Písně země Nairi: Lidové a trubadúrské písně středověké Arménie

Písně země Nairi: Lidové a trubadúrské písně středověké Arménie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336948/bmid_pisne-zeme-nairi-lidove-a-trubadurs-ycp-336948.jpg 4 5 1

Výbor středověké arménské poezie, lidových a trubadúrských písní od nejstarších dob po 19. stol. Arménie Pro mnohé z nás stále neznámá země, tak trochu ztracená uprostřed hor jižního Kavkazu, mezi Černým mořem a mořem Kaspickým. Země, kterou si podle biblické tradice vybral praotec Noe, když přistál se svou Archou na hoře Ararat Země hor a stepí spálených sluncem, přezdívaná některými muzeum pod širým nebem díky bezpočtu dochovaných historických památek a Armény samotnými pak nazývaná Hajastan (země Arménů lidu Haj), Kharastan, tj. země kamenů, nebo básnicky Nairi. Takřka mystická krajina plná středověkých kostelíků a klášterů ukrytých na svazích hor, k nimž tvoří kulisu stáda ovcí nebo kroužící orli. Krajina, která ve vás vyvolá zvláštní melancholii a jejíž podobu a kouzlo si pak zpětně snadno přivoláte při poslechu tradiční arménské flétny duduku. Země otevřených a pohostinných lidí, nosících svá srdce na dlani.... celý text

Re@ding_9-wine
09.03.2020 3 z 5

Arménie. Země, která přijala křesťanství ve 4. st. (!). Výbor středověké lyriky s bohatým dějinným úvodem.
I když mě samotné básně nijak zvlášť neoslovily, baví mě "malé a (polo)zapomenuté" země objevovat skrze jejich krásnou literaturu. :)