Píseň pro Issy Bradleyovou

Píseň pro Issy Bradleyovou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346963/mid_pisen-pro-issy-bradleyovou-dn2-346963.jpg 4 28 11

Je podzim a v přírodě všechno umírá. Jacob má v pokoji mrtvého pavouka schouleného do klubíčka. A na dolní palandě leží schoulená máma, ale o tom se nesmí mluvit. Táta říká, že by to lidi nepochopili. Jacob umí udržet tajemství – sám jedno má: jakmile přijde na ta správná slova a najde v sobě dost víry, vykoná zázrak vzkříšení, takový, o jakých se vypráví v Bibli. Pak bude všechno zase jako dřív, Issy se vrátí, máma vstane, obleče se a udělá jim snídani. A všichni budou žít šťastně až do smrti. Pět členů rodiny Bradleyových se vyrovnává se ztrátou a krizí víry každý po svém. Ale každý někdy potřebuje zázrak.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

A Song for Issey Bradley , 2014

elenai
20.08.2021 4 z 5

Obdobnou knihu jsem ještě nečetla. Sama jsem pokřtěná, ovšem má víra je poněkud vlažná. Od jakéhokoliv náboženství mě odrazuje dogmatismus a mnohdy až šílené lpění na pravidlech, která se často zvrhnou v něco nepěkného. Tato kniha toho byla zářným příkladem. Zatínala jsem zuby, kdykoliv se objevily tetky typu sestra Andersonová, tu jsem opravdu těžce vydýchávala. Z dětí mi byli sympatičtí Alma a Jacob - první rebel, druhý dětsky naivní, ovšem s velkým srdcem, Zippy byla takový poslušný ptáček, který roztáhne trošku křidýlka, ale sám si je hnedle přistřihne. Claire - ta si procházela nejen tou nejbolestnější ztrátou, ale rovněž krizí víry. A Raději bych o jejím postoji moc nepřemýšlela. Ian byl těžce pod vlivem hádejte čeho. Docela nechutná mi přišla sexuální scéna. No a závěr - co k tomu dodat? Ve výsledku nevím nic a docela mě to štve. ***1/2

Ariane909
02.02.2020 4 z 5

Bylo mi z toho moc, moc smutno. Jako sonda do prostředí, kam se běžně nedostaneme, to bylo zajímavé. Vždy mě rozčiluje, když lidé dělají škodlivé a nesmyslné věci jen kvůli sociálnímu tlaku okolí (které zneužívá situace). Ufff.

lidunka1
21.01.2020 1 z 5

Tato knížka mě velmi zklamala. Možná by se někomu líbit mohla. Obálku má vskutku krásnou, ale já která jsem sama žila v mírném křesťanském teroru, nemám vůbec potřebu o podobném životním stylu číst. Upřímně lituju těch 300Kč.

jasmína
11.09.2019

Souhlasím naprosto s komentářem Aghatte......

Co víc k tomu dodávat.....

Aghatte
04.09.2019 1 z 5

Váhala jsem, zda si knihu vůbec půjčit, ale měla krásnou obálku, tak jsem to zkusila.
Byl to šok!
Vůbec se mi nelíbila, ale dávám dvě hvězdy za formu podání, jakýsi dokument. Jakoby autorka nebyla zainteresovaná citově, ale pouze podávala referát, co se stalo a jak se kdo cítí. Kupodivu to nebylo na škodu. Jako novinářka, asi to je správné přirovnání.
Nechápu hned na začátku - nemocné 4leté dítě bez dozoru. Asi se o ni měl postarat Bůh. Už to bylo nepochopitelné. Každá matka, když má dítě jen zvýšenou teplotu, všeho nechá, a jde se mu věnovat.
Chápu pak její reakci, že zalezla a už nikdy nechtěla vylézt..., ale co ty děti, které žijí? Musí se jim něco stát, aby si vysloužily pozornost?
Naprosto vytáčející "bratři a sestry" ze sboru. Tak tam bych byla den, a nikdo už by mě tam nedostal. Hra na svatbu. Nucení do plození dětí (po svatbě). Požehnání. Nezájem o neštěstí druhých, přitom plná ústa Bible a Boha. O Mormonech toho moc nevím, a co se zde vyjevilo, mě ještě více utvrdilo v přesvědčení, že sekty jsou jen zlo zabalené do úsměvu.
No, šílený, nemohla jsem to ani číst. Byl mi nejvíce sympatický Jacob, který měl velmi praktické a trefné myšlenky. Naopak manželovi bych prokopla pozadí.
A závěr? Já jsem to nepochopila! Nevím, zda umřela nebo ne! Takže naprostá nespokojenost.

