Rytíř Sedmi království

Rytíř Sedmi království https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223839/mid_pisen-ledu-a-ohne-rytir-sedmi-kralo-EMB-223839.jpg 4 1173 166

Dlouho před tím, než Targaryenové ztratili Železný trůn... dlouho po tom, co přišli z Valyrie a sjednotili Sedm království... ale jen krátce po tom, co říši rozervala vedví a poničila Blackfyrova vzpoura... ...křižoval kraj Dlouho před událostmi, které znáte ze Hry o trůny, sedí Targaryenové pevně na Železném trůně. To ovšem neznamená, že v Západozemí panuje klid. Bratrovražedný boj uvnitř vládnoucí dynastie rozpoltil Sedm království. A právě v té době křižuje krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk tupý jako lenochův meč? Všechno je to nějak zamotané, a to včetně původu jeho panoše Egga. Tři uzavřené, ale navazující novely ze světa Hry o trůny představují G. R. R. Martina tak, jak si jej čtenáři zamilovali dávno před slavnou ságou - jako jednoho z nejlepších povídkářů žánru.... celý text

Literatura světová , Novely , Fantasy

Vydáno: ekniha , Argo

The Hedge Knight / The Sworn Sword / The Mystery Knight , 2015

opicočuně
opicočuně
27.03.2016 5 z 5

Až mi bylo smutno, když jsem tu knížku dočetla. Nemám ráda když je hrdina až moc kladný, ale tenhle mi přirostl k srdci.

ziriant
ziriant
13.03.2016 4 z 5

S pořízením a následných přečtením "přídavných" Martinových děl jsem docela otálela, díky klasickým obavám, abych si náhodou neztrpčila vztah k Písni ledu a ohně. Ale zjistila jsem, že nebylo proč. Absolutně ne. Jediné, co těmto povídkám mohu vytknout, je to, že jsou to povídky - což už je tedy z principu nevhodný komentář. Takže prostě jen: těším se na další příběhy!

Mafian
Mafian
10.03.2016 3 z 5

hodně idealistické, ideály rytířství zářivější než v Písni o Rolandovi...

robin9739
robin9739
09.03.2016 4 z 5

Rytíř sedmi království ze kterým jsme sedm království neprocestovaly.Přesto všechno sem si ho i Egga oblíbil a chtělo by to další příběhy z jejich putování po krásnem světě G.R.R. Martina . A dozvědět se víc o dobách Targeryenu a jejich horké dračí krvi.

RimmerCZ
RimmerCZ
19.02.2016 3 z 5

Knihu musím hodnotit docela rozporuplně. Hodně jsem četl názory, že Martin je lepší v psaních kratiších povídek a novel než dlouhých děl jako je Píseň Ledu a Ohně. Nevím, jestli souhlasit. Taková Hra o Trůny či Střet Králů jsou podle mě knihy s vysokou kvalitou, Hostina pro Vrány a hlavně Tanec s Draky už jsou horší hlavně kvůli své rozbředlosti. Narůstající délka knih je podle mě jen výsledkem toho, že Martin na ně má méně času a proto není schopen dosáhnout kvality prvních knih - čím stručnější dílo, tím těžší je ho napsat.
Co se týče Rytíře Sedmi království, ze začátku jsem byl nadšen a zejména první povídka mě hodně zaujala. Z velké části to bylo ale asi jen proto, že je to něco nového z tohoto světa a člověk je za každé jeho rozšíření vděčný. Upřímně, druhá i třetí povídka jsou skoro stejné jako první, jen se liší drobně námětem. Čekal jsem, že když jsou v knize jen tři, bude každá originální. Také hlavní postava mi nepřijde tak propracovaná, jak bych čekal, vzhledem k tomu, jak silně je na ní příběh postaven. Dunk mi ve svém chování i myšlení připadá velmi nekonzistentní a jeho chování často daleko vybočuje za rámec, v jakém je jeho postava budována. Dunk co vypil truňk, tupý jako lenochodův meč má najednou záblesky geniality a chování, které neodpovídá jeho věku, zkušenostem a ba co víc, ani stylu chování, jaké předváděl do teď. Velká řada POV kapitol v Písni Ledu a Ohně mi prostě připadají mnohem lépe napsané, než tyto povídky.
Ještě bych se rád zastavil u překladu, který podrtrhl můj, již tak pošramocený dojem z knihy. nechápu, proč několik let po vydání 5 knih Písně Ledu a Ohně se překladatel rozhodl zavést zcela nové překlady skoro všech jmen a názvů (pokud nejde o záležitosti autorství pro české názvy). Překlady jako Bittersteel = Hořkoplát, nebo naopak nepřeložení Pennytree = Grošostrom, Černožár = Blackfyre, zejména Riverrun = Řekoproud či Brynden Rivers = Brynden Potok mi nedává žádnou logiku. Také překlad Hand of the King jako Ruka krále mi přijde dost divný. Zní to bizardně a navíc v češtině "ruka" zdaleka nevyjadřuje smysl tak, jako v angličtině "hand" (srov. "give me a hand" v angličtině má odlišný a širší význam než v češtině "podej mi ruku"). Již zavedený Pobočník krále je podle mého názoru pro češtinu významově mnohem vhodnější.

