Návrat mistra

Návrat mistra https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165177/bmid_navrat-mistra-g9N-165177.jpg 5 449 98

Platnéř série

< 3. díl

Pán Milána Gian Galeazo Visconti se nevzdává snahy získat vévodskou korunku, kterou mu však může udělit jenom Václav IV., král český a římský. A tak se musí Lukáš znovu vrátit do Čech, už jako vážený milánský mistr. Cesta je dramatická a Lukáš i za pomoci svého tajného strážce Sergia, který je též odchovancem Castella Nuova, hradu vrahů, několikrát sotva vyvázne životem...... celý text

Atara16
Atara16
31.07.2022 5 z 5

Dočteno i třetí díl jedním dechem, přijde mi trošku slabší než druhý díl ale i tak byl napínavý :-)

DuncanIdaho
DuncanIdaho
24.07.2022 5 z 5

Tímto dílem byla skvělá série skvěle ukončena. Opět byl děj napínavý a stále přitažlivý. Jen bych v knize viděl jednu historiu nepřesnost. Dědičný královský titul neudělil Fridrich Barbarossa Vradislavu II., ale až o nějakých 55 let později ho Zlatou bulou sicilskou udělil Fridrich II Štaufský Přemyslu Otakaru I.

Lolila
Lolila
21.07.2022 5 z 5

Výborné ukončenie trilógie. Pán Niedl je skvelý spisovateľ. Jeho príbehu sú oddychové, pútavo napísané.

maryska09
maryska09
30.04.2022 4 z 5

Slabší závěr celé trilogie. Kniha se příjemně četla, pokud se autor věnoval popisu platnéřského umění, případně léčitelství. Při popisu intrik na královském dvoře však začala nudit a některými pasážemi se dalo jen těžko prokousat. Zajímavá, ale znovu bych nečetla

ParallyShawy
ParallyShawy
26.04.2022 4 z 5

Knižní trilogie uzavřena a to epickým vyvrcholením na konci knihy, které vlastně epické je a zároveň není, chápete ne? Že ne? To vůbec nevadí, dobrý konec zde najdete a to postačí. Platnéřské práce a detektivních zápletek tu ubylo, přesto vás kniha nezklame, jelikož tam pár parchantů opět zařve a tak to má být. Navíc se zde setkáte i s králem Václavem.

Ctenaricek4
Ctenaricek4
16.04.2022 4 z 5

Hodně jsem četla o tom, jak je tento poslední díl série Platnéř nejslabším dílem. Já sama hodnotím čtyřmi hvězdičkami. I tento díl mě moc bavil. Myslím, že nejvíce vykresluje Lukáše, jako naprosto nového člověka. Ukazuje nám, kým se během svého dobrodružství stal. Tato série byla naprosto skvělá a doporučuji její přečtení všem milovníkům dobré historické literatury.

666Jitka
666Jitka
04.03.2022 5 z 5

Závěrečný díl trilogie z doby vlády Václava IV. jsem zhltla, ani nevím jak. Děj plný zvratů, politických intrik, nebezpečí a napětí čtenáře strhne jako divoká voda a vyplivne ho až s posledním slovem knihy. Měla jsem pocit, že oproti předchozím dílům, zde bylo méně popisů platnéřského a jemu příbuzných řemesel, což mě trochu mrzelo, protože mi informace o tomto umění přišly velice zajímavé.

pami
pami
30.10.2021 5 z 5

Skvěle vyvážená směs akce, romantiky, historie, nápaditosti i humoru.

konicekbily
konicekbily
13.10.2021 5 z 5

Krásný středověký příběh - na pozadí historických událostí - o mladičkém, nyní již platnéřským, mistrem zapojeného do spousty střetnutí, setkání ale i jednání a na tehdejší dobu možná až na úrovni diplomatické, aby pomohl zajistit Lombardii vévodství!

PaníLenka
PaníLenka
22.09.2021 4 z 5

Pohodová trilogie ukončena. Snad pan Niedl zase něco napíše!

rlupinek
rlupinek
07.06.2021 5 z 5

Když ve druhém díle prchá Lukáš z Prahy do Milána, byl jsem docela zklamán, protože jsem se těšil na tři díly historického románu zasazeného do středověké Prahy. Děj knihy byl ale tak zajímavý, že jsem nakonec nelitoval změny prostředí. O to zajímavější pro měl byl díl třetí, kde se obě prostředí (Čechy a Itálie) střídají. Kdo by si ale před přečtením této trilogie pomyslel, že české, ale i evropské dějiny utvářel šikovný řemeslníček?

