Píseň severu

Píseň severu https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467991/bmid_pisen-severu-6BR-467991.jpg 5 156 41

Píseň oceli série

V Dussu přituhuje a nejen kvůli přívalům sněhu a mrazu. Ve vánici se skrývá smrt a nejspíš i něco mnohem horšího. V zasněžených horách se ztrácí bojovníci a něco temného vraždí v ulicích. Ostřílený válečník Cuchenan a jeho společník bard Minangar musí znovu spojit své síly a vypořádat se s temnotou, které dosud nemuseli čelit. Nový příběh ze světa Písně oceli nabízí dobrodružství, akci, humor i vášeň v duchu nejlepších příběhů meče a magie.... celý text

Planin
Planin
03.09.2022 4 z 5

Uz jsem se lekl, ze bude jen vysetrovani, ale zaver je dobry pro dalsi zapletku :-) moc pekne, uzil jsem si to i kdyz ta delka :-)

Hzjena
Hzjena
29.08.2022 3 z 5

Ehmm.... Tentokrát musím jít proti proudu...

Jednička byla taková svěží, zábavná byť místy lehce škrobená a v celku čtivá/poslouchatelná. Dvojka už ve mě trochu vyvolávala pocit dvojkovitosti. Nevím jak to přesně popsat, protože oba díly jsou skoro stejné jak obsahově, tak stylisticky, ale něco mi tam chybělo. Možná hlubší přesah, nějaké to vlákno osudu (když už tam je ta přadlena osudu že..), které by se nenápadně táhlo dějem. Ano je tam sem tam nic neříkající šplecht a tom malém fakanovi co ho zachránili, ale nikterak čtenáře neutvrzuje v tom, že to bude mít budoucí dohru....

Satanžel jsem se několikrát přistihl, že neposlouchám děj a myslím na něco jiného :/ . Asi bych raději četl/poslouchal popisy postav a okolí, než do jaké díry Marig- chtěl jsem říct Minangar zase zasunul kolík (divím se že už dávno neumřel na nějaké breberky, když má cca 150 partnerek ročně a ještě k tomu ve ,,středověku,,), nebo jak moc cudný a stydlivý je ten náš chrabrý a udatný bojovník (trochu moc klišé i na mě). O té naroubované a vykonstruované lásce mezi Marig-sakra, Minangarem a Milwou- teda Gaiou, raději ani nemluvím....

Pořád je to dobré čtení/poslech, jen mě osobně tam chybí něco hlubšího co by drželo knihu pohromadě. Takto to na mě působí plitce a jednotlivé povídky mi vyšumí do ztracena, jakoby si autorka vždy jen sedla ke kompu, nalila kafe a řekla si ,,Áááchh tak kudy asi dneska protáhnu ty dva moje ,,hrdiny?,,"

Vendulis
Vendulis
08.08.2022 5 z 5

Druhy díl mě bavil ještě víc než první. Kniha byla vtipná (miluju dialogy drakobijce a barda), napínavá a dobře se četla, nebyly zde žádné zbytečně vleklé pasáže. Jen ten konec?! Kdybych to věděla počkám do listopadu na třetí díl. :)

luculi
luculi
18.07.2022 5 z 5

Tak nevím, jestli byl dobrý nápad tohle číst tak brzy. Teď budu muset čekat do listopadu na další díl a to se mi zrovna nelíbí.

Po celou dobu jsem si říkala, jak je kniha pomalá, vypráví různá dobrodružství hlavních hrdinů a je spíše složená jakoby z povídek. Což mi ani v nejmenším nevadilo. Působilo to na mě docela pohádkově a hodně jsem oceňovala, že nejde o nějakou megalomanskou fantasy, co slibuje epický příběh a podobně. Ne, že by tu samozřejmě žádné bitky nebyly, nebo příslib něčeho velkého a temného.

Působí to spíš tak uvolněně a pohodově. Doplněno je to spoustou humoru, nejednou jsem se nasmála nad některými omyly či pošťuchováním mezi přáteli. V podstatě se celou dobu až tak nic zásadního nedělo, dokud nepřišly poslední stránky a vše se nezměnilo.