Turante
Turante
06.01.2016 5 z 5

Moc pěkné a čtivé 3 povídky, které se odehrávají ještě před Hrou o trůny. Bylo mi líto, že kniha končí a příběh o rytíři Duncanovi už nepokračuje. Toto období mě zaujalo o trošičku víc než doba Hry o trůny :-D Doufám, že pan G. R.R. Martin napíše ještě nějaké povídky z doby Targaryenů :-)

DominikV
DominikV
31.12.2015 4 z 5

Ale jo, nebylo to vůbec špatné. Jen to podle mého bylo jaksi... krátké. Jestli si můžu dovolit přirovnávat, je to něco jako kdybychom si museli oblíbit Tyriona, Deanerys nebo Aryi Stark ve třech na sebe nenavazujících kapitolách. Dunk i Egg byli frajeři a já si až na již řečenou malou výtku čteni užil. A teď už zbývá jen dodat: Vichry zimy, nemůžu se vás dočkat!

Benjiki
Benjiki
30.12.2015 5 z 5

My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry!.... Ok, Sedmkrát stačilo a teď - Díky za super povídky. Dunk je super sympaťák, stejně jako Egg a o to smutnější je pohled do dějin Západozemí a vědomí, jak nejlepší rytíř a nejlepší král historie nakonec skončili. Život není pohádka. Ale na to při čtení nemyslet, protože je to skvělé. První povídka klasicky Martinovská a depresivní, třetí ve stylu Zaklínače aneb Nesnáším politiku a proto nechtěně změním dějiny. Druhou povídku miluji, je tak úžasně smutná a ukazuje že dějiny píšou vítězové. Dal bych čtyři ale protože je to doplnění světa který miluji, házím tam plné hodnocení s výkřikem - My chceme Vichry!

Jass
Jass
12.12.2015 5 z 5

Často tu píšete, že by místo této knihy měl radši napsat další díl PLaO, ne že bych si nechtěla přečíst další díl, ale někdy si prostě nepomůžete. Rozhodně nelze srovnávat mé psaní a to Martinovo (a vlastně kteréhokoli spisovatele...), ale když vám nějaký příběh straší v hlavě pomůže vám jen jedná věc, napsat ho, protože se od něj prostě nedokážete osvobodit dokud nebude na papíře, pak můžete psát něco nového. Navíc tenhle příběh byl potřebný pro dokreslení atmosféry v Tanci je na něj nejedna narážka, takže za mě můžu říct, že rozhodně není zbytečný. A s tím, že autor neumí psát povídky už vůbec nesouhlasím, když počítám i tuhle, tak jsem od něj přečetla tři povídkové knihy, byly tam horší a lepší povídky, ale některé byly opravdu skvostné (za mě třeba Druhý stupeň osamění...). Takže, ne že by tahle kniha byla dokonalá, ale četbu jsem si dokonale užila, dokreslila prostředí, postavy byly skvělé a zmatené ani přecpané postavami a rody mi to nepřišlo, jsem holt už zvyklá z PLaO :D

sackettboy
sackettboy
02.12.2015 3 z 5

Poviedky určite zaujmú čitateľa hlavne kvôli ďalším informáciám zo sveta GoT, bohužiaľ poviedky sú viac nudné ako zaujímave najviac sa mi páčila asi ta prvá. Obsahu znižuje hodnotu aj to že mená niektorých postáv sú preložené, iné zase nie. Čitateľ sa v tom potom už stráca ak od prečítania GoT ubehla väčšia doba.

Alex.Barunka
Alex.Barunka
30.11.2015 4 z 5

Čekala jsem rozhodně víc, místy nudné a nevýrazné příběhy, které neměly nic moc do sebe.

Peti
Peti
22.11.2015

No... moje první kniha od tohoto autora - chtěla jsem si ji přečíst dříve, než se vrhnu na celou sérii. Jsem z ní malinko rozpačitá. Na můj vkus příliš mnoho jmen a málo akce, myslím, že z nápadu se toho dalo vykřesat mnohem víc. Duncan novopečený potulný rytíř a panoš, který je synem královské dračí krve - čest je pro ně více než peníze a vlastní požitek. Čtení na oddech proč ne, ale není to kniha, ke které bych se znovu vracela.

