kupolí je totiž neuvěřitelně skvělý román od začátku do konce a na každé jedné stránce...

Aveli

Skvělá knížka. První od Kinga. Nikdy jsem nečetla tak obsáhlou knihu, která by mě stále bavila a tahala do děje. Bavilo mě, poznávat jednotlivé postavy, které rozhodně nejsou černobílé.

el-zbych

Skvělá!

Roux

Dle Kingovských měřítek jsou zde určité pasáže, které jsou až přehnaně natažené a říkáte si, že by se nic nestalo, kdyby tam vlastně nebyli. Na druhou stranu, má to dobře napsané a vymyšlené, to se Kingovi musí nechat. Kniha mě bavila o čemž svědčí i fakt, že jsem ji přečetla celou.

Polly

RamonVarga: Ten konec je nejlepší. Těšila jsem se na něj celou knihu a nezklamal.
( spoiler ! ) Typický Kingovský konec s velkým fightem a spoustou ohně a dramatických situací. :)

DericCaster

I přesto, že knížka je poměrně dlouhé čtení, jsem se při čtení vůbec nenudil. Příběh na mne působil velmi reálně a barvitě. Musím přiznat, že od kinga je to teprve druhá knížka, kterou jsem četl, ale spisovatel mne celkem baví. Asi dám nějaký čas pauzu, ale budu číst další. Knížka krásně vykresluje jak se pod tlakem vybarvují povahy lidí a také hezky poukazuje na fakt, jak se dají lidé lehce manipulovat.