Plán Madagaskar

Plán Madagaskar https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286896/bmid_plan-madagaskar-ylU-286896.jpg 4 22 8

Jsem bývalý žoldák. Mou ženu drží nacisté v židovském ghettu na ostrově Madagaskar. Musím ji zachránit! Podaří se mi to dřív, než Britové odhalí tajné Hitlerovy plány? Píše se rok 1953 a dějiny plynou jinak, než je známe... Strhující thriller o velké lásce, pomstě a osudech dvou mužů, kteří ovlivní budoucnost celého světa.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , CPress

Madagaskar Plan , 2015

HlTo
18.08.2021 3 z 5

Kniha je sice nabitá akcí, ale také spoustou postav. Z nějakého důvodu jsem si vždycky přečetl pár stránek a pak si dal pauzu (takže asi, aspoň na začátku, zas tak zábavná nebyla), takže jsem se pak dost ztrácel v tom, kdo je kdo a o co mu jde.

Urabu
28.12.2019 2 z 5

Alternativní historie není můj šálek kávy, takže se do čtení musím nutit a nevím jestli to dočtu. Akční scény mi tak trochu připomínají nějaký Hollywoodský béčkový krvák. A teď tady zjistím že vlastně čtu druhou knihu ze tří, takže vlastně nevím začátek a nedozvim se konec. To mě teda moc nepovzbuzuje.

laepus
27.01.2018 4 z 5

Po dlouhé době zase přelouskaná pořádně tlustá bichle, jsem na sebe pyšný, protože už mi na knižní hromadě v obýváku ležela dost dlouho. Teď ke knize - Oceňuju historickou uvěřitelnost, je vidět, že autor opravdu prostudoval spoustu materiálů a v problematice "řešení židovské otázky" se fakt vyzná - charaktery postav a z nich vyplývající reálná možnost, co se mohlo stát, kdyby... Osobně se mi líbí, že autor (stejně jako já) za zlomový moment války považuje květen 1940 a situaci u Dunkerke, kdy Británie zůstala ve válce, neuzavřela dohodu s Německem a následně vybojovala bitvu o Británii. Tady je to přesně naopak... Akční scény jsou zde na každé stránce, kniha je skutečně napínavá, informace o osobní historii postav jsou dávkovány postupně, dějových zlomů je spousta a i mnoho postav (neřeknu samozřejmě jaké) se konce knihy nedožije, což také odpovídá tomu, jak se to mohlo stát - rozhodně nečekejte žádný sladkobolný americký závěr. Naopak - autor si dost nechává otevřená vrátka pro případné pokračování. Jsem zvědav, jestli se ho dočkáme.

Killingjoke
10.09.2017 4 z 5

Plán Madagaskar je další z mnoha variací na alternativní historii, ve které hitlerovské Německo vyhrálo válku. Posouváme se do roku 1953, kdy svět stojí před další světovou válkou a z Madagaskaru se stalo jedno velké ghetto pro Židy z větší části světa.

Nevím, co bych více dodával, podstatu knihy zde již trefně napsal trudoš. Události první (u nás nevydané) knihy skutečně pochopí z retrospektiv a náznaků každý, problém však je, že chybějící díl třetí (opět nevydaný) zanechá pachuť nedokončeného... Dále mi trošku vadilo, že jsem měl s postupem času pocit, že o osudu světa rozhoduje jen několik postav, které jsou navíc až příliš svázané osobní rovinou a naplňují okřídlené heslo: "Za vším hledej ženu". No a konečně, a v tom se s většinou komentujících rozcházím, protože si nemyslím, že by tempo příběhu bylo nějak závratné. Některé pasáže mi připadaly opravdu zbytečně natahované, kniha by mohla mít klidně o 150 stran méně a nic závažného by se nestalo. Možná by ji to naopak prospělo. Vyšší tempo jsem zaznamenal až v poslední třetině knihy, která se mi četla opravdu skvěle...

Ve výsledku se tedy nejedná o nijak zásadní příspěvek do žánru alternativní historie, ale kniha určitě neurazí. Pokud se smíříte s otevřeně-nedořešeným koncem, klidně po ní sáhněte...

Widow Embalmer
25.07.2017 4 z 5

Nejdřív jsem se trochu bál, že válku vyhráli lemuři a teď z Madagaskaru král Jelimán, jako pravá ruka Adolfa Hitlera, ovládne svět a všichni budou povinně tak rádi trsat, trsat. To tu ještě nebylo. Bez těch lemurů, kterých jsem se nakonec nedočkal, to nebylo zase tolik originální. Originální byla možná finta české distribuce tvářit se, že se jedná o samostatný román. Nebylo to špatný, ale na opravdu kulervoucí a spojencervoucí příběh, odehrávající se ve světě ovládaném Osou, ještě pořád marně čekám.

ThonT
31.01.2017 5 z 5

Strhující kniha plná zvratů odehrávající se v krutém a temném světě.
Kniha je opravdu součástí trilogie a její první díl The Afrika Reich
byl napsán v roce 2011, zatím pouze nebyl přeložen.

ivousekk
29.08.2016 4 z 5

Skvělé čtení. Zajímavé, napínavé a jen trošku převídatelné, ne moc, tak akorát :)
Pro mne skvěle vykreslená alternativa světa, kdy vyhrál Hitler a vládně světu. Vůbec mi to nepřišlo nereálné, spíše naopak.
V komentáři od trudoše je zmíněno, že kniha je součástí trilogie. Což jsem vůbec netušila. A ani na mne tak nepůsobila, brala jsem ji jako samostatný příběh. Konec je otevřený, takže pokud bude pokračování, určitě si ho ráda přečtu. Za mne moc povedená kniha.

trudoš
21.05.2016 4 z 5

Největší slabinou románu je fakt, že jde o druhý díl z naplánované trilogie. Absence prvního by ani tak nevadila, protože z kontextu dojde, o co v něm šlo a jak to dopadlo. Jenže dvojka končí ve chvíli, kdy padouši vítězí a klaďasové utřou nos. Na finále si tedy musíme počkat, což je vzhledem k tomu, že ještě není napsané, trochu otravné.
Ač nedokážu odborně posoudit autenticitu alternativního světa, autorova představa je po všech stránkách uvěřitelná. Politická korektnost bere drsně za své a kulisy nejsou jen okrasným doplňkem, ale mají svou bezvýhradnou roli v dějové lince. Ta je ostatně po okraj nabitá akcí. Guy Saville nedává hrdinům vůbec nic zadarmo a přitom jim nedopřeje ani chvilku oddychu.
Má to však i své stinné stránky. Pro všechnu tu adrenalinovou jízdu se nebere ohled na logiku věci, takže je občas nutné pro efektní zábavu přivřít oči nad fyzikálními zákony. Podobně lze vnímat i ústřední role, které mají tendence sklouzávat k dobrodružným klišé. Jinak ale musím jen chválit.