Pod kupolí

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí ... celý text

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet.
Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50429/pod-kupoli-50429.jpg 4.51208

Under the Dome (2009)

Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

simona5r

I když si dal King velkou práci s promyšlením příběhu, zakomponováním mnoha osob a dodržením technických detailů, tak se určitě nestanu Kingovým fandou. Ten počet stran je šílených a prvních 200 stran jsem vyloženě protrpěla. Ale pak už jsem to prostě musela dočíst, protože mě zajímalo, jak to nakonec dopadne. Určitě dobře napsané dílo, ale tohle prostě není můj "šálek kávy".

Lucisatko

Pro mě je to zkrátka klasická Kingovka. Prostě King tak jak ho mám ráda, nic víc k tomu nemám co dodat :-)

SONP

Pár let předtím, než se strejda Donald stal prezidentem USA a než jsme vůbec u nás doma poznali strejdu Andreje, napsal Stephen King tenhle antipopulistický epos o slabosti většiny a síle menšiny obyčejných lidí, a definitivně se vybarvil coby příznivec amerických demokratů.
Scifi prvek je tu jen velmi slabě přítomen a posloužil autorovi jen k tomu, aby na jeho oblíbené americké maloměsto mohl položit kupoli a vytvořil z něj akvárium k pozorování toho lidského hemžení a vzájemného požírání (a občasných kladných vlastností). Velmi chvályhodné, ale muselo mít tohle dílko opravdu 1.000 stran? A to podle doslovu zapracovala mistrova editorka a zkrátila toho dinosaura do přijatelných mezí! To bych ovšem nechtěl vidět, jak to vypadalo předtím. Odboček a rozličných dějových linií tu nejsou desítky, ale snad stovky. Každá z nich je sice obsazena kingovskými postavičkami, takže číst se to kupodivu dá, ale jen s velkým vypětím. Přes sílu knihy byl proto celkový zážitek rozmělněn do tří hvězd, ale to závěrečné komorní finále v závěrečné desetině knihy má u mne pět (růžových) hvězdiček. 70%, ale teď mám fakt chuť přečíst si něco hodně svižného.

PetK

Taky jste jako děti trhali mouchám křidýlka? Tak bacha, aby se vám to šeredně nevrátilo...
Bohužel jsem se občas ztrácela v množství postav, nicméně to nic nemění na tom, že King umí děs a hrůzu stylem, jaký má těžko obdoby.

redsharon

Příběh naprosto skvělý, strašně se mi to líbilo. Trvalo mi trochu déle, než jsem se zorientovala v postavách, ale nakonec jsem se tím prokousala. Akorát ten konec mě zklamal. Přišlo mi, že se vůbec nehodí k celému příběhu. Jako vážně.. ani trochu. Ale to je celý King. Vždy nás bude překvapovat. :-)

Knihožroutová

Hrozně mě to bavilo. Konec nic moc, ale na to už jsem u Kinga docela zvyklá, má jiné silné stránky, je hlavně skvělý psycholog a geniální vypravěč.

galadrielin

Manipulace je mocná čarodějka! A druhý radní je jejím skutečným mistrem. Množství postav opravdu dává zpočátku zabrat, ale jak se zorientujete, bude se vám kniha odkládat těžko. Bát se nebudete, ale zaručeně vás vyděsí!

Kamcatak

V celé první polovině knihy jsem opravdu měla problém orientovat se mezi desítkami postav a i mi nevyhovovalo časté přeskakování mezi jejich liniemi, ale i tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout, bavilo mě sledovat, co se s lidmi děje v takové situaci, King z této knihy udělal tak trochu děsivou psychologicko-sociologickou studii z izolovaného prostředí, kde jsou lidé odkázání sami na sebe a jak je toho kdo schopný zneužívat.

