Bez rozloučení

Bez rozloučení https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409974/bmid_bez-rozlouceni-NXV-409974.jpg 4 595 127

Play On série

Nora O'Brienová utekla z Indiany do Skotska, přesvědčená, že dělá správnou věc. Po třech letech v nové zemi jí však zůstala jen vina a lítost. Pak do jejího života vstoupil Aidan Lennox, starší, světaznalý a přitažlivý hudební skladatel. Ačkoli byli každý z jiného světa, probudili jeden v druhém vášeň a sílu nevzdávat se, navzdory ztrátám, které v minulosti utrpěli. Dokud jim osud znovu nehodil klacky pod nohy. Teď pohání Noru kupředu zlost a bolest. Vztek ji přinutil převzít kontrolu nad životem. Konečně si plní sny, chodí na univerzitu, hraje divadlo, přesně, jak po tom toužila. Soustředí se na své cíle a vyhýbá se tomu, aby jí někdo znovu zlomil srdce. Není to však tak snadné, jak by si přála…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Play On , 2017

Lucie.285
15.01.2024 3 z 5

Kniha je rozdělená na tři části. Musím říct, že první část byla strašně zdlouhavá a těchto 70 stran jsem se musela nutit do čtení. Myslím, že kdyby to všechno bylo v jedné kapitole, ději by to pomohlo. Nora jako mladá holka uteče s Jimem, kterého zná několik týdnů, do Skotska. Nakonec si ho vzala, ale manželství nebylo šťastné. Poté, co Jim nečekaně zemře, začne si plnit sny. Samotný hlavní hrdina Aiden se pořádně na scéně objevuje až od strany 100. V ději je mnoho smutných chvílí, ale nakonec všechno dobře dopadne. Autorky knihy miluji, ale tahle se za mě řadí k těm slabším.

nina3905
20.07.2023 5 z 5

Kniha je rozhodne iná ako predtým autorkine vydané knihy v slovenskom jazyku. Má nielen pomalšie tempo, ale aj menej "iskrenia" medzi hlavnými postavami. Myslím si, že má vačšiu hĺbku keďže ukazuje premenu hlavnej hrdinky Nory z ustráchanej na nezávislu ženu.

Máca216
11.03.2023 4 z 5

Až na to skotské nářečí to bylo dobré čtení s trochou erotiky. Děj byl plynulý, zajímavě zapletený.

ardeas
28.02.2023 3 z 5

Dobrý námet, hlavná myšlienka a celkový vyvoj, ale mnohé veci sú v celkovom obraze u mňa rozporuplné. Plus samotný fakt, ze ma hlavná hrdinka štvala a bola mi nesympaticka. Jedným z rysov, čo neviem tak nejak odpustiť autorke ta osudovost, vytvara to dojeme nereálnosti.

Knihochod
07.01.2023 3 z 5

Nora je mladá Američanka, ktorej bolo v detstve sľubované všetko na svete, čoho sa jej ale kvôli chorobe jej otca nedostane. Ba práve naopak - miesto štúdia na univerzite musí pracovať, rodičia sú voči nej zatrpknutí ... A preto jedného dňa utečie so svojou niekoľkotýždňovou známosťou do Škótska, kde začne kompletne meniť celý svoj život.

Príbeh má všetky prvky klasického románu so šťastným koncom i keď to tak v prvých tristo päťdesiatich stranách úplne nevyzerá. Život Nory je totiž poprepletaný veľkým množstvom životných udalostí, ktoré bohužiaľ nepatria medzi tie šťastné. Ale ako som už povedala, skončí to šťastne.

Téma príbehu je celkovo vskutku smutná, pretože sa tu stretávame s rôznymi spôsobmi toho, ako nás dokážu ľudia opustiť a teda všetky sú, ako hlása aj samotný názov knihy, bez rozlúčenia.

Čo sa deja týka, nebol nijako veľmi náročný na pochopenie a je napísaný veľmi príjemným spôsobom - žiadne zbytočne dlhé opisy a akurátna plynulosť udalostí.

Kniha je inak delená na tri časti a v každej sa stretávame s Norou o čosi staršou a môžeme vidieť, ako sa mení jej celková osobnosť a ako na ňu odchody jednotlivých ľudí vplývajú.

Jediné, čo ma na knihe mrzí je to, že škótsky prízvuk je preložený do podoby záhoráckeho/moravského nárečia, čo mi nehorázne vadilo, pretože som si nedokázala predstaviť, že som niekde v Škótsku. Skôr som mala pocit ako že sa dej odohráva niekde tu v okolí Zlína. No a tiež chýb v preklade bolo požehnane, ale to nie sú chyby autorky.

