Pod dekou

V roce 2004 získal americký autor Craig Thompson za svoje teprve druhé dílo dvě Eisnerovy ceny (nejlepší grafické album, nejlepší scenárista/výtvarník) a k tomu i několik dalších ocenění. Přes tyto úspěchy se tehdy spíše jen tušilo to, co se dnes, kdy dostáváte do rukou druhé české vydání, už najisto ví: že jeho kniha POD DEKOU se stane milníkem ve vývoji komiksového románu a „dospělého“ komiksu vůbec, a svým způsobem i modlou, ke které bude upínat svou pozornost každý, kdo usiluje o vytvoření umělecky hodnotného, a přitom úspěšného moderního komiksu. POD DEKOU je první objemný komiks v dějinách média, kterému americký nakladatel věřil natolik, že jej vypustil v knižní podobě rovnou, bez sešitových či časopiseckých vydání. Jde o velmi neokázalé, ale přitom nápadité, zábavné a působivé líčení autorova dětství, mládí a první velké lásky. Zároveň se tu řeší problém lidí, kteří byli vychováni na mírně řečeno nábožensky horlivém (a nemírně řečeno bigotním) americkém venkově a kteří se pak zpod téhle deky i zpod jiných dek obtížně derou ven. Je to vražedně přímočarý příběh, při kterém si vzpomenete na vlastní věk nevinnosti a lásky tolik, až vás to píchne do srdce jako rampouch z pravé wisconsinské zimy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386299/pod-dekou-rVX-386299.jpg 4.4208
Literatura světová, Komiksy
Vydáno, BB art

Blankets, 2003

Kniha Pod dekou

Arkagas
07.09.2020

Grafický román z ruky Craiga Thompsona musí být zárukou kvality už jen kvůli tomu jménu. Jenomže tahle kniha vznikla když ještě Craig nebyl ten slavný umělec a kreslíř. Román pojednává o Craigově dětství, kdy vyrůstal v chudé velmi věřící rodině společně s mladším bratrem, se kterým se dělil nejen o pokoj, ale i postel a deku. Kniha je milá, svérázná a svěží. Popisuje náhled na víru a křesťanství pohledem člověka, kterému je de fakto nuceno stát se knězem, i přesto, že nechce.
Objevování světa, první láska, první zklamání a odchod z rodiny. To jsou témata, která jsou pro tuto knihu stěžejní.

Nejedná se o odpočinkový komiks, ale o grafické dílo, které svou náročností předčí kdejaký román.
Nádhera.

vejtras
03.02.2020

Jedna z nejvíc nejoblíbenejších komiksových knížek. Rád se k ní vracím, jen ve vzpomínkovém optimismu občas zapomenu, jak dokáže být bolavá spoustou nespravedlnosti, krutosti a hlouposti, většinou směrem od dospělých k dětem. A na konci mě vždycky zajímá, co bylo dál? Potkali se ještě někdy? Vždyť o ní napsal knížku a měli se tak rádi! I když někdy je možná lepší zůstat u toho ...

Mercatino
13.08.2019

Jiné než všechno ostatní co jsem kdy četl. Po dočtení jsem měl pocit, že upřímnější už to být ani nemohlo, prostá krása.

Svica
24.07.2019

Výborný počin. Obrázky i samotný text mně okamžitě vtáhly do děje. Cítila jsem všechny emoce které z toho dýchají od začátku do konce . Autor krásně popsal své dospívání, které není lehké pro nikoho. Úžasná kniha.

Vesmich
17.07.2019

Komiks je pro mě stále žánrem, který pro sebe teprve objevuji, neboť ho mám příliš spjatý se Čtyřlístkem. Zatím se mi stalo pouze jednou, že by mě ta forma naprosto strhla a bylo jasné, že je nejlepší možná, a to v případě Prstenu Nibelungova. Tady se mi to stalo podruhé. Autor je tak mimořádně schopen sladit slovo s obrazem, že se čtenář octne ve specifickém filmu. Obrací stránky a má to stejný efekt, jako by se promítalo a to tempem, které si každý určí sám. Přestože dospívání mám už za sebou tak dávno, že je zbytečné pokoušet se něco z té doby si vybavit do té míry, aby to bylo lze brát vážně, tak celou knihu jsem „prodospívala“ s tím klukem a to včetně té nejasné touhy a bolesti a celé té nesnesitelné těžkosti bytí.

bob0985
27.04.2019

Velmi příjemné čtení a koukání. Velmi jsem se bál, aby komiks nebyl zastřenou náboženskou literaturou, protože by příběh sklouzl jinam, ale byl jsem velmi rád, že se tak nestalo.

Elsinor024
27.03.2019

Řadím Pod dekou k tomu nejlepšímu, co jsem v poslední době četla. Moje náctiletá dcera, která mi knihu brala, sotva jsem ji někde odložila, by to mohla potvrdit. Není možné se nezačíst.
Jak se píše na obálce, autor si nedělá hlavu se sebevražednou upřímností. Příběh patří k těm, které v podstatě nevypráví nic třeskutého a napínavého, ale jdou pod povrch, pod deku.
Není snadné se narodit do rodiny bigotních křesťanů ve výdrholci na konci světa. Prožít bolestnou první lásku a probuzení z toho, co nám rodiče a jim podobní léta vtloukali do hlavy. Podobenství s Platonovou jeskyní je skvěle podané i nakreslené. Vlastně všechno je tady dokonale podané.
Utkvěla mi v hlavě slova učitelky náboženství, která tak sugestivně líčila nebohým dětem utrpení v pekle, jako by odtamtud sama pocházela:)
A také sezení s rodiči, kteří se ptali malého Craiga, jak se asi cítí Ježíš, když on kreslí nahaté paní.
Estetický zážitek na šest hvězdiček.

popeluška
10.03.2019

Komiks se mi líbil,jen ze začátku jsem se nemohla začíst ale potom už to bylo moc fajn.Komiks jsem si užila a budu se k němu ještě vracet....