Po stopách českých sklářů

Po stopách českých sklářů https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406662/bmid_po-stopach-ceskych-sklaru-K4f-406662.jpg 5 2 1

Vydejte se po stopách našich mistrů křehkého řemesla s touto jedinečnou knížkou v ruce. Mnohasetletá tradice výroby skla v českých zemích ukazuje na příznivé klima, díky němuž se české sklo stále drží na předním místě ve světě. Sklářské hutě, designerská studia, sklářská muzea a dokonce i skanzeny čekají netrpělivě na vaši návštěvu. Než však vstoupíte do chrámu křehké krásy, připomeňte si slova staré sklářské modlitby: Vstoupíš-li do huti, pokloň se a postůj, člověče, neboť vstoupil jsi do chrámu sklářského, a Tvá duše budiž čistá a plná pokory vůči této hmotě, při jejímž zrodu prolínají se duše člověka a vůle Boží.... celý text

Vydáno: , Grada

Kate72
11.11.2019 5 z 5

Tahle knížka je pro mě srdcová záležitost. Pocházím ze sklářské rodiny. Moje babička, děda, strejda i teta ti všichni byli skláři a většina pracovala v malých driketách -tzv. mačkárnách skla. Zde se mačkali korále různých velikostí ručně, později strojově. V obci Alšovice na Železnobrodsku odkud pocházím jich bylo nespočet. Jenom při cestě do školy v osmdesátých letech se jich dalo napočítat desítky. Teď jsou bohužel ve většině případů přestavěny v obytné chatky, nebo kůlny na nářadí.
Když nám jednou přinesl strejda domů foukanou fajfku, tak jsem měla jasno. Prostě jsem to musela umět taky. Vyučila jsem foukačkou technického a užitkového skla a v tomto oboru pracuji už bezmála třicet let a stále mě to baví. Takže za mě tahle knížka, jak jinak než pět hvězdiček.

Ivan Černý
česká, 1949
2005  86%Nevěry II
1991  87%Byl jednou jeden Vlasta
1978  73%Přístav bez lodí
1976  80%První kolo
2009  77%2Bobule

Kniha Po stopách českých sklářů je v