Platnéř

Platnéř https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174569/bmid_platner-ehN-174569.jpg 4 599 141

Platnéř série

Strach ovládl Staré Město pražské a není radno vycházet po setmění. Lidé si ale nejsou jisti životem ani za okovanými dveřmi svých domů. Jsou vyloupeny truhly cechů na Staroměstské radnici a rychtář Pardus si již začíná zoufat. Nedaří se mu rozprášit tlupu Jouzy Čerta a navíc se jeví, že tlupě pomáhá někdo z blízkého okolí krále Václava IV. A k tomu se ještě na domech a jejich střechách začne objevovat přízrak, který někteří považují za netopýra, jiní za obrovského pavouka. Platnéřský učeň Lukáš zažívá strastiplné roky v domě svého strýce a má jen dvě touhy: vyučit se řemeslu a být v blízkosti Angely, dcery vyslance milánského vévody. Avšak aniž by si to přál, je vtažen do dění, které děsí město, a od té chvíle začíná hon i na něho. Každé jeho klopýtnutí může být tím posledním...... celý text

Ailee
13.11.2022 4 z 5

Tohle mě velmi bavilo. Hlavní postava mi skvěle sedla svou povahou i nezdolností navzdory osudu. Rozhodně se pustím do dalších dílů.
Naposloucháno v audioverzi, moc dobře namluvené.

Vesmich
30.10.2022 5 z 5

Na Starém Městě se zase dějí věci! František Niedl přivedl na svět novou postavu! Tentokrát to není ani superman ani vraždící mnich, je to Spiderman a je s ním zábava. Je to trochu ušlechtiloun, ale přiměřeně, takže tím neleze na nervy. Hledí si svého a jak vidí šanci, čapne ji za pačesy a nepustí!

mataj
28.10.2022 4 z 5

Docela příjemný začátek české historické detektivky. Poznáváme rodinné zázemí Lukáše, velmi šikovného učedníka platnéřského řemesla a jeho zvláštní dovednosti. K tomu několik nevysvětlitelných krádeží a tajemné spiknutí a příběh může začít. Uvidíme, co přinese další díl.

katallinka
26.10.2022 4 z 5

Další skvělá série od mého oblíbeného autora. Hlavní hrdina se moc povedl! Bylo to vtipné a napínavé. Rozhodně se pustím do dalších dílů.

Opatov
25.10.2022 5 z 5

Další série od Niedla. Spiderman. Hrdinou je "Pavouček", jak mu říká rychtář ..... Má nepřátele a má i přátele. Opět se objevuje motiv Itálie a bravurně vycvičených koní. Stejně tak jako muži vycvičení v Itálii k ochraně osob. Těším se na další díl.

mira399
17.10.2022 5 z 5

A tady se nám rýsuje začátek moc hezkého příběhu. Tohle mě bavilo moc.Jak jinak, protože Niedl,že? Výborně popsaná atmosféra staré Prahy.Jsem zvědavá na pokračování.

kuruteku
05.09.2022 5 z 5

Čtivé, náramně čtivé. A na rozdíl od Vondrušky cítím ze středověku i smrad. Aspoň v tom je něco jinak. Zajímavé postřehy ze středověkého "průmyslu" a života ve městě.

zahradnice18
22.08.2022 5 z 5

Určitě jde o romantický příběh zasazený do středověku. Ale nebrala bych to jako historický román. Spíš se jednalo o jemnou detektivku.

eltondo
19.08.2022 4 z 5

Knížka velmi čtivá. Středověký spiderman je sympaťák stejně jako drsnější správňák rychtář Pardus. Je vidět, že autor má středověk nastudovaný, příběh ale vyznívá mírně naivně. Přesto bych jej neoznačoval za pohádku jako mnozí zde. Vždyť co chlapec dokázal (možný spoiler): získal výuční list a sehnal levný a příjemný transport do Itálie. Princezna ani půl království se nekonaly. Zatím.
Líbilo se mi umístění příběhu do středních a spodních vrstev společnosti (téměř) bez šlechtických postav.
Trochu nepravděpodobné mi přišlo, že by si nikdo nevšiml, že Lukáš si v dílně v noci potají dělá své "melouchy". A velmi by mne zajímalo, jestli na přelomu 14. a 15. století už existovaly puškařské cechy.
Výborná postřeh Isew za popletená jména.

Atara16
31.07.2022 5 z 5

Pěkné oddechové čtení

Iki1
30.07.2022 4 z 5

Příjemné letní počtení. Skvělý popis života ve středověké Praze i fungování řemeslných cechů. K tomu několik dějových linií - jedna hlavní s mnoha zápletkami a vedlejší sloužících ke zvýšení napětí. A možná právě to trochu rozostřuje celkové vyznění. Ale jako středověké dobrodružné vyprávění s ukázkou tehdejšího vyšetřování a boje proti zločinu říznuté kapkou mužské romanťárny je kniha zdařilá.