Závěr byl pro mě zklamáním jen z jediného důvodu a to, že nemám po ruce další díl, jelikož bych se do něj ihned pustila. To, co se tam stalo a zůstalo tak otevřeno, mi teď rozhodně nedá spát. Jak jsem totiž už během čtení zjistila, sice se tu dají najít dobré konce, ale nic není jisté a ne každý může mít takové štěstí.

Bylo to výborné. Po celou dobu jsem se bavila, i když jsem si občas připadala, že v tom množství stránek se vůbec nehýbu. Ale nelituji ani jedné. Jazykově výborné, popisné tak akorát, čtivé, vtipné, akční, poutavé. S čím jsem bojovala, tak akorát s formou slova 'drakobijce'... Nejraději bych to ale sjela znovu a hned. Jak už bylo mnohokrát naznačeno, je to takový český Zaklínač, ale pro mě stokrát lepší a zajímavější.

Nale
Nale
03.05.2022 5 z 5

Bojovný Cuchenam a upovídaný Minangar. Jak já tuhle dvojku miluju!
Opět úžasný díl, i když jsem si ho užila podstatně méně kvůli milostné lince, kterou moc nemusím. Část s obrem byla neskutečně napínavá, doslova jsem hltala každou stránku. Humor také nechyběl. Autorka vše dokáže napsat tak barvitě a přirozeně, že prožíváte příběh společně s postavami.
Líbil se mi hlavně vývoj Minengara (a nejenom, že zkrátka miluju bardy) - v poslední povídce s princem byl skvělý.
Konec mi vyrazil dech, takže jsem nedočkavá na další díl a doufám, že bude brzy.
Michaela Merglová je doslova královna české fantasy!:)

chomic_pisek
chomic_pisek
10.04.2022 5 z 5

Potvrzeno, Míša Merglová definitivně zařazena mezi moje nejoblíbenější autory. Její knihy se čtou samy. Člověk vůbec nevnímá, že čte. Prostředí děje čtenáře obklopí a dialogy Cu a Minangara jsou tak přirozené, že si člověk přijde, jako by u piva seděl s nimi. A ačkoli milostné linky příběhů většinou neprožívám, tady jsem držel zpocené palce, aby to oběma klaplo. Těším se na další knižní setkání s autorkou.

Lejdy
Lejdy
27.03.2022 5 z 5

Prostě bezva! Lehké dialogy (tím myslím lehkost stylu psaní, ne obsahu), děj plyne logicky a hlavně! Autorka píše česky! Používá jazyk s lehkostí a nonšalancí tak, že čtenář lehce podlehne dojmu, že je v ději přítomen. Že sedí s Cuchananem a Minangarem v krčmě, popíjí pivo a směje se jejich pošťuchování. Už se těším, až si přečtu první díl!

Marry123
Marry123
28.01.2022 5 z 5

Michaela Merglová se mě rozhodla umučit. Oficiálně si ji zařazuju mezi oblíbené české autory. Píseň oceli byla skvělá, Píseň severu byla boží. Brzdila mě jedna jediná věc, a to že jsem nechtěla aby to skončilo. I když by se dalo čekat že Cu bude hlavní postavou, přes oba nadupané díly byl hlavním Minangar a strašně mě baví vidět vývoj a posun který sám se sebou udělal a určitě ještě udělá. A ten konec... Ach, tomu se říká pokus o vraždu čtenáře... Doufám že paní Merglová pracuje na třetím dílu a brzy se ho dočkáme, protože tohle... To mi nedělejte :D Brrr :) každopádně krása střídá nádheru, a obálky jsou taky úžasný, a chvála za mapku...

Alma-Nacida
Alma-Nacida
31.12.2021 4 z 5

Já mám fantasy ráda a boj i kouzla si vždycky užiju, podobnost se Zaklínačem a Marigoldem mi nevadí a i jinak jsem dostala přesně to, co jsem čekala. Doufám, že nebudu muset dlouho čekat na pokračování, protože tohle zatím nevypadá na příběh, kde autorka nemilosrdně zlikviduje hlavního hrdinu.

