Písně mravenčí chůvy

Písně mravenčí chůvy https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29361/pisne-mravenci-chuvy-29361.jpg 4 25 8

Daisy Mrázková se svou tvorbou pro děti stala takřka legendou. Její křehké a přitom dobře srozumitelné a dětem přístupné příběhy o medvědovi Flóře, zajíčku Jácíčkovi nebo malé holčičce z myslivny oslovují již několikátou generaci nejmenších čtenářů. Tentokrát Daisy Mrázková nově ilustrovala verše z šedesátých let. Křehké verše, pozorování přírody očima mravenčí chůvy nejsou žádné snadné veršovánky. Je to krystalická poezie, hledání slov, dívání se. Právě to "dívání se" je pro děti tak podstatné. Zastavit se, dřepnout, lehnout si do trávy, jen tak pozorovat, už není v dnešním světě nic obvyklého. Písně mravenčí chůvy jsou malým zastavením, úlevným vydechnutím a důležitým vyznáním velké české malířky 20. století.... celý text

Bonda
15.09.2022 5 z 5

Po přečtení téhle knížky může člověk už jen těžko zažít kdykoliv v budoucnosti v přírodě nudu. Tam, kde je nebe, kameny, písek, rostliny a dokonce možná i hmyz a ptáci, tam je víc než zázračno. "To nebyl zázrak – to byl ledňáček." Objevy, otevírání, čarování. Četba svádí k dramatičtějšímu přednesu nahlas, verše jsou mnohdy výrazně zvukomalebné. Podle mě s přehledem nejlepší sbírka básní pro děti. Rozsahem střídmá a obsahem držící se při zemi (při věcech), a i přesto tak okouzlující.

Semínko

Semínko tajnůstkář
vypadá pěkně kulaté a tuhé
a přitom myslí jen na to
jak by vyrazilo dolů do země
a jak by vyrazilo nahoru do vzduchu
a jak by ukázalo staré barvy a vůně
které pamatuje po své praprabábě
semínko je velký věrný tajnůstkář

Dcerka najčastěji odříkává Zambezi a oblíbila si taky "tu mravenčí báseň".

cteni_z_pudy
02.01.2021 5 z 5

Křehká dojímavá poetika s obrazy jako z galerie. Daisy Mrázková zde svou schopnost vyjádřit pocity uměním dotahuje k dokonalosti.

JaLenka
11.10.2020 3 z 5

Cituji z přebalu, “žádné snadné veršovánky”. Samozřejmě jako vždy u Daisy Mrázkové nádherné ilustrace..

Litocha
15.06.2019 3 z 5

Některé básně mě zaujaly, některé ne. Podobně a pro mě přitažlivěji (a pro děti nejspíš i srozumitelněji) pracuje s jazykem i s grafickou podobou básně Milena Lukešová. Grafická stránka je moc hezká, texty mnohdy docela náročné a trochu tápu v tom, pro jak staré děti by měla být knížka vlastně určena. Od Daisy Mrázkové budu mít asi raději její prózu.

Ťapulka
24.09.2018 3 z 5

Tato knížka byla pro mě bohužel tak trošku zklamáním. Knihy této autorky mám sice moc ráda, ale v této mi chyběla taková ta dětská hravost a jednoduchost. Myslím si, že je pro děti těžko stravitelná a až nezábavná. Líbila se mi snad jen "báseň" Mlha a dále pak v básničce Suchopýr přirovnání suchopýr = Pámbíčkovy fousy.

triatlet
01.02.2018 5 z 5

Geneze poslední sbírky Daisy Mrázkové je zajímavá: v roce 2008 našla verše pro děti, které psala v 60. letech. Vydání z nakladatelství Baobab má sváteční, dárkovou podobu: nádherné kvašové malby Daisy Mrázkové a poetické, hravé verše, které jsou i experimentálně uspořádané (Mravenčí říkadlo).
17 kratičkých básní (Mlha je dokonce jen jeden verš - "V mlze je každý sám před mlhou utíkám") čtenáře provází různými ročními dobami (Semínko, Tráva, Oblaka). Vedle živé přírody (Strakapúd, Zádumčivec olšový) se objevuje i příroda neživá (Studánka, Skála).
Z důvěrně známé krajiny (Suchopýr, Ledňáček, Jelení skok) se vymyká želví příběh v básni Afrika.
"Zambezi Zambezi
želva leze po mezi
za mezí se tiše zuje
své botičky zahazuje
za Zambezi do zelí
tam se bosa veselí" (Africká)
....................................................................................................
Čtenářská výzva - poslední kniha (již nežijícího autora)

yaoiyuri
27.12.2017 4 z 5

Než sbírku pro děti mi to připomínalo avantgardu :D Zajímavá práce s grafikou básní, ale říkám si, že i ta občas dětem čtení spíše zkomplikuje.
Ale text na klopě přebalu mnohé vysvětluje – krystalická poezie, žádné snadné veršovánky, hledání slov, dívání se... No, jsem na vážkách, jestli někdy budu (svým zatím neexistujícím) dětem číst verše Daisy Mrázkové.

Viky007
09.11.2015 3 z 5

Kniha plná říkanek, která mě však příliš neoslovila. Přijde mi, že to je pro děti docela složité. Stejně tak i kresby jsou podle mého názoru celkem impresionistické. Ale těžko říct, je to knížka pro děti, takže dítě to může vnímat úplně jinak :-).