Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5851 746

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

Mermaida
24.01.2015 4 z 5

Skvělá kniha - dlouho jsem ji odkládala, ale nakonec předčila má očekávání. A ačkoliv, jsem ji četla až po té, co jsem viděla seriál, pohltila mě daleko víc...

Richie1
16.01.2015 4 z 5

Viděl jsem nejdříve seriál a vzhledem k tomu, že byl zpracován nejen výborně, ale i dost věrně podle knižní předlohy, tak mi čtení už nepůsobilo takovou radost. Kniha se nicméně četla lehce, příběh i jednotlivé postavy byly dobře propracované, líbila se mi i určitá míra historie tohoto fantasy světa. Ono té fantasy zase v příběhu tolik není - magie zde téměř chybí, ale příběhu to snad nijak zvlášť neškodí.
Má asi nejoblíbenější postava byla Arya - v seriálu i v knize :)
Myslím, že kniha nicméně nedosáhla kvality Eriksonovy Malazské knihy padlých (Malaz však snad ani nejde překonat). Na pět hvězdiček to nevidím - spíše tak 90% - dávám čtyři.

Edona
12.01.2015 5 z 5

Neudělejte stejnou chybu jako já, která si před přečtením pustila jeden díl seriálu a následně nechtěně! zhlédla všechny dostupné řady. Pokud již jste v situaci, kdy jste viděli seriál a nyní se chystáte na knihu - přece jenom jednu výhodu to má. V žádném případě, pokud jste byli pozorní diváci, nebudete mít guláš v postavách. Oněch postav je tam opravdu mnoho, ale nebojte - zase to není žádný kritický realismus.
George Martin vytvořil mnohem více než klasickou fantasy. Hra o trůny lehce připomíná evropský středověk a je úžasně komplexní. Svět je originální a do detailů propracovaný.
Martin je také vynikajícím vypravěčem. Ve hře o trůny nám představí množství pozoruhodných a propracovaných postav, kniha je psaná v er formě, avšak kapitoly střídají své hrdiny, jejichž pohledem je příběh vyprávěn. Mě osobně se nejvíce líbily kapitoly s Jonem, Aryou a Cat.
Nemohu hodnotit jinak, než-li plným počtem hvězd.

Spark
11.01.2015 5 z 5

Příběh mě dostal. Děj popisovaný z pohledu několika postav, vždy, když jsem dočetla jednu kapitolu, chtěla jsem hned vědět víc o dané postavě, ale když jsem se začetla do další, chtěla jsem vědět více zase o ní, no prostě skvěle napsané a rozhodně se hodlám vrhnout na další díl....

Overdead
07.01.2015 4 z 5

Ako by som zhrnul popis tejto knihy?:" Hrubá, kniha s nevýraznou a pre veľa ľudí rozhodne nezaujímavou obálkou, ktorá skrýva v sebe poklad. Avšak tento poklad nie je pre každého, ale komu učaruje tak tomu daruje zaujímavý svet, zaujímavý príbeh a pár krát ho rozhodne šokuje! Zabaví ho na dlhší čas, ale pokoj mu už nedá, lebo vždy bude chcieť viac!"

dennie3
04.01.2015 5 z 5

Do knihy jsem se pustila teprve po zkouknutí seriálu a rozhodně mě nezklamala. Je pravda, že některé kapitoly jsou místy nudné a vy potom otáčíte stránky a počítáte, kolik vám jich zbývá do kapitoly se svou oblíbenou postavou.
Každopádně.. očekávala jsem, že bude Hra o trůny mnohem těžší na čtení, ale čte se suprově. Děj je plynulý, akorát bych ubrala tolik popisu lesklých brnění.
Rozhodně se hodlám pustit do dalších knih a za mě pět hvězd, je to geniálně vymyšlený příběh a úžasně napsaný.