Ailee
Ailee
29.11.2021 5 z 5

To ne! Takhle to přece nemůže skončit!
Poslouchala jsem jako skvěle namluvenou audioknihu a hlavní hrdinové si mě okamžitě získali. Příběh jako takový působí spíše jako povídky, které se nakonec propletou v napínavý závěr, ale rozhodně to není na škodu. Spíš naopak. Díky bardovi jsem se neuvěřitelně nasmála. A ano, protože anotace to neprozradila, poslouchala jsem tento díl jako první, ale vůbec to nevadí, i když jsem si možná vyspoilerovala události z jedničky, na kterou se jdu vrhnout hned teď.

cori
cori
08.09.2021 3 z 5

Minangar a Cuchenan tentokrát řeší své milostné problémy. Oba dva bojují o svou lásku, bard na jde dost svérázně (nákupy ve velkém, opíjení druidů). V ohrožení je i celá země. Kniha obsahuje šest volně navazujících povídek, z nichž mě asi nejvíc zaujalo Obcházení smrti, kde je hlavním hrdinou člen Dvanáctky Mordyc. Napínavá je i detektivka Mrtvé město. Jediné, co mi vadilo, bylo používání moderního slova stres. Z Minangarových úst znělo dost nepatřičně.

ElikaS
ElikaS
06.09.2021 5 z 5

Už z prvního dílu jsem byla nadšená, ale druhý je podle mě ještě lepší! A po dočtení jsem z knížky úplně hotová a doufám, že bude pokračování. Přece jen náznaků dalších příběhů bylo v knize dost.
Ústřední dvojice Cuchenan s Minangarem jsem skvělí a jejich vzájemné hašteření, mě neskutečně baví. Pasáž, kdy si oba v hospodě vylévali svá srdíčka, byla nevtipnější část knihy. A přestože v knížce bylo vtipu, tak nepokulhával ani samotný děj. Příběhy byly promyšlené, napínavé a líbilo se mi, že byly ze života, kde ne vždy všechno skončí tak, jak bychom si představovali.

Anushka1
Anushka1
12.07.2021 5 z 5

Horal Cuchenam a bard Minangar opět na scéně. Tentokrát s nimi nebudeme zachraňovat princeznu, ale prince před lidožravým obrem (mimochodem pro mě nejlepší část knihy). Nebo uvidíme, že i sukničkářský zpěváček přece jen má srdce, které dokáže milovat. Budeme muset obelstít jednu prohnanou čarodějnici. A nakonec náš čeká několik velmi napínavých stran o plánu, jak překazit ne jednu, ale hned dvě svatby. To jestli se to povede, už si musíte zjistit sami. Každopádně nás děj zase posunul dál a já napjatě budu vyhlížet pokračování, protože k němu nás odkazuje posledních pár řádků příběhu.
Ano, předobraz dvou hlavních hrdinů je čerpaný z více slavnější ságy a hrdinovi a jeho příteli bardovi. O tom se asi dohadovat nemusíme. Nemůžu si pomoct, ale tento příběh jednoduše baví v jakémkoliv podání.

martina1199
martina1199
19.06.2021 4 z 5

Byl to tedy pořádný špalík, ovšem špalík plný skvělého čtení :-) Staří známí hrdinové, nová dobrodružství, záludný nepřítel, emoce i překvapení, to všechno v tomto příběhu najdete :-) A vzhledem ke konci doufám v další díl :-)

annes
annes
18.06.2021 4 z 5

Chyběly trochu verše a zaklínání, ale dějově šel díl rozhodně nahoru (a teda jako barda mi bylo trochu líto, ale chápu, že takhle dostal svůj srdceryvný příběh), hlavně poslední část Princ z proroctví! A teda taky super, že přibyla mapa. A taky to vypadá, že bude aspoň ještě jeden díl a doufám, že brzy, protože mě vážně zajímá, co se bude dít dál

