Písně proletáře

Písně proletáře https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90190/pisne-proletare-90190.jpg 4 2 1

J. B. Pecka patří mezi naše první proletářské básníky, mezi nimiž si vytvořil osobitý básnický výraz. Po vzoru Havlíčkově užíval často písňové formy jako agitačně působivé a skládal písně na známé melodie. Výbor z této jeho básnicko-písňové tvorby uspořádal F. R. Tichý.

eraserhead
29.09.2011 3 z 5

Pecka žil a tvořil v docela svérázné době, i proto snad jeho básnické písně vypúadají tak, jak vypadají - mají lehce propagandistický ráz, silně bojovného ducha a jejím prvotním a nejdůležitějším smyslem bezesporu je zažehnout jiskru v chladném srdci, rozpálit mysl a zahřát takovým tím kolektivním vědomím. Což se z dnešního pohledu může zdát zcestné, trochu mimo a velmi komické. Leč i v této záplavě idealistického odhodlání lze nalézt zajímavé a i v dnešní době platné verše, např. v písni NEVĚŘÍM: "Nevěřím v lidskost, vida vojsko v zbrani, / nevěřím v právo, vida hojnost běd. / Spravedlnost lichou - nevěřím na ni, / obydlené vězení její jest vřed. / Mnich boha vzývaje rouhá se směle. / V pokrytectví vězí kláštěrní slib. / Byrokrat čpí pochlebenstvím cele / hned od drába vzhůru - čím výš tím líp. (...) Nevěřím v nynější společnost katů, / jež svaté myšlenky do smrti rve. / Kde děla a bodáky oltáře států, / tam anděl míru zastřel oči své."

1954  91%Domove líbezný
1951  70%Písně proletáře