Platnéř

Platnéř https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134791/mid_platner-guz-134791.jpg 4 594 141

Platnéř série

Strach ovládl Staré Město pražské a není radno vycházet po setmění. Lidé si ale nejsou jisti životem ani za okovanými dveřmi svých domů. Jsou vyloupeny truhly cechů na Staroměstské radnici a rychtář Pardus si již začíná zoufat.

maryska09
maryska09
25.08.2021 4 z 5

Příjemně čtivá kniha ze staré Prahy, která baví a zároveň se čtenář dozví spoustu informací o tapomenutých řemeslech. Doporučuji a těším se na další díl.

PaníLenka
PaníLenka
24.08.2021 5 z 5

Po sérii s inspektorem Prévitem další pohodová oddechovka, napínavá, okořeněná suchým humorem a navíc se člověk dozví něco z historie…a teď nemám čas psát, jdu hned číst další díl!

Lena79
Lena79
14.06.2021 5 z 5

Mám ráda historické romány, o to víc mě těší, že jsem našla autora, který mi "sedl". Příběh zasazen do středověké Prahy, trochu detektivní nádech, duchaplný hlavní hrdina, kterému nelze nefandit. . Jen toho jeho strýce bych vzala něčím po hlavě, aby se vzpamatoval..:-). Prostě příjemná jednohubka na víkend.

rlupinek
rlupinek
31.05.2021 4 z 5

Pěkný historický příběh v kulisách středověké Prahy, kterak mladý učedník ke štěstí přišel. Na můj vkus se často zmiňovala Lukášova schopnost šplhat po zdech a střechách pražských domů, až to zavánělo nadpřirozenými schopnostmi. Ale jde-li o život, jdou fyzikální zákony stranou...

ParallyShawy
ParallyShawy
31.03.2021 5 z 5

Historie a dějiny... to je moje. Ačkoliv mám rád fakta i pověsti, tak historickým románům jsem se vyhýbal. Vlastně ani ne tak vyhýbal, jako je spíš přehlížel. Dal jsem však na doporučení a rozhodně jsem nebyl zklamaný. A jelikož kniha není psaná nějakou staročeštinou (což by pro fajnšmekry mohlo být super), tak je román otevřený širokému čtenářskému okolí. Plusy či mínusy netřeba vypisovat a ani to nemám ve zvyku. Prostě se vrhněte do čtení této trilogie a uvidíte sami.

adam5955
adam5955
14.03.2021 4 z 5

Velmi ctive, ale cekal jsem asi neco jineho. Mozna trosku vic akce. Ale styl pana Niedla mam proste rad, takze i kdyby napsal kucharku, tak si ji prectu :D +1 hvezda by byla, kdyby to bylo trosku zivejsi a nebo vic rozvedene vedlejsi dejove linky, tak jako treba v serii Rytiru z Vresova

orinka3
orinka3
05.02.2021 5 z 5

(SPOILER) František Niedl - můj letošní objev! Poutavý příběh z Prahy z dob, kdy "vládl" Václav IV. Hlavní postava knihy je Lukáš, šikovný chlapec se špatným startem do života. Své místo nachází v dílně svého strýce, který ho učí řemeslu platnéře. Brzo se prokáže Lukášův talent, a nejen v platnéřství. Jeho nepříliš robustní tělesná konstituce je spravedlivě vyvažovaná chytrostí a akrobacií . A ty se několikrát uplatní a zachraňují nejen situace, ale i životy. Kniha je nejen napínavá, ale nepostrádá ani humorné situace. Prasátko v posteli mistra platnéře je toho důkazem a uměla jsem si tu frašku představit. Vůbec jsou tu všechny postavy jako živé. Navíc jsem se hodně dozvěděla o výrobě brnění a i o technologickém postupu zhotovování drátěných košil, kde Lukáš svým zlepšovákem pomůže dílně otce svého kamaráda Ješka. Právě ten mu vděčí za svůj život. Tak se budu těšit na další díly.

