Smrt na Nilu

Smrt na Nilu https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60422/bmid_smrt-na-nilu-BtO-60422.jpg 5 1566 210

Plukovník Race série

Hercule Poirot série

15. díl

Linnet Ridgewayová má všechno – je mladá, krásná, svobodná a bohatá. Jednoho dne ji navštíví její přítelkyně Jacqueline a nadšeně vypráví o svém snoubenci Simonu Doylovi. Po nějaké době se Hercule Poirot na svém putování po Egyptu setkává s novomanželi Doylovými, avšak paní Doylovou se stala Linnet Ridgewayová. Zanedlouho se jejich společnost rozšíří i o Jacqueline, která je už nějakou dobu pronásleduje, aby jim překazila jejich štěstí. Linnet se na Poirota obrátí se žádostí o pomoc, ten přislíbí, že si s Jacqueline promluví. Situace se vyhrotí při výletu na parníku, kde dojde k pokusu o vraždu. Pokusem ale vše zdaleka nekončí…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Death on the Nile , 1937

Mateo67
31.01.2022 3 z 5

Poslechnuto do výzvy. A možná právě proto, že to byla výzva a ne vyložená chuť sáhnout po nějaké době zase po Agathe a že to bylo posloucháno a ne přečteno, výsledek se nejeví stejný jako většina komentářů tady. Přemíra postav a tím pádem hromada jmen, velmi pomalý rozjezd, protahovaný děj a nevím proč, nikdy dřív se mi to nestalo, ale tady mi až vadil přehnaně neomylný Poirot, i když samozřejmě vím a beru, že prostě jiný být nemohl, protože by to už nebyl on.

Jara.v
29.01.2022 5 z 5

Úchvatná Christie. Nevím ani co dodat. Skvěle promyšlený děj, a kdybych neznala filmové verze, tak by bylo velmi těžké rozpoznat vraha. Pár vodítek tam je, ale...

TaNya_
19.01.2022

Tak tady jsem uhodla motiv i vraha víceméně na začátku. Agatha nepřestane udivovat propracovaností svých knih a zápletek. Horká atmosféra Egypta na mě sálala a to když nám venku mimo barák mrzlo.

Deia
06.01.2022 4 z 5

Ďalšie príjemné čítanie od Agathy. Síce som si myslela, že knihu som ešte nečítala, ale počas čítania som prišla na to, že áno. A bohužiaľ som si spomenula aj na to, kto bude mŕtvolou a kto to spáchal :D, čo mi trošičku pokazilo zážitok z čítania. Tiež začiatok mi prišiel trochu rozťahanejší, je tam veľké množstvo postáv v ktorých som sa občas strácala, ale keď sa už všetci stretnú na lodi, tak je to fajn. Kým dôjde k vražde, tak to chvíľku trvá, ale je to príjemne strávený čas. Páčili sa mi opisy prostredia, Egypt a Níl sú zaujímavé, aj keď mohlo ich tam byť o trochu viac. Hercule je, ako stále, skvelý, detektívky s ním mám radšej ako so slečnou Marplovou. Samotný príbeh je dosť zamotaný, mŕtvoly pribúdajú, a tak má detektív čo robiť, aby prišiel na to, čo sa stalo, ale postupne to do seba krásne zapadá. Klobúk dole pred tým, čo Agatha dokáže vymyslieť.

4xbabča
02.01.2022 5 z 5

Moc hezky napsaná detektivka od úžasné světové autorky, která nechává příběh v napětí od počátku až do samého konce, který jako vždy končí překvapivým odhalením pachatele. Opravdu krásná kniha a báječné čtení.

iam.sokol
02.11.2021 5 z 5

Smrt na Nilu je jeden z nejznámějších případů Hercula Poirot, a o to více je to také jeden z nejzamotanějších příběhů s množstvím postav. Zpočátku chvíli trvalo, než jsem se zorientoval, proto je lepší číst knížku doslova na jeden zátah. Ačkoliv jsem viděl už dříve film s Davidem Suchetem, nepamatoval jsem si přesně, kdo byl skutečný vrah. A jak už u Agathy Christie bývá zvykem, člověk se to dozví opravdu až na posledních stránkách.

viweb
05.10.2021 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Krásně vypráví Lukáš Hlavica. Klidná,klasická, zapeklitá detektivka. Doporučuji poslechnout.

xxtom
01.09.2021 2 z 5

Z nich od Agathy Christie se mi jiné knihy líbily trošku více.