Madla81
Madla81
09.06.2021 5 z 5

Píseň severu od Michaely Merglové. Autorčina v pořadí třetí kniha je pokračováním její fascinující prvotiny Píseň oceli. Opět se zde setkáváme sprostořekým bardem Minangarem, kterému není žádná sukně cizí a hrdinným bojovníkem Cuchenanem, jehož tíží křivdy minulosti. Na počátku příběhu opět stojí drak, který sužoval údolí Colechu po celá dlouhá léta. Nyní je z něj mršina, hýbající se červy. A nad ní se sklání tajemný princ Símiran. Ačkoliv se objeví na začátku příběhu, jeho role je velmi důležitá. Jak by mohly jednotlivé kapitoly Písně severu navozovat dojem pohádky (Cuchenan, který musí vykonat tři úkoly pro čarodějnici, najít a zabít žábu na prameni), opak je pravdou. Příběh je mnohem naturalističtější, bitevní scény jsou epičtějšía motiv nenaplněné lásky tu již hraje naplno.
Knihu jsem hltala, ale když jsem dočetla ke konci, nemohla jsem věřit svým očím. "Nééé," chtělo se mi řvát. "Néé, prosím, tohle přece ne!" Takže doufám, že Míša Merglová dostane v práci dovolenou, aby mohla brzy dopsat trojku. Ona totiž vždycky nejdřív napíše konec a ten u dvojky byl prostě neskutečný. Málokterý fantasy příběh ve mně vylola tolik emocí. Smála jsem se slovním přestřelkám mezi Minangarem a Gaiou, takřka jsem nedýchala dojetím, či jsem netrpělivě obracela stránky, když se napětí dalo téměř krájet. A ten konec! Musela jsem si poslední stránku přečíst ještě dvakrát, abych uvěřila tomu, co je tam napsáno. A o tom dobré příběhy jsou, o emocích, které v nás, čtenářích, vzbuzují.
Za mě tedy jedenáct hvězdiček z deseti :-)

Jajiinka
Jajiinka
23.05.2021 5 z 5

Hodnocení 5⭐/5⭐

Sníh a mráz zasáhne Dussu v plné síle, vichřice přináší smrt a mnoho horšího. V horách se ztrácí udatní bojovníci a něco temného a zvráceného vraždí v ulicích. Nejlepší bojovník Rajíkovy dvanáctky Cuchenan a věčně upovídaný bard Minangar se vydávají na společnou cestu, dobrodružství, které bude znít v písních Minangarových. Dokáží se vypořádat s temnotou, proti které stojí?

Píseň severu nám přináší plno nových dobrodružství ze světa Písně oceli. Ne všechny tyto příběhy řešili Cuchenan s Minangarem společně. V tomto díle, řeší věci docela často i zvlášť a ukazuje se i hodná a dobrá stránka barda. Sukničkář Minangard, který zpívá o dobrodružství a splétá slova lásky, ovšem sám žádnou pořádně nezažil, má se to ovšem teď změnit? Tato kniha pracuje hodně s charaktery postav a jejich vnitřních bojích. Láska je zde větší konstantou než v předchozím díle. Každopádně dílo opět nepředstavitelně čtivé a zábavné! Většinu knihy, hlavně kde se odehrávali dialogy, jsem se smála od ucha k uchu. A i když má kniha přes 600 stran, přečetla jsem ji rychle, protože mě opravdu bavila. Navíc má opět krásný přebal. Miluji tuto sérii a moc se těším na další díl. Už aby byl.

Archie
Archie
29.04.2021 4 z 5

Nevim kam Merglovou stylem psani zaradit, protoze to vlastne neni takove to super-klasicke, pomale fantasy ala Feist, ale pritom z toho sala takove to ciste, staromilske cosi, kdy citite praskat krb, vuni dreva a pavucinu ve vlasech. Charaktery jsou navic stejne tak paradne rozkrocene mezi archetypem (kladas, ukecanek svudnik) a uveritelnou, moderne pojatou postavou s nejakym pribehem a vyvojem. Noc zázraků a podivností. Mozna preci jen trochu slabsi nez prvni dil, ale porad si Merglova dokaze drzet vysokou latku ve sve vlastni podobe zanru.

Anatom
Anatom
28.04.2021 5 z 5

Snad ještě lepší než Píseň oceli. Moc se těším na další příběhy z tohohle světa, hrdinové jsou perfektní sympaťáci.

dpxcz
dpxcz
24.04.2021 5 z 5

Wow efekt a nadšení z prvního dílu se zde sice nekoná, ale to bude asi tím, že jsem se na pokračování strašně moc těšil. Druhý díl velmi příjemně rozvíjí příběh našich známých postav a známého světa. Knihu jsem zase přečetl jedním dechem a opět mě bavily dialogy. A co říct závěrem? Chci další pokračování!!!

Michaela Merglová
česká, 1990