Playground

Playground https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277408/bmid_playground-sJf-277408.jpg 3 1525 428

Přístavní město plné násilí je nebezpečné místo. A ze všeho nejnebezpečnější je dětské hřiště. Jasmin Pascalová­-Andersonová má hodnost poručíka švédské armády. Během mise NATO v severním Kosovu se její jednotka ocitne v boji. Jasmin ztratí dva ze svých mužů a sama je těžce zraněna. Na minutu a čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce, načež je znovu přivedena k životu. Po probuzení mluví o své zkušenosti z klinické smrti: byla převezena do tajemného přístavního města, které představuje přechod mezi životem a smrtí a panuje v něm krutý a nespravedlivý systém. Jasmin je ze svých zážitků zmatená a rozrušená. Co se jí stalo během těch vzácných vteřin, kdy se jí zastavilo srdce? A jak se jí podařilo z města uniknout a vrátit se do života?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Host

Playground , 2015

Dolik13
09.08.2022

V půlce odloženo, takže nebudu dávat hodnocení, jelikož by to nebylo objektivní. Po skvělé knize: Úzkosti a jeho lidé jsem chtěl zkusit nějaký thiller a když jsem zjistil, že se tomu věnuje i Kepler, neváhal jsem.

Jenže.... Dějová linka mě bavila pouze ta v reálném životě a vzhledem k tomu, že se děj odehrává převážně na "druhé straně", tak mám problém. Vůbec mi nesedí ten styl čínského přístavu a života v čínské čtvrti. Do knihy jsem se nutil, avšak neustále mi utíkají myšlenky jinam, a tak knihu odkládám a možná někdy v budoucnu se k ní třeba vrátím, ale spíše ne.

Báryčtení
06.07.2022 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, nečetla jsem předtím anotaci, takže jsem byla dost překvapená. Myslela jsem, že od Keplera to bude detektiva/thriller a ono to bylo spíše sci-fi. Na mě to bylo docela dlouhé a také zvláštní. Líbilo se mi, jak Jasmine je odhodlaná.

jaroiva
26.01.2022 4 z 5

Hodnotím asi jen první půlku, protože konec už byl předvídatelný a nic dalšího nepřinesl. Ale i ta půlka se mi líbila.
Chytlo mě to od začátku a ten konec prostě dojel setrvačností. Za mě lepší než třeba Svědkyně ohně, která má celkově tady lepší hodnocení.
Podle mě to určitě stojí za přečtení a za zamyšlení, i když autoři to mohli trochu podrobněji promyslet a rozvést hlavní téma místo aby se soustředili na akční část.
Označení thriller si kniha ale zaslouží. To se jí musí nechat.

polednice1705
18.09.2021 2 z 5

Úplně jiná kniha, než jakou bych od autora očekávala. Začátek mě moc nebavil, pak jsem potřebovala vědět, jak to bude dál a nakonec.... no nemůžu prozradit konec, ale moc mi nesedl.

guardian
12.09.2021 3 z 5

Nějak mi to nesedlo. Myšlenka super, to bez pochyb. Bohužel styl psaní na mě byl moc těžký - Lars Kepler totiž zvláštně popisuje dějiště - v podstatě zbytečnými detaily, které nejsou pro příběh důležité, ale odvádí pozornost a nutí mě přemýšlet, PROČ autor upozorňuje zrovna na tohle, proč si mám zrovna toto představit? Naopak některé detaily důležité pro pochopení děje mi zase přišly málo vysvětlené, tak jako "samozřejmě", což ale mohlo být způsobeno tím, že jsem měla mozek zacpaný těmi zbytečnými detaily a už mi nezbyla kapacita na to důležité. Navíc mi některé věci přišly opravdu už dost přehnané.
Mám z toho tedy rozporuplné pocity, protože na druhou stranu nemohu říct, že je knížka špatná, to rozhodně ne. Navíc znám lidi, kterým tento styl naopak sedí, je to tedy asi hodně o názoru. Za mě ale bohužel jen 3*.

