Písně otroka

Písně otroka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1171/bmid_pisne-otroka-q1y-1171.png 3 71 11

Písně otroka byly vydány roku 1895 (v době vyhlášení stavovského práva nad Prahou) jako protest proti rakousko-uherské politice vůči národu. Kniha byla velice populární: během pouhých osmi měsíců roku 1895 byla vydána celkem 23x. Obsahuje 23 zpěvů odehrávajících se v tropech. Děj je situován do tropů a na plantáže. Je alegorií podrobeného národa Čechů, měla působit jako povzbuzení utlačovaným, jako výzva k boji. Je velmi emotivní, postavení otroka je zde vylíčeno věrně a přesvědčivě.... celý text

RonnieSmithx
RonnieSmithx
12.06.2023 3 z 5

Silná kniha, ale bohužel mě verše tolik neoslovily. Jako protest vůči rakouské vládě ale super.

Listy
Listy
25.07.2021 2 z 5

Musela jsem si nechat dojmy chvíli uležet. Bohužel stále setrvávám na tom, že toto dílo S. Čecha mě věru neoslovilo. Chápu významnost v dobovém kontextu. Nicméně můj šálek kávy to není. Přes krátké (v drtivé většině) zpěvy to na mne působilo zdlouhavě, až pak přišel zlom a začalo burcování lidí do akce a získalo to lehký spád. Za mě to mohlo být ještě kratší, ale to je jen subjektivní názor.
Jsem však zvědavá na další díla tohoto autora.

ellypusik
ellypusik
22.02.2021 3 z 5

Opravdu velmi emotivní a vlastenecky založená poezie. Sice to není úplně šálek mé kávy a na další knihu od tohoto autora počkám, ale Písně otroka jistě předčily má očekávání. Popis utrpení a touhy žít "normální život" byl velice autentický a vtáhnul mě do děje i pocitů usoužených otroků.

knihy_a_zuzka
knihy_a_zuzka
17.02.2021 4 z 5

Vlastenecky laděná poezie Svatopluka Čecha se mi nejprve jevila poměrně "o ničem", ale po začtení jsem se u příběhu až dojala. Verše jsou poměrně jednoduché, báseň se čte lehce. Pro pochopení významu básně musíme ovšem nejdříve znát historické souvislosti autorovy současnosti.

Ronnie68
Ronnie68
12.02.2021 3 z 5

Verše jsem přečetla, ale byly krapet těžší

Zelený_Drak
Zelený_Drak
02.06.2019 odpad!

Písně otroka měly ve své době pochopitelný úspěch u čtenářů a jistě splnily svůj účel a snad i sehrály nějakou roli v historii. Jsou ale čistě politickým dílem, obsahově o nic zajímavějším než jakýkoliv jiný pamflet svolávající na demonstraci. Nevychází z nitra, ale z hlavy, a to z hlavy, která si s nimi nijak nevyhrála. Svatopluk Čech klade verš za veršem nikoliv s vášní básníka, ale s vášní grafomana. Forma je zcela podřízena cíli. Písně otroka neobsahují žádné pointy. Nic v nich není ve své čisté krystalické podobě. Epika přitom musí podobně jako drama na relativně malém prostoru vystihnout podstatu motivů. Jinak dochází k tomu, že člověk na konci jednoho verše neví, jaký byl vlastně jeho začátek (jak píše Sněžková v komentáři pode mnou). Nevermore!

Sněžková
Sněžková
22.03.2019 2 z 5

Verše mě nebavily. Roztahané, čeština v nich je strašně zvláštní, na konci jednoho verše jsem nevěděla, jaký byl vlastně jeho začátek.
Mno, co člověk, to názor...

EmiClare
EmiClare
07.05.2017 2 z 5

Vlastenectví, neustále se opakující v literatuře 19. století, se mi už znechutilo. A tato sbírka jej ukazuje ve velmi vyhrocené podobě. Nemám nic proti vlastenectví jako takovému, ale v literatuře už ho mám dost.

reader.007
reader.007
20.06.2015 5 z 5

Velmi pěkné čtení. Dojemné a mnohem srozumitelnější než třeba takový Mácha.

LadyAn
LadyAn
18.08.2014 5 z 5

nádherná báseň .. pokaždé když ji čtu si uvědomím jak velké máme štěstí že jsme svobodni a že můžeme rozhodnout o vlastním životě ... otroci tu možnost nemají

Breburda
Breburda
22.02.2011 2 z 5

Součást povinné četby - pro mě trošku těžké verše