Pod dekou

Pod dekou https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386299/bmid_pod-dekou-rVX-386299.jpg 4 290 52

V roce 2004 získal americký autor Craig Thompson za svoje teprve druhé dílo dvě Eisnerovy ceny (nejlepší grafické album, nejlepší scenárista/výtvarník) a k tomu i několik dalších ocenění. Přes tyto úspěchy se tehdy spíše jen tušilo to, co se dnes, kdy dostáváte do rukou druhé české vydání, už najisto ví: že jeho kniha POD DEKOU se stane milníkem ve vývoji komiksového románu a „dospělého“ komiksu vůbec, a svým způsobem i modlou, ke které bude upínat svou pozornost každý, kdo usiluje o vytvoření umělecky hodnotného, a přitom úspěšného moderního komiksu. POD DEKOU je první objemný komiks v dějinách média, kterému americký nakladatel věřil natolik, že jej vypustil v knižní podobě rovnou, bez sešitových či časopiseckých vydání. Jde o velmi neokázalé, ale přitom nápadité, zábavné a působivé líčení autorova dětství, mládí a první velké lásky. Zároveň se tu řeší problém lidí, kteří byli vychováni na mírně řečeno nábožensky horlivém (a nemírně řečeno bigotním) americkém venkově a kteří se pak zpod téhle deky i zpod jiných dek obtížně derou ven. Je to vražedně přímočarý příběh, při kterém si vzpomenete na vlastní věk nevinnosti a lásky tolik, až vás to píchne do srdce jako rampouch z pravé wisconsinské zimy.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Blankets , 2003

tanuki
12.01.2016 4 z 5

Dojemný příběh dospívání, objevování lásky v její duševní i fyzické podobě a kladení si otázek, jestli by něco takového mohlo Bohu vadit. Hřích a špatné svědomí v porovnání s čistotou a silou milostného vzplanutí. Z knihy dýchá neopakovatelná vůně prvních doteků, do dlaní vám padají tiché vločky, snažíte se vyhnout posměškům spolužáků a přemýšlíte, jak to asi vypadá v Ráji. Když jste tedy křesťan. Kolem a kolem, velká zábava tam asi nebude. Tu je třeba si užít na Zemi. :o)

Kapis
11.12.2015 5 z 5

Ano, je to moc citlivě napsaný příběh, nabušený nejelementárnějšími emocemi, který se čte sám. Je to obdivuhodné takhle do světa vylít své nitro a rozpitvat mládí do poslední bolístky. Dlouho mi tam ale chyběla nějaká "přidaná hodnota." Čtu, čtu a pořád si říkám proč jako, co mi to dává, ale naštěstí konec všechno spravil. Taky jsem se narodil do katolické rodiny, musel jsem chodit do kostela a v pubertě jsem na celou tu pokryteckou katolickou víru "rezignoval," takže jsem se zčástí s Craigem zžil. Myslím, že každý si tam najde kousek sebe a sám před sebou si to možná i přizná. Autorovi se povedlo skvělým způsobem zpracovat atmosféru, místy fakt máte pocit, jako byste se procházeli v křupajícím sněhu a na hlavu vám padaly vločky. Pokud se kolem něco dělo, co mělo "jít jedním uchem tam a druhým ven," taky to tak bylo znázorněno, do Rainy se asi každý při čtení tak trochu zamiloval;-)
No a tak mě napadlo, když nechtěl autor rodiče ranit tím, že ztratil víru, touto knížkou se mu to určitě povedlo, nemluvě o "pánu na hlídání."

LordSnape
17.07.2015 4 z 5

Nebyl jsem z toho tak u vytržení a na měkko jako jiní melancholici, ale i tak se mi to líbilo. Upřímný příběh ze života prostě.

jaroslaf2941
11.05.2015 5 z 5

srdcovka....ano melancholici se skutečně budou mít...toto je melancholiků a platonických lásek svatý grál .)

Makrela Liška
18.10.2014 4 z 5

výtvarno i způsob vedení děje mě zaujali ale příběh byl na můj vkus trochu naivní a patetický

dvorrka
04.02.2014 5 z 5

Patřím ke generaci vyrostlé na komiksech ze zadních stran "ábíčka", ale že lze formou komiksu sdělit podstatně víc jsem si uvědomil až před devíti lety kdy se mi víceméně náhodou dostal do ruky titul Pod dekou. Od té doby se k tomuto mistrovskému dílu pravidelně vracím a myslím, že Pulitzerovu cenu si právem zaslouží. Milovníkům tohoto titulu bych rád doporučil Rodinný ústav od Alison Bechdelové a Modré Pilulky od Frederika Peeterse. Žánrově a kvalitativně jsou si díla velice podobná.

Standa Šebek
04.09.2013 5 z 5

Asi jediná kniha, kterou čtu každý rok (každou zimu). Velice citlivý, niterný a upřímný příběh autorova dětství, dospívání a především první velké lásky. Podobné zážitky a pocity měl během svého mládí jistě každý z nás a proto mě při čtení tohoto komiksu s nádhernou kresbou vždy bodne u srdce jako onen rampouch z pravé wisconsinské zimy...

kiddlinka
29.09.2011 3 z 5

Nemůžu si pomoct a bojím se, že to skoro může vyznít jako kritika autorovy osobnosti, ale hlavní postava je z literárního hlediska dost nezajímavá. Nikomu neberu potřebu psát o dětství a dospívání mladíka, který je příliš pasivní a slabý na to, aby se zmohl na nějaký čin nebo aspoň nabídl, když už je tak kontemplativně založený, zajímavější smýšlení a pozorování než detailní kresbu, ale mě to literárně prostě neoslovuje.

Alexis
02.09.2011 4 z 5

příjemný čtení pro relax čas.

Janek
30.05.2011 4 z 5

Melancholici se budou mít...

Litta
04.01.2011 5 z 5

sNěžná

spdb
30.11.-0001 5 z 5

Hezká kresba, děj trochu sentimentální ale upřímný a přesvědčivý.