Irsaf
27.08.2021 5 z 5

Opět skvělá detektivka od Agathy Christie…
Sice jsem se ze začátku ztrácela ve jménech a postavách při poslechu audioknihy, ale zlepšilo se to a bylo to povedené…

Ticiana
19.08.2021 4 z 5

Zas skvělá Agata a zas to tak zamotala, ze jsem neuhodla vraha. Ale napsané skvele, i kdyz se mi trosku motali postavy. Vrazdy, loupež a do toho jeste jeden závažný zločinec. Co vic si prat…

archivářka115
07.08.2021 4 z 5

Nejenom děj byl zamotaný. Mně se zamotaly i postavy. Nemohla jsem si zapamatovat, kdo je kdo. Jinak jsem knížku přečetla (jako vždy) jedním dechem . Můj oblíbenec Hercule Poirot naštěstí nechyběl.

StarPopcorn
06.08.2021 5 z 5

Klasika od Agathy Cristie - Zamotaný děj, vždy připravený a bystrý Hercule Poirot, několik dobře napsaných postav, u nichž si nemůžeme být jistí, kdo z nich je vlastně vrahem. Co dodat…Snad jen to, že jako vždy jsem nedokázal ani v nejmenším odhadnout, kdo je vrah ;-D

BaPe895
02.08.2021 5 z 5

Skvělá klasika,jejíž napínavý děj se odehrává v zajímavém exotickém prostředí Egypta. Originální je i hlavní zápletka s rozřešením celého případu.

Huarascán
15.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Tahle klasika s originální zápletkou obsahuje to nejlepší z typického stylu Agathy Christie :-) Oproti jiným příběhům tady postupně dochází k třem vraždám, čímž autorka udržuje napětí až do konce a vyvažuje u ní občas trochu zdlouhavé konverzace podezřelých. Vytkl bych jen pár věcí: zaprvé, prostředí Egypta není vůbec dostatečně popsané ani vytěžené, klidně by se to mohlo odehrávat na Labi a téměř nic by se nezměnilo. A zadruhé, fakt, že každý druhý na palubě je shodou okolností zločinec - terorista, kleptomanka, padělatel - což už začíná být samoúčelné a překombinované. Jinak jsem to ale hltal od začátku do konce.

vodovodnice
26.06.2021 4 z 5

Pro mne velmi zajímavá detektivka. Musím říct, že mne trochu rušilo u četby to filmové zpracování, protože jsem si pořád srovnávala s knížkou jak to bylo ve filmu.
Ale i tak, jsem zde objevila pocity, situace postav, které kamera nezaznamená, jak se cítí nebo co si postavy myslí.
Moc příjemné čtení to bylo.

cryingPickle
03.06.2021 5 z 5

Veľmi dobre písaná detektívka (až na tú prvú kapitolu, tá mi moc nesadla). Napriek tomu, že to je viac ako 80 rokov stará kniha, tak sa číta veľmi dobre, štýl písania je veľmi príjemný, tempo fantastické, nie príliš rýchle ale nie je to ani rozťahaná slaďárna. Neviem sa rozhodnúť či tejto knihe dám 4 alebo 5 hviezdičiek pretože, už po spomínanej prvej kapitole som si odhadol obeť, vraha aj motív. A hádajte čo, uhádol som to :D, samozrejme bez tých detailov.

Saimoon
29.05.2021 5 z 5

Jedním slovem geniální. Příběh je super. Do poslední minuty by vás nenapadlo, kdo je vrah. Poirot jako vždy užasný a mazaný.

Jirok
02.05.2021 4 z 5

Fajnový příběh, jeden z nejlepších Herculů

baji42
01.05.2021 4 z 5

Malé šedé buňky mozkové opět v akci. Tentokrát v exotickém egyptě.

martineden
22.03.2021 5 z 5

Už mě Agatha nalákala do Orient expresu a teď bych taky ráda viděla všechny ty starověké památky Egypta. Miluju ty příběhy, ale to prostředí, kde se děj odehrává, to je prostě luxus.