Plavovláska

Plavovláska https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3815/plavovlaska-3815.jpg 4 286 42

Dva příběhy o síle lásky, peněz a smrti a také o vině a trestu se odehrávají v Helsinkách ve 30. letech 20. století. Plavovláska je příběh mladé prostitutky, kterou její krása, temnota v duši a domov bez lásky stahují až na dno, z nějž není návratu. Už nikdy nebude zítra je příběh milostného trojúhelníku, náhle zasaženého tragédií - zbytečnou smrtí malého chlapce. Kniha ukazuje jinou polohu tvorby světoznámého spisovatele.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Hejkal

Kultakutri, Ei koskaan huomispäivää , 1979

ZUZANA-123
09.07.2023 5 z 5

Dvę povídky,obĕ končící doznáním což jsem vůbec nečekala.

Vivetkav
10.08.2022 4 z 5

Musím říct velmi silný a drsný příběh života... Dětství nás ovlivní i kdyby jsme trvdili opak

StanLeee
13.06.2021 5 z 5

Silný příběh / silné příběhy poukazující na význam zkušeností z dětství v pozdějších obdobích života.

haki34
10.09.2020 4 z 5

"Na první pohled to byl mužský jako každý jiný a nic zvláštního na něm nebylo. Zahlédla jsem ho, když jsem šla domů, ale stačila jsem udělat jenom několik kroků, když jsem pocítila, že se musím otočit a vrátit zpátky. Možná se to stává i jiným ženám, že v nich jiskřička roznítí požár. Není k tomu potřeba víc než pohled, záblesk ve tváři, nebo jen obrys ramenou, na který se pak nedá zapomenout, vrací se v mysli znovu a znovu, celé roky. Většina žen asi přejde kolem a neodváží se ani otočit, aby se podívaly zpátky. Zvyk, plachost, stud jim v tom bráí, jiskra vzplane nadarmo a možná už je potom nic podobného nepotká."

Plavovláska. Padlý anděl...možná proto ty plavé vlasy. Příběh jedné velmi nešťastné holky, která jenom chtěla být milována. A moc hezky napsaný, jak už to pan MW umí ;) tak hezky, že Maiřin smutek je tu s námi. Máme chuť (teda aspoň já) ji chytnout za ruku, obejmout, pohladit. Ale o to se vlastně snažila i její máma...na které si zas člověk uvědomí, jak lehké je odsoudit..a kolik věcí nestihl, dokud mohl se ptát, mluvit, nebo jen společně být.
Těžký život to byl. A konec byl hořký. Ale jinak to vlastně ani s Mairou dopadnout nemohlo. Hvězdičky neklamaly, i když Mika hezky zahrál na city, užila jsem si to.

Druhý příběh , resp. krátký román - Už nikdy nebude zítra, mě až tak nebavil. V podstatě mi byli oba protagonisté - kapitán a Astrid ukradení. Svou lhostejností způsobili tragédii. a i když se k věci postavili zády, snažili se ji vytěsnit, výčitky přišly. Ale mně zas přišlo, že málo..nebo že je to tak lízlo. Jako že bez toho to nepůjde, tak je nechám vydusit..žádní Bonnie a Clyde. Ale dva ldé, otupělí životem. Znuděná povrchná Astrid, obklopená hejnem hejsků (asi MW chtěl ukázat "zlatou mládež"), kapitán, rádobytraumatizován válkou. Nevinná oběť. Chlapec, který byl z celého románu snad nejvíce živý. Nejvíce přítomen. Mech, les, sasanky. Příběh s tragédií, který mě po Plavovlásce jen lehce oslovil, poklepal po rameni, odplul a nedokázal zasáhnout hlouběji. Ano, pointa se pamatuje dobře. Al tak nějak to nemělo šťávu a hloubku. Hodnotím 3,5*...a díky Plavovlásce zaokrouhluji nahoru - celkově knížka za 4*

Abia
02.06.2020 4 z 5

Plavovláska mě oslovila velmi. To, jak nás ovlivňuje dětství, mě vždy moc zajímalo, proto jsem s hlavní postavou soucítila a nějak chápala lépe celý příběh, než u druhé části Už nikdy nebude zítra. Ta mi připadala ze začátku zvláštní přeskakováním událostí a i tím, jak hrdinové vyřešili dopravní nehodu. I v této části se objevil motiv dětství, které nás ovlivní v našem životě. A pak samozřejmě i to, co jsme prožili, což zde symbolizuje první světová válka.

Martin_Eli
22.03.2020 5 z 5

Plavovlásku jsem přečetl bez dechu, ani slovo nebylo v povídce navíc. Co jsme si odnesli z rodiny, sebou prostě neseme celý život.

Druhá povídka mě moc nezaujala, místy mě to nudilo, navíc od začátku jsem čekal takový závěr.

