Platnéř

Platnéř https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174569/bmid_platner-ehN-174569.jpg 4 599 141

Platnéř série

Strach ovládl Staré Město pražské a není radno vycházet po setmění. Lidé si ale nejsou jisti životem ani za okovanými dveřmi svých domů. Jsou vyloupeny truhly cechů na Staroměstské radnici a rychtář Pardus si již začíná zoufat. Nedaří se mu rozprášit tlupu Jouzy Čerta a navíc se jeví, že tlupě pomáhá někdo z blízkého okolí krále Václava IV. A k tomu se ještě na domech a jejich střechách začne objevovat přízrak, který někteří považují za netopýra, jiní za obrovského pavouka. Platnéřský učeň Lukáš zažívá strastiplné roky v domě svého strýce a má jen dvě touhy: vyučit se řemeslu a být v blízkosti Angely, dcery vyslance milánského vévody. Avšak aniž by si to přál, je vtažen do dění, které děsí město, a od té chvíle začíná hon i na něho. Každé jeho klopýtnutí může být tím posledním...... celý text

Sarah01
25.03.2018 5 z 5

Já jsem tedy nadšená. Přestože je tady kniha označena spíš jako čtení pro mládež, tak mně se líbila moc (ty popisy sexuálních scén zase nejsou tak barvité, to i dítě kolem 15ti let snese). Vůbec mám ráda popisy života v Praze za doby Václava IV., hodně mi to připomínalo pana Hrdličku, i když ten do toho vnesl ještě více humoru.

cz.klima
01.03.2018 4 z 5

Jednoduchý příběh, který se lehce čte.

marlowe
29.01.2018 3 z 5

Nebýt několika lechtivých (a dokonce i přímo sexuálních) scén, považoval bych knihu za čistokrevné vyprávění pro děti – což v žádném případě nemyslím pejorativně. Sice jednoduše prvoplánové, ale na druhou stranu čtivé, poměrně napínavé (až na tu přehnanou kumulaci náhod) – a coby třešnička na dortu také poučné: dozvíte se např. spoustu zajímavostí o řemesle platnéřském. Takže vlastně nadprůměrná spokojenost.

loskatos
18.01.2018 5 z 5

Moje první setkání se spisovatelem Niedlem a zcela určitě ne poslední. Takhle čtivou knížku jsem dlouho neměl v ruce.
Přímočarý děj, který nezabíhá do zbytečných kliček, ale za to poučí o mnohých historických řemeslech, o běžném životě ve středověké Praze.
Jako rodilý Pražan jsem ta místa v duchu všechna viděl a moc rád bych se do té doby na chvíli přenesl.
Jdu na další díl.

minek
17.01.2018 5 z 5

Párádní čtení, přečetl jsem za jeden den. Vřele doporučuji, tak jako všechny knihy autora.

Vlk.kh
31.12.2017 4 z 5

Kdo čeká od historického románu především válčení, souboje, obléhání hradů, apod. bude zklamán, protože o tom trilogie Platnéř opravdu není ( i když i zde to sem tam zařinčí železem ). Ale i tak mohu doporučit, je to čtivě napsané a příběh je poutavý. Hlavní hrdina není žádný bijec a válečník, ale právě proto mi byl sympatický. Člověk si od těch neporazitelných siláků také musí někdy odpočinout, že ano :-) SPOILER - dějem trilogie se mihne mimo jiné zajímavé postavy i Hynek Tas z Boru, známý z jiné autorovy románové řady.

komárková
25.12.2017 4 z 5

Platnéř + Pavoučí síť + Návrat mistra rozhodně stojí za přečtení. Za sebe doporučuji.

magnolia
10.11.2017 5 z 5

Musím přidat hodnocení za tatínka (78) - moc se mu líbí (a já jsem ráda).

Art82
02.11.2017 4 z 5

Prostě hezký historicky román s detektivní zápletkou.

vikaa
18.10.2017 4 z 5

Pěkný, nenáročný historický příběh, který je podle mého názoru určený spíše mládeži. Líbilo se mi líčení středověké Prahy, autor nám čtenářům poskytl živý obrázek toho, jak žili lidé, kteří se sdružovali v cechu a jak se prosazovalo středověké právo. Platnéřské řemeslo mi až do přečtení této knihy mnoho neříkalo. Hlavní hrdina byl sympatický a bylo lehké mu držet pěsti, aby vyvázl ze všech úkladů bez větší újmy. Za mě poctivé 3 a půl hvězdy.

