Pochod k moři

Pochod k moři https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3735/bmid_pochod-k-mori-IKo-3735.jpg 4 38 6

Román beletristicky zpracovává historickou událost z roku 1864, pochod generála Shermana s 60tisícovou armádou napříč Georgií a Atlantskému oceánu. Unionisté za sebou zanechali široký pás mrtvé země a jednotky měly za úkol zničit vše, co souviselo s bavlníkovými plantážemi, mosty i komunikace. Zachovaly se tisíce dokumentů o loupení, znásilňování a zabíjení. Za necelý měsíc Sherman se svými muži dosáhl přístavu Savannah. Pochod k moři předznamenává taktiku "spálené země" a strategii totálních válek 20. století stejně jako utrpení jejich obětí-civilistů. Podobně jako ve svém legendárním románu Ragtime Doctorow mistrně skloubil historická fakta s vypravěčskou imaginací.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The March , 2005

hanzmb
29.07.2021 5 z 5

Pro mě jako milovníka tradičního jazzu bude autor vždycky spojován s Ragtimem. Navíc to v roce 1982 byla neskutečná bomba, když se mi ho podařilo ve čtvrteční frontě získat. Ale Doctorow má obrovský záběr od poetiky přes westerny ke gangsterkám. Tady je z něj špičkový spisovatel historických románů. Z této doby jsem toho četl spoustu, od Mitchellové po sci-fi. Tohle zpracování je ale jedinečné. Je to kaleidoskop osudů mnoha postav, které často i umírají, či jen odchází, takže v závěru jich zůstává jen pár. Ale přesto máte pocit, jako byste přímo prožívali finální děj této občanské války.

poulet
29.05.2018 2 z 5

K tomu, aby si člověk udělal bližší představu o válce Severu proti Jihu - dobrý, jinak průměr ( a trochu nuda).

Endy17
10.01.2016 3 z 5

Dost syrové, naturalistické vyprávění o válce Severu proti Jihu. Velké množství postav a nepoužívání uvozovek při přímé řeči dělají místy knihu trochu nepřehlednou, na druhou stranu je to velmi reálný pohled na americkou občanskou válku bez přehnaně černobílých hrdinů a romantického dobrodružství. Pochod k moři není úplně lehké čtení, ale rozhodně stojí za to.

soukroma
15.02.2015 2 z 5

Mně se nelíbil ani styl, ani hlavní postavy, a vlastně jsem nepochopila smysl napsání této knihy.

Honzeecheck
05.09.2013 4 z 5

War. War never changes. Mění se jen způsob jak o ní psát. Doctorow sice drží historický rámec, nicméně zaplní ho spoustou vymyšlených hrdinů. Sám se divím, jak moc se mi to líbilo, protože víc než o příbězích je to o pocitech a atmosféře. Postavy přicházejí, odcházejí, umírají, a zase se objevují nové. Nejvíc si cením úplný absence vlastenectví a patosu, prim má spíš popis surovosti téhle totální války (kterou později Sherman dotáhl během bojů s indiány). Tahle kniha by si zasloužila filmový zpracování, i když po průser jménem Patriot pochybuju, že by tohodle tématu někdo šel.

puml
13.01.2013 5 z 5

Velmi dobré čtení a zajímavý příběh, který se odehrává během pochodu armády generála Shermena na přelomu roku 1864-65.

První dvě třetiny jsou opravdu vynikající a ukazují válku z pohledu několika postav z různých vrstev společnosti. Nejzajímavější pro mě byla asi postava generála Shermana, který neustále lavíruje na pomezí mezi vojesnkou genialitou a pochybnostmi o svých schopnostech a smyslu tažení. Děsivý je především popis chaosu v dobytých městech, ve kterých se vojáci chovají s naprostou arogancí vůči obyvatelstvu, a sami generálové a vysocí důstojníci jen nečině přihlížejí živelnému znásilňování a rabování, bez náznaku potrestání. Naturalisticky působí také tehdější lékařské praktiky, včetně neustálých amputací.

V poslední třetině (události ze Severní Karolíny) už kniha trochu ztrácí dech; je zde sice několik barvitých popisů bitev a zajímavých dějových zvratů, ale jinak je děj víc zacílen na dokončení příběhu hlavních postav. Tato část působí víc románově, než první dvě třetiny z Georgie a Jižní Karolíny, které byly zase o něco víc dokumentární. Vynikající je ale popis prezidenta Abrahama Lincolna v samotném závěru.

Celkově se dá říct, že kniha splnila moje očekávání na kvalitní retrofiction a řadím ji po bok Krvavého poledníku a Mnichovského přízraku, který je ale víc psychologický. Za mě 5 hvězd a doporučuji.

americká literatura válka Sever proti Jihu (1861-1865)

E. L. Doctorow
americká, 1931 - 2015
2005  84%Ragtime
1987  84%Vítejte do Zlých časů
2010  80%Homer a Langley
2007  82%Pochod k moři
1999  82%Světová výstava

Kniha Pochod k moři je v