Píseň nejdražší: Vyprávění o české národní hymně a o jejích autorech

Píseň nejdražší: Vyprávění o české národní hymně a o jejích autorech https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134083/bmid_pisen-nejdrazsi-vypraveni-o-ceske-n-OIY-134083.jpg 5 9 2

Vydání knihy Františka Kožíka ke stopadesátému výročí vzniku naší národní hymny je aktem zasloužené úcty k písni, které patří nezapomenutelné místo v dějinách našeho národního zápasu. František Kožík zde podává živý obraz obrozeneckého života první poloviny minulého století, obraz politického a národnostního útlaku českého živlu, popisuje hlavní mocenské střety doby: neklidnou atmosféru let třicátých, revoluční vření roku 1848, Kroměřížský sněm i bachovský absolutismus, kdy se němčící Praha pozvolna probouzela z maloměšťácké letargie, přízemního sobectví a poníženectví. Velikou zásluhu o to měla především skupina nadšenců-probuzenců, ze které vystupují do popředí hlavně oba autoři české státní hymny, J. K. Tyl a František Škroup. Vlastní téma, vznik písně Kde domov můj, je v knize probíráno systematicky, i když náznakově. Kožík ukazuje, z jakých zdrojů píseň vznikla, proč měla právě takové zaměření, zdůrazňuje její buditelský, národně vzněcující ráz, který se osvědčil především v dobách národního ohrožení. Kniha Píseň nejdražší nejen svým tématem, ale i vnitřní vroucností a vyprávěcí suverenitou, jistě zaujme velkého i malého čtenáře, prostého i poučeného.... celý text

Nočnípták
30.10.2018 5 z 5

Českou hymnu zná každý, ale jak vznikla? To zná asi málokdo. Jaké byly návrhy a proč se jí nakonec stala píseň Kde domov můj, to vám v knize poví František Kožík. Dále se zde dozvíte o osudech jejích autorů - J.K.Tyla a Fr. Škroupa. To vše na pozadí historických událostí poloviny 19. století.

Disk
07.08.2017 4 z 5

Na začátku byla divadelní hra Fidlovačka, na kterou se postupem času zapomnělo. Nezapomnělo se na píseň Kde domov můj, která naopak doslova zlidověla, až se nakonec stala československou a poté českou hymnou. František Kožík zbeletrizoval její příběh a dramatické osudy obou jejích autorů, tedy Františka Škroupa a Josefa Kajetána Tyla. Nebýt v závěru zmínky o oblíbenosti Internacionály a Písni práce (kniha vyšla poprvé a naposledy v roce 1986), tak je Kožíkův román (psaný spíše pro dospívající mládež) perfektní. I přesto lze četbu Písně nejdražší jenom s čistým svědomím doporučit. Pokud rádi zpíváme českou hymnu na sportovištích, měli bychom znát její příběh.