veronika4001
25.08.2021 5 z 5

Vždycky mě zajímalo, jestli existuje hráz mezi světem živých a mrtvých a kdy, v jakém okamžiku ji začínáme vidět a vstupujeme do ní. Je to onen přístav mrtvých - živých, ten potenciální vstup do smrti? Jsem ráda, že někdo o tomhle překlenovacím období a druhém břehu píše. Více takových knih. Co vidíme, kam vstupujeme, co se odehrává za branami našeho světa poté, co nám přestane bít srdce a pozastaví se činnost životně důležitých orgánů nebo začnou odumírat? Začneme žít jiný svůj život ve svém životě, nebo svoji smrt ve svém životě anebo jiný svůj život ve své smrti? Přístav. Bojím se okamžiku života na prahu smrti. Bojím se rozhraní. Kam půjdu? Půjdu? Jaká bude říše mrtvých? Kniha je svým způsobem dobrodružná, příběh je akční, čtenář se nenudí. Kniha obsahuje krátké kapitoly, čímž se stává vyšším cílem, nejen ji dočíst. Jsem zvědavá, jestli v okamžiku života/smrti můžeme prožít to, co prožíváme v tomto světě, ale trochu jinak. Možná na rozhraní potkáme pravou lásku. To se pak na našem obličeji rozzáří tajuplný úsměv Mony Lisy.

evvva
06.08.2021 5 z 5

Dočteno...hodnocení? Já nevím, tohle si musí přečíst každý sám a pak si udělat obrázek. Za mě super,skvělé,mrazivé,dobrodružné,mysteriózní,strašidelné...za Máňu z Horní Dolní...nuda,nuda,šeď,šeď....je to na vás,zda budete souhlasit se mnou nebo s Máňou...

Belanna
21.07.2021 4 z 5

Byla jsem zvědavá, jak se tato autorská dvojice poprala s nedektivní tématikou.
Opět je to velmi povedený, promyšlený a svižně napsaný thriller, který dává prostor i pro vlastní fantazii. S každou další kapitolou přibývá napětí a zvyšuje se akce a je čím dál tím jasnější, že návrat k životu je velmi těžké vybojovat.

EmokeII.
14.06.2021 4 z 5

Příjemné překvapení. Tento typ literatury spíše nečtu, ale tohle mě bůhví proč zaujalo a bavilo. Téma opravdu nevšední. Přečetla jsem rychle.

HanaNov
09.06.2021 3 z 5

Rozhodně zajímavé téma, ale druhá část mě nebavila, některé pasáže jsem přeskakovala. Celkově občas zbytečně brutální, v některých (nejen časových) návaznostech lehce zmatené, vysvětlení nedostatečné a mírně přitažené za vlasy. Na druhou stranu moc pěkně vykreslené postavy, se kterými jsem se dokázala ztotožnit, kterým jsem věřila a chápala jejich rozhodování a jednání.

baji42
29.05.2021 4 z 5

Zajímavá, i když tak trochu jiná kniha od těchto autorů.

nakavusterezou
17.04.2021 5 z 5

*audiokniha*

Mé první setkání s autorským duem. Řeknu vám, tohle byla jízda! Krátké nabité kapitoly, kde každá z nich končila tak, že jste prostě museli pokračovat dál.

Při poslouchání knihy jsem si příběh dokázala krásně představit, jakoby se mi v hlavě odehrával film. Pecka!

Příběhu bych dala první počet hvězd, kdyby ....

... kdyby se velká část neodehrávala ve vymyšleném světě. Za začátku mi opravdu dělalo problém přijmout fakt, že se většina příběhu bude odehrávat v tomto světě, ovšem časem jsem se tomu poddala.

Jsem na jednu stranu ráda, že jsem s autory začala právě u této knihy. Jejich veleúspěšná detektivní série je prý pecka, už se na ní těším.

