Platforma

Platforma https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8122/bmid_platforma-yic-8122.jpg 4 449 101

Protagonistou této knihy o hledání štěstí a lásky v citově vyprahlém současném světě je opět autorův generační druh, zde už čtyřicátník, úředník na ministerstvu kultury. Sarkasticky glosuje život, dokud nepotká dívku, která se vymyká jeho dosavadním zkušenostem se ženami. V líčení jejich vztahu možná Houellebecqova čtenáře překvapí méně cynický tón, avšak o to kousavější soudy o pokrytectví západní civilizace i o možných alternativách, vedoucích do slepé uličky terorismu. Skandální autor se nezapře v otevřeném líčení erotických scén i ve velmi kritických připomínkách na adresu různých náboženství.... celý text

Literatura světová Romány Erotika
Vydáno: , Garamond

Plateforme , 2001

puml
05.10.2020 5 z 5

Výborný román. Háčko je tak trochu jako nějaký osvícenský francouzský autor typu Diderota řízlý markýzem de Sadem a Kunderou. Především v těch rozborech milostných scén je to jedna z nejlépe napsaných rádoby pornografií. Ale o pornografii tu vůbec nejde, spíš o slast a rozkoš. Chápu, že ne každému Háčko sedne, ale vlastně nevím o žádném autorovi, který by byl tak důsledně a zároveň neuvěřitelně citlivě schopen provádět diagnostiku současnosti a především toho, co je to být člověkem ze "Západu", co je to mít tělo a být takříkajíc připoután ke své tělesnosti. Háčko kontroverzně a provokativně popisuje sexuální turistiku s úplně jiného pohledu, než na jaký je běžný čtenář zvyklý. A to je právě silná stránka autora, že se nebojí tnout do živého a ukazovat věci v jiném světle. Zároveň je to stále román, takže nelze brát to co postavy říkají a co si myslí doslovně. Jde o to vyprovokovat čtenáře k jinému pohledu. Navíc stylově je Háčko naprostá extratřída a i v pasážích, kde předkládá jen suchý výčet dat dokáže být lehce ironický někdy i sarkastický, ale nikdy cynický. Doporučuji.

Afilada
01.09.2020 5 z 5

Moje první setkání s Houellebeckem, trochu náraz. Nejdříve takoví lepší/tvrdší Účastníci zájezdu, ale pak došlo na identifikaci s hlavním hrdinou, k obdivování Valérie, k širším společenským souvislostem.
Znepokojivé čtení.

Disease
24.08.2020 5 z 5

I když na Možnost ostrova to nedosahuje, stejně je to na plný počet. Hlavně ta romantická prostřední část, kde je naprosto parádně popsaná ta zamilovanost.

Clara_C
19.08.2020 4 z 5

Pěkně sarkastické čtení. Konec vyrazil dech, byť se něco podobného dalo čekat, když si někdo hraje s ohněm. Četla jsem poprvé knížku od M.H. a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Ale není to čtení pro puritány ani příliš jemné duše:-) Téma zápaďacké kultury přinejmenším zaujalo.

" Dávat tělo jako zdroj rozkoše, to už zápaďáci neumí. Naprosto ztratili smysl pro dávání. Můžou se přetrhnout, ale už nejsou schopni prožívat sex jako přirozený. Nejenže se stydí za svoje tělo, které nedosahuje standardů porna, ale ze stejných důvodů je už vůbec nepřitahuje ani tělo druhého...
Stali jsme se chladnými, rozumnými, příliš si uvědomujeme svou individuální existenci a svá práva; hlavně se chceme vyhnout odcizení a závislosti; navíc jsme posedlí zdravím a hygienou: to skutečně nejsou ideální podmínky pro lásku.."