Lolila
21.07.2022 5 z 5

Veľmi príjemné oddychové čítanie. Skôr rozprávka pre dospelých s detektívnou zápletkou z historickej Prahy za vlády Václava IV. Zaujímavé, veľa informácií o starých remeslách, napínavé a tiež vtipné. :-)

zirafinec
21.05.2022 5 z 5

Kniha mi bavila, ale ztrácela jsem se v popisu platnéřské práce.

Martina291086
19.05.2022 2 z 5

Tak jak jsem vždy knihy pana Niedla četla pomalu na jeden zátah, tak tohle mě opravdu velice zklamalo. Místy velice nezáživné, zmatené a až přehnané. Jediné plus jsou pouze výborná lokace a popis řemeslných cechů, jejich fungování a řízení radnicí. Znovu číst nebudu, bohužel...

Petass
11.05.2022

Strašně mě to nebaví, jsem v třetině a každou chvíli se přistihnu, že nevím, co se dělo na poslední stránce... Dobové reálie na bodu mrazu, dialogy nudné, děj zmatený.. srovnání s Vondruškou se nevyhnu: Vondruška je čtivější. Dám tomu šanci znovu v létě někde na pláži, teď se tím nebudu zdržovat. Hvězdy zatím neudílím.

Johanka1956
27.01.2022 5 z 5

Když mi pani knihovnice přidala na hromádku vybraných knih i Platnéře s tím , že je to historický román a že se mi bude určitě líbit, tak jsem si vduchu řekla,že asi sotva. Historické romány nejsou moje parketa. Od pana Niedla jsem dosud nic nečetla a tak jsem si řekla, že to zkusím. A mohu říci, že jsem nakonec moc ráda. A tak jsem se lehkou formou přenesla do doby Václava IV, mezi střední vrstvu obyvatelstva Prahy, ale i mezi chudinu. Poznala jsem práci platnéřů a hlavní hrdina Lukáš je postava, kterou si musíte oblíbit. Hezké počteníčko i když jsem si po přečtení pomyslela,že to byla taková napínavá trochu i strašidelná, ale i místy úsměvná pohádka pro dospělé. Za mne hezké a už se těším na druhý díl.

666Jitka
27.01.2022 5 z 5

Po přečtení ságy Rytíři z Vřesova jsem sáhla po další sérii Františka Niedla. Kniha Platnéř, jejíž děj nás přivádí do Prahy za vlády krále Václava IV., se opět četla velice dobře. Autor nám přibližuje život hlavně středních vrstev, řemeslníků a dosti podrobně nás obeznámí s prací platnéřů a jim příbuzných řemesel. Dozvídáme se také, jak fungovala radnice, cechy a jak se trestalo - z toho je člověku až ouvej. Toto vše se odehrává na pozadí příběhu hlavního hrdiny Lukáše, který je nadaným platnéřským učněm a musí se potýkat s ne příliš příznivým dosavadním životem a okolnostmi, které mu osud nachystal.

Fanda74
03.11.2021 3 z 5

První setkání s knížkou autora a vcelku dobré. Čtivé, zajímavý nosný příběh a pěkné vystižení života v Praze 15. st. Dobře popsaná lokace, některá řemesla, jejich cechy a řízení z radnice Starého Města.

bdolezalka
12.10.2021 5 z 5

Plantéře jsem si kupovala spíš ze zvědavosti a moc se mi do jeho čtení nechtělo. A jsem sakra ráda, že jsem se nakonec přemluvila. Plantéř byla první mou knihou od Františka Niedla a rozhodně né poslední. Mám strašně ráda styl psaní pana Niedla, lehce, poutavě a hravě vás provádí zajímavým dějem, na jehož konci je happy end. Platnéř je opravdu taková dobrodružná pohádka ze středověku. S hlavním hrdinou se člověk rychle sžije a na konci třetího dílu je mu líto, že není čtvrtý.

konicekbily
11.10.2021 4 z 5

Moc hezká pohádka pro dospělé z předhusitské Prahy. tentokrát tam není mnoho historického pozadí, ale o to více se autor věnuje vyprávění, jak to v Praze tenkrát bylo s řemesly a jací tehdejší "radní" byli. Pěkně vykreslené postavy a hlavní hrdina je v "oboru své činnosti" geniální a tak jsem zvědav, co ještě v dalších dvou dílech předvede!