Plavec ve tmě

Plavec ve tmě https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434163/bmid_plavec-ve-tme-c02-434163.jpg 4 283 73

Polsko, 1980. Z Ludwika bude brzy vysokoškolák. Na zemědělské brigádě, z níž zprvu vůbec není nadšen, potkává Janusze a společně tráví volný čas koupáním v jezerech a čtením zakázaných knih. A pak prožijí něco, co nečekali: zamilují se do sebe. Léto skončí a oba se vracejí do Varšavy a do drsné reality života. Letní pohádka je pryč, jeden i druhý se musí rozhodnout, jak budou dál žít – přesněji řečeno, jak přežijí… Vynikající debut o mládí, lásce a ztrátě – a o oběti, kterou přinášíme, aby měl náš život smysl.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Swimming in the Dark , 2020

Jorgito
06.12.2020 5 z 5

Jednoduše, ocenění od Guardian nedostane každý....velmi silný příběh na pozadí kombinace psychologického románu, vnitřní i vnější emigrace, Polska doby poválečné a revolučních 80. let a do toho, pro Poláky, docela aktuální téma homosexuality...pecka..to se povedlo

Petra21
29.11.2020 5 z 5

Plavec ve tmě se navzdor svému názvu ani omylem v temnotě neplácal! To byla zase jednou tak skvěle napsaná záležitost, že jsem sama div neutonula v bravurních obratech vyjadřujících "zakázanou" lásku. Tomuto románu bych neměla co vytknout, i kdyby se týkal čistě a pouze milostného vztahu dvou polských mládenců, nicméně zasazení tohoto (obzvláště pro konzervativní Poláky) těžšího tématu do období o chlup nemilosrdnějších 80. let posunulo knihu ještě o několik příček výš. Skvěle podané historicko-politické reálie na pozadí dvou rozličných pohledů na svět.

LadyAnn
28.11.2020 5 z 5

Intenzivní, silné, upřímné a citlivé vyprávění, ze kterého není cítit kalkul, ale pouze ryzí emoce. Na debut neobyčejně vyzrálé, opravdu stojí za přečtení. Škoda kratšího rozsahu, nechtělo se mi s knihou tak rychle loučit... doufám, že se s autorem brzy opět setkám.

Knizectvi
26.11.2020 5 z 5

Pocit zadržovaného dechu a čekání na hluboký nádech, nebo možná spíš úlevný výdech. Tenhle můj pocit naprosto dokonale vystihuje věta z knihy : ,, Člověk čeká na nic, stojí ve frontě na nějakou možnost, přesně tohle teď všichni děláme."
Od téhle knihy jsem očekával něco trochu víc ,, brutálního,, vzhledem k době a místu, ve kterých se odehrává. Trochu jsem se toho bál a jsem moc rád, že to tak nebylo. Příběh byl nakonec vlastně poklidný, místy poetický, melancholický, romantický a dokonce i krásný. Ano většinou knihy se táhne pocit stísněnosti a očekávání něčeho špatného, co musí nevyhnutelně přijít. Ale možná je to jenom tím jaké zkušenosti mám já sám, ať už z života nebo jiných příběhů. Plavec ve tmě je napsán velice sugestivně a pohltí vás.
Dalo by se říct, milostný příběh na pozadí historických událostí, ale já bych spíše řekl, historické události na pozadí milostného příběhu.
Mimo hlavní příběh a osudy hlavních hrdinů je nám totiž nádherně podáváno spoustu historických zajímavostí a souvislostí, které jsou opravdu úžasně podané.
K téhle knize se budu určitě vracet a doporučovat ji budu každému, protože touhle knihou nikdo chybu neudělá.

Luccinda
21.11.2020 4 z 5

Plavec ve tmě patří k méně náročným Odeonkám, tím spíše by ale neměl uniknout vaší pozornosti! Jedná se o vynikající debut, do kterého autor vložil kus sebe. Je to krásně procítěné, příběh je velmi silný a emotivní, možná o to víc, že se odehrává v sousedním Polsku a během režimu, který je nám bohužel velmi dobře znám. Knížka má úžasnou atmosféru, kterou se autorovi podařilo vykreslit i navzdory tomu, že sám komunistický režim v Polsku nikdy nezažil.

