Po impériu: Esej o rozpadu amerického systému

Po impériu: Esej o rozpadu amerického systému https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244135/bmid_po-imperiu-Wz4-244135.jpg 4 2 1

Autor obviňuje Spojené státy, že boj proti terorismu je jen záminkou k vyřizování účtů. Upozorňuje na známky všeobecného rozkladu. Předkládá různé důvody, proč Ameriku jako velmoc nikdo nepotřebuje. Celosvětové šíření liberální demokracie a míru by tak pro ni bylo hrozbou, proto se snaží pokles svého vlivu maskovat. Amerika nemá ekonomické, vojenské ani ideologické prostředky, aby mohla bránit svým evropským, ruským a japonským spojencům v jejich vzrůstající nezávislosti. Eurasie je na vzestupu. Autor předpokládá, že budoucí svět nebude kontrolovat jediná velmoc, ale zmíněná triáda rozvinutých mocností. Spojené státy přijdou o svá zvláštní privilegia.... celý text

Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Computer Press (CP Books)

Après lEmpire : essai sur la décomposition du système americain , 2002

mgeisselreiter
11.02.2024 3 z 5

Emmanuel Todd, historik a politolog, zabývající se demografií, židovského původu, Francouz. Vznik knihy - rok 2002. To jsou fakta, která jsou důležitá. Todd se na základě své profese snaží analyzovat rozložení světové moci a předvídat další vývoj. Snaží se být objektivní, resp. jeho esej působí tak, že je nestranný a píše, co si myslí, co se domnívá. Četba to není vůbec záživná, spíš těžká. Dost jeho myšlenek jsem nepobral. Problém je v tom, že očekává od čtenáře hlubší znalosti celé problematiky, především historie a politologie a spoustu myšlenek a úvah nerozebírá tak, jak by si někdy zasloužily. Mnoho jeho předpovědí nevyšlo, některé myšlenky mi přišly až fantasmagorické. Na druhou stranu mě kniha otevřela oči v mnoha věcech, které člověku jen tak na mysl nepřijdou, v médiích se s nimi nesetkává. I po 22 letech od vzniku knihy se dívám na různé věci trochu jinak, víc chápu světovou roli USA a víc chápu to, jak se USA chovají. Jen mi přišlo, že Todd není ekonom (což v určitém pohledu profesní nezaslepenosti může být i výhoda) a možná se na některé věci nedívá úplně správně. Ale opět to naráží na mé slabší znalosti z tohoto oboru.
Kniha má dost nedostatků, přesto přináší několik neotřelých pohledů na svět a z toho důvodu ji s klidem doporučím běžnému čtenáři. Nevím ovšem, zda by zaujala i odbornou či odbornější veřejnost. 60-65%, 11. 2. 2024.

USA (Spojené státy americké) geopolitika imperialismus

Autorovy knížky

Emmanuel Todd