Planeta Země: Kruté místo k žití

Planeta Země: Kruté místo k žití https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394449/bmid_planeta-zeme-krute-misto-k-ziti-NSG-394449.jpg 4 100 30

Jak vidí svět generál v záloze Andor Šándor, bezpečnostní znalec, kterého většina české veřejnosti respektuje, zatímco menšina mu stále něco vytýká? Je to pán, co slavil nedávno šedesátku. Velel zamlada v armádě pěšákům, později už jako vyšší důstojník sloužil coby diplomat. Počátkem našeho století vedl vojenskou tajnou službu. Projel celý svět s výjimkou Antarktidy a umí o něm vyprávět. Mluví v této knize o jeho minulosti i dnešku, nabízí čtenářům příběhy, které změnily chod dějin, někdy doslova osudově, a hledá v nich paralely. Nic při tom nelakuje narůžovo. Kolem je pořád nějaké nebezpečí a v různých koutech planety se bojuje. Před vámi tu ve třinácti kapitolách knížky defilují nejrůznější veličiny od carevny Kateřiny Veliké až po maršála Radeckého, od Usámy bin Ládina až k Donaldu Trumpovi. V anglickém Salisbury stříká ruský jed novičok a v Jižní Africe se bílí farmáři mění ve štvanou zvěř. V Severní Koreji si její lídr Kim Čong-un zahrává s jadernými zbraněmi pod křídly mocné ideologie čučche. Zkušený ing. Šándor vypráví barvitě a umí sáhnout na bolesti světa. Na bídu nešťastných i na velikost mocných. Moudrých i krutých, uhlazených i hulvátských. Až knihu dočtete, budete mít stejně jako on naši Zemi na dlani. A to je přece lákavé!... celý text

francouz
12.05.2019 5 z 5

ono je dobré vidět, to co se děje ve světě z více pohledů. Ano mnohdy hodnotíme pouze podle nějakého útržku, nebo polopravdy, kterou slyšíme někde ve zprávách, nebo si ji přečteme v novinách.
tady se nám dostalo té příležitosti se na to podívat očima někoho, kdo seděl u zdroje, kdo se podílel na tvorbě naší rozvětky a kdo ji i velel.
Je to opravdu zajímavé si číst o tom, že se s teroristy nevyjednává, ale to by přece... Ano politik, si přece nebude špinit ruce, prostě kdyby to vyjednávání nevyšlo, tak to hodíme na ty zmetky teroristy.
Je to velmi zajímavý pohled na celé geopolitické otázky, včetně té, která se nás týká ze všeho nejvíce, a to je Evropa a s ní spojená EU a NATO. Ano dva články, na které můžeme nadávat, můžeme hledat spoustu chyb, ale jak je zde napsáno, spoustu toho špatného jsme přece udělali sami, svým rozhodnutím a povolením stavět rozhledny na kopcích né vyšších než je celá Petřínská rozhledna, apodobné zhovadilosti, včetně různých hnízd....
Je to opravdu zajímavý pohled očima člověka, který jednal s těmi, co řídili "zeměkouli" , a jeho názor na vět, ano ten vystihuje již název knížky.
Najde si zde každý svoje, od Ruska, Číny, teroristů, Jižní Afriky, Ameriky až po naší starou doboru Evropu.

E_Lan
08.05.2019 4 z 5

Vesměs velmi zajímavá kniha plná rozumných úvah o Evropě, světě, armádě a ekonomice. Zároveň dobré pojednání i terorismu, islámu, Číně, Rusku a dalších. Nejen z pohledu vzdělané českého člověka. Jediné co mi chvilkami přišlo byla sem tam ztráta dějové linky a asi jedna téměř zbytečná kapitola. Celkově ale velmi podnětné a zajímavé!

tlllk
27.04.2019 4 z 5

Kniha bola skutočne dobre napísaná. Pôvodne ma úvodná stránka odrádzala, pán Šándor na nej vyzerá ako podomový predajca Biblii, ale po prečítaní životopisu som sa celkom tešil. Nemôžem povedať že zo všetkým súhlasím, ako kedysi napísal Kissinger "America has no permanent friends or enemies, only interests" a i napriek tomu bola zo záverov patrná autorova preferencia.

SSTknihy
22.04.2019 5 z 5

Světové dění v souvislostech, viděno očima zkušeného generála ve výslužbě, bývalého šéfa tajných služeb a bezpečnostního poradce Andora Šándora. V jednotlivých kapitolách se vrací hluboko do minulosti, aby vzápětí poukázal na přímou souvislost s přítomností a varovně ukázal do budoucnosti. Jeho přesnému a originálnímu pohledu neuniknou největší světové mocnosti ani jejich představitelé, nebojí se jít se svými názory proti názoru většiny, hledá souvislosti, příčiny i následky a nastiňuje vize do budoucnosti, často znepokojující. A navíc je to psáno srozumitelně, vtipně a s jasně patrnými znalostmi dané tématiky.