Ruzaaa
Ruzaaa
10.11.2015 4 z 5

Ale tak pokud člověk hledá oddechovku, která za něco stojí, tak proč ne. Jinak souhlasím s tím, že by měl raději máknout a dopsat Píseň ledu a ohně. :D

BernardBlack
BernardBlack
30.10.2015 2 z 5

zklamání (aneb komentář jedním slovem:)Svět R.R.Martina zbožnuji (už mnoho let, před seriálem , kdy většina nevěděla vůbec o co go:), ale tohle je v jeho tvorbě těžký podprůměr, povídka chce jiný přístup, než tam cpát 130 postav a jejich vzájemných vztahů, raději už Mates konečně dopiš další díl hry o trůny:)

Amber
Amber
22.10.2015 5 z 5

Prostě George R. R. Martin, co dodat více? Jednoznačně doporučuji.

Jekysek
Jekysek
14.10.2015 4 z 5

Do Hry o trůny jsem se ještě nechtěla pouštět, tak jsem si koupila takovou menší "ochutnávku".
Martinův způsob psaní se mi moc líbil, ačkoli jsem si každou chvíli říkala "a co je sakra tahle postava zač?".
Pravdou je, ze postav, rodů, erbů a politiky je vážně spousta. Ale to dílu nijak neubírá na kvalitě.
Chcete sera Duncana Vysokého? Nebo raději prostého Dunka z Blešího zadku? V Rytíři se spojuje obojí. Dunk mi byl hodně sympatický, chlap s krví bastarda a chováním rytíře; loajální, odvážný... I Egg byl moc dobře napsaný, vlastně opak Dunka - krví šlechtic, chováním drzý klučina z ulice, který si občas "zamachruje" svým rodem.
Super kniha, od které jsem se těžko odtrhávala. =)

Bargee
Bargee
05.10.2015 5 z 5

Víc takových knih, prosím. Jednoduché, čtivé.. A HLAVNĚ ze Sedmi království...:-)

Beazts
Beazts
28.09.2015 5 z 5

Ahoj chtěl bych se s vámi také podělit o můj názor. Musím se přiznat že nejsem velký čtenář,ale tato kniha je vážně úžasná. Pro fanoušky Game of Thrones nejsou dějové zvraty ničím novým, protože stejně jako v seriálu , kde se to jimi jenom hemží, ani tady o ně nejsme ochuzeni. Kniha se čte velmi pěkně. Jakmile začnete číst musíte se smířit s tím, že nebudete hned úplně v obraze co se týče jmen, rodů, znaků, hradů. Jsou jich tam mraky na relativně malém prostoru, ale taková jména jako Lannister nebo Baratheon se pamatují lépe než celá rodová linie Targaryenů. Hlavní postavou je zde ser Duncan Vysoký (Dunk, co vypil truňk.Tupý jako lenochův meč.) a jeho příběh je vyprávěn cca 80 let před hrou o trůny.

unavensluncem
unavensluncem
08.09.2015 4 z 5

Takova letni pohodicka, cte se fakt dobre, nadruhou stranu necekejte zadne svetoborne pribehy - nic zasadniho ze sveta GoT...

Bobšule
Bobšule
31.08.2015 5 z 5

Perfektní!!! Protože jsem přečetla celou sérii Písní ledu a ohně, neumím si moc představit, jak se musely povídky o Dunkovi, co vypil truňk, číst lidem bez zevrubnější znalosti Martinova světa. Nicméně, s načtenou šesticí bichlí v zádech mohu říci, že autor zjevně bravurně zvládá jak rozsáhlé útvary, tak i sevřenější formu. Stylově je to pořád ten samý George R. R. Martin, se vším, co k němu patří. Se schopností naprosto úchvatné a poctivé drobnokresby (nikdy mě nepřestane bavit jeho vypočítávání všech těch vlaječek a erbů, všech druhů rytířských zbraní a šatů urozených i prostých lidí i pečlivé popisy architektury) a zrovna tak zvládá i na nepoměrně menším prostoru vytvořit atmosféru a následně čtenáře šoknout tím, s jakou brutální nemilosrdností odpraví jednu postavu po druhé, aniž by nad nimi jako autor uronil jedinou slzu. Opravdu moc pěkné. Vřele doporučuji každému fanouškovi GoT.Kniha jim dá ochutnat spisovatelského stylu autora na stravitelně velkém formátu. Jo, a varování pro ty, co také rádi čtou v MHD: Budete samozřejmě zase přejíždět. Pravidelně. ;-)