Sledovat vznikající lásku mezi Ludwikem a Januzsem bylo zkrátka nádherné. Knížka je hodně pocitová, autor se v ní zaměřuje především na myšlenky obou postav a to, jak jejich vztah ovlivnily například jejich velmi odlišné politické názory. Konec byl velmi dojemný, přestože se z vyprávění Ludwika dalo odhadnout, jak to s ním a Januzsem dopadne. A na to, že se jedná o prvotinu autora-nespisovatele, je Plavec v tmě opravdu krásně napsaný.

Pokud máte rádi silné a emotivní příběhy, mohu vám tuhle knížku jedině doporučit! Jsem si jistá, že se bude líbit také všem milovníkům LGBT románů, především takových, jako je třeba Dej mi své jméno.

Durancie
19.11.2020 5 z 5

Krásné, procítěné a napsané poutavým oduševnělým stylem. Příběh Ludwika a Janusze se mi dostal pod kůži svou opravdovostí a bolestí. Historické pozadí je pro českého čtenáře známé, jelikož to samé se tou dobou odehrávalo i u nás. Čtenář má díky tomu pocit jakési spřízněnosti. Nutí ho to přemýšlet nad tím, kolik možných lásek bylo takto rozděleno, a kolik životů nenávratně změněno.
Ludwika jsem měla ráda od první věty. Imponoval mi svým samotářstvím, knihomolstvím a odvahou ke změnám. Stejně tak chápu, čím mu imponoval Janusz a nakolik nezapomenutelných bylo těch pár bezstarostných dní u jezera. Na konci mi za oba ukápla slza.
Jsem za tuto knihu opravdu ráda. Většina lgbt příběhů se odehrává v Anglii nebo USA, ale jen zlomek je umístěn do střední Evropy, která přitom oplývá takovým potenciálem. Užívala jsem si ty drobné odkazy na polskou kulturu (řepa ke každému jídlu, píseň pro oslavenkyni...), dokonce jsem měla nelogickou radost, že je hlavní hrdina oslovován Ludzio, a ne Johne.
Velice slibný vyzrály debut, který jsem přečetla jedním dech a ještě se k němu v budoucnu vrátím. Jedrowski je talentovaný spisovatel a já se těším na jeho další díla.

katasokolov
14.11.2020 4 z 5

**Co se stane s rodícím se vztahem, kterému do cesty vstoupí ideologie a režim ??!**

Velmi zdařilý debut, kde už u prologu jsem pociťovala nastupující husí kůži. Příběh je vyprávěním/vyznáním mladého chlapce Ludwika, který vzpomíná na horké léto roku 1980, kdy se seznámil s Januszem. V současnosti je Ludwik již za mořem v zemi svobody a příslibů, přesto nemůže zapomenout na svou vlast a na lidi, jež za sebou, na starém kontinentu, zanechal. Hlavní část příběhu tvoří vztah mezi výše zmiňovanými postavami, je ale zasazen do socialistické reality tehdejšího Polska. Hlavní hrdinové musejí bojovat se svými city, pro které nebylo místo v tehdejší společnosti. Velice pěkně je napsán doslov, ve kterém jsou zmíněna dilemata, se kterými se hlavní protagonisté knihy jistě museli potýkat. Otázky, morálních voleb, stranické příslušnosti, zajištění konexí pro spokojenější a hodnotnější život na úkor vlastních přesvědčení a dvojí morálky, se kterými lidé denně zápasili. Jistě některé z těchto bojů nám přetrvaly i do současnosti a i nynější společnost musí reagovat na měnící se svět kolem nás.! V doslovu je zmiňována paměť národa a její přenášení skrze potomky, které z velké části utváří a formuje právě rodina, ze které vzešli, tak jako tomu bylo u autora knihy. Co se týká samotného vztahu mezi hlavními postavami, ten byl napsán uvěřitelně a scény u jezera byly vážně výborné. Můj celkový pocit z příběhu je veskrze pozitivní a konec byl velmi emotivní. Knihu doporučuji a myslím si, že nám by společenská i politická realita příběhu měla být velmi blízká!!