Rosana
13.04.2019 5 z 5

Velmi zajímavá a poučná kniha. Chtěla bych mít aspoň procento Šándorových znalostí. Správně a výstižně jednu kapitolu brig. gen. Andor Šándor ukončil slovy: "Doba kolem nás je opravdu zvláštní." Andora Šándora mám moc ráda a už několikrát jsem ho viděla naživo. Je to nejen velice chytrý člověk, ale i velmi pohledný muž:-)

dalimoni
12.04.2019 5 z 5

Excelentní analýza světové geopolitiky zasazená do historického kontextu. Čtivé, zajímavé informace, které rozšíří rozhled každému, kdo se o problematiku světové geopolitiky zajímá. Doporučuji.

flare
31.03.2019 5 z 5

Ja mam tyhle uvahy a zamysleni rad..doporucim..zalezi na kazdem z nas,co si z to vezmeme..

mirka71
31.03.2019 5 z 5

Pro mě příjemné překvapení, ačkoli jsem po knize sahala s krajní nedůvěrou, s politikou si moc nerozumím. Ale pane Šándore, klobouk dolů. Výborně polopaticky odvyprávěna a vysvětlena spousta situací, ve kterých jsem se nevyznala, dozvěděla jsem se i dost toho, co mi vlastně vůbec nedocházelo.
Autor nic nekritizuje, nepřibarvuje, jen stroze komentuje. Nechává čtenáře nahlédnout tam, kam by se jinak asi nepodíval. Knížka rozhodně stojí za přečtení a za zamyšlení. Za mě rozhodně pět hvězd!!!!

KejmlP
20.02.2019 5 z 5

Velmi příjemné překvapení. Musím říct, že bezpečnostní analytici se začínají řadit mezi mé oblíbené odborníky. Vzhledem ke své profesi si nemohou na nic hrát, a není tam prostor pro moralizování a ideologie. Zároveň ale nejde o zelené mozky rozdělující svět na přátele a nepřátele. Generál Šándor ukázkově předkládá svět takový jaký je, v mnoha odstínech šedé, kde každý má trochu pravdu, ale zároveň nikdo není bez viny. A skutečně na to jde striktně, padni komu padni. Zkritizuje USA i Rusko, mírní protiislámské obavy a zároveň popíše rizika neřízené migrace, kriticky zhodnotí EU a NATO, ale zároveň ani jedno neodsoudí, nemoralizuje s lidskoprávní agendou, ani nesklouzává k velmocenskému cynismu... Každá část je navíc uvedena do historického kontextu.
Kniha je psána pro laiky přístupným, pro odborníky někdy možná trochu zjednodušujícím jazykem, což se ale nepromítá na objektivitě. Beru to jako cenu za možnost oslovit širší spektrum čtenářů, a vliv má jistě i to, že autor vzhledem ke své profesi nesmí říct úplně všechno co ví.
Výhrady mám snad jen k obálce. Autor se zeměkoulí v ruce evokuje v řadě lidí jakousi pochybnou konspirační literaturu o světovládách, a proto bych volil nějaký střízlivější motiv, více odpovídající věcnému zaměření knihy.
Shrnuto, jedná se o slušné nastínění dnešní geopolitické situace s přiměřeným, širokému spektru čtenářů přístupným obsahem. Nejlepší reklamou budiž to, že knihu kritizují obě strany dnešní rozdělené společnosti. Pro jedny je proruská, pro druhé zas prozápadní. Tohle beru.

joachim36
29.12.2018 5 z 5

Od knihy jsem čekal, že se bude jednat pouze o jakousi převánoční monetizaci postojů a názorů pana generála Šándora, protože "bohatí lidé jezdí v Bentley a chudí lidé jezdí škodovkou". Nakonec je to ale solidní a stručný historický exkurz a souhrn palčivých bolestných bodů dneška. To vše doplněno občasnými poznámkami z jeho praxe coby zpravodajce. Někdo, kdo studuje historii dlouhodobě a má oči otevřené, zde asi mnoho novinek nenajde, ale pro většinu čtenářů se bude jednat o podmětnou knihu, která stojí za přečtení.

tajné služby zahraniční politika geopolitika

Andor Šándor
česká, 1957
2018  85%Planeta Země: Kruté místo k žití
2016  78%Čeká nás pohroma?
2017  56%Jak přežít nejen teroristický útok
2010  %Ľudský faktor v spravodajských službách