Smrt na Nilu

Smrt na Nilu https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60422/bmid_smrt-na-nilu-BtO-60422.jpg 5 1564 210

Plukovník Race série

Hercule Poirot série

15. díl

Linnet Ridgewayová má všechno – je mladá, krásná, svobodná a bohatá. Jednoho dne ji navštíví její přítelkyně Jacqueline a nadšeně vypráví o svém snoubenci Simonu Doylovi. Po nějaké době se Hercule Poirot na svém putování po Egyptu setkává s novomanželi Doylovými, avšak paní Doylovou se stala Linnet Ridgewayová. Zanedlouho se jejich společnost rozšíří i o Jacqueline, která je už nějakou dobu pronásleduje, aby jim překazila jejich štěstí. Linnet se na Poirota obrátí se žádostí o pomoc, ten přislíbí, že si s Jacqueline promluví. Situace se vyhrotí při výletu na parníku, kde dojde k pokusu o vraždu. Pokusem ale vše zdaleka nekončí…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Death on the Nile , 1937

Matenovasara
07.03.2020

Agatha Christie má talent na psaní detektivek, a to bez jakéhokoli násilí, pouze s důmyslnou zápletkou. A proto jsou Agathiny knihy tak vyhledávané. Na detektivkách od Agathy se mi líbí, že ve chvíli kdy se případ zdá být vyřešený, nastane nečekaný zvrat.
V této knize se Hercule Poirot plaví na výletním parníku Karnak. Hercule Poirot si tuto plavbu naplánoval, aby si odpočinul od práce, ale to mu není nakonec souzeno. Na lodi se setkává velmi různorodá skupina cestujících. Mnohé z nich pojí tajemství, která se postupně odhalují a jejichž důsledkem se stanou tři vraždy. Hercule Poirot, aniž by před vraždou někoho z cestujících znal, bravůrně odkryje jejich vzájemné vztahy, a tak se mu podaří odhalit motiv všech trestných činů.

Shanib
06.03.2020 5 z 5

Po všech těch thrillerech a románech, které jsem s poslední době četla, jsem měla chuť na něco opravdu odpočinkového. Našla jsem přesně to, co jsem potřebovala a kniha splnila veškerá má očekávání. Seznámení se s hlavními postavami ještě před plavbou bylo zajímavé a samotné prostředí plavby atraktivní. Vraha jsem tušila už od začátku, ale pak jsem byla tak na pochybách, že jsem od myšlenky upustila. Nakonec se však ukázalo, že jsem měla pravdu. Líbilo se mi, jak jsem byla stále na vážkách a snažila se udržet krok s Poirotem. Uznávám ale, že množství postav a jmen mi místy taky dělalo trošku problém.

mi-380
23.02.2020 4 z 5

Tentokrát nám paní Agatha nacpala plavidlo tolika podezřelými, že jsem si je poznamenal na papír a občas musel do taháku nakouknout, abych si ujasnil, kdo je který právník, lord nebo revolucionář. Kupodivu, dámy a slečny jsem si zapamatoval rychle.
Luxor, Karnak, monumentální sochy, hrobky, paláce, plavba po Nilu. Přesně před dvěma lety, v únoru, jsem podobnou akci absolvoval, zážitek na celý život, z knihy to na mě znovu všechno dýchlo. Při mé plavbě naštěstí nikdo nebyl zavražděn a žádného detektiva jsem si nevšiml, jen egyptských vojáků se samopaly na každém rohu.
Poirot jako vždy skvěle dedukuje a hláškuje, občas lidem leze na nervy, několika vraždám přímo před jeho očima ale zabránit nedovede. Ve finále přivádí postupně polovinu osazenstva skoro k infarktu, když přehazuje vinu z jednoho na druhého. Pro mne jedna z nejlepších Agath, hlavně díky prostředí, černoušky, prasátka a expres stavím ale o malý stupínek výš.
85 % (zatím 906 hodnotících s průměrem 93 %).

