Pod africkým sluncem

Pod africkým sluncem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2670/bmid_pod-africkym-sluncem-kql-2670.png 5 514 101

Do exotického prostředí nedotčené Keni je zasazena sága o osudech dvou rodin: anglického lorda Valentina a jeho křehké ženy Rose a domorodé rodiny z kmene Kikuju, především však jejich krásné šamanky Wachery. Vztah mezi těmito dvěma rodinami je naplněn vražednou nenávistí, zapovězenou láskou, násilím i soucitem, které přetrvávají i do dalších generací.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Alpress

Green City in the Sun , 1988

Terry11
26.02.2014 5 z 5

Tato vynikající kniha je zařazena do žánru romány pro ženy? Chápu, je-li tam nějaká Padesátka (ačkoliv ta by měla šupajdit spíše do edice Harlekýn) nebo ti různí naši, cizí, božští Bastardi! Pídila jsem se po tom, zda je tu také sekce románů pro muže. Našla jsem jen ten s velkým R (ale malým co do kvality). Naklikala jsem tedy tematicky podobné knihy, jako jsou třeba Kořeny od Alexe Haleyho či Hemingwayovy Zelené pahorky africké. Všude jde o světovou literaturu, respektive dokonce naučnou. Nikde nevidím zmínku o ženském románu ani v případě, kdy je hlavní hrdinkou žena - Anna Karenina, Nora, Babička, Sestřenice Běta, Sestřička Carrie, Tři sestry (zde jde dokonce o triplet). Proč? Čím se od sebe liší? Jen tím, že jde o ženskou spisovatelku? Dokonce žijící? Fakt nejsem žádná feministka. Vařím teplé večeře, ráda si nechávám otevírat od mužů dveře a myslím si, že je správné, že existují mužské a ženské práce.
Pod africkým sluncem je nádherná historická sága. Seznamuje nás s historií kolonizace keňského území prvními anglickými osadníky. Autorka detailně a s obrovskou znalostí reálií popisuje tradice, pověry, způsob života, strach původních obyvatel tohoto kousku Afriky. Na pozadí zhruba 70 let historie Keni jsme svědky střetávání se dvou civilizací, dvou kultur.
Hlavními hrdinkami jsou dvě stejně staré ženy. Jedna je vzdělaná anglická lékařka, druhou je kmenem uctívaná šamanka. Obě chtějí totéž - léčit. Každá jiným způsobem, a tedy na sebe neustále narážejí. Střetávají se i příslušníci jejich rodin, zároveň se ale i proplétají.
Po stránce kompoziční jde o retrospektivu, zároveň autorka sleduje současně několik postav, takže máme ucelený obraz děje. Některé dějové situace jsou vystavěny tak, že se rozuzlení dovídáme až v závěru knihy.
Také po stránce lexikální a stylistické jde o vynikající dílo, které může být směle řazeno vedle již nahoře zmíněných kolegů.

Žádám tedy, aby byla tato kniha vyřazena ze sekce Padesátek a byl ji ponechán pouze status světové literatury.

Děkuji, že mi bylo vyhověno.

rtesarova88
09.10.2013 5 z 5

Krasna, napinava kniha. Je to prvni kniha, kterou jsem od B.Woodove cetla a rada se k ni vzdy vracím.

anett123
09.08.2013 5 z 5

První kniha, kterou jsem od B. Woodové četla a určitě patří k těm lepším. Moc hezká!

pitak
08.07.2013 5 z 5

Cetl jsem to na dovolene v Egypte a od zacatku do konce me to nepustilo. Dukaz, ze i me muze tohle tema zajimat a bavit :))

minde
25.06.2013 5 z 5

Moc pěkná kniha, B. Woodová mě opět nezklamala. Afrika je zde krásně vylíčena, při čtení z ní úplně cítíte sálat to teplé africké slunce :-)

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

Podle mě jedna z nejlepších knih od Barbary Woodové! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Román je průřezem několika generaci jedné rodiny britských kolonistů v Keni, zároveň však bohatě popisuje africké zvyky původních obyvatel. Opět mě tato kniha velmi obohatila, protože o Keni jsem toho mnoho nevěděla, doporučuji!

Luki32
20.05.2013 5 z 5

Krásná kniha, která vás nenechá vypustit jediný den. Obávám se, že už je mi B. Wood souzena po celý zbytek mého čtenářského života. Nebo najdu lepší??

Michaela91
07.05.2013

pěkná kniha, moc se mi líbila.

akcinel
28.03.2013 5 z 5

Tato kniha u mne nastartovala dlouhé období bez čtení. Nějaký čas jsem ji v sobě nechávala doznít a pak už jsem si opět našla čas na nějaké pěkné čtení.

DagmarM
06.03.2013 4 z 5

Dějiny Keni v kostce. Krásná knížka, i když mi z ní bylo trochu smutno. Tak nádherná země....

iresim
12.02.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších z Afriky

kika 13
19.01.2013 3 z 5

Knížka se mi také líbila.

Kituna
03.01.2013 3 z 5

kniha se mi docela libila .. ale cetla sem i lepsi :)

Atuin
26.12.2012 5 z 5

Kniha mě velice mile překvapila, příběh napsán velmi obratně a odhaluje velmi živě a čtivě dvě zcela odlišné kultury. Kniha vás žene dál a svým způsobem máte pociz vrátit se zpátky a zůstat na některých místech, a dlouho přemýšlet.

jitha
08.10.2012

Knihu mohu jen doporučit. Opravdu se mi líbila.

andrejs
22.03.2012 5 z 5

Knížka byla nádherná! Příběh naprosto poutavý, pozadí mu tvořila historie Afriky během celého století, podaná nenásilnou formou. Samotný styl mi byl blízký hlavně v momentech napětí, kdy Woodová nenechá čekat na rozuzlení (až na výjimky) a neprodlužuje děj o dalších pár "zbytečných" stránek. I přes to množství textu bych klidně četla dál, o dalších generacích dvou rodin a osudech Keni.

Janoska
10.11.2011 5 z 5

Knížku taky doporučuji, je nádherná...

canis
05.11.2011 5 z 5

Tuto knihu jsem četla před pěti lety a patří k mým nejoblíbenějším. Kdo má rád Afriku, její kulturu,historii a zvyky zasazené do čtivého příběhu bude nadmíru spokojen. Vřele doporučuji.

Denaille
18.04.2011 5 z 5

Zrovna jsem ji dočetla a četla bych dál... Nádherný, místy smutný, příběh, který donutí k zamyšlení. I romantici si přijdou na své.

mifie

1999  91%Pod africkým sluncem
2001  92%Doktorka Samantha
2002  88%Plamen duše
2007  79%Věštkyně

Kniha Pod africkým sluncem je v