K seriálu:
Před časem jsem viděla seriál, který mě opravdu bavil, ale po přečtení knihy jen žasnu, co to v tom seriálu natropili.. Nejen, že předělali osudy a jména spousty postav (to je samozřejmě vcelku i pochopitelné), ale oni úplně předělali původ a důvod Kupole, což změnilo jednu ze základních myšlenek a poselství této knihy... Nyní mi seriál přijde jako odpad, který vůbec nedává smysl :D

Ivan Kučera

Seriál som zabalil po prvej, priemernej sezóne, ale tlstá románová predloha ma značne bavila. Pritom tomu sám príliš dobre nechápem, nakoľko od Kinga tlsté romány príliš nemusím a rozhodne nemusím ani spojenie "King a sci-fi". Našťastie, v Pod kupolou sú motívy sci-fi síce dôležité, až kľúčové, ale v jadre ide o dramatický triler o jednom mestečku, ktoré zničilo samo seba po tom, čo boli jeho obyvatelia uväznení pod tajuplnou kupolou. Nepozdával sa mi len dosť kuriózny, obskúrny, absurdný a WTF koniec, ktorý bol navyše spráskaný dosť narýchlo, akoby to Kinga už nebavilo a tak to proste len "nejako" ukončil a išiel domov (a editor sa mu bál niečo na to povedať).

aginecka

To byla síla! V první části jsem chtěla několikrát přestat číst, tu tíživou atmosféru - bezmoc, nespravedlnost - jsem vydýchávala jen těžko... Ale nešlo to, byla jsem chycená!

Hana86

Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, knihu jsem po 50 stranách odložila na několik měsíců. Bylo to asi tím, že jsem měla ze začátku problém s orientací mezi postavami, protože jich je mnoho. Ale když jsem potom byla ve správném rozpoložení, byla jsem nadšená a četla jedním dechem.
Je zde děsivě popsáno, co se stane, když najednou přestanou platit společenská pravidla při krizové situaci, kdy je určitá část lidí oddělena od zbytku světa. Vše se zvrhne v chaos. Perfektně popsaná psychologie postav.
Kniha je bezvadná!

papajapa

Po prokousání rozsáhlým výčtem postav je to nezapomenutelná kniha. Dle mého názoru jedno z lepších děl od Kinga. Jediné co mi nesedělo bylo vysvětlení původu kupole, ale na druhou stranu jak jinak to udělat.
Dlouho jsem přemýšlela o příběhu s mravenci. O tom jak silnější ubližuje slabšímu ať je to z jakéhokoliv důvodu.
Každopádně knihu všem doporučuji a rozhodně se nebojte množství stránek.

Pustila jsem se do sledování seriálu. Ze začátku jsem byla zklamaná a naštvaná, protože i když je spousta postav zanechaná, jsou tam velké rozdíly jako např. Zrzek není doktor, ale hasič, který uvízl vně kupone, Dale Barbie není kuchař, ale vymahač dluhů aj.

Sarbonne

Chvílemi jsem si říkala, že by to šlo napsat i kratší. Přesto jsem dnes dočetla a ještě pár stránek bych snesla :) Přiznám se bez mučení, že se jedná o první knihu, kterou jsem od Kinga četla. Ale rozhodně to nebude kniha poslední.

BuryHK

Můj první komentář na databázi a nemůžu jinak.Pod kupoli jsem dočetl po druhé a jsem nadšený víc jak poprvé.
Asi jedu na vlně ,ale doporučuji všem a dávám absolutní hodnocení.Pan King umí a já si jdu podruhé přečíst Svědectví protože nemůžu jinak

Pumpkin

Výborná kniha. Další perfektní zážitek při čtení Kinga. Konec mi přišel sice trochu utnutý a zrychlený, ale práce s postavami (popis jejich osobností a vztahů) mi to bohatě vynahradila :) a teda nečekala sem že to bude až taková vyvražďovačka, jsem ráda že aspoň někdo přežil. Líbí se mi ale že autor zabíjí ty zlé, ale i ty dobré - celá ta společnost pak působí o to realističtěji. Navíc člověk mám dost prostoru i času vytvořit si k postavám vztah. Knižku určitě doporučuji.

