Střet králů

Střet králů https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79149/bmid_stret-kralu-3mQ-79149.png 5 3856 286

Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži – král Robert Baratheon a lord Eddard Stark – kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví. Zatímco oblohu protíná znamení zkázy – kometa barvy krve a plamene – o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddardův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s Divokými a Jinými, co tam přebývají. Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože – když se střetnou králové – chvěje se celá říše.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

A Clash of Kings , 1998

Mojepočteníčko
04.11.2021 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že budu z této série tak nadšená. Většinou potřebuji žánry střídat, nehltám jeden díl za druhým, ale tady to nešlo. Ani po třech dnech od dočtení jsem nebyla schopná příběh a svět v něm opustit. Proto mi na nočním stolku leží třetí kniha v pořadí :) Vyhledala jsem si jeden díl seriálu kvůli postavě, kterou jsem si oblíbila a byla jsem zděšená. Na další už se nepodívám, protože...protože prostě všechno špatně - snad mě chápete :) Kdo váha s přečtením, protože jsou to bichle, radím - čtěte. Možná kvůli tomu nepřečtete za rok knih 100, ale "jen" 90, ale zklamaní nebudete. Za ten čas to stojí :)

Rihatama
03.11.2021 5 z 5

Král je mrtev. Ať žije král! Jenže který král? Král Robert nezanechal své království v dobré stavu, ale tolik zájemců o jeden trůn se vidí málokdy. Jediný, kdo nejeví zájem usednout na Železný trůn, je sám králokat. I když asi přeci jen doufal v lepší vyhlídky. Nestačí však krvavé mocenské hry a souboje samozvaných králů, ve hře je také zapuzená královna Daenerys a její tři draci. George Martin v takřka 900stránkovém pokračování Her o trůny vykreslil do nejmenších podrobností příběhy všech hlavních aktérů a k tomu desítek dalších postav, aniž by utrousil byť jediné písmenko navíc. Občas mi tak sice unikalo, kdo je kdo, jen tak však čtenář příběhy autenticky prožívá, a nejen s odstupem telegraficky čte, co se komu kdy stalo. Bylo to jako nořit se hluboko do paralelního světa nelehkého života hradních pánů, jejich armád a temných sil, které více a více užívají magie. A těch bitev, rvaček a poprav; v naturalistických popisech probíhajících hrůz se autor přímo vyžívá... Nutno také ocenit nepředvídatelnost děje, stejně jako složitost a propracovanost Martinova světa ohně a ledu. Hluboký čtenářský zážitek.

Mája873
30.10.2021 5 z 5

Úžasné knižní dílo, ...čtení vás úplně pohltí, ...těšila jsem se na každou stránku a bylo dost těžké i jí odložit a jít spát. Tak že jsem si pro jistotu dokoupila i díly další. Jenom jsem trochu zklamáná z toho, že až přečtu všech pět, na zbývající dvě si asi ještě nějakou dobu počkám.

pupopony
26.10.2021 5 z 5

Škoda, že nejde dát více hvězd.

alishek
19.10.2021 4 z 5

Moc se mi líbí, jak každý z hrdinů si jede po své vlastní dějové linii a sice se toho v knize zase tolik nestane, je to pořád napínavé a baví to, těším se na další díl.

petaSk
09.09.2021 5 z 5

[audiokniha]
Dějově slabší díl, přesto pořád high fantasy se známými postavami.

Mruskulka
26.08.2021 5 z 5

Opět úžasné. Prostě seriál je super, ale KNIHA je prostě lepší :) Už mám doma třetí díl a těším se na pokračování.

Limonadovyjoe
07.06.2021 4 z 5

Král Robert je mrtev, ať žije král... Král Joffrey? Král Stannis? Král Robb? Král Renly? Královna Denerys?

Smrt krále Roberta a jeho pobočníka Eddarda sebou přináší napjaté emoce a vztahy, každý má pocit, že má největší právo být novým králem sedmi království. Samozvaný král severu bojuje proti Lannisterům, Renly bojuje s bratrem Stannisem a Denerys buduje armádu na jihu. Ostatní kujou pikle a železný trůn se chvěje.

U tohoto dílu musím dát bod seriálu, jehož druhá řada je oproti knížce napínavější a svižnější. Tady čekáme vlastně jen na pořádnou vřavu na konci knihy kdy Královo přístaviště napadne Stannis se svým loďstvem.

Oproti prvnímu dílu, který se od seriálu vůbec nelišil, máme tady už drobné odchylky, které mě moc baví, a dozvídáme se o něco více o osudech a historií hrdinů. A to mě baví, proto si za nějakou dobu dám i třetí díl.

Annicka
30.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Druhý díl série se mi četl mnohem lépe než ten první. Přece jenom seriál neznám, takže jsem v prvním díle musela číst hodně pozorně, abych pobrala všechny ty rodinné, přátelské a nepřátelské vztahy, které postavy mezi sebou mají. Tady už jsem nešla do neprobádaného. Navíc autor osvětlil i některé další věci, které jsem dosud nechápala.

Příběh samotný byl také strhující - vzájemné boje mezi všemi pseudokráli, kteří pro ve svůj prospěch využívají kdeco, včetně temných sil. Celý román je i skvěle vystavený, nestalo se mi, že bych měla pocit, že už přece vše bylo řečeno. Navíc až do poslední stránky (téměř doslova) je to samý neočekávaný zvrat. Prostě doporučuji!