antonin0999
13.08.2020 4 z 5

Platforma vybízí k diskuzi. Nabízí nám lidsky průměrné postavy s výraznou sexualitou, která v nich mocně probouzí kreativitu, aby čtenář nakonec zjistil, že absolutní ponoření do jakéhokoliv předmětu lidské činnosti a uvažování většinou nekončí dobře.
Dílo je dnes možná ještě kontroverznější než v době, kdy vzniklo. Na první pohled v zásadních tématech dnešní doby (rasismus, rovnost pohlaví, náboženská nesnášenlivost, chudoba) provokuje, na ten druhý se snaží o hlubší diskuzi, vedenou do detailu a s praktickými ukázkami toho, čemu přímo čelíme.

nefernefer
20.07.2020 3 z 5

„Sami sebe si uvědomujeme ve vztahu k druhým; právě proto je vztah s druhými nesnesitelný.“

Tak tohle nebylo zrovna odpočinkové čtení. Což neznamená špatné. Čte se to samo. Přímočaré, na nic si to nehraje a rozhodně si to nebere servítky, ať se jedná o jakékoli téma. Erotické scény jsou napsané skvěle, nepůsobí vulgárně a pokud někoho pohoršují, je problém spíš na jeho straně. Mně se tahle kniha líbila, jen bych doporučila si její čtení naplánovat na dobu, kdy je člověk psychicky v pohodě, protože jinak může skončit v pěkné depresi. ;o)

georgearrow
07.07.2020 5 z 5

Opět Houellebecq, geniální, vtipný, sprostý, pornografický, antiislámský, bezvýchodný, jedinečný.

kooloorka
21.06.2020

Nene tahle kniha nebyla žádná bomba a upřímně ani nechápu to vysoké hodnocení. Přišla mi dost nudná a únavná, kdyby tam nebyly ty erotický pasáže, tak to úplně ztratím zájem. Autor popisuje spoustu francouzských věcí a osob o kterých nemáte ani šajnu a hlavně nejsou ani důležitý, takže čtete vlastně spoustu prázdných stránek. Od půlky to začne být trošku záživnější, ale za mě max. 3 hvězdičky.

DeepSea21
20.06.2020 5 z 5

Houellebecq rozvinul příběh zabalený do hávu sexuální turistiky.
Přitom zde především kritizuje západní společnost a její chladnou vypočítavost, kterou nám předkládá za pomocí postav a jejich charakterů.
Spousty úvah které nejsou hezké. Jsou však pravdivé.

MimaJ
12.06.2020 4 z 5

Platforma, moja prvotina od francúzskeho autora Houellebecqa. Príbeh o nájdení lásky spojenej s kritickejším možno sarkastickým opisom západnej civilizácie a nahliadnutím do sexuálnej turistiky na prelome tisícročia, kde autor čerpal inšpiráciu priamo zo seba, aj keď je príbeh fiktívny. Nesklamalo, po autorovych dielach v budúcnosti opäť určite siahnem.

los
07.06.2020 4 z 5

nesmlouvavá kritika západního evropanství a drsný závěr, který vyvolává spoustu otázek

teramacek
02.06.2020 4 z 5

Úplně jednoduše: Mně se to líbilo. Včetně všech sexuálních popisů, včetně všech odosobněných faktických informací, nějak to tam prostě všechno sedlo. Ve finále je to (překvapivě) velká romantika. A hlavně teda skvělá knížka.

katerina5544
16.05.2020 5 z 5

Musim tuto knihu a jeji konec rozdychat. Hlavni hrdina nebyl nijak sympaticky,ale prala jsem mu stesti a stacilo tak malo...malem jsem i slzu ukapla. Kniha je naprosto skvela, nasla jsem nekolik hlášek,ktere si vypíšu (prvni kniha u ktere to udelam) protoze jsou uzasne trefne. Dlouho jsem se autorovi vyhybala ale po precteni ukazky Platformy jsem ji musela precist celou. Autorova kritika, humor a to,ze se s nicim nes....mi naprosto sedlo. Knihu vřele doporučuji ale počítejte s tím, že vás dostane. Až se uklidním něčím veselym tak jdu na další jeho knihu.

