Pochod Radeckého

Pochod Radeckého https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411148/bmid_pochod-radeckeho-w85-411148.jpg 4 96 26

Pochod Radeckého – nejzralejší a vrcholný Rothův román, jedna z nejvýznamnějších knih světové literatury 20. století – je hluboce prožitou elegickou básní, kterou na habsburské Rakousko složil poddaný z územního a národnostního okraje císařství. Stesk po ztracené minulosti a bolest ze ztráty domova se zde v jedinečné souhře mísí s humorem, ironií a sarkasmem – a to vše prostupuje láska, již není možné zradit a jež může zaniknout pouze smrtí samotného autora. „Der Leutnant Trotta, der bin ich,“ napsal Roth. Jeho obraz agonie velké říše a celé historické epochy je fascinujícím čtenářským zážitkem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

Radetzkymarsch , 1932

Marbo
06.06.2016 5 z 5

Kronika epochy, již u nás ztělesňuje jediný člověk - císař František Josef I. Je zajímavé sledovat všechny ty větší či menší Trotty, jak se snaží udržet ne zrovna ideální, ale přesto fungující společnost i za cenu vakua, jehož tíhu mnozí nejsou sto unést, netuše, že je čeká břímě nepředstavitelně těžší. Jak to dopadlo víme, stačilo pár výstřelů a nastal konec starých časů...

bondula
27.04.2015 5 z 5

Na troch generáciách, troch mužoch z rodu Trottovcov autor skvele ukazuje kolaps Rakúsko - Uhorskej monarchie a vôbec celého jej myšlienkového konštruktu. Nešlo iba o nacionalizmus, socializmus a rôzne ďalšie izmy, ktoré v tom období začali v Európe naberať na sile, ale aj o celkový rozpad morálky, pád autorít, hľadanie slobody jednotlivca a úcty samého k sebe.
Radeckého pochod je navyše silným a pútavo napísaným príbehom a aj bez meditovania nad politickou a sociálnou situáciu tej doby je čas strávený jeho čítaním časom príjemne využitým.

beanstk
25.08.2013 5 z 5

Realistický popis rozkladu Rakouska-Uherska optikou rodiny nižší šlechty. Klasická sága pokrývající půl století, končí smrtí Františka Josefa I.

JeKa
22.07.2013 5 z 5

Geniální román o Rakousku-Uhersku, jeho postupném zahnívání a o jedné rodině, která je takřka jeho odrazem. Ve prospěch výpovědní hodnoty hovoří snad i to, že jej používá Otto Urban v jedné kapitole svého životopisu Františka Josefa I. Skvělé čtení, rozhodně se k němu ještě jednou vrátím.

mh.1988
03.04.2013 5 z 5

V seznamu Nejlepší německé romány 20. století, který sestavil Literaturhaus Mnichov, se Pochod Radeckého umístil na 8. místě, což je určitě dobrá vizitka. Jakožto román o zániku jednoho světa na mě osobně zapůsobil mnohem víc než třeba Gepard od di Lampedusy. Na tomto Rothově románu oceňuji zejména jeho dobrou kompozici a výborně ztvárněnou atmosféru Rakouska-Uherska neodvratně spějícího ke svému konci. Českého čtenáře by mohly zaujmout i některé autorovy nepříliš lichotivé poznámky o Češích.

Christina Marie
02.02.2013 4 z 5

Fantastický román, který jako zrcadlo vykresluje dobu před velkou válkou. Sympatický hlavní hrdina, který není románově dokonalý a úžasné popisy míst a lidí.