Pod dekou

Pod dekou https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386299/bmid_pod-dekou-rVX-386299.jpg 4 290 52

V roce 2004 získal americký autor Craig Thompson za svoje teprve druhé dílo dvě Eisnerovy ceny (nejlepší grafické album, nejlepší scenárista/výtvarník) a k tomu i několik dalších ocenění. Přes tyto úspěchy se tehdy spíše jen tušilo to, co se dnes, kdy dostáváte do rukou druhé české vydání, už najisto ví: že jeho kniha POD DEKOU se stane milníkem ve vývoji komiksového románu a „dospělého“ komiksu vůbec, a svým způsobem i modlou, ke které bude upínat svou pozornost každý, kdo usiluje o vytvoření umělecky hodnotného, a přitom úspěšného moderního komiksu. POD DEKOU je první objemný komiks v dějinách média, kterému americký nakladatel věřil natolik, že jej vypustil v knižní podobě rovnou, bez sešitových či časopiseckých vydání. Jde o velmi neokázalé, ale přitom nápadité, zábavné a působivé líčení autorova dětství, mládí a první velké lásky. Zároveň se tu řeší problém lidí, kteří byli vychováni na mírně řečeno nábožensky horlivém (a nemírně řečeno bigotním) americkém venkově a kteří se pak zpod téhle deky i zpod jiných dek obtížně derou ven. Je to vražedně přímočarý příběh, při kterém si vzpomenete na vlastní věk nevinnosti a lásky tolik, až vás to píchne do srdce jako rampouch z pravé wisconsinské zimy.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Blankets , 2003

bob0985
27.04.2019 4 z 5

Velmi příjemné čtení a koukání. Velmi jsem se bál, aby komiks nebyl zastřenou náboženskou literaturou, protože by příběh sklouzl jinam, ale byl jsem velmi rád, že se tak nestalo.

Elsinor024
27.03.2019 5 z 5

Řadím Pod dekou k tomu nejlepšímu, co jsem v poslední době četla. Moje náctiletá dcera, která mi knihu brala, sotva jsem ji někde odložila, by to mohla potvrdit. Není možné se nezačíst.
Jak se píše na obálce, autor si nedělá hlavu se sebevražednou upřímností. Příběh patří k těm, které v podstatě nevypráví nic třeskutého a napínavého, ale jdou pod povrch, pod deku.
Není snadné se narodit do rodiny bigotních křesťanů ve výdrholci na konci světa. Prožít bolestnou první lásku a probuzení z toho, co nám rodiče a jim podobní léta vtloukali do hlavy. Podobenství s Platonovou jeskyní je skvěle podané i nakreslené. Vlastně všechno je tady dokonale podané.
Utkvěla mi v hlavě slova učitelky náboženství, která tak sugestivně líčila nebohým dětem utrpení v pekle, jako by odtamtud sama pocházela:)
A také sezení s rodiči, kteří se ptali malého Craiga, jak se asi cítí Ježíš, když on kreslí nahaté paní.
Estetický zážitek na šest hvězdiček.

popeluška
10.03.2019 4 z 5

Komiks se mi líbil,jen ze začátku jsem se nemohla začíst ale potom už to bylo moc fajn.Komiks jsem si užila a budu se k němu ještě vracet....

skrob
23.02.2019 2 z 5

Čte se to dobře a lehce, ale vlastně je to jen vyprávění o autorově dětství, které se všech opravdových problémů sotva dotýká na povrchu.

MCGinger
06.02.2019 5 z 5

Krásný intimní příběh o dospívání v křesťanské domácnosti, který popisuje těžkosti mladého páru. Výborná kresba, pět hvězdiček jednoznačně.

ejwa1937
14.01.2019 5 z 5

Krásná příběhem i ilustracemi. Určitě doporučuji.

Patentnarozum
07.01.2019 5 z 5

Bylo to smutný a Raina byla hezká.

LuckyVagabond
22.12.2018 5 z 5

Tato kniha je prostě skvost. Celou dobu jsem měl pocit, že mě při čtení hladí po duši. Kombinace dokonalého grafického zpracování a jemně interpretovaného příběhu první lásky ve mě probouzela nostalgické emoce kombinované s estetickou rozkoší. Tato grafická novela se zařadila mezi mých top 5 knih.

edita.g
04.11.2018 4 z 5

Líbilo se mi. Ale protože jsem (nejmíň) o generaci starší než hlavní hrdina Craig, jsou moje úvahy nad jeho příběhem taky o generaci starší: je lepší dětem striktně říkat, co je dobré/špatné, aby se mohly včas vzbouřit proti omezeným dospělým a jít si svou vlastní cestou, nebo je máme nechat, aby si nad tím, co je dobré/špatné a co by vlastně v životě chtěly, pohodlně přemýšlely, jak dlouho chtějí?

medialstar
28.10.2018 5 z 5

Knihu jsem otevřela a zavřela ji až na poslední straně. Příběh ve mně rezonoval, promítly se mi vlastní vzpomínky a pocity, byla jsem v příběhu. A to bych nečekala, že mi k tomu budou stačit jen obrázky, které běžně nevyhlédavám. Té práce, co to muselo dát, už jen to mně fascinuje. Zážitek a plný počet.

