Pliaga

Pliaga https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486301/bmid_pliaga-wi1-486301.jpg 4 11 6

Nebolo človeka, ktorému by rok 1831 nezmenil život od základov. „Čo načne cholera, dokončia ľudia. Alebo naopak. Ľudská hlúposť cholere kosu ostrí. Ja už nejako dožijem. Vy si budete musieť zvykať na nový svet,“ povedal ustarostený otec synovi Zachariášovi. „Na svet, v ktorom už onedlho budú poslední prvými a prví mŕtvymi.“ Keď sedliacky mládenec Zachariáš zachráni život grófskej dcére Emílii, obaja začnú v mene zakázanej lásky bojovať s neprekonateľnými predsudkami a nepochopením vlastných rodín. Emíliu by navyše po svojom boku rád videl hrdý barón Bercsényi, ktorý vždy dosiahol, čo si zaumienil. Román Michala Slaničku o výnimočnej láske sa odohráva na pozadí reálnych udalostí v roku 1831, keď sa naším územím prehnali dve rany – povstanie roľníkov proti šľachte a cholerová epidémia. Pliaga, zákerná rovnako ako mor, nepozná hranice a nerozlišuje medzi pánmi a sedliakmi. Zniesť zo sveta dokáže každého bez rozdielu. Či už s modrou krvou alebo bez rodokmeňa. Čo skríži cestu zakrádajúcej sa cholere? Karanténa a izolácia? Zrušené jarmoky a zatvorené kostoly? Dezinfekcia vápnom alebo octové výpary? Zdravý rozum alebo láska? Zdá sa, že každý ďalší krok je krokom v ústrety smrti...... celý text

Chytuš
10.11.2023 3 z 5

Moje chyba, že jsem si pořádně neprostudovala anotaci. Čekala jsem psychologický román, který bude zachycovat dění při pandemii cholery. Jaké bylo moje překvapení, když 3/4 románu se řeší jedna panská rodina, její rodinné tajemství, osudy dvou sester - dvojčat, nerovný poměr bohatá - chudý, to vše okořeněné sedláckým povstáním. Na choleru sice nakonec také dojde, ale to už jsem byla tak uondaná samým vzdycháním "ach Mili" a "drahá Oli", že jsem nebyla schopná "túto pliagu" dostatečně docenit. Takže nečekejte žádný pandemický román z minulosti, pliaga je zde v přeneseném slova smyslu, znamená předsudky, škatulkování, nenávist mezi chudými a bohatými, a nakonec i tu vlnu smrtelné cholery...

Marek82
06.11.2023 5 z 5

Z nadšenia pridávam hviezdičku tam, kde by som bol inokedy prísnejší. Páčili sa mi historické súvislosti, analógia odmietania epidémie cholery s proticovidovými náladami nedávnej minulosti. Mrazivé, ako sa ľudia za 200 rokov nepoučili napriek možnostiam, vyššej životnej úrovni a vzdelaniu. Na druhej strane, kniha nie je čiernobiela a vysvetľuje pohľad oboch strán. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že napriek snahe o historickú presnosť idealizovala správanie a vyjadrovanie sedliakov, trocha menej konanie a správanie panstva. Každopádne, záporné postavy nájdeme na oboch stranách spoločenskej barikády. Tiež sa mi páčil jazyk, ktorý mal neobvyklú pestrosť, snahu o používanie archaizmov a malebnosť vyjadrení. Bohužiaľ je ľúbostná linka až príliš dominantná a dostáva príliš veľa priestoru oproti očakávaniam, ktoré budí obálka alebo popis knihy. To bola vec, ktorá má často odrádzala od ďalšieho čítania. Dynamike by určite prospelo venovať menej priestoru ľúbostnej situácii hrdinov a viac povstaniu, prípadne epidémii. Nedá sa mať asi všetko. Rád si od autora prečítam aj niečo ďalšie.

Ivan F
16.04.2023 4 z 5

Príjemné prekvapenie na pozadí skutočných historických udalostí, avšak na ohranú tému - čitateľ skrátka nemôže mať všetko. Prečo ohratú? Pretože všetko tu už niekoľkokrát bolo, teda rodinné tajomstvo, samozrejme, že sa o ňom niekto dozvie, ten niekto je ziskuchtivý, chlípny a surovec, k tomu sa pridá dohodnutý sobáš, nesmiem zabudnúť na klasický konflikt nespokojní sedliaci verzus mocibažní páni, atď. Všetko vymenované nie je výčitka, len konštatovanie. Veľmi by som sa čudoval, ak by nejaký autor po kvantách už napísaných kníh od iných spisovateľov prišiel s niečím novým, neotrepaným, stokrát prevareným a čo ja viem ešte akým, normálne by som ho/ju navrhol na zápis do knihy rekordov. Takže na základe všetkého spomenutého, je to príjemné čítanie, hoci spisovateľský kumšt tu dosť kríva. Ako oddychovka fajn, škoda nevyužitých možností, ktoré poskytovala vzbura, bolo to len tak okrajovo spomenuté. Zvyšok si už iný čitateľ/ka posúdi sám/a.

Kerberos
06.01.2023 4 z 5

Význam slova pliaga jsem si musela najít ve slovníku. Historický román odehrávající se na Slovensku v třicátých létech devatenáctého století. Epidemie cholery zkomplikovaná povstáním poddaných proti vrchnosti. Smrt si nevybírá a kosí obyčejné lidi i šlechtu.

Evaho73
24.09.2022 4 z 5

Pliaga je niečo zlé, nepríjemné, škodlivé, pohroma alebo nešťastie a cholera, o ktororej pojednáva táto kniha, bola považovaná naozaj za veľkú pliagu.
Kniha Pliaga je pre mňa veľmi príjemným prekvapením  predovšetkým svojím spracovaním s využitím reálnych historických faktov. V čase vypuknutia cholery okolo roku 1831 u nás vládol feudalizmus, ľud bol chudobný a zákerná choroba všetko ešte zhoršila. Navyše sa medzi obyvateľstvom šírili dezinformácie, ktoré hnev poddaných voči vládnucej vrstve podnecovali ešte viac...
Perfektná téma pre spracovanie fiktívneho príbehu, ktorý približuje život viacerých spoločenských vrstiev, počas týchto pohnutých časov, kedy zároveň vypuklo aj povstanie roľníkov a ľudská hlúposť nepoznala žiadne zábrany ani v podobe smrteľnej choroby.
Aj mňa zaujala najskôr krásna vystížna obálka, a potom aj samotný autor, ktorého poznám skôr ako redaktora RTVS.
Nemôžem povedať, že spracovanie bolo úplne dokonalé, ale pri čítaní som prežívala akési deja vu hlavne v súvislosti s aktuálnou pliagou - covidom.

Gabriela143
18.06.2022 5 z 5

Táto kniha ma zaujala už svojou obálkou. A príbeh... jedným slovom super. Postaviť ho na základe reálnych udalostí chce naozaj veľký prehľad o danej téme. Autorovi sa to podarilo naozaj dobre. Dej je založený na udalostiach zo začiatku 19. storočia- epidémie cholery a východoslovenského roľníckeho povstania. Prelínanie osudov bohatých a chudobných, láska ale aj nenávisť... všetkého tak akurát. Žiadne dlhé a zbytočné opisy u ktorých by som sa nudila...hltala som každé slovo, každú vetu. Pridávam na zoznam obľúbených slovenských autorov a teším sa na ďalšie čítanie.