orinka3
orinka3
07.02.2021 5 z 5

(SPOILER) A tak se uzavírá dobrodružný příběh chlapce z Prahy. Lucas Praghense, který se vypracoval z ušlápnutého neduživého učně v mistra svého řemesla a v pohledného, dobře oblečeného i vyzbrojeného milánského elegána. Není mu dopřáno hledět si práce v dílně. Italský šlechtic touží po povýšení a k tomu mu má pomoci právě náš Lukáš. Dostává úkol, který se neodmítá a putuje zpět do Prahy, aby u krále vyprosil slyšení. Václav IV. vládnout příliš neumí a ani nechce. Tak není divu, že mu občas unikají souvislosti. Ještěže je tu Lukáš s věrnými spojenci. Pompézní návrat úspěšné výpravy do Milána je završením trilogie a doufám, že už ho vévoda nechá odpočinout.

cecetka
cecetka
13.10.2020 4 z 5

Takova pohadka pro dospele :-)
Ale prijemne napsana, dej ubiha, dobre se to cte. Oddechovka pri nemoci nebo na dovolene.

1972Sixo
1972Sixo
09.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Pre mňa dosť neuspokojivé zakončenie. Lukas pendluje hore - dolu medzi Milánom a Prahou a pomáha bohatým byť ešte bohatšími a mať ešte väčší politický vplyv. Cesty sú to vcelu dobrodružné a napínavé, ale v konečnom dôsledku možno zapríčiňuje Husitské vojny. Čo si samozrejme neuvedomuje. Veď chce len pokoj a prácu vo svojej platnéřskej dielni. Starať sa o mladú manželku, synčeka, svokra a milenku. Ale so sklonenou hlavou a pokorou príjme nové a nové úlohy - ktoré veru nie sú za Boha a za vlasť. Ale zase to je vysoko čitateľné, Lukas je charizmatická postava a držíte mu palce v každej situácii. A možno aj to že jeho konanie v objektívnom ponímaní není až tak čisté ako jeho charakter, ho stavia do veľmi ľudskej pozície stredovekého hrdinu.

Arielka1
Arielka1
24.08.2020 4 z 5

Poslední díl, poslední intriky a bohužel i poslední lezení Lukáše Praghese.

Isew
Isew
20.07.2020 5 z 5

Na třetí díl jsem se vrhla hned po přečtení druhého. Lukášova dobrodružství mě pohltila. Hlavní hrdina se vrací zpátky do Prahy. Potkává staré známé a už to není vystrašený malý kluk, ale sebevědomý mladý muž, který toho hodně umí a má toho hodně za sebou. Kniha ani ve třetím díle neztratila napínavost, vtip a poutavost. Velmi povedená série a znovu musím ocenit Čtenářskou výzvu, protože bych se k ní nebýt tématu "Kniha, jejíž první věta začíná zájmenem" asi nedostala. Teď už vím, co je to platnéřství a mnoho dalších řemesel, která jsem znala jen podle názvu, ale obsah mi zůstával skrytý. Musím také ocenit, že oproti předchozím dílům, předčtenářka z knihovny - učitelka češtiny, našla pouze jedinou chybičku. A Lukášova dobrodružství mi budou trochu chybět ...

Andy79
Andy79
24.06.2020 5 z 5

Velmi povedená historická trilogie. Obdivuji autorovu fantazii a schopnost zprostředkovat čtenáři atmosféru staré Prahy a dalších měst. Proměna Lukáše v opravdového muže byla úžasně vykreslená. Určitě se poohlédnu po dalších knihách tohoto autora.

pip11
pip11
29.05.2020 5 z 5

Závěrečný díl této moc příjemné a velmi čtivé trilogie mě opět moc bavil. Skvěle jsem si užila tento závěr Lukášova příběhu, kdy se z chlapce stane muž. Toto pokračování příběhu už není tak akční, ovšem je stejně poutavé. Jsou zde padouši, přátelství stará i nová, a spousta historie.Těžko se mi loučí s Lukášem a jeho blízkými….

Jack Bauer
Jack Bauer
29.05.2020 4 z 5

Skvělé zakončení ? trilogie o neduživém mladíkovi z kterého se vzhledem k okolnostem stává muž se špetkou skvělého humoru zasazeném do historické Prahy a slunné Itálie. Pan Niedl je skvělý vypravěč, žádná kniha nezklame, ať historická nebo současná.

cérka
cérka
10.05.2020 4 z 5

Tak a jsem opět na konci. Konci, který by koncem vůbec nemusel být. Spousta věcí je zde pouze naznačena, a jak už jsem se při čtení této série několikrát přesvědčila, autorova fantazie nezná mezí a vše by nakonec mohlo dopadnout úplně jinak. Škoda, na můj vkus příliš důstojné a rychlé zakončení série a rozloučení se s hrdiny. Hvězdičku ubírám, tento díl mi přijde oproti předchozím mnohem slabší.