Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5843 744

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

margotkla19111
margotkla19111
01.07.2014 5 z 5

Poprvé jsem ji zkusila číst v září minulého roku. Ale první dojem nic moc. Hodně postav, zapletený děj, nevyznala jsem se v tom. Před nedávnem jsem zkoukla první 2 řady seriálů a říkala jsem si že přece nemůže být ta knížka TAK špatná když je televizní zpracování TAK dobré. A nemýlila jsem se. Osobně bych doporučovala podívat se třeba jen na pár dílů abyste se dostali do děje a jakmile se v něm vyznáte, kniha se čte sama. Nemůžu se dočkat až se pustím do dalších dílů. Opravdu úžasná fantasy sága

ema57
ema57
30.06.2014 4 z 5

jsem jedna z těch kteří první viděli seriál a tak tenhle komentář patří spíš pro ty kteří také sledují a přemýšlejí že by začli číst i knihu.

i přesto že jsme dopředu věděla každou událost která se stane mě kniha uchvátila. postavy a jejich charakteri jsou velmi dobře propracované a četla se v podstatě sama. jednoznačně doporučuji všem kteří se dívají i nedívají na seriál. opravdu není co vytknout.

Ronnie68
Ronnie68
28.06.2014 5 z 5

Byla to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Prakticky se skoro četla sama.
Abych řekla pravdu, před knížkou jsem viděla seriál, ale řekla bych, že když to můžu s tím seriálem srovnat, knížka byla v některých ohledech barvitější.

Misan1993
Misan1993
25.06.2014 5 z 5

Fakty, na které jsem narazil:
1) George R.R. Martin prozradil producentům D. B. Weissovi a Davidovi Benioffovi, jak má skončit celá knižní série pro případ, že by se nedožil dopsání poslední knihy
2) Někteří herci ve Hře o trůny schválně nečetli knihy dopředu, protože se obávají, že kdyby věděli, co se stane s jejich postavami, mohlo by to ovlivnit to, jak je hrají
3) Poté, co byla odvysílána první epizoda, obdržel herec hrající Joffreyho, Jack Gleeson, osobní dopis od George R. R. Martina, ve kterém prostě jenom stálo: „Gratuluji, všichni tě teď nenávidí!“
4) Koňské srdce, které musela Khaleesi sníst pro Khol Droga, byla ve skutečnosti kilogramová substance vytvořená z gumových medvídků

No a teď něco ke knížce! Poprvé jsem na sérii Hra o trůny narazil před několika lety v knihkupectví, kdy jsem byl ohromen počtem jejich stran a sílou vazby, to jsem ještě netušil, že se kniha stane pro mě takhle neocenitelnou a srdeční záležitostí. Ať už jste příznivci fantasy nebo ne, tohle opravdu stojí za to. Je to jedna z mála knih, kterou (i navzdory její ceně :) ) zařadím do své knihovny a vždy se k ní budu hrozně rád vracet. Doufám, že mě další díly nezklamou! :) :)

Mattie78
Mattie78
19.06.2014 5 z 5

Když jsem poprvé slyšela o seriálu Hra o trůny , dost jsem se mu bránila. První díl však stačil, abych seriálu regulérně propadla. Až téměř v polovině 4. řady se mi podařilo sehnat v okolí knihy k zapůjčení. Můj dojem z prvního knižního dílu je jedno velké nadšení. Mohla bych kompletně přepsat většinu komentářů, již vyřčených. Prostě Hra o trůny je vysoce návyková záležitost! A vůbec nelituji, že jsem viděla seriál dříve než jsem četla knihu.

jollie
jollie
15.06.2014 5 z 5

Poslední tři roky, kdy jsem se o knize doslechla, jsem odolávala.......Hru o trůny začnu číst až bude série kompletní.
Tak nějak jsem nevydržela...........první díl je za mnou a už od prvních stránek si nadávám. Kniha mě totiž neuvěřitelně chytla a pokud jsou následující díly stejně úžasné, tak za pár týdnů budu skřípat zubama, protože šestá kniha bude v nedohlednu.
Za mě to nejvyšší hodnocení a moc doporučuji!!!

MaŠle
MaŠle
13.06.2014 4 z 5

Vřele doporučuji.

pitak
pitak
13.06.2014 4 z 5

Nejdriv sem byl zpracován seriálem, ale nakonec sem knihu dvakrat přečetl jak lusk a v prvním díle nejde jinak než za plnej počet :))

nyx
nyx
11.06.2014 5 z 5

WOW. Úžasná kniha s dechberoucím koncem. Nejlepší fantasy co jsem kdy četla. (Promiňte, Mistře Tolkiene.)

Aniga
Aniga
08.06.2014 5 z 5

Výborná kniha, o které už toho bylo řečeno mnoho a nechci se opakovat.
Jedná se poměrně o "návykové" čtení, je pravda, že některé dějové linie, popř. přímo celé kapitoly by mohly být z knihy vynechány a možná na celkovém ději by to nic neubralo... třeba najdu souvislost ještě v dalších dílech.
Vzhledem k rozsáhlosti jsem se ztrácela mezi jednotlivými postavami, Ty vedlejší, abych řekla pravdu mi splývaly velkou část knihy. Ono přeci jen "pouhých" 850 stránek jen prvního dílo není pro každého...a některé to asi i odradí, protože je jasné, že se autor rozepíše do detailů.
Každopádně jsem neodolala a pustím se do druhého dílu... uvidím a doufám, že to bude opět za pět hvězdiček.

Bacileus
Bacileus
07.06.2014 2 z 5

Já si nemohu pomoct, ale... No, ale. Jedná se o vůbec první fantasy, u které mě vyloženě ruší fantasy prvky a to je podle mého u údajně nejlepší fantasy ságy špatně. Pokud pan Martin toužil napsat fikci