Sarbonne
04.01.2015

Mnozstvi postav, mnozstvi lokalit s mnozstvi ztad a intrik podle meho pridava tomuto svetu na realnosti. Cozpak v nasem svete je tomu jinak? Obdivuji autora,ze se v tom neztrati. Vzdycky jsem rikala,ze mam rada tluste knihy,protoze se v nich hodne stane. Tato kniha,respektive serie, je tedy nejspis odpovedi na me modlitby.

Bratranice
02.01.2015 5 z 5

Martin má štěstí, že bydlí tak daleko. Moc ráda bych s ním zatřásla a zeptala se: "Proč??!!!" Jinak je to jedna z nejlepších knižních sérií, která kdy vyšla.

PCPeret
31.12.2014

velmi dobra kniha, som rad, ze som ju mohol citat

jindrusa
30.12.2014 5 z 5

Stydím se, že jsem nejdřív koukala na seriál a teprve pak četla knihu. Je dokonalá!!!!

Hary
28.12.2014 5 z 5

Pravděpodobně nejlepší kniha co jsem čet. První díl je úvod do děje jako hrom.
Tuhle serii čtu už podruhé(vzhledem k obsáhlému počtu osob si v tom potřebuju udělat jasno) a zjištuju že je to porád senzace.Spousta lidí nadává že sága je úmyslně protahována a je v ní množství postav.Já jsem přesvědčen že v budoucnu bude mít každá postava svoji roli a nejsou tam jenom pro to aby zaplnily stránky.Je skvělé cestovat po sedmy království a když už je těch zrad a dalších lidských zvráceností dost, Martin nás v pravou chvíli zavede odpočinout si k Denerys a jejím prozatimním malym starostem.Je paráda že si každej vybere svoji oblíbenou postavu(já jich mám hned několik a naštěstí ještě žijou) a může s ní prožít malý velký příběh.
Takže říkám ANO tohle mě baví

Zoffick
28.12.2014 3 z 5

ANO, v knize je zajímavě vymyšlený svět. ANO, v knize jsou výborně vykreslené charaktery. ANO, kniha není černobílá. ANO, kniha je plná zvratů.
Postrádám ale nějakou hlubší myšlenku, prakticky zde jde jen o "popis děje". Množství erotických scén, které jakoby sem vůbec nepatřily (možná si autor něco kompenzuje), taky knize moc nepřidají.
Jako fantasy/historický román - výborné, jako sága, která by měla konkurovat Tolkienovi - nedostačující.

Kexina
23.12.2014 5 z 5

Dlouho jsem váhala, jestli si knížky koupit nebo doufat, že se časem objeví i v knihovně. Nakonec zvítězila varianta koupit a nelituji. Po delší odmlce mě sága opět vrátila do světa fantasy. Ano, je to jedna z "nekonečných" ság. Ano, je to "pohádka o rytířích a dracích a kouzlech..". Ano, obsahuje docela dost erotiky a brutality (což není zrovna moje gusto). Ale na rozdíl od seriálu v knížkách není brutalita ani erotika prvoplánová, takže mi nakonec ani moc nevadily, co jiného než "pohádka" je vlastně fantasy a že je knížek víc.. no alespoň je co číst a není to knížka na jeden večer. :-)
Jen možná škoda, že hodně lidí knížky hodnotí jen podle seriálu, což jim zbytečně ubližuje.

rocketdog
21.12.2014 2 z 5

Přišlo mi to jako telenovela s rytíři a draky.

knihomol00
14.12.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih jakou jsem kdy četl. Trochu jsem se ze začátku ztrácel v postavách a tom kde se děj zrovna odehrává.