Na záver iba toľko, že knihu ako celok hodnotím takým priemerom - neurazí, nenadchne a pokiaľ hľadáte čosi nenáročné, miestami trošičku smutné ale aj s jemným nádychom erotiky, tak túto knihu určite skúsiť môžete.

lucakuca
22.11.2022 4 z 5

Proč je tam ten prolog? To je vám u této knihy taková ohavná věc. Nedává smysl a co tam trochu jako chapenzí, tak tu knihu úplně ale úplně hází mezi šrot. A s tím jsem ji začala číst...
Což je škoda.
Je čtivá, je k zamyšlení. Někdy se tam ale řeší až takové zbytečnosti... Což může zase potěšit jiné z nás.

Annyshga
14.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Bez rozloučení je prvním dílem série Play On. Upřímně jsem čekala pohodové Young Adult čtení ale to jsem se šeredně spletla . Nořin příběh je přesně ten, co se vám dostane pod kůži, nemůžete se odtrhnout a s hlavními hrdiny prožíváte všechny emoce.

Nora a Aidan tvoří netypickou dvojici... Ona, přestože je mladá toho má za sebou víc než leckterá vyzrálá žena. On, o 12 let straší neotřelý hudební slakatel, který ví co chce. Jeho život se zdá být růžový, přesto k němu osud nebyl o nic víc milejší než k Noře. A právě to je spojuje.

Kniha řeší velké množství těžkých témat - nutnost dřívějšího vyspění, odloučení od rodiny, smrt, odebrání dítěte...
Vše je skvěle popsané a řešené. Žádné pubertální chování hlavních hrdinů a neuvážené činy nebo trapné erotické scény. Ano Nora trpěla trošku přehnaným sebemrskačstvím ale to je tak jediné, co bych knize vytkla. Rozhodně doporučuji všema 10ti . Doufám, že si další díly udrží laťku stejně vysoko.

Janulkaxxx
28.10.2022 4 z 5

Po dlouhe dobe zase kniha, na kterou jsem se tesila az budu mit chvilku pokracovat ve cteni. Vsechny postavy v knize byli fajn, ale Noru jsem moc nemusela. Co mi vadilo bylo skotske nareci to bylo priserne, nastesti tam nebylo tak casto.

Lilinka.Ká
20.10.2022 5 z 5

Zajímá a moc hezká knížka, bavilo mě prostředí, ve kterém se odehrává, Skotsko je moje oblíbená země - a bavil mě celkově ten příběh. Určitě se podívám ještě na další knížky této spisovatelky.

Michelleee
15.10.2022 4 z 5

První kniha od autorky a jsem spokojená. Výstižný název, tady opravdu bylo spoustu situací bez rozloučení. Příběh se četl hezky. Dobročinná práce v nemocnici byla fajn.

adela2230
15.09.2022 4 z 5

Úplně nevím, co si myslet. Ze začátku mi hlavní hrdinka neseděla a nebyla jsem si jista, zda knihu přečtu. Po překonání první části se kniha konečně rozjela a dalo se to číst. Musím říct, že mě nezaujal ani český "překlad" skotského nářečí.

Artep071
13.08.2022 4 z 5

Autorka je skvělá, opravdu umí napsat příběh, který vás strhne a pohltí. Bez rozloučení nebyl výjimkou. Byl to tesklivý námět, celý ten příběh byl velmi citový , jen nevím nějak mi tam něco chybělo k dokonalosti. Nora mi za celou dobu nepřirostla k srdci, nenašla jsem v ní nic co by mě chytlo , přesto mi nevadila a bylo mi jí líto ani Aidan mě neohromil. Škoda..ta jedna hvězdička mi tam chybí.

smejkalova.m
14.07.2022 5 z 5

Samantha Young opět nezklamala. :) Přečteno za jeden den, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. ;) Dost mi tam vadilo to skotské nářečí, vůbec se mi to tam nehodilo. Záměr dobrý, ale moc se to nevyvedlo.

HáTa94
03.07.2022 3 z 5

Taková trochu víc depresivní romance. Někdo může Noru nesnášet, někdo s ní soucítí....já se do ní dokáži vžít. Autorka hlavní hrdince docela naložila, ale i to je život. Chápu, jaké to je řešit plno bubáků v sobě. Ti bubáci jsou všudypřítomní, někdy je zavřeme, někdy se vyderou ze skříně na povrch, jak je těžké se s něčím svěřit, pustit si lidi blízko k sobě. Byla jsem ráda, že to Nora zvládla a posunula se dál. A kdo by takového Aidana nechtěl, pan dokonalý...Chlap který se s láskou postará o dítě, které není jeho a miluje ho jako by bylo, který se pro něj vzdá svého prostoru, času...který má takovou trpělivost snášet citové výkyvy své vyvolené (i když....kdo by nepěnil :D a ano, ke konci se choval jako debil, ale budiž mu to odpuštěno...je to jen kniha). No ještě, že ty 3 roky, co kolem sebe kroužili se vešli pouze do 422 stran. Sofie byla zlatíčko, i když na svůj věk toho zkusila také dost.
Překladatelka by se měla zamyslet nad překlady ... moravský dialekt? To jako fakt? Skotský přízvuk se nedá nahradit dialektem...příště radši stačí zmínka hlavní postavy, že mají chlapci výrazný skotský přízvuk a každý si to pamatovat bude....hlavně ti (ty), kteří (které) mají pro něj slabost ;).
Každopádně za mě vede pořád Dublin Street a dnes dočtený Hrdina.

