Plukovník Švec

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Programová brožura k inscenaci Plukovník Švec. Zanechali po sobě deníky a také řadu fotografií. Po Ševcovi ovšem zbyla legenda – jen on se totiž v předvečer vzniku ČSR zabil, aby zburcoval demoralizovanou jednotku k dalším zoufalým bojům. O deset let později o tomto hrdinském činu píše pro Národní divadlo legionář Rudolf Medek hru, z níž se okamžitě stává divácký hit – a zdroj několikaleté, velmi ostré politické polemiky. O dalších deset let později se za hrou – a o dalších deset let později, v roce 1948, se také za Ševcem a za Medkem zavírá hladina a legionářské hrdinství má být vymazáno z historické paměti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432643/plukovnik-svec-1UU-432643.png 11
Žánr
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Národní divadlo (Praha)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Plukovník Švec

InaPražáková
05.02.2020

Na Plukovníku Švecovi je dnes nejzajímavější reakce, jakou vzbudil u současníků, boj o to, jestli se smí ukazovat i (dočasně) zoufalí, vyčerpaní a letargičtí legionáři, nebo je to proti dobrému mravu. Text hry je záměrně tendenční, což je jeho snad nejmenší problém, především ale nesmírně patetický, deklamační, šroubovaný, příliš dlouhý - šustí papírem k neučtení. Nespočetné reprízy v době prvního uvedení svědčí jedině o tom, že je kýč odjakživa komerčně vděčný.
Na druhou stranu publikace Národního divadla, která krom plného znění hry obsahuje i několik odborných statí historických i literárněhistorických, stojí za přečtení.