Smrt na Nilu

Smrt na Nilu https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60422/bmid_smrt-na-nilu-BtO-60422.jpg 5 1569 210

Plukovník Race série

Hercule Poirot série

15. díl

Linnet Ridgewayová má všechno – je mladá, krásná, svobodná a bohatá. Jednoho dne ji navštíví její přítelkyně Jacqueline a nadšeně vypráví o svém snoubenci Simonu Doylovi. Po nějaké době se Hercule Poirot na svém putování po Egyptu setkává s novomanželi Doylovými, avšak paní Doylovou se stala Linnet Ridgewayová. Zanedlouho se jejich společnost rozšíří i o Jacqueline, která je už nějakou dobu pronásleduje, aby jim překazila jejich štěstí. Linnet se na Poirota obrátí se žádostí o pomoc, ten přislíbí, že si s Jacqueline promluví. Situace se vyhrotí při výletu na parníku, kde dojde k pokusu o vraždu. Pokusem ale vše zdaleka nekončí…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Death on the Nile , 1937

Sabča92
17.03.2021 4 z 5

Smrt na Nilu je patnáctým příběhem o Hercule Poirotovi a zároveň mou třetí přečtenou knihou. Jedná se o velmi zapeklitý příběh plný vášně. Čím dál více propadám kouzlu této autorky a chápu její světovou chválu. Agatha zbytečně neplýtvá slovy, nezabývá se úplně zcela zdlouhavým popisem, ale ani nejde hned na věc. Musím se přiznat, že jsem od začátku uhodla, kdo byl oním vrahem i v podstatě proč. Při čtení jsem ale pořád doufala, že tomu tak není. TNaštěstí mě ale i tak autorka dokázala překvapit a zamíchat kartami.
Není pochyb o tom, že detektivky Agathy Christie jsou nadčasové. Čím to? Jednoduše proto, že Agatha píše postavy promyšlené do nejmenších detailů. Samotné zápletky jsou také skvěle promyšlené a nijak příliš komplikované, zkrátka reálné.

miky103
18.02.2021 5 z 5

Agatha Christie prostě umí, a právě proto se řadí k mým nejmilejším autorkám. I ve Smrti na Nilu Vám přináší vše, co si jen čtenář může přát. Exotické prostředí, výborně napsané postavy, které divže nevystoupí ze stránek knihy, intenzivní lidské vášně a k tomu neodolatelný Hercule Poirot, který pronikne i do těch nejzastřenějších pohnutek lidské mysli. Za mě prostě paráda.

Margherita_N
10.02.2021 5 z 5

Zase jedna propracovaná zápletka, kdy se do případu nakonec namočí více pasažérů výletní lodi, než by jeden čekal. Pokud v poirotovkách skupina lidí cestuje, nebývají to zkrátka běžní pasažéři, kteří by se viděli poprvé. I tentokrát jsou ve hře peníze, láska, manželství - a i tentokrát musí vrah dodatečně domýšlet už trochu překombinovaný plán, protože by ho někdo mohl nečekaně usvědčit. Takže když loď dopluje do přístavu, vynášení mrtvol zabere dost času...

martinaandulka
07.02.2021 5 z 5

Kvalitní detektivka, kterou znám z anglické filmové série Hercula Poirota.Perfektně propracovaná detektivka jak to Agatha umí.

Sidonka3
01.02.2021 5 z 5

Stačí napsat, že mám v oblibě spíš staré dobré klasické detektivky, kde se ještě oběť nemusela dlouze mordovat a k dobré kriminálce se nemusely přidávat i sadistické momentky? Já si tady ráda vystačila s luxusní plavbou po Nilu, pyramidou v Egyptě a k tomu, dejme tomu, jsem uvítala, že zde hrají podstatnou roli i netradiční líbánky. Viděla jsem nejdřív v televizi, přesto mi příběh bavil. Agatha prostě umí. No, nemám snad pravdu?

SSTknihy
28.01.2021 5 z 5

Geniálně vymyšlené, propracované do posledního detailu. Podezřelých celá řada, motiv má prakticky každý, vedlejší zápletky komplikují vyšetřování a vrah je čím dál drzejší. Záhada zamčeného pokoje ve variantě lodi uvězněné uprostřed širokých nilských vod. Poirot ve své nejlepší formě. Četla jsem několikrát, viděla jsem různá filmová zpracování, ale bavit mě to stejně nikdy nepřestane.

Bája89
27.01.2021 5 z 5

Moje první Agatha, která mi padla do ruky a také první kousek do mé sbírky. Četla jsem ji (v prváku na střední) na dovolené u moře a byla jsem unešená. Bylo to něco neskutečnýho. Agatha si mě získala a stala se z toho láska na první přečtení. I když se přiznám, že pokud šlo o knihy kde nebyl Poirot, jsem byla lehce rozpačitá, ale jen zpočátku.
Co se týče samotného děje Nilu, tak se nebojím říct, že šlo o milostný příběh hodný Shakespearovské tragédie. A samozřejmě vše rámuje nejstarší motiv ze všech. Smrt na Nilu je úžasná směs všeho, co má čtenář na detektivkách a hlavně na psaní Agathy Christie miluje.