Norri
22.10.2018 5 z 5

Název Pod dekou se neodkazuje k postelovým scénám, jak by se mohlo zdát. Román Pod dekou je v podstatě velmi cudný. Odkazuje se ke všemu, co nás tíží jako příliš těžká a zatuchlá peřina. Je to o tom, co nás dusí jak tlustá sněhová pokrývka, která na jaře roztaje a všechno, co pod ní bylo pohřbené, se může znovu nadechnout. Je to o náboženských dogmatech, které tíží lidskou duši a brání jí ve svobodném rozletu. Kniha Pod dekou je Thompsonův coming-out, osobní revolta proti křesťanství a kritika slepé důvěry ve slovo Boží.
Thompson skvěle popisuje, co všechno ovlivňuje dětskou psychiku, jak fundamentální křesťanství vytváří traumata a hlavně skvěle popsal emoce prvních lásek.

Natyna3
21.06.2018 5 z 5

Wow! Pro mě je tato kniha naprostý skvost. Emočně nabitá, silná a tak čtivá, že jsem ji přečetla téměř na jeden zátah. Nejlepší grafický román, který se mi zatím dostal do ruky. Narazila jsem na něj úplnou náhodou a netušila do čeho jdu. A o to větší zážitek to pro mě byl.

jengibre
11.05.2018 4 z 5

Příjemný, citlivý a velmi čtivý román s hezkou kresbou, jež mě dokonale utvrdil v odporu, který chovám ke křesťanství.

Hilda_
20.03.2018 5 z 5

SPOILER
Osobně mě příjemně překvapilo, že ačkoliv byl autor vychováván silně věřícími rodiči, dokázal svými racionálními úsudky své názory změnit a nepřijímal předkládané hodnoty a zásady jen proto, že byly žádoucí. V tomto je mi autor velice sympatický.

Banny_L
15.02.2018 5 z 5

Včera jsem otevřela svůj letošní dárek k narozeninám..a spát jsem šla až dnes, dokud jsem nedočetla. Je to nádherně milá knížka, nad kterou budete další hodiny přemýšlet..a těšit se, až si ji znovu vezmete do rukou.

MalyJirka
21.06.2017 5 z 5

Chcete se zasnít, zase pocítit vzrušení ze zamilovanosti?
Sáhněte po tomto komiksu, je moc hezký.

makushenka
03.01.2017 5 z 5

Má srdcová záležitost. Dřív jsem po komiksu nikdy nesáhla. Teď vlastním i soundtrack ke knize, tak se chystám číst znovu. :)

babsi66
21.08.2016 5 z 5

Pokud jste si mysleli, že jen román dokáže vyvolat patřičné emoce, tenhle komiks by vás měl přesvědčit o opaku. Tvrzení, že obrázek dokáže říct více než slova, zde dostává konkrétní význam.

Hanka_Bohmova
03.08.2016 5 z 5

Vizuálně je to nádhera, některé stránky bych si klidně vylepila na stěnu. Autentické a emocionálně silné. Moc se mi líbí a moc se mě dotýká. Sem tam obraz-vzpomínka, pocit, slůvko, myšlenka... rozeznívá jednotlivé struny mého vnitřního světa, úplný harfový koncert.

A když čtu Tanukiho komentář, říkám si - jestlipak bude v nebi sex? :o)

yenda1
06.03.2016 5 z 5

Po letech jsem se znovu začetl. Chtěl jsem si ověřit, že mé dávné okouzlení nebylo podmíněno mou tehdejší láskou. Nebylo. Neříkám a netvrdím, že od začátku do konce jsem z toho byl nadšen. O to ale nejde.
Víte, stane se, že v básnické sbírce stačí pár veršů a jste jí chyceni, v knize pár vět, které obrátí celý dojem na hlavu. V případě Blankets, stačilo několik obrazů, k tomu dvě tři slova. Mé okouzlení je stále stejné, nepodléhá změně, nic s ním nehne.