alekis
alekis
03.02.2021 4 z 5

SPOILER
Dobrá kniha, byť psaná trochu "suchým" způsobem. Někdo píše, že mu každé slovo málem zpívá, někdo prostě vypráví. Autor vypráví - ale dělá to dobře.
Vhodil do velkého šejkru utiskovaného, ale nevzdávajícího se sirotka, mladou, zatím beznadějnou lásku, dobré lidi, špatné lidi, lupiče, vrahouny, šlechtice, pány a kmány, zlotřilé intriky... zkrátka rozsáhlé dobrodružství, které by se mohlo přihodit skoro v každé době, pokud by to vše nebylo zahaleno do hávu pěkně přiblíženého středověku a nebyl by tady navíc poučný popis platnéřského řemesla.
Jak píše někde níže marlowe, kdyby v knize nebylo několik maličko erotických scén, tato kniha by podle mě byla naprosto vhodná, užitečná a zajímavá i pro čtenáře mladšího školního věku. Pobavila by je a šikovný statečný Lukáš by se mohl stát jedním z dětských knižních vzorů. Ovšem, toho sexu tam moc není, a dnešní děti... Možná je podceňuji :-).
Jdu na pokračování, je to totiž zábavné počtení.

Jiřina18
Jiřina18
04.01.2021 5 z 5

Je to moje první kniha od Františka Niedla a jsem moc ráda, že jsem tuto knihu díky Databázi knih objevila. Je velice čtivě napsaná. Nechybí napětí a akce, ale není to hnusný krvák. Už se těším na druhý díl. A určitě si přečtu i další série od tohoto autora. Je to opravdu skvělý vypravěč, který vás vtáhne do děje.

Badger
Badger
06.11.2020 4 z 5

Jak jsem zvyklý na H.Tase nebo Beneše z Vřesova a jeho švagra, tak jsem čtení této série docela dlouho odkládal.
Avšak konečně jsem se do toho dal a je to opravdu jiné, ale za to jsem rád těšil jsem se na pasáže o řemesle a autor samozřejmě nezklamal.
Meče a dýky tu nesviští jako u oněch hrdinů, ale specifický styl FN je tu opět znát a vy jste za chvíli zase pohlceni v dobách oněch.
Těším se na další díly a tuším, že to bude ještě lepší...

tichoslapek_
tichoslapek_
26.09.2020 4 z 5

Má druhá kniha od Františka Niedla. Moc se mi líbí nápad psát o cechách v době krále Václava IV. Hlavní postava Lukáš je dobračisko, které to nemá v životě jednoduché, a i přesto se nevzdává. Kniha je napínavá a děj ubíhá velice rychle. Těším se na pokračování, kterým obohatím opět svou knihovnu.

malýčtenář
malýčtenář
13.09.2020 4 z 5

Četla jsem již Rytíři z Vřesova a další díly a musím říci, že opět nejsem zklamaná. Sice se mi zdá příběh trochu jako z pohádky, ale čte se velmi dobře a přibližuje nám dobu dávno minulou. Kdo by neměl rád dobré konce??

Arielka1
Arielka1
13.08.2020 4 z 5

Ze začátku spíše oddechové čtení s mnoha detailními popisy dobových řemesel 14. století.
Postupně se děj začíná promíchávat intrikami, což příběh trochu okoření.

Nerevanin
Nerevanin
14.07.2020 3 z 5

Největší předností této knihy je jednoznačně jazyk a způsob, jakým s ním autor zachází. Nedokážu posoudit, nakolik jsou zobrazované skutečnosti věrné realitě tehdejšího světa, nicméně autor se snaží barvitě přiblížit měšťanskou společnost té doby. Upřímně řečeno děj mi připadal takový nemastný neslaný, pořád jsem čekala, kdy se to skutečně rozjede a přijde na scénu nějaká veliká záhada nebo nečekaný zvrat, ale to se nestalo. Vlastně celý příběh se zlodějskou bandou mi připadal celkem okrajový a jako hlavní příběh jsem vnímala Lukášovy osudy. Určité výhrady mám také k milánskému vyslanci a jeho dceři, oba v knize působili jako klišé a berličky pro další pokračování. Vlastně celkem hodně postav představuje archetypy nebo klišé (nepříliš fyzicky přitažlivý chlapec s velkým talentem, pokrytecká Tekla, zákeřný mistr upřednostňující vlastního syna, hodná babička, zhýralá děvečka, tajemný mocný spojenec s překrásnou dcerou a podobně). Celkově bych ale knihu hodnotila jako zdařilou a doporučuji ji přečíst.