"Byla jako slanný pramen, který nikdy neuhasí žízeň toho, kdo jej pije, nýbrž ji činí ještě palčivější."

Evaho73
22.01.2020 5 z 5

Aj Plavovláska je po literárnej stránke skvostné minidielko.
Vnútorná spoveď krásnej prostitútky je podaná veľmi presvedčivo, kedy jej osamelosť, zúfalstvo a sklamanie sa dalo pri čítaní doslova pociťovať.
Zaujala ma aj tá skutočnosť, že v čase vydania (1948) bola novela Plavovláska považovaná za veľmi šokujúce a poburujúce dielo.
Každopádne ma Waltari zaujal a rada si od neho prečítam aj jeho ospevované historické romány.

laura
06.12.2019 5 z 5

Obě povídky byly dobré, hodně dobré, plné nástrah, které nám život klade do cesty, plné chyb, jež činíme, plné rozhodnutí, které jsme učinili - a jež nejde vzít zpět.

Nemůžu říct, která z nich se mi líbila víc, řekla bych, že tak obě nastejno. Ani jedna z nich nemá konec, který bych si přála, ale to člověk tuší už ve chvíli, kdy začne číst. Přesto mají obě co nabídnout.

Nikdy nevíme, co nám život nachystá a jak se s tím popereme. Nikdy nevíme, jak se rozhodneme v té určité chvíli - ani, jestli s tím rozhodnutím pak dokážeme žít. A na to bychom měli myslet.

Život není kniha, nemůžete určité jeho části škrtnout a začít psát znovu jako by se nikdy nestaly. Musíte se jen naučit s tím žít. Někdy.

A nebo ne ...

jaroiva
15.10.2019 3 z 5

Plavovláska se mi líbila, druhá povídka - Už nikdy nebude zítra- už méně, připadala mi taková ufňukaná nebo co. Takže celkově se to nevymyká průměru.

knedlik
18.08.2019 3 z 5

Známý autor v nevídané podobě - tak na mě zapůsobila na první dojem, když na mě shlížela z regálu v cizí knihovně. Dostatečně lákavé, abych si ji vypůjčila. No, ne vždy má člověk šťastnou ruku a správnou intuici. Nelze říct, že by mě snad vyloženě zklamala, ale očekávání zcela nenaplnila.
Plavovláska je román o postupném pádu jednoduché, avšak velmi krásné mladé dívky, která vyrůstala v rodině s nevlastním otcem, který ji nikdy nepřijal za svou a celý život ji odvrhoval. Na cestě k němu a ostatním mužům se tak naučila postupně využívat jedinou opravdovou zbraň, kterou vlastnila - svoji opojnou krásu. Následně sehrál svoji roli sled nemilých okolností a Maire se dostala až na samé dno.

Oproti Plavovlásce ve mně Už nikdy nebude zítra zanechalo daleko hlubší dojem. Příběh milostného trojúhelníku a ošklivé dopravní nehody, při které je zabit malý chlapec. Příběh o břemenu viny, působícím postupný rozklad duše a nahlodávajícím mysl. Ty nesmazatelné kapky krve na rukou. Vysvobození pak autor spatřuje v doznání zločinu a v pokání.

Oba miniromány jsou psány "náladově", zavedou vás na místa, kde jste nikdy nebyli, rozezní se ve vás pocity bídy, chudoby, zoufalství a bezvýchodnosti meziválečného Finska. Oba mají snahu rozebírat lidské nitro, každý lehce jiným způsobem. Ve Waltariho případě se však tato tematika u mě jaksi minula účinkem, na rozdíl od jiných literárních velikánů.

"Řekl jsem: tělesné štěstí. To je také bezpochyby nejčistší a nejtrvalejší lidské štěstí. Blízkost milované ženy mě nečiní šťastným, neboť vášeň je stejně velkým utrpením jako štěstím. A o duši se nestarám. Není děsivější představy než myšlenka na věčný život, když ji jednou zkusíte domyslet do konce."

niknikita
25.06.2019 5 z 5

Málo známá poloha, kterou Mika Waltari nabízí ve dvou příbězích je nečekaná a příjemná.
Obsahem nevelká knížka mi na pár stránkách nabídla tolik myšlenek, že je budu asi dlouho nosit v sobě.

Red_Fox
26.09.2018 3 z 5

Dva neveselé příběhy. Bohužel mi přijde, že i přes veškerou snahu o hloubku oběma něco chybělo a necítila jsem s hlavními postavami moc velký soucit.

Plavovláska byla o těžkém životě mladé dívky, která se každým krokem dostávala do větších a větších sraček. Vidíme zde, jak prostředí, ve kterém dítě roste, dokáže ovlivnit jeho budoucí Já. Přesto si myslím, že si za hodně věcí mohla sama, vše bylo její rozhodnutí a mohla ovlivnit vývoj svého života.