KniSKov

Do čtení jsem se vrhla celá nedočkavá na základě doporučení přátel, kteří pěli na knihu ódy. Asi jsem kvůli tomu očekávala od knihy až moc a to je důvodem mého mírného zklamání. Tím nechci říct, že by to nestálo za čtení. Přečetla jsem knihu za pár dní, děj je napínavý, že se se čtením nedá vůbec přestat. Celou dobu mi na mysl vyvstávala podobnost s knihou od Falconera Ostrovy přízraků /nebudu prozrazovat/. Zklamal mě ale ten závěr, čekala jsem prostě něco víc...... To, že si autor vzal jako konzultanta knihy lékaře, se mi zdá v té uplatněné míře spíš ke škodě, protože jsem si průběžně připadala jak na invetuře v lékárně. Autor chtěl působit co nejerudovaněji, ale pro běžného čtenáře mi to přijde až otravné. Rozhodně ale kniha, kterou jsem si ráda přečetla a doporučuji.

Rihatama

Mimořádný počet hlavních postav vykreslených do nejmenších detailů, mimořádná psychologická sonda a vhled do charakterů a myšlení všech zúčastněných, mimořádný rozměr příběhu postaveného na jediném fenoménu, který neodlučitelně provází dnešního člověka, na nerespektu života druhých bytostí. Příběh brutální, jako člověk sám, a neméně uvěřitelný.

sick.boy

Tuhle knihu jsem přečetl za týden, bylo mi asi osmnáct, měl jsem chřipku, vykouřil jsem u ní spoustu marihuany a bavila mě tak moc, že už to žádná kniha od Kinga nepřekonala a před ní stavím jen dvě - Osvícení a Nezbytné věci (Promiň, To).
Dobrá zpráva je, že mě do čtení nehnala jen touha po rozuzlení původu kupole.
Zajímala mě každá věc, kterou King v knize rozehrál, rozuzlení každé zápletky, osud každé postavy, kterých je asi dva tisíce, sedl mi i ten ekologický podtón.
Absolutní vtáhnutí do děje, a dokonalost Kingovo balance na hranici braku a geniality.

(Teď už marihuanu nekouřím a Kinga skoro nečtu, ale zážitek z téhle knihy asi nikdy nevyprchá)

marara

Mrazivé od začátku až do konce, pořád jsem čekala, že se charaktery obyvatel městečka rychle ukážou a lidé se začnou chovat jinak, ale takhle rychle! Skvělá psychologie davu. Je minimum zlých, kteří ale dokáží manipulovat ostatní, pár dobrých a zbytek je šedý dav. Výsledek závisí na tom, jak rychle se dobří dokážou semknout a kolik lidí z šedého davu dostanou na svou stranu. Je třeba být poučen, mít informace a skládat si je dohromady a stále být ve střehu.

boxas

Milí přátelé S. Kinga, tak mně se to líbilo.
Kniha je sice obsáhlá, ale má spád a kupodivu i slušné tempo. Je napínavá a nenudí. Nebyl by to King, aby si nedopřál pár úvah, zde na téma politika, víra a ekologie, ale nepřehání to.
Někteří kritizovali konec, já ne. Připadá mi jako logické vyústění nelogických jevů pod kupolí.
P. S. Jedenkrát jsem se mrkla krátce na seriál. Slaboučký odvar něčeho jako Ztraceni. Rozhodně si tím nekažte dojem z knížky!

denib

Další mistrovské dílo od Spisovatele s velkým S. To, co mě na Kingových knihách baví, nejsou ani tak ty nadpřirozené zápletky, ale to, jak dokonale vystihne povahu lidí v extrémních situacích. I v této knize byli všichni velmi skuteční a já je měla ráda nebo nenáviděla stejně, jako bych tam byla sama. Opravdu znepokojivé je, že i když moje důvěra v lidi po Kingových knihách neustále klesá, pořád chci číst další a další a další ... :-)

dreamhex

Počet stran sice může pro někoho působit děsivě, ale v tomhle případě to nebylo na škodu. Jedná se o klasickou Kingovku, takže kdo má rád Kinga, ten si přijde na své. Jen konec respektive vysvětlení trošku kulhalo.