Danka1975
29.04.2020 4 z 5

Upřímné, bez zbytečné omáčky, rovnou k věci, co chce autor říct, to řekne (teda napíše :-))).. Jinak pro mě dost velké překvapení v tom dobrým smyslu slova. To co se nesluší říkat a už vůbec ne v téhle době, to tady najdete. . .Trochu zavzpomínáte, záleží tedy jaká cílovka to bude číst, aby to ocenila :-). .Najdete tu všechno a když si budete myslet, že je jasné, jak to dopadne, tak to se teda mýlíte!!. . .Jako,ne že by byl hrdina pro mě teda sympoš. . :-). . Ale na konci plusové body teda měl!!! .. No nic, prostě doporučuju!!! Tohle bylo první setkání s Michelem a není poslední :-). . . .Prostě další knížka, na kterou nezapomenu. .

monci6485
14.04.2020 4 z 5

První půlka knihy docela utrpení. Ale stejně mě to nutilo číst dál. Nadržený nudný úředník s nechutnýma myšlenkama, názorama.. Když se zamiloval do dívky z dovolené, začal mě příběh bavit. Čekala jsem, kdy vztah zničí a nebo ji možná zabije. Jako asi jsem čekala cokoliv, ale tohle teda ne. Konec mě dostal a Michel mi už vůbec nebyl odporný..

Maránek
17.01.2020 5 z 5

Často jsem si při čtení říkal, že autor snad sedí u mě v hlavě.

Acamar
16.01.2020 3 z 5

Po Elementárních částicích, které mne loni hodně zaujaly, tentokrát nejednoznačný dojem. "Přesah" za příběhem se Platformě také nedá upřít, depresivně kritické zaostření na slepou uličku západní civilizace, vzrůstající neschopnost nalézt v tomto období relativního materiálního blahobytu nějaké skutečné naplnění a smysl, vztahová odcizenost, náhražky v podobě sexuální odvázanosti a aspoň krátkodobého pocitu radosti ze života, něco z politiky, byznysu, náboženského fanatismu ... to vše k potrápení filosofických buněk čtenáře ani tady nechybí a autorův úhel pohledu jako další střípek do mozaiky "proč" je samozřejmě zajímavý. Ale v Platformě (pro mne) přece jen v trochu slabší, plytší a prvoplánovější formě.

jengibre
09.01.2020 5 z 5

Mé první setkání s autorem a nemohu jinak, než říci, že mi Monsieur Houellebecq doslova učaroval. Kniha rozhodně není vulgární, jak by někdo mohl tvrdit. Erotických pasáží je zde mnoho (a jsou naprosto skvělé). Ale každý kdo čte pozorně, by neměl mít problém pochopit, že sex jako takový není ústředním tématem. Mimo jiné jsem ocenila také atmosféru, která se vznáší nad celým příběhem. Po celou dobu jako by ve vzduchu visela jakási téměř hmatatelná beznaděj. Víte, že se musí stát něco zlomového a tak čekáte, čekáte a čím dál tím víc se bojíte, co to bude. Alespoň v mém případě tomu tak bylo :-) Určitě časem sáhnu po další knize tohoto autora.

Taťka Hraboš
09.10.2019 5 z 5

Houellebecq v nejlepší formě – nemilosrdně upřímný, provokativní, vtipný, inteligentní a vzdělaný, posedlý sexem a dávající nepokrytě najevo, co si o naší současné západní civilizaci a také islámu myslí (divím se, že není na jejich indexu jako Rushdie). Tahle knížka je takovou atypickou, ale velmi silnou love story, což ovšem znamená, že v ní autor dává najevo nejen to, čemu nevěří, ale dokáže být i pozitivní a ukazuje, že i on nějaké hodnoty uznává (i když světu podle svých představ moc šancí nedává).

tereza5767
05.09.2019 3 z 5

Nemohu říci, že by se mi kniha vyloženě líbila, protože H. styl mi prostě nesedí, kdy na každé stránce souloží, stříká a líže až málem omdlí, ale kniha má zajisté i k zamyšlení hodné názory, obzvláště konec je moc zajímavý. "Nechuť k životu ještě neznamená, že máme chuť zemřít."