Katka244
01.10.2017 5 z 5

Opět krásné čtení od F. Niedla, jak jinak, jsou čtivé, jak začnu, jde všechno stranou a většinou se neutrhnu, až na konci. Děkuji!!!

Ramiel
25.09.2017 3 z 5

Spíše než o historický román se jedná o pohádku, jak "hloupý" Lukáš ke štěstí přišel, která byla zasazena do středověké Prahy, která je vykreslena vcelku povedeně. Hodnotím spíše jako nenáročné oddychové čtení.

harena
21.08.2017 4 z 5

Historický román, moc pěkný, napínavý příběh a navíc jsem se dozvěděla mnoho zajímavého o starých řemeslech. Kniha se četla sama, těším se na další díl.

Don-Leo
23.07.2017 5 z 5

Moje první kniha od p. Niedla. Předtím jsem ho neznal. Četl jsem hned po knize p. Vondrušky. oba výborní, byl jsem mile překvapen. Moc hezké čtení, příběh zasazen do atmosféry Prahy ve 14.století. Organizovaný zločin☺️ v té době.

rybizka
22.07.2017 3 z 5

Jednoduchá zápletka,nic napínavého,ale přes to všechno se to četlo dobře,takový milý historický román. Víc mě zajímalo,jak si počíná,někdy velice chytře a důvtipně Lukáš,než krimi zápletka.Taky se mi líbilo,že se děj odehrává v Praze,že jsem se dozvěděla pár střípku z doby Václava IV a i něco málo o platnéřském řemesle. Místy jsem se opravdu pobavila a zasmála,to když Lukáš tropil své kousky.Trocha zvědavosti přeci je a to na druhý díl, jak si asi Lukáš povede v Itálii.

Bolomsson
30.06.2017 5 z 5

Velice příjemná a napínavá historická detektivka z období vlády Václava IV., která se četla jedním dechem a zabralo mi pouhé dva dny, než jsem se ocitl na poslední stránce knihy a již teď se těším, až začnu číst druhý díl:-). Hrozně mi sedl styl psaní, popis tehdejší doby a atmosféry Prahy, především Starého Města a mnohé pasáže knihy jsou i velice zábavné, takže kniha nepostrádá jak napětí a spád, tak smysl pro humor. Kniha mě mile překvapila.

Sméťa11
11.04.2017 5 z 5

Skvělé, zhltl jsem to jedním dechem. Parádně popsaná atmosféra Prahy, výborně napsáno

francouz
02.04.2017 5 z 5

Mě se zejména líbí autorova práce s postavami. Ano historické reálie jsou jenom pozadím rozehrávajícího se děje, který nás zavede do Prahy za vlády, nevlády Václava IV. Mám rád umělce a vůbec mistry svého řemesla. A když k dovednostem začnete užívat ještě vlastní rozum, pak ve středověké Praze, jako učedník, máte okmažitě zaděláno na pořádný průšvih.
Ale to je právě ta krása, se kterou nás pomaličku obeznamuje autor. Jeho hrdina není obávaný zabiják Tas, ale tentokrát je to nedohůdče, pavouče, které ani neuzvedne kladivo, aby v platnéřeké dílně dokázalo vykovat plech. O to je zajímavější sledovat jak se seznamuje Pavouk se svými vrozenými dovednostmi. Moc hezké a pohodové čtení, a tak honem na další díl.

martas79
15.03.2017 5 z 5

Železo má zvláštní vůni. Teda - je to vlastně vůně? Tak mi voní tenhle příběh. Když myslím na ty kousky co tu Lukáš tropí, musím se usmívat. Číst tuhle knížku je jako pozorovat žhavé uhlíky. To pěkné teplo co se rozlévá po těle. 100% doporučuji.

hrosik3
14.03.2017 4 z 5

Moc pěkné, ale po celou dobu, i po dočtení jsem měla pocit, že mi tam něco pořád chybělo. Ale těším se na další díl :)