Už nikdy nebude zítra - iritovalo mě opakování vět a střílení lahví nad mořem. :D
Přestože mě tento příběh bavil méně než Plavovláska, odnáším si z něj jednu myšlenku.

"Do duše mi vstoupil klid prohry. Je to jedinečný pocit, jako by člověk už nikdy nemohl nic ztratit, protože už ztratil všechno. Je to však také zrádný pocit, protože i potom je ještě mnoho co ztratit. Dokud člověk žije, není nikdy tak prázdný, aby neměl co ztratit."

jant02
25.03.2018 5 z 5

Dva Waltariho "malé" romány, Plavovláska a Už nikdy nebude zítra, spojené v českém vydání do jedné knihy, mají podle mne různou literární úroveň.
Ve vynikajícím Už nikdy nebude zítra se autorovi podařilo na zhruba 70ti stranách jednoduchými prostředky dokonale vykreslit charaktery postav, pohnutky jejich konání, jejich vnitřní svět i atmosféru prostředí. Hlavní postava, muž středního věku, přestože toho hodně prožil a to včetně těžkých chvil ve válce, má tak hluboce zakořeněné morální hodnoty a významy slov jako jsou láska, přátelství a zodpovědnost, že i přes určitou citovou vyprahlost a otupělost dokáže v náročných životních situacích najít v sobě dostatek síly a udělat to co považuje za správné.
Naopak v Plavovlásce postavy na mne působily ploše, jejich jednání málo uvěřitelně a některé situace (zbraň, okno) nepravděpodobně, a ani atmosféra prostředí na mne nijak zvlášť nedýchla. Možná jsem zhýčkaný z jiných Waltariho knih.
Přesto dávám plných pět hvězd, protože se mi nezdá spravedlivé snižovat hodnocení, když jedna půlka knihy je excelentní.
Rozhodně kniha stojí za přečtení, kdyby pro nic jiného, tak pro srovnání jak se autor umí „poprat“ se současnými tématy, přestože ta historická mu zřejmě sedí lépe.

ypres.bass
08.03.2018 2 z 5

První povídku jsem přelouskal, tu druhou jsem nezvládl.

micha-ella
08.11.2017 5 z 5

Tyto dva příběhy se mi líbily už jenom proto, že klasický autor nepoužívá současný protivný způsob psaní v přítomném času. Mistr spisovatel!

Atalera
09.10.2017 3 z 5

To byla ale depresivní knížka, ale i tak je Waltari prostě machr !!!

Messilina
08.10.2017 3 z 5

Waltari je Dostojevsky z Finska a tady je to hodně znát.

jaja10
16.07.2017 4 z 5

Plavovláska se mi líbila mnohem víc, i druhý příběh knihy byl zajímavý, ale připadalo mi, že je tam moc popisu a to mi nějak nesedlo,. Proto ty 4 * :-)

Mahuleno
28.05.2017

Dvě povídky - Plavovláska a Už nikdy nebude zítra. Plavovláska - i tak může člověk spadnout dolů, z nedostatku lásky. Poznamenána matčinou "vinou", vyrůstá Maire ve stínu pokřiveného vztahu se svým "nevlastním" otcem, ač velmi touží po jeho přízni. A z dětského vzdoru, nevyslyšených tužeb se z malého děvčátka, s vydatným přispěním ulice, stává prostitutka, rafinovaně využívající své krásy.
Už nikdy nebude zítra - příběh, který se může přihodit každému.
Oba příběhy jsou vyprávěny hlavními postavami, oba příběhy spojuje smrt- v Plavovlásce vidinou zisku motivovaná vražda, ve druhé povídce nešťastná nehoda. Oba příběhy ale končí zdánlivě stejně - na první pohled i motivace k přiznání je stejná - zbavit se výčitek svědomí, ve skutečnosti se přece jenom liší. Zatím, co Maire v náhlém prozření chce prchnout před svým způsobem života a před sebou samotnou, kapitán (ani nemá v druhé povídce jméno, jenom přezdívku "vlčák") přináší svým činem vykoupení a úlevu i svojí vdané milence Astrid, která byla při nehodě. Navíc svým přiznáním tento vztah ukončuje, neboť dochází k poznání,
že s manželem bude Astrid šťastnější.
Psychologicky velmi působivě vykreslené postavy příběhu a jejich uvažování.
Jenom ještě poznámka ke komentáři MOu598 - právě v tom, že muž píše ich-formou za ženu, vidím Waltariho mistrovství (zdravím!).

LordSnape
16.03.2017 2 z 5

První příběh se mi líbil i když byl dost tragický a poněkud amorálně drsný. Ale u druhého mě samotné čtení štvalo a ztrácel jsem se v těch jednotlivých ztroskotancích a příbuzných. Chápu o co v obou případech Waltarimu šlo, ale já prostě takovouhle četbu osobně moc rád nemám, čemuž odpovídá i hodnocení.

finská literatura

Mika Waltari