Hory
06.12.2014 5 z 5

Knížka je knížka. Ano, seriál od HBO je výborný, vždy jeho díly hltám jedním dechem a díky němu jsem s ke knižní předloze dostal, ale po přečtení 1. dílu musím konstatovat že pokud seriál je výborný, tak knížka je ještě o stupeň nad ním. Když člověk nejdřív vidí ty kvanta stránek, které pan Martin zatím stihl popsat, jímá ho trošku obava jestli si knížka udrží tempo a bude poutavá po celou její délku...a odpověď...ano, udrží! Martin je skvělý vypravěč který vytvořil promyšlený velký svět s ještě gigantičtější sítí intrik, zvratů a zákulisních pletich, než by jste dokázali najít v naší poslanecké sněmovně. Knížka mnohem více rozpracovává jednotlivé postavy, jejich myšlenkové pochody a postoje. Navíc díky svému objemu může oproti seriálu dovysvětlit, nebo spíše nastínit historii světa a proč se ta daná postava chová zrovna tak, jak se chová. Díky knížce jsem zkrátka dostal ucelenější pohled na celý příběh a všechny postavy. Shrnuto podtrženo, za mě 5* a vzhůru na další díl...(jak to asi všechno dopadne a kdy pan G.R.R.M. vydá poslední dva díly?)

LukinIV
05.12.2014 2 z 5

Miluji fantasy literaturu a i tahle série knih by byla velmi dobrá, dokonce jsem se to pokoušel i chvíli číst a sledovat, ale je zde tak obrovské množství erotických scén, že se to skutečně nedá snést. Přemýšlel jsem dlouho nad hodnocením a nakonec jsem se rozhodl pro 2*.

rabor
04.12.2014 4 z 5

Na jednu stranu je to příběh krásný jako čarostrom, barvité postavy střídající se v ději, ale přesně to je trochu kamenem úrazu. Je mi jako kdybych šlápl zlovlkovi na ocas, když otočím stránku a tam je kapitola s názvem Sansa nebo nepatrně lepší Catelyn a já vím, že to budu muset nějak přetrpět, abych neztratil nit. Též z Martinových nepovedených popisú krajin a historie jsem se cítil zmateně a nejistě jak dothrak na lodi, teprve po vyhledání mapy na googlu jsem překvapeně čučel jak tříoká vrána, kde že vlastně je ten trojzubec o kterém je furt řeč. A když mi Martin začal na třech stránkách postupně popisovat zbroj každého rytíře, který dorazil na turnaj, nedokázal jsem si udržet chladnou hlavu Starkú a prostě jsem to přeskočil. Dá se kniha, ve které musíte přeskakovat, považovat za dobrou? Ať mě vezmou Jiní, jestli lžu, ale myslím, že dá, už z toho jednoduchého dúvodu, že přes rúzné drobné neduhy vás kniha stále nutí číst dál a dál. Přečetl jsem ale už příliš mnoho knih na to, abych tuto mohl nazvat výbornou nebo dokonalou.

Salonka
30.11.2014 5 z 5

Hm, čo napísať?

Čo dodať, keď už všetko bolo vypovedané? :-) Vynasnažím sa byť stručná...

Výnimočné a neopakovateľné dielo. Autor rozohral úžasnú Hru v niekoľkých dejových líniách, ktoré vhodne preplietol. Knihu zaľudnil zopár hlavnými a mnohými vedľajšími rodmi a rôznorodými postavami, na ktorých ukazuje široké spektrum ľudských vlastností a charakterov. Vytvoril im ich vlastné svety a vsadil ich do čarovných, farbistých (ale aj nebezpečných) prostredí, ktoré si vieme dobre predstaviť (aj keď kniha je opisná len minimálne). Umožnil im hrať svoje menšie aj väčšie hry plné bojov a smrti, ale aj intríg, odhodlania, cti, putovania a samozrejme lásky, ktoré my počas čítania dychtivo sledujeme... Čerešničkou na torte je fantasy, užívané s mierou. Páči sa mi, že GRRM myslel na všetko, tým je jeho dielo bohaté a jedinečné.

