Platforma

Protagonistou této knihy o hledání štěstí a lásky v citově vyprahlém současném světě je opět autorův generační druh, zde už čtyřicátník, úředník na ministerstvu kultury. Sarkasticky glosuje život, dokud nepotká dívku, která se vymyká jeho dosavadním zkušenostem se ženami. V líčení jejich vztahu možná Houellebecqova čtenáře překvapí méně cynický tón, avšak o to kousavější soudy o pokrytectví západní civilizace i o možných alternativách, vedoucích do slepé uličky terorismu. Skandální autor se nezapře v otevřeném líčení erotických scén i ve velmi kritických připomínkách na adresu různých náboženství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/8122/platforma-yic-8122.jpg 4.2199
Vydáno, Garamond

Plateforme, 2001

Kniha Platforma

Prey
15.12.2015

Četl jsem už potřetí a pokaždé jsem šokovaný. V dobrém slova smyslu. Představuji si, že si Platformu otevře někdo, kdo má rád knížky pro dobrou náladu, veselé a odpočinkové. Schopnost Houellebecqa vystihnout lidské nenaplnění, vyprázdněnou dobu, všechny frustrace a slabosti, únavu z boje mezi pudy a mozkem, špínu světa, ta je naprosto pozoruhodná, stejně jako zábavný (!!!) literární styl, kterým tak činí. Nekorektně, bez obalu, bez strachu, aby někoho neurazil. Jeden z mála spisovatelů, u kterých mám pocit, že sex a násilí a urážky nejsou jen pochybným tahákem, ale že jsou za nimi myšlenky. (Čteno v překladu Alana Beguivina.)

Maggot.87
08.12.2015

Uff! No nevím, buď odpad nebo 5 hvězd, něco mezi tím dost těžko, nečtěte tuhle knihu ve špatném duševním rozpoložení, víc dodávat nebudu a jdu to rozchodit ven!

VeronikaJak
06.12.2015

Po celou dobu čtení Platformy mě provázela rozpolcenost. Stále jsem nevěděla, co si mám myslet o ději, o autorovi a hlavní postavě. Chvílemi jsem měla chuť knihu odložit, ale stále mi něco říkalo ať pokračuji. Snad se dá i říci, že jsem knihu nemohla odložit. Něco zvláštního na ní je a nedovolí vám ji dát z ruky. Ačkoliv není prvoplánově úžasná. Abych to uzavřela - jsem ráda za to našeptávání k setrvačnosti. Jsem ráda, že jsem vydržela až do konce. Stálo to za to.

f.enjoy69
21.10.2015

Je až s podivem, jak je navzájem vše propletené. S autorem jsem se poprvé setkal u přijímaček z francouzštiny. Samozřejmě jsem vůbec netušil o koho jde a až později nějakou náhodou/vlastním přičiněním jsem se o tomuto člověku dozvěděl víc. Docela mě zaujal a Platforma byla jasná volba...

Ačkoliv je kniha zde (ale i jinde) kritizována, mně to přišlo poměrně dobře reflektující dílo. Na druhou stranu (jak zmiňuje Stammel v popisu autora) je to dost negativní bez vyzdvižení nějakých pozitiv, na což má autor právo. Dle mého čím je dílo kritičtější, tím více člověka nutí přemýšlet o svých prioritách, životu, kultuře atd. proto knihu považuji za přínosnou a určitě si ještě něco od autora přečtu.

Samozřejmě, občas byly zdlouhavé popisky nebo připitomnělé dialogy (o ztracení se ve jménech účastníků zájezdu a televizních moderátorů nemluvě).

Arrizabalaga
20.09.2015

Opakuje se řada motivů z Elementárních částic, hlavně z Brunovi linie, ale jsou více rozpracované, což je dáno konkrétnějším zaměřením knihy. Celá první část je v podstatě trochu zbytečně rozsáhlý prolog, od druhé části se však konečně objevují nové prvky i oproti předchozím knihám. Zajímavá reflexe společnosti.

jarmik
02.02.2015

Pokud nejsou pro čtenáře nepřekonatelnou překážkou pornografické scény, pak mohu tuto knihu doporučit.

Článek na blogu: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2015/02/platforma-michel-houellebecq.html

fauziya
07.04.2014

To tak kouzelně připomíná Sbohem, armádo!
(Jen ten překlad mi to trochu pokazil, nezdál se mi dobrý, ačkoliv obyčejně mě ani nenapadne nad překladem přemýšlet...)

eLeR
26.02.2014

Výborná vec ..

beanstk
25.06.2013

Nevím, čím to, ale u autora mne vždy více baví první poloviny románů. V této knížce se mu ale podařilo mne zaskočit, smutný konec je úplně jiný, než jsem čekal. Vlastně jsem spíše očekával, kdy hlavní hrdina udělá nějakou "botu" a zkazí vztah, než takovou katastrofu...

makn
28.03.2013

Nečekal jsem od knihy žádné zázraky - po přečteném Rozšíření bitevního pole, které mě dost zklamalo - ,ale nakonec jsem se od ní nemohl odtrhnout a přečetl jí během pár hodin. Chápu, že někomu autorův styl vůbec nesedí, ale je to otázkou vkusu každého čtenáře. Jsem rád, že jsem dal M.H. druhou šanci.

Renava
26.02.2013

Rozhodne som si nerobila žiadne ilúzie o tom, že v Platforme nájdem úryvky z Biblie či nejaké múdrosti pohládzajúce dušu – autor je zameraním a špecifickosťou svojich diel známy viac ako dosť. No toľko povrchnosti a prázdnoty som asi naozaj nečakala.
Celý dej sa vlastne odvíja okolo postavy muža-štyridsiatnika, nezáväzne si plávajúceho a znudeného životom, bez akéhokoľvek hlbšieho cieľa, pričom okrem nesympatie, necharizmatickosti, ľahkovážnosti a morálnej zvrátenosti mu autor nevpečatil žiadne iné výraznejšie povahové črty. V mojom poňatí je Platforma syntézou prázdnych rečí, sexu, plytkosti, povrchnosti a zasa sexu, do čoho sa autor snažil priebežne prostredníctvom hlavnej postavy povsúvať pár kritických úvah na tému konzumnosti súčasnej spoločnosti, sociálneho systému, rasizmu, posadnutosti materializmom...Nemohla som sa však ubrániť dojmu, že tieto úvahy sú umelo vsadeným prostriedkom majúcim za cieľ dodať tomuto čisto pornografickému dielu akúsi črtu vážnosti, niečo ako márna snaha vyviesť čitateľa z omylu, že ústredným motívom je niečo úplne iné a presvedčiť ho o tom, že v prvom rade ide o umenie. Mňa teda osobne nepresvedčil, možno nabudúce.

v-andrea
18.02.2012

Z celé knihy jsem měla zvláštní dojem, možná to jen není můj styl, nebo jsem ji nepochopila... Ale zajímavý byl konec, doslova ve mě hrklo a musela jsem si to číst několikrát, abych tomu uvěřila. Jsem ráda, že jsem to nevzdala a dostala jsem se až na konec, bohužel to pro mě byla jediná zajímavá část celého příběhu.