Knihomlok2015
25.07.2019 3 z 5

Pro mě jako pro dlouholetého ateistu byla tahle kniha hodně zvláštním zážitkem, Mormoni zřejmě budou velmi zvláštní druh, a víceméně mě ujistila v tom, že se mám držet nadále toho svého (ne)náboženství. Abych čerpala z té knihy - já prostě nevidím rozdíl mezi tím, když vlk sežral Karkulku a nebo když Jonáše spolknula velryba.(!?)
Ale i tak jsem držela Jacobovi pěsti a Alma se svým postojem byl pro mě z pochopitelných důvodů nejpříjemnější postavou celé knihy. Ale to byli jen dva a dva byli na větší počet přeci jen málo.

Aya81
10.07.2019 2 z 5

Na knihu jsem se hodně těšila, ale nedala mi to, co jsem čekala. Téma je těžké a smutné, ale postrádá nějaký vývoj, emoce jsou z mého pohledu ploché, jako by se ani nejednalo o rodinnou tragédii. Hlavní postavy jsou těžko uchopitelné, málo do hloubky propracované. Snad jen malý Jacob měl trochu prostoru pro to ukázat něco v sobě.
Neberu mormonům jejich víru, ale jsou pro mne naprosto nepochopitelné některé její aspekty. Nechápu např. striktní odmítání psychologické pomoci ve chvíli, kdy byla tato pomoc evidentně potřebná. Lpění na formě oproti obsahu. Rodina je věčná, rodina je na předním místě.. ale evidentně není, když spolu členové rodiny nedokážou sdílet opravdové prožitky namísto náboženské věrouky, když si nedokážou pomoci, když "práce" je i zde důležitější než slib rodině. Víra sice nakonec došla svého naplnění, ale ne, prostě nechápu. Tím samozřejmě neodsuzuju, ani nechci nějak knize podsouvat snahu o podstrčení víry čtenáři, to rozhodně nedělala. Ale zklamala mne.

petra.k.
30.06.2019 4 z 5

Kniha je plná smutku a emocí, ale taky zbabělosti. Hlavní hrdinka mi prostě vadila... Takhle by se přece máma čtyř dětí nezachovala.
A co se týče mormonskeho vyznání, o kterém to vlastně všechno je, není mi sympatické.
Je důležité v něco věřit, ale ne fanaticky a přicházet tak o všechny radosti života. Každopádně kniha je velmi čtiva, takže určitě doporučuji přečíst.

michaela2338
27.03.2019 5 z 5

I když je příběh zasazen do uzavřené mormonské komunity, autorka zde nepoukazuje na to, co je dobré nebo špatné, ale na to, co je univerzálně a veskrze lidské.

Atuin
07.03.2019 4 z 5

Téma knihy je velice smutné, velice důležité a opravdu zasáhne. Kniha by si však zasloužila lepší zpracování, zejména uvádí li autorku jako současnou literární celebritu. Místy je to opravdu dojemné a místy to upadne do špatně napsaného scénáře. Tohle není odpočinkové čtení, a proto by kniha o zármutku neměla svou formou občas vypadat tak nedotaženě, tak easy. Mělo by tam být nějaké vnitřní pnutí po celou dobu, ne jen tu a tam.
Začínám být přesvědčená že tvůrčí psaní apd, přivádí tvorbu do záhuby, odnímá tomu ten prvek osobitosti.
Téma 5*
Forma 2*
Konec 4,5*
Celkový dojem : kniha je velmi nevyrovnaná ..

aydam
30.01.2019 4 z 5

S mormonskou rodinou Bradleyových prožijete (ne)všední dny během podzimních měsíců...
Bradleyovým se totiž stala tragédie, s níž se každý člen vyrovnává po svém.
Tátu Iana jsem po celou dobu za jeho fanatické bindy-bende kecy nenáviděl. Nejvíce líto mi bylo malého Jacoba, jemuž jsem moc přál, aby se mu povedl alespoň malý zázrak.
Víra vs. tragédie je téma zajímavé a považuji autorčino zpracování za zdařilé.
/*termín "mít líbasmus" se mi líbí/

víra rodina psychologické romány ztráta blízkých

Carys Bray
anglická, 1975