Nebojte sa začítať do deja. Nenechajte sa odradiť údajne veľkým množstvom postáv, všetko je v rámci normy. :-) Neobávajte sa oplzlostí, takých scén je v porovnaní s knižkou oveľa viac v seriáli, v diele sú to pikantné detaily, nie nosné časti. Pokojne si obľúbte hociktorú postavu, rýchlejšie sa objavujú ako umierajú. :-) Mne sú sympatické všetky hlavné postavy, kladné aj záporné, každá niečím, neoplatí sa vymenúvať... a nemôžu byť všetci dobrí, o čom by to potom bolo? :-)

Slovenský preklad aj vizáž knihy sa mi veľmi páčia, nemám čo vytknúť. S českým prekladom nemám skúsenosti, preto nehodnotím, ale obaly českých knižiek (Talpress) sú podľa môjho názoru nepekné (slabé slovo!) a pôsobia lacno. Vo mne (o knihe som predtým, ako som začala čítať svoje slovenské vydanie Tatranu, nevedela nič) evokovali pocit, že ide o nejaký brak, čo je pre túto „Pieseň“ večná škoda.

Nemôžem sa dočkať druhej knihy (Súboj kráľov), ktorá vychádza o pár dní, ale už ju mám objednanú v predpredaji.

Hru o tróny vrelo odporúčam a nemôžem hodnotiť inak ako piatimi hviezdičkami.

Zakončím obzvlášť peknou vetičkou: "Nejasne, akoby z diaľky začula... začula tichý vzdych - ako keby milión ľudí naraz vydýchlo."

mapet85
30.11.2014 5 z 5

Hru o tróny mi odporučila kamarátka, konkrétne teda najskôr seriál. To, že je seriál natočený podľa knihy, som zistil neskôr, našťastie ale včas predtým, ako som si ho pozrel. Vtedy ešte nebol prvý diel preložený do slovenčiny.

Musím povedať, že autor má úžasnú fantáziu. Vytvoril neuveriteľný svet s bohatou históriou, kultúrou, náboženstvom, rôznorodosťou. Pred čítaním som bol varovaný, že postáv je veľa a nemám si nikoho obľubovať. Áno, je tu veľa postáv, rodov a vzťahov medzi nimi a aj to robí knihu čarovnou. Po pár kapitolách som musel pristúpiť k tomu, že som si začal robiť poznámky. :) Avšak neskôr, keď sa človek zameria na hlavné postavy, hneď je všetko jasné. Postavy si jednoducho obľúbite (ja konkrétne Tyriona, Eddarda, Jona, Aryu či Daenerys), žijete s nimi, rozmýšľate nad nimi, zobúdzate sa a zaspávate s nimi.

Kniha je zaujímavo koncipovaná, kapitoly sú písané z pohľadu hlavných postáv. Niektoré kapitoly sú písané tak pútavo, že nedokážete prestať čítať. Dej neobsahuje siahodlhé opisy a kniha sa číta s ľahkosťou. Som presvedčený, že na slovenský preklad sa oplatilo čakať, nevytýkam mu takmer nič, snáď pár chýb v menách a občasné preklepy, ale po štylistickej stránke je preklad v poriadku a skutočne niektoré názvy sa mi páčia viac ako v češtine. Takisto aj obálka je veľmi pútavá, na rozdiel od českého vydania knihy (o „Winnetoua“ na koni som záujem nemal :)).

Súbežne s knihou som začal pozerať aj seriál. Musím sa ale priznať, že keby som nečítal knihu, tak sa v seriáli neorientujem dobre, nechápem súvislosti a po tretej časti by som ho asi prestal pozerať. Mne osobne seriál slúži skôr na doplnenie knihy. Deti Starkovcov sú v seriáli staršie ako v knihe a aj sexuálne scény v seriáli sú zrejme len dielom a fantáziou scenáristov, lebo v knihe sa počet takýchto scén dá zrátať na prstoch jednej ruky.

Som rád, že som sa do tejto rozsiahlej ságy pustil, odporúčam ju každému kto má rád napätie, akciu a prepletený dej. Kniha skončila otvorene a teším sa na druhý diel, aby som vedel, ako to s hrdinami bude ďalej pokračovať. :)

A na záver jeden citát z knihy: „Keď hráte hru o tróny, tak buď vyhráte alebo zahyniete. Tu niet strednej cesty.“