„Takže vám to řekla ona.“
„Odpusťte - neřekla,“ namítl Poirot vlídně.
„Jak to tedy víte?“
„Protože jsem Hercule Poirot a nemusí se mi nic říkat.“

Kory98
11.02.2020 5 z 5

Klasická detektivka - moc hezké čtení, od kterého se jen tak neodtrhnete. Agatha Christie nemá potřebu dělat ze svých detektivek horory ani thrillery, ale i tak dokáže mistrnou zápletkou udržet pozornost čtenářů v napětí až do úplného závěru, kdy Hercule Poirot "posbírá vavříny" za rozuzlení svého vyšetřování. Ač se během čtení jejích knih všemožně snažím uhodnout, kdo je vrahem, málokdy se mi to podaří, ale ráda to paní spisovatelce odpouštím .-)

VasnivaCtenarka
04.02.2020 5 z 5

Agatha Christie při psaní této knihy dala všem okusit svého talentu a geniálnosti.
Smrt na Nilu je nadčasová detektivka. Je zasazena do exotického prostředí výletního parníku na slavné egyptské řece Nil.
Všechny postavy v knize mají svou osobnost, kterou nám dává spisovatelka pěkně okusit. Někteří hrdinové vám jsou sympatičtí již od samotného začátku a k jiným si vztah hledáte horko těžko – ale to je přesně to, co Agatha Christie chtěla. To je jen důkaz toho, jak dokonale vykreslila jejich charaktery.
Samotná detektivní zápletka je opravdu perfektně promyšlená! Tady musím Agathu pochválit, protože mé šedé buňky by něco takového prostě nedokázaly.
Agatha dokáže krásně vysvětlit motivy vražd. Dokonce tak dokonale, že tomu kriminálníkovi i odpustíte a pochopíte ho. A vlastně vám ho je do jisté míry i líto.
Kniha je to opravdu perfektní.

Romžiry
15.01.2020 5 z 5

Tato kniha je moje srdcová záležitost.

Tiama
01.01.2020 4 z 5

Smrt na Nilu jsem už četla, ale zapomněla jsem, že se tam na lodi setká Hercule Poirot s plukovníkem Racem. I po letech jsem si čtení užila.

Ivan F
30.10.2019 5 z 5

Tak toto bolo niečo úžasné. Pre mňa osobne najlepšia Poirotovka (prečítal som ich cca osemnásť) a možno aj najlepšia knihy od A.Ch. (ani černoškovia a ani prasiatka neboli lepšie) s výbornou a perfektne vygradovanou ťaživou atmosférou. Je cítiť, že Christie pomaly, ale isto dosahovala spisovateľský vrchol, je to badať najmä na literárnom štýle. A znova je to napísané bez zbytočných brutalít a detailných opisov mŕtvol atď. Hodnoteniu neuberiem ani jednu hviezdičku, hoci kto bol vrah som uhádol vďaka vete "Simon miluje mňa... a ja jeho..." Len som nevedel prísť na to, ako bol zločin spáchaný.

B-artX
30.10.2019 5 z 5

Smrt na Nilu je bezesporu velmi zábavná kniha. Už od počátku jsem s nadšením analyzoval chování postav a přemýšlel nad tím, kdo bude vrah. Mnohokrát jsem se vracel zpátky a ověřoval si, jak že to bylo, protože zde i sebemenší detail je v průběhu knihy velmi důležitý. Jeden z Herculových nejlepších případů, nejen zajímavou zápletkou, ale také prostředím lodě, Nilu a Egypta. Agatha znovu zabodovala na plný počet.

Lie
16.10.2019 5 z 5

Já jsem tedy rozluštila vraždu ještě dřív, než se stala, i když se to pak tak zamotalo, že jsem chvílemi o svém závěru pochybovala, ale to nic nemění na tom, že r to výborná detektivka, přečetla jsem ji jedním dehem.