Isew
Isew
11.07.2020 4 z 5

Snad ještě nikdy jsem nečetla knihu, která by mě hned na první stránce rozesmála.
"Ne, že by byla zjevu odpudivého, avšak budila dojem, že by se dala použít jako beranidlo při člením útoku proti hradní bráně."
Kniha je zajímavá, velmi dobře se čte, nikde nedrhne. A má skryté tajemství ... z pomocníka Šimona se mnohokrát stane Štěpán. Dokonce se tato transformace podaří i v jedné, ne poměrně dlouhé větě. Na začátku věty je to Šimon a na konci Štěpán. Ale dobře, člověk si řekne, je to jen pomocník, pravděpodobně nevzdělaný a asi si sám není jistý jestli je Šimon nebo Štěpán. Ale co si myslet o hlavní postavě, vzdělané, sečtělé, chytré ... Nejprve na půdě sleduje lapky Lukáš, ale když to vypadá, že půda bude mít nečekanou návštěvu, bojí se Tomáš. A z půdy utíká zase Lukáš. V tu chvíli jsme se začala bát já. Tajemné síly obstoupily tuto knihu. Hlavou mi vířily myšlenky, kdo z knihy projde transmutací ? Kdyby se to odehrávalo v době Rudolfa II. a ne Václava IV., tak by se to dalo svést na tajemné alchymisty, ale takhle. No záhada nad záhady.
Nejenom, že kniha je to opravdu zajímavá, ale získává i další rozměr a na napínavosti ji přidává i tajemná hra se jmény. Dojde i na Angelu? Uf, napětí by se dalo krájet. Jsem zvědavá, co nečekaného si autor přichystá v druhém díle nazvaném Pavoučí síť. Jdu do toho...

pip11
pip11
27.05.2020 5 z 5

Na tuto trilogii jsem se nechala nalákat pozitivními recenzemi. Rozhodně jsem neudělala chybu. Platnéř je příběh o chlapci Lukášovi, který ve svém životě prochází ústrky od příbuzných i okolí. Díky své inteligenci a zručnosti si získává pozornost a zájem výše postavených…. Bylo to poutavé čtení o jeho dospívání, skrz mnohá nepříjemná až nebezpečná úskalí.

Jack Bauer
Jack Bauer
25.05.2020 4 z 5

Nádherný historický oddechový příběh ze staré Prahy se špetkou humoru tak jak je u Niedla zvykem. Dozvíme se něco o platnéřském řemesle, intriky ve vyšších kruzích (nic nového i v dnešní době) a lásce chuďase k urozené panně Angelle. Hned jdu na pokračování tentokrát ze slunné Itálie.

kokrokr
kokrokr
24.05.2020 4 z 5

Niedl píše velmi poutavě. Jeho knihy se čtou hodně dobře. Platnéře jsem přečetl všechny tři díly a užil si středověk.

renefer
renefer
14.05.2020 5 z 5

Nechápu, jak mi mohl tento spisovatel uniknout. Knížka je čtivě napsaná, mordů dostatek, vtip taky nechybí a ještě se čtenář dozví nějaké perličky z historie řemesel.

cérka
cérka
10.05.2020 5 z 5

Touto knihou jsem se tak trochu vrátila do dětství a četbě dobrodružných knih. První díl série mi nabídl setkání s velmi sympatickým hlavním hrdinou a detektivní zápletku plnou napětí. Potkala jsem zlosyny, vrahy a tupce a samozřejmě nesobeckou lásku, a postavy jenž mají srdce na tom pravém místě. Prostě klidné, pohodové, odpočinkové čtení, kdy v polovině knihy začnete přemýšlet jak co nejrychleji sehnat pokračování. Pokud by autor příběh více historicky rozpracoval, doplnil o historické reálie, možná bych si i po letech vzpomněla na více podrobností z děje.
V reálném životě pavouky moc nemusím, tady se na pokračování série a Pavoučka moc těším.