Silvisek
23.06.2022 5 z 5

Krasna knizka. Nemohla jsem prestat cist, talze za 3 dny prectena

Ketfl
22.06.2022 4 z 5

Tuto knihu jsem četla už kdysi ve slovenštině, takže když jsem na ní teď znovu narazila v češtině, bylo to vlastně jako bych jí četla poprvé. Jedná o skvěle napsanou knihu s těžkými tématy, která vás totálně vtáhne do děje a nepustí. Nicméně se musím přiznat, že o proti jiným knihám od Samanthy, mi hlavní hrdinka Nora příliš nepřirostla k srdci. Ano, měla velmi těžký život a spoustu závažných rozhodnutí učinila jako velice mladá, ale já tyhle zbytečně sebe trýznitelské duše moc nechápu. Toho dramatu tam bylo poměrně dost. Každopádně i tak byla kniha skvělá. Za co ale musím teda strhnout tu jednu hvězdičku, je bohužel ten překlad skotského přízvuku. Já naprosto chápu překladatelku, proč to tak udělala, ale skotština prostě nejde nějak pro nás přeložit, aby to udělalo takový efekt, jako když si knihu čtete v angličtině. Za mě to tedy mělo zůstat přeložené normálně, a ne tohle, protože se to kolikrát fakt nedalo ani číst. No, nic. I tak je to velice pěkná a dojemná kniha.

Laf
23.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která mne hned vtáhla a bavila až do konce. Bylo zajímavé sledovat cesty všech postav. U knihy jsem se rozhodně nenudila a vřele všem doporučuji. Stojí to za to :)

Kiuska
12.04.2022 3 z 5

Od autorky jsem už před několika lety četla sérii Dublin Street a Hrdinu, které se mi moc líbily, tak jsem si řekla, že vyzkouším, jaká bude její další kniha. Dostalo se mi něco trochu jiného než v předchozích knihách, ale to vůbec není na škodu, spíše naopak. Už tu najdeme více životních útrap, pocit viny, zoufalství, ale nakonec i boj, jak se vymanit ze stávajícího života a jít si za svým. Bohužel musím říct, že jsem si tolik neoblíbila hlavní hrdinku, nestotožnila se s ní. Nora mi nebyla vždy úplně sympatická, a i když si prožila své, tak její téměř nekonečné sebetrýznění mě trochu ničilo. Je to ale super kniha v tom, že jak přemýšlíte nad jejím životem, co vše by udělala jinak, tak tím přemýšlíte i nad svým. Zda si opravdu jdete za svými sny a jak je důležité cítit se šťastný. Aiden byl ale na druhou stranu úžasný. I nějaká ta intrika se tu najde, i když je vám od začátku jasné, jak to s tou zápletkou asi je. Zkrátka jde o velmi pěknou a trochu okořeněnou romantiku s chvílemi, ktere vás nutí se zamyšlení. Takže jsem si čtení moc užila a k autorce se jistě ještě vrátím.

beruzzka
29.01.2022 3 z 5

mohlo to byt klidne o tu treti cast kratsi. libila se mi moc myslenka, mlada divka, potrebuje utect z domu, ackoliv pribeh otce, ktereho nemuzou nechat vterinu samotneho? proc?
ale to dal? prilis se to vleklo, az moc naivni pribeh.

Siwan
28.10.2021 4 z 5

Jasný rukopis Samanthy Young se nezapře. A já ho mám rada. Prostředí Edinburghu mám taky moc ráda a i vývoj Nory a Aidna je fajn. Ale v tomhle románu je tolik utrpení, že by to vystačilo na tři romány. Jsem zvyklá, že si tahle autorka libuje v traumatech, ale tady je toho fakt už moc. Vlastně tolik, že vůči tomu člověk začne být trochu imunní. Což je škoda. Asi je to tím, že kdo od ní četl sérii Dublin musí to s tím chtě nechtě porovnávat.
A za mě vyloženě zbytečné a rušivé překládat "skotský přízvuk". Hlavně proč ho proboha překládat jako moravský hantec?? Takže finále ok, ale na tuhle autorku málo.

pro ženy erotika Skotsko romantika

Samantha Young