Plamene inkvizície 1

Plamene inkvizície 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127032/plamene-inkvizicie-127032.jpg 4 74 11

Plamene inkvizície série

Dej románu sa odohráva počas panovania uhorského kráľa Štefana V., ktorého panovanie sa historicky datuje do 13. storočia (1270 – 1272). Román zachytáva vládu panovníka, vzťahy v jeho rodine a život na kráľovskom dvore, ktoré spolu so snahami uvedomelej chorvátskej šľachty získať moc a otázkami náboženského vyznania, tvoria pozadie, do ktorého spisovateľka Marije Jurić Zagorka umiestnila životy svojich štyroch ústredných protagonistov.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Smena

Plameni inkvizitori , 1965

matogeminimato
22.11.2023 3 z 5

PLAMENE INKVIZÍCIE (M.J.ZAGORKA)1-478str,7-8/10b ....Historický román z druhej polovice 13 storočia plný intríg,vášne , lásky a dilemy ktorú z viacerých hlavných postáv si najviac obľúbiť Pre mňa to bol jednoznačne lúpežný rytier Tomo.Teším sa na druhý diel

uminaa
16.12.2020 5 z 5

K Plameňom inkvizície ma priviedol človek, ktorý mi ukázal, že čítanie nie je len o splnení si domácich úloh a zaplnení stránok čitateľského denníka, ale že mi otvára dvere do ríše, ktorá je plná zázrakov, víťazstiev dobra nad zlom, kde láska a spravodlivosť prekonajú všetko.
Do tohto príbehu som sa zamilovala už veľmi, veľmi dávno, a tá láska stále trvá a nepoľavuje. A práve naopak – prehlbuje sa a silnie každým ďalším prečítaním.
Prvýkrát som ju čítala ako násťročná a pri každom ďalšom prečítaní ma fascinovalo, ako sa aj môj pohľad na dej mení, ako sa vyvíjam ja sama.
Veľa vecí vnímam aj po tých rokoch rovnako - nádej, že aj Šťastena dosiahne na svoje vlastné šťastie, že zlo bude potrestané a intrigy odhalené, pravá láska zmaže rozdiely a bude odmenená večnosťou. Ale nájdu sa aj detaily, ktoré som predtým opomínala alebo vnímala inak. Je to neskutočné, ale tento príbeh ma dokáže úplne poltiť, zrazu sa ocitnem na poslednej stránke a ani sama neviem ako.
Po každom prečítaní mi je clivo, že už je koniec a zároveň sa vždy teším, čo sa mi poodhalí o ďalších päť rokov, keď sa znova vrátim k tomuto pre mňa úžasnému dielu od brilantnej spisovateľky.
Moje najviac milované slová:
„Mne sa zdá, – zašepkala Tajana, – akoby to bola zákonitosť, že šťastie raz príde. Slnko na nebi zakrývali mraky, dvíhala sa búrka, ľudia sa triasli, no ja som trpezlivo čakala. Verila som, že slnko, ktoré je tam za chmárami, musí raz presvitnúť. Musí! Len čakaj a ver, že presvitne…“
„Len si zapamätaj, čo ti poviem. Šťastie nie je nič iné ako dobro! Len a len dobro! To dobro, ktoré zo srdca dávame my ľudia jeden druhému…“
A ak sú knihy, ktoré z celého srdca odporúčam, tak sú to práve tieto dve.

moničina
02.10.2017 5 z 5

Jedna z mojich najobľúbenejších kníh, prečítala som ju už mnohokrát. Množstvo výrazných postáv s rôznymi osudmi a všetky postavy dobre vykreslené. Zaujímalo by ma, nakoľko dané postavy a dej zodpovedajú skutočnosti. Ivan Okičský skutočne existoval a z jeho hradu je teraz zrúcanina v Chorvátsku. AJ Alžbeta Kumánska a jej syn, ako aj mnoho ďalších postáv.Na konci 2 dielu prichádza ozaj nečakané rozuzlenie. Škoda, že tento príbeh nikdy nesfilmovali.

witch82
29.05.2017 5 z 5

Na tejto knihe som vyrastala keď som ju potajomky ako dvanásťročná ukradla z maminej knižnice. Dodnes je to moja srdcovka. Skvelý dej, množstvo výborne vykreslených postáv a trochu tej romantiky výborne namixovaných do prudko čitateľného koktejlu. Plochý, jednoduchý, priamočiary dej nečakajte!!!

izfnp
12.01.2017 5 z 5

Zagorka patrila k mojím najmilovanejším autorom celého násťročného obdobia. A Plamene inkvizície zas sú mojou najmilovanejšou zagorkou. Historické fakty, láska, dobrodružstvo, napätie, tajomstvo a intrigy. Táto chorvátska spisovateľka zvláda všetko s bravúrou. Bez pochýb sa k Plameňom ešte vrátim, predsa len je to moja srdcová záležitosť.

klarka61
29.03.2016 5 z 5

Tyhle knihy od Zagorky jsem četla ještě jako mladá holka a vím, že se mi hodně líbily. Opravdu velice čtivé příběhy, byla jsem z nich nadšená.

adorjas
13.10.2014 4 z 5

Knihu som prečítala na odporučenie. Začiatok bol ťažký, to sa úprimne priznávam- neuveriteľné množstvo postáv v relatívne krátkej stopáži a samozrejme mená postáv. Pretože tie americké Tom alebo Bella sa nám pamätajú ľahšie, že? ;) Ale späť k téme- stredovek (a hlavne ten v Uhorsku) nie je mojim obľúbeným obdobím v histórii, ale tá kniha má niečo do seba, kvôli ktorej ju nespustíte z ruky a budete ju musieť dočítať. Možno by som uviedla takú menšiu výtku, mám pocit, že stredo-a-juhoeurópski autori popisujú akciu trošku staticky, a možno práve preto mnoho čitateľov po týchto autoroch nesiaha. Odporúčam románu dať šancu :)

Fanfanka
13.02.2013 5 z 5

Knihu ktoru som čítal v študentskych časoch.Predstavoval som si ten príbeh a 1 a 2 diel ma nesmierne bavil.
Koniec bol pre mňa obrovským prekvapenim.Na romány som vubec není , ale toto ma dostalo.

Beatrice
22.07.2012 5 z 5

Spočiatku som nechápala, čo na Plameňoch inkvizície ľudia vidia. Kniha je vychvaľovaná a považovaná za skvelý historický román. S rôznymi pocitmi som sa však prelúskala za 200-tú stranu prvého dielu a od tej chvíle som nemohla knihu pustiť z ruky. Toľko postáv a každá má svoj príbeh. Navzájom sa prepletajú a ponúkajú úžasný zážitok. Tak som sa zahĺbila, že to proste nešlo spať bez toho, aby som niekoľko desiatok strán neprečítala :) Teraz už viem, prečo sa ľuďom tento počin Zagorky páči a nečudujem sa im. Nezabudnuteľná kniha, ktorú si prečítam ešte minimálne tri krát :)

dezlik
07.06.2012

Tyto dvě knihy jsem přečetla už několikrát a určitě se k nim ještě vrátím,když ji vezmu do ruky tak vše kolem přestane existovat a ponořím se do děje.

fanciulla
31.03.2012

Táto kniha má v mojom čitateľskom živote zvláštne miesto. Prečítala som ju ako 11-ročná a bol to prvý "dospelácky" román, objavila som nový svet a odložila detské knižky.