Pochod Radeckého

Pochod Radeckého https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51065/bmid_pochod-radeckeho-LK2-51065.jpeg 4 96 26

Tento společenskokritický román, podávající obraz úpadku a pádu rakousko-uherské monarchie, patří k nejvýznamnějším dílům rakouské literatury minulého století. Jeho historický rámec tvoří doba od bitvy u Solferina až po rok 1916, kdy umírá stařičký mocnář František Josef. V osudech tří generací pošlechtěné vojenskobyrokratické rodiny Trottů evokuje autor dobu, kdy hlavní město říše zářilo leskem a vojenskými parádami, při nichž se ozýval břeskný marš. Z lesku se však postupem doby stává pozlátko, nastává doba rozpadu hodnot, zdánlivá idyla je rušena stále silnějšími hlasy pokrokových hnutí ohlašujících budoucnost, která převratně zasáhne starý odumírající svět. Vojenský marš zaznívá stále méně břeskně, až je z něho jen napůl ozvěna, napůl vzpomínka z onoho světa. Román „Pochod Radeckého“ slučuje v sobě velmi zvláštním způsobem prvky zdánlivě nesourodé, jako je nostalgie a ironický odstup, melancholie a humor, láska a kritika. Je silným čtenářským zážitkem, jako trvalý umělecký obraz agónie jedné epochy, kterou historie odsoudila k zániku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Radetzkymarsch , 1932

Marbo
06.06.2016 5 z 5

Kronika epochy, již u nás ztělesňuje jediný člověk - císař František Josef I. Je zajímavé sledovat všechny ty větší či menší Trotty, jak se snaží udržet ne zrovna ideální, ale přesto fungující společnost i za cenu vakua, jehož tíhu mnozí nejsou sto unést, netuše, že je čeká břímě nepředstavitelně těžší. Jak to dopadlo víme, stačilo pár výstřelů a nastal konec starých časů...

bondula
27.04.2015 5 z 5

Na troch generáciách, troch mužoch z rodu Trottovcov autor skvele ukazuje kolaps Rakúsko - Uhorskej monarchie a vôbec celého jej myšlienkového konštruktu. Nešlo iba o nacionalizmus, socializmus a rôzne ďalšie izmy, ktoré v tom období začali v Európe naberať na sile, ale aj o celkový rozpad morálky, pád autorít, hľadanie slobody jednotlivca a úcty samého k sebe.
Radeckého pochod je navyše silným a pútavo napísaným príbehom a aj bez meditovania nad politickou a sociálnou situáciu tej doby je čas strávený jeho čítaním časom príjemne využitým.

beanstk
25.08.2013 5 z 5

Realistický popis rozkladu Rakouska-Uherska optikou rodiny nižší šlechty. Klasická sága pokrývající půl století, končí smrtí Františka Josefa I.

JeKa
22.07.2013 5 z 5

Geniální román o Rakousku-Uhersku, jeho postupném zahnívání a o jedné rodině, která je takřka jeho odrazem. Ve prospěch výpovědní hodnoty hovoří snad i to, že jej používá Otto Urban v jedné kapitole svého životopisu Františka Josefa I. Skvělé čtení, rozhodně se k němu ještě jednou vrátím.

mh.1988
03.04.2013 5 z 5

V seznamu Nejlepší německé romány 20. století, který sestavil Literaturhaus Mnichov, se Pochod Radeckého umístil na 8. místě, což je určitě dobrá vizitka. Jakožto román o zániku jednoho světa na mě osobně zapůsobil mnohem víc než třeba Gepard od di Lampedusy. Na tomto Rothově románu oceňuji zejména jeho dobrou kompozici a výborně ztvárněnou atmosféru Rakouska-Uherska neodvratně spějícího ke svému konci. Českého čtenáře by mohly zaujmout i některé autorovy nepříliš lichotivé poznámky o Češích.

Christina Marie
02.02.2013 4 z 5

Fantastický román, který jako zrcadlo vykresluje dobu před velkou válkou. Sympatický hlavní hrdina, který není románově dokonalý a úžasné popisy míst a lidí.