"A přesto mě teď napadá, že nikdy nemůžeme před svou lží utíkat donekonečna. Dřív či později jsme nuceni postavit se její temnotě. Můžeme si pouze vybrat kde, nikoli zda. A čím déle čekáme, tím bolestnější a nejistější to bude. I naše země tím teď prochází - staví se čelem k archivům lží, prochází močálem k nějaké nové funkční pravdě."

petrarka72
13.11.2020 5 z 5

Příjemné překvapení. Nikoli smutná útlá knížka o smutku a naději v beznaději světa. Atmosféra totalitního Polska popsána přesně, osmdesátky byly vážně takhle depresivní, a to i u nás... a základní konflikt mezi touhou po svobodě (a ceně, kterou za ni člověk zaplatí) a touhou mít se dobře v daných podmínkách (a strmém pádu do konformity) možná trochu šustí papírem, ale funguje. Stejně jako emocionalita hlavního hrdiny a uvěřitelnost coming outu (nepamatuji, že bych jinde četla tak sugestivní popis "zevnitř").

Atuin
13.11.2020 5 z 5

Kniha velmi překvapila. Velice emotivní a zároveň intimní, takovou tou čistou lidskou intimitou. Ačkoliv kniha ( či vyznání) přechází přes krkolomné roky, autor zároveň dokázal vytvořit jakýsi dojem bezčasí, který umocňuje všechny ostré dojmy i jemné zážitky zároveň. Není to běh přes překážky ale dobře vyladěný text, který stojí za přečtení a něco ve vás zanechá. Něco hodně ve vás zanechá a že je to debut malém nepoznáte. 5/5

eva3992
31.10.2020 4 z 5

Plavec ve tmě, Tomasz Jedrowski

Kniha vypráví příběh Ludwika, který se jednoho léta potká s Januszem. Užívají si volných dní a pak se stane něco, co nečekají. Zamilují se do sebe. Má to však jeden háček – vše se odehrává v Polsku v roce 1980. Román o lásce, o ztrátě a o oběti, kterou přinášíme, aby měl náš život smysl.

Celý příběh je osobní zpovědí Ludwika, který ji vypráví jako dopis své lásce. Vypráví vzpomínky, které vyvolají vzpomínky starší. Vracíme se s ním do jeho dětství a poznáváme jeho rodinu. Část knihy je i ze současnosti, která nám po kouskách odhaluje, co se s Ludwikem stane.

V podstatě jsem ještě nečetla žádnou knihu o Polsku a tak málo o něm vím, co se tam odehrávalo od druhé světové války. A to je myslím škoda. Takže jsem ráda, za tuto knihu, kde nám hlavní hrdina neukazuje jen své pocity, ale také popisuje, jak to vypadá v Polsku od roku 1968 po rok 1980. O tom, jak nikde nic není, o hrozné lékařské péči, kterou si téměř nikdo nemůže dovolit. O tom, jak mít známosti je nesmírně důležité.

Tato kniha je neskutečně čtivá, plná emocí. Moc jsem si ji užila a věřím, že autor nezůstane u této prvotiny, ale bude psát dál.

4*/5*

Lenny.Wolf
23.10.2020 5 z 5

Velmi silná a emotivní kniha, kterou jsem zvládla za jedno odpoledne. Sice má pouhých 200 stran, ale ten příběh mi bude rezonovat v hlavě ještě dlouho. Rozhodně jedna z nejlepších knih letošního roku.

ElikaBendova
22.10.2020 4 z 5

bohužel další taková knížka, která ukazuje komunisty a jim podobné jak to dřív bylo v pravých tvářích. o to víc nechápu, jak někdo může tvrdit "zlatí komunisti" , když to byl jeden velký omyl. Je mi těch kluků dost líto, že se milují, ale nemůžou být spolu, protože by je jinak zavřeli. Říkám si, že kdyby ho miloval Janusz...nebo kdyby spíš nebyl takový srab....Konec jsem samozřejmě obrečela. Autor tuhle knihu napsal opravdu velmi dobře. Sice si ji už nikdy nepřečtu právě kvůli tomu režimu, ale jinak bych dala celou pětku. Takhle bohužel jen čtyři.

Babouš
21.10.2020 4 z 5

Citlivé a přitom velice čtivé vztahové drama dvou kluků, kteří se do sebe zamilují v Polsku - a jako by to nestačilo, tak ještě v 80. letech, kdy to komunisté trestají. Skvěle popsané, jak režim dva mladé kluky rozděluje a jejich lásku zadupává do země. Scény u jezera v létě byly něco šíleně krásnýho.