Nunee
05.04.2021 5 z 5

Neuvěřitelně dobré čtení. Moc se omlouvám své rodině, musí to být semnou teď těžké, protože pri každé volné chvilce jsem utopená v knize. Napínavé, strhující, fascinující! Začínám si pohrávat s myšlenkou, že po přečtení všech dostupných dílů dám šanci i seriálu :-)

RickyRicardo
30.03.2021 5 z 5

To je prostě tak úžasně napsáno že nemám slov. Ta knížka má prostě všechno. Akce, sprosťárny, intriky, dokonalé charaktery a hlavně to všechno dává smysl. Je zkrátka hrubý, hrubý, hrubý a tak to mám rád. Doporučuju každému milovníkovi fantasy.
PS. Seriál je boží, ale knížka je prostě jako rozjetého buldozer. Sroluje tě.

Mirka2778
28.03.2021 5 z 5

Střet králů- možná má trochu volnější tempo. Je čas poznat charaktery postav, obeznámit se s terénem, ve kterém se budeme pohybovat a dozvíme se i některé staré historky, které by mohly být dávno zapomenuty a přesto mají vliv na aktuální dění.
Martin mě má na háčku a já se podvoluji....

Maanna
06.03.2021 5 z 5

Určitou nevýhodou je, že se hrdinové tak trochu rozprchli. Zatímco v prvním díle střídající se vypravěči posouvali děj dál, tady si téměř každá postava jede svou linku a ve výsledku se děj často o moc neposune (např. Catelyn za těch 850 stran dojela na jedno jednání, kde se něco podstatného událo, a zase se vrátila, Dany dojela do města a shání loď apod.), ale naštěstí to nadále táhnou výborně podané postavy, které prostě neumožňují nezúčastněné čtení, propletence intrik a taktik, které jsou neobvykle pestré a mě baví. Lehce mě zklamaly bitvy, které rozhodl zásah magie, to mi vždy přijde trochu nefér - člověk se těší, jak se to bude vyvíjet, a ono bum, magie, a vše je jinak... Ale kvůli ostatním pozitivům jsem to ochotná autorovi odpustit a ostatně bitva o Královo přístaviště mi mírná zklamání zcela vynahradila...

Racek213
25.02.2021 5 z 5

Co říci? Opět vynikající. Ono tedy je to vlastně o politice a o jejím řešením jinými, a to násilnými prostředky (jak říká klasik )filosofii a o lidech, jejich tužbách, strastech i slastech, o lásce, zradě a věrnosti, přehlížené schopnosti a vítězné neschopnosti--- a ještě mnoho víc. Ale hlavně o politice. A i znalost mistra Suna autor hbitě využívá... no jo. Lahůdka.

n.ezn.amy
17.01.2021 5 z 5

Druhý díl ságy Hry o trůny, dva králové jsou mrtví a další usilují o jejich trůny, Starkové povstanou proti Lannisterům jako pomstu za smrt krále severu Eddarda Starka. Do soupeření se zapojí další rody a obrovská válka je naspadnutí. Opět dochází k nečekaným úmrtím a obrovským zvratům. Protože jak prohlásí královna Cersei "Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš, nebo zvítězíš. Žádná střední cesta neexistuje." G.R.R. Martin má úžasnou fantazii v popisu světa a charakteru různých postav. A Zima je opět blíž ....

Denny456
02.01.2021 4 z 5

Kniha je mamutí, tak ji částečně i naposlouchávám. Každopádně styl vyprávění stále stejný a jsou postavy co mě baví více a co méně. Doufám, že Martin někdy dokončí i poslední dvě knihy a nenechá se inspirovat koncem seriálu.

Karlo5o
12.12.2020 5 z 5

Další díl skvělé ságy, příběh se začíná větvit a o to víc se člověk těší na další díl.

Gracian1964
18.11.2020 5 z 5

Tak, druhý diel je za mnou. Neviem sa rozhodnúť, či sa mi páčil viac alebo menej, než ten prvý. Asi je rovnako dobrý. Obdivuhodne vymyslené a napísané. V tej spleti mien, vzťahov a prepojení sa už neorientujem, ale vôbec ma to netrápi. Rozhodne idem ďalej.

nicole1990
17.11.2020 5 z 5

První díl mě bavil popravdě víc, ale to neznamená, že by se mi střet králů nelíbil. Už se těším na třetí díl. Až přečtu knížky chci skouknout i seriál.

fruitbueno
08.09.2020 4 z 5

Budu se opakovat, ale číst ságu a srovnávat ji se seriálem, je pro fanoušky tohoto excelentního fantasy prostředí něco jak lízat oblíbenou zmrzlinu v parném horkém létu. Knihám nechybí nic, čím autor vybudoval své jméno a postavy. Je tam láska, akce, napětí, bojové scény, chytré rozhovory, můžeme nahlídnout také do nitra postav a sledovat šířící se temnotu duší i Severu. Prostě a jednoduše, jdu si pro další díl, nelekám se délky a jisté překombinovanosti, která druhému dílu ubrala tak půl hvězdy z hodnocení, a jdu do toho!