Celkově je téma knihy zajímavé. Playground bych určitě doporučila všem, kteří před jeho čtení vědí, jaký příběh na ně čeká. Já jsem čekala klasickou detektivku/thriller.

Andrea888
06.04.2021 3 z 5

Čekala jsem další z detektivních příběhů... a dostala jsem něco úplně jiného. Vlastně mi to nevadilo, myšlenka mi přišla zajímavá. První část byla rozhodně lepší, v druhé mě nějak nebavilo zápolení na "hřišti", začala jsem přeskakovat v kapitolách.

Jessybelle
10.03.2021 5 z 5

Škoda, že jsem s jejím čtením tak dlouho váhala. Téma je zajímavé, pěkně a nápaditě zpracované. Za mě ano.

Zlatinka.Emilly
09.03.2021 3 z 5

Zpočátku jsem chtěla knihu odložit, dokonce jsem přeskočila i pár stránek, s přemáháním jsem se však překonala a dočetla ji do konce. Ne, že by se mi kniha nakonec zalíbila, ale bylo to zvláštní pojetí o lidech, kteří se ocitli v kómatu. Boj o vlastní život v zemi nikoho. Jen kdyby nebylo tolik krve, říkám si, co to ti manželé "Keplerovi" dělají, že si libují v takových násilnostech!! Nejhorší prožitek jsem měla ze setkání s Erikou. Jen jsem se divila Jasmin, že od samého začátku akce hřiště neukázala všem kdo vlastně je. Mohla tak ušetřit životy svého týmu.

pavel9410
08.03.2021 5 z 5

Docela mne to dostalo. Je to opravdu neco jineho, nez jeho ostatni knihy - jak nametem, tak zpracovanim. Posledni tretina hodne napinava, i kdyz za mne by klidne mohla byt kratsi. Uplne si to dokazu predstavit jako film.

Lily101
07.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Dvě hvězdičky za snahu autora a týmu lidí, jež se zapříčinili o vydání knihy či audioknihy, třetí za na první pohled zajímavé téma a zpracování. Protagonisté mě vytočili snad všichni svým dětinským jednáním, min. jedna skutečnost mi přišla trochu rozporující předchozímu (á la najednou nemusí mít vízum, neb ji všichni znají dle vyhraného boje?).

První část zajímavá, pak už hodně nezáživné ve smyslu naprosté hlouposti hlavní protagonistky, dětinskému jednání místy zdánlivě rozporující (první Marta věří, pak nevěří, pak znovu nevěří a když se dozví o povolání Jasmine vykonávané dříve, tak zase věří?) a závěr otevřený v části problému, který mě zajímal snad nejvíc (návrat do reality) se utne v nejlepším.

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu kvůli migréně, ale číst to jako knihu, tak nejspíš nedočtu (a to se mi nestává-snažím se vždy překonat a knihu dočíst). Myslím si, že audioknihy jsou napínavější, než knihy samotné (aspoň dle začátku poslechu dvou v té době nedávno předčtených knih, kdy úvod byl neskutečně napínavý a zajímavý, avšak vůbec se neopíral o text knihy, avšak mohlo jít o dvě výjimky. Ale pokud chcete knihu číst, raději tuto recenzi berte jako subsidiární a spíš čtětě recenze knihy a pokud někdo chce poslouchat audioknihu, tak hlas osoby, které četla, byl-troufám si říct-dobrý a napětí udržel.

kniha
28.02.2021 5 z 5

Za mě nejlepší díl série. Jiný, nezapomenutelný děj a dokonale popsaná atmosféra.

evikt
18.02.2021 1 z 5

Jedina kniha od autora co se (pro me) teda nepovedla... nebo jsem ji nepochopila ;)

Hanulenka9595
17.02.2021 4 z 5

Nemám sice pocit, že by mi kniha předala nějakou myšlenku nebo přivedla na knižní trh něco extra nového, ale zážitek, který jsem z ní měla, mě přepadne občas i teď, po asi dvou letech od přečtení.