Leon104
23.01.2021 5 z 5

Moje první knížka od Agathy Christie.Rozhodně nebude poslední.Agatha Christie je opravdu neskutečná spisovatelka.

olívoil
31.12.2020 5 z 5

Na počátku spousta postav, posléze se příběh ustálil.....kniha jako vždy úžasná, autorka uměla vždy čtenáře zaujmout.......i když jsem viděla zfilmovanou verzi, není nad autorčin styl psaní, těším se na další knihy

laurs
29.12.2020 5 z 5

Tuto knihu mám například já konkrétně v povinné četbě a mám za to, že je to tak dobře. Každému, komu taková ta těžká klasika zkrátka nejde, bych mohla tento kousek jedině doporučit.
Kdo už trochu Hercula Poirota zná (třeba i ze seriálu nebo z filmů), ví moc dobře, jak vyšetřuje a také si dokáže s poměrně velkou přesností tipnout, kdo za celým zločinem stojí. To se podařilo i mně, ale nevadí mi to. Užívala jsem si celou plavbu společně se všemi postavami.
Velkým tématem této knihy je toxická láska a jak moc nebezpečná může být. Je to neuvěřitelně geniálně uchopeno. Agatha Christie nemusí po lopatě vysvětlovat v čem ta toxicita tkví, a přesto… to všichni pochopíme. Možná se pousmějeme, nebo nám bude špatně od žaludku, nebo nám bude některých postav hodně líto.

MilanCFC
18.12.2020 5 z 5

Ta první kapitola, to bylo bombardování! Tolik postav a jmen a vztahů mezi nimi hned na úvod, to bylo opravdu něco. Nicméně další z řady originálních způsobů, jak vtáhnout do děje. A tentokrát jsem to měl podobně jako někteří pode mnou. Vraha docela dobře uhádnete, ale sakra - JAK? KDY? :-)) Klobouk dolů před Lady, tento příběh se jí ve všech směrech náramně vydařil. (Nemíval ale v dřívějších dílech na lodích Hercule Poirot jisté žaludeční potíže? :-))
Musím jednoznačně souhlasit s celosvětovým hlasováním - toto je opravdu jedna z těch nejlepších autorčiných knížek.

adela2316
12.12.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších příběhů od A. Christie. Film jsem viděla asi tisíckrát (obě verze) :-) , knihu jsem teď četla myslím podruhé. Líbí se mi, jak dopadl vztah mezi Rozalii a Timem- to je ve filmu jinak. Za mě proste top :-)

Kontryhelka
08.12.2020 5 z 5

Tajuplná detektivka, kterou je Poirot nucen vyřešit na své plavbě po Nilu. Opět vynikající příběh, skvělé postavy, exotické prostření, intriky, lži a nečekaný konec. Perfektní čtení. Jedna z nejlepších.

rencovav
07.12.2020 5 z 5

Tak přesně Agatha Christie byla něco, co jsem potřebovala. To mi spravilo náladu, to mě přesvědčilo o tom, že se mi přeci jen může ještě nějaká kniha skutečně líbit. Že se do čtení (respektive do poslechu) mohu na celý den ponořit. Že si to užívám a ani jednou se necítím otrávená stylem vyprávění nebo naštvaná kvůli postavám či ději. Zkrátka skvělé. Myslím, že v létě se na naladím na Poirota a bude mi dobře. :)

Bramborak81
07.12.2020 5 z 5

Královna detektivek nás tentokrát vezme na plavbu po Nilu. Postupně se seznámíme se všemi účastníky plavby. Postavy jsou velmi dobře vykreslené a vše do sebe zapadá jako mozaika. Nechybí láska, dobrodružství ani napětí. Perfektní detektivka.

Marcela298
28.11.2020 5 z 5

Super detektivka

Hani77
22.11.2020 5 z 5

První kapitola se mi četla špatně, bylo tam hodně jmen a měla jsem strach, že se mi budou postavy plést. Pak už ale začal děj příjemně plynout a nešlo knihu odložit. Tentokrát jsem si vraha tipla správně, ale rozuzlení bylo opět velice zajímavé.

LahoferRose
19.11.2020 5 z 5

Kdo by tento příběh neznal? Láska je mocná. Možná až příliš. Snad každý zažil tu velkou lásku, kdy je pro blaho toho druhého ochoten udělat téměř cokoliv. Smutný příběh, ale vlastně je to záležitost, která se děje dnes a denně. Rozdíl je v tom, že Smrt na Nilu je tak báječně napsaná.

Jenny055
19.11.2020 5 z 5

Dobré čítanie ako vždy. Môžem sa o dva roky k tejto knihe vrátiť a vôbec ma nebude nudiť aj keď si budem pamätať vraha. Postupné odhaľovanie zločinu a samozrejme záverečné divadielko Hercula Poirota bude pre mňa vždy zábava.

morienhithwen
09.11.2020 5 z 5

Sakra, už třetí knížka od Agathy, kde chci napsat, že je moje nejoblíbenější. Asi tedy prohlásím, že svatou trojici pro mne tvoří Smrt na Nilu, Vražda na faře a Pět malých prasátek a že nejsem prostě schopná si mezi nimi vybrat favorita. Každá z nich má trochu jinou náladu, ale všechny tři jsou velmi prodchnuty jakýmsi smutkem/melancholií a všechny tři jsou o vášnivé, osudové lásce.