Alizon
10.10.2019 5 z 5

Jedna z mych oblibenych knih od Agathy Christie odehravajici se v exotickem prostredi. Mam rada kdyz Poirot cestuje (na rozdil od slecny Marplove, ktera se mi nejlepe vyjima doma na vesnicce) a tady se vydava rovnou na exotickou plavbu. (Jak to jen chudak se svou hypochondrii a puntickarstvim zvladl zustava zahadou;) Napadita zapletka a atraktivni prostredi - proste Agatha ve sve nejlepsi forme.

Parwana
18.09.2019 5 z 5

Naprostá klasika k přečtení kamkoliv. Na dovolenou nebo jen tak, do kavárny, před spaním... Miluju její detektivky. I když filmová zpracování jsou zdařilá, knížka osvětlí spoustu věcí, které ve filmu kolikrát chybí.

petraj30
14.08.2019 5 z 5

Napínavé od začátku do konce, opravdu jsem byla nadšená. Kupodivu se vydařilo i filmové zpracování, ale kniha je kniha, velmi doporučuji. Opět překvapení na konci

Polinius
24.07.2019 3 z 5

Exotické prostředí, ale celková pointa nebyla až tak moc promyšlená. Nebyla podobná zápletka i v jiné knize a to ,,Nekonečná noc"?
Poirot má samozřejmě charisma, že bych mohl dát i **** ale prostě ne.

hroubek
08.07.2019 4 z 5

Herculea Poirota znám, taky vím, že příběhy o něm napsala Agatha Christie, přesto jsem nečetl ani jednu její knihu s tímto slavným detektivem. Nakonec se mi do rukou dostala kniha Smrt na Nilu, a já si řekl, že je čas zkusit nějaký příběh se slavným detektivem Herculem Poirotem. Smrt na Nilu se rozjíždí velmi pomalu. Spisovatelka nás nejdříve seznámí se všemi aktéry příběhu, a taky důvodem jejich cesty do Egypta. Jakmile se dostaneme na cestu po řece, tak začíná ta pravá show. Christie dokáže vyprávět velmi napínavě, a krásně budovat a hlavně stupňovat atmosféru. A co více, dokáže jí udržet po celou dobu knihy. Dost jsem ocenil, že i části jenž se netýkaly vyšetřování fungovaly velmi dobře. Sedlo mě gradování příběhu a samotný konec. Vraha jsem neodhalil a celková pointa, mě překvapila, protože jsem jí nečekal. Smrt na Nilu je povedená detektivka, která mě přesvědčila, že bych měl někdy v budoucnu zkusit další příběhy o slavném detektivovi.

chaera
26.06.2019 5 z 5

Naprosto fenomenální. Agatha Christie nikdy nezklame. 5/5

andrii24
12.06.2019

Mon Dieu, mord juká z kajut prvních tříd, dámy a pánové. Hvězdný ansámbl nalodit, mozkové závity připravit. Vyplouváme.

4444913
11.05.2019 5 z 5

Atraktivní prostředí,spousta postav se spoustou motivů,u autorky poměrně neobvyklí dva pachatelé.Tedy vědomě jednající vrahové,jinak dva pachatele má teta Agatha i v Kapse plné žita ale tam to jedna důvěřivá holčina vůbec netuší.Pro mě tradičně výborné.

niki-chan
08.05.2019 4 z 5

Další geniálně odhalený zločin, tentokrát na Nilu.

Venny345
04.03.2019 4 z 5

Poněkud pomalu rozvíjející začátek mi plně vynahradil bezkonkurenční konec! Myslela jsem si, že po přečtení některých knih od Agathy už budu mít vždy hned od začátku jasno, kdo je vrahem. Jak jsem se zase zmýlila! Ani tentokráte se mi vraha nepodařilo určit. Nu což, Hercule Poirot ze mě asi nebude.
Výborná četba. :)