petra4080

Tak tohle se mi hodně líbilo. Super námět, děj se rozjíždí hned na začátku a přesto že je to pořádná bichle, tak jsem se ani chvilku nenudila. Vše působí naprosto věrohodně.
Postavy v extrémních situacích jsou krásně vykreslené a vzbuzují velké množství emocí.
Tenhle žánr se mi líbí víc než jeho horory. Hvězdička dolů za ten závěr :-(

Miricius
23.12.2016

Táto kniha mi bola doporučená, preto som ani nečítal anotáciu a ponoril sa rovno do knihy, aby som sa nechal prekvapiť, čo mi prinesie. Podľa názvu som očakával dej, ktorý sa bude točiť okolo kupoly a snahy obyvateľov mesta o jej odstránenie. Ale chyba lávky. Problém kupoly je len na pozadí, riešia sa vzájomné vzťahy medzi obyvateľmí, politika, medziľudské konflikty, arogancia, vzájomná nenávisť, a pod. Kniha by sa kľudne mohla volať Život v mestečku Chester's Mill. Takéto knihy ma moc nebavia, radím ich medzi mainstream. Napriek tomu je kniha písaná pútavo, vydržím ju čítať aj niekoľko hodín v kuse, takže určite odo mňa nebudete počuť, že ju nedoporučujem. Pre mňa je to zlatá stredná cesta, takže tri hviezdičky.

whiolet
01.12.2016

Postav je asi milion, chvílemi se absolutně neorientujete, některé postavy chcete na místě zastřelit,ale přesto geniální dílo, které ačkoliv nejdřív děsí počtem stránek se čte relativně samo.

tlllk
24.11.2016

taká oddychovka, postavy sú jednoznačné, čiernobiele, polovicu milujete , druhú nenávidíte za nechutností ktoré by nevymyslel ani Paolo Pasolini.

Darknessfriend
16.10.2016

nejlepsi King co sem cetl. precteno jednim dechem zadne hluche misto v knize neni mistrovske dilo.

Adeline87
06.10.2016

Neskutečné. King je jeden z mála spisovatelů, kteří i z tolika stran udělají napínavou knihu.

evask
04.10.2016

Po necelých dvou stech přečtených stranách mám pocit, že si dám na čas pauzu.

zuza7809
24.09.2016

Bože... Úžasný román. Jen mě mrzí, že jsem se ze začátku ztrácela v postavách. Důvod, proč jsem se nemohla nejdříve začíst.. S každou postavou jsem prožívala bolest a smutek při dopadu Kupole. Každé zklamání, kdy se nepodařilo Kupoli rozbít. Každou marnou snahu. Posledních 100-200 stran jsem se nemohla odtrhnout. Bála jsem se, jak to vlastně ve finále dopadne a netušila, kdo je vlastně celým strůjcem toho obrovského neštěstí.
Velmi kladně hodnotím zpracování postav. Bláznivý Junior, alfasamec Rennie, nebojácný Barbie, zvídavá Julia, pomocníček Carter...... Každá postava měla svá pro a proti.. Touha pomoci Andrei, nápomoc při tom, jak dostat Rennieho,..
Jej, je toho strašně moc. Každá kapitolka obsahuje pohled jiné postavy. A to utvrzuje vaši představu o tom, jaké to asi je, jak to musí být příšerné.. Hlavně pozorujete, co se během pár dnů dokáže stát z obyčejných lidí za zvířata.
O ekologickém dopadu ani nemluvě. Člověk si vlastně, než román přečte, neuvědomuje, jaké je jeho štěstí v tom, že má okolo sebe volný prostor a může dýchat čerstvý vzduch, který je pro nás tak samozřejmý...