Plukovník Chabert

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Děj novely se odehrává za vlády Ludvíka XVIII. Plukovník Chabert je již několik let považován za mrtvého. Měl zemřít v bitvě u Jílového. Život mu ale zachránil jeho kůň, protože kulka mířená na plukovníka zabila koně. Chabert byl ale těžce raněn a pohřben do masového hrobu spolu s ostatními vojáky. Z hrobu se však prohrabal zpátky na zem, kde ho našla mladá žena, která se o něj starala a pak ho poslala do nemocnice. Po dlouhém a těžkém léčení a po ztrátě paměti se Chabert opět dovídá vše o své minulosti. Jeho žena se mezitím znovu provdala a zdědila všechny Chabertovi peníze. Chabert se vrací do města, kde navštíví právního zástupce pana Dervilla a požádá ho o výpomoc při navrácení jeho peněz od bývalé manželky. Derville mu ihned uvěří jeho totožnost a pomůže mu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/5529/plukovnik-chabert-dJ1-5529.jpg 3.913
Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Vilém Šmidt
Orig. název:

Le Colonel Chabert (1832)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Plukovník Chabert

Přidat komentář
Peleus
20.11.2018

Plukovník pitomec. Tak nějak bych nazval knihu, jejímuž hrdinovi ani trochu nefandíte a když vidíte, jak urputně se brání osudu, jenž mu nabízí pomocnou ruku, stále intenzivněji si ťukáte na čelo.

Uniká mi, co tím chtěl autor naznačit. Zda mu šlo o fenomén oficiálně pohřbených vojáků, kteří ve skutečnosti nebyli mrtví a museli svádět boj s úředními lejstry? Zda mu šlo o typicky francouzské téma "monetizace" mezilidských vztahů? Či se autor rozhodl jednoduše předložit čtenářům příběh, který se mohl dost dobře odehrát v době, kdy žil?

Ať už je to jakkoli, jde o neurážející dílo, jež ve mně nezanechalo hlubších pocitů (kromě antipatie k plukovníkovi), a tak ho neřadím k autorovým nejzdařilejším.

WEIL
17.08.2011

Plukovník Chabert v tomhle románu reprezentuje ty vojáky, které pohřbili za živa, což se v době Ludvíka XVIII. dělo běžně.

A jak se vrátí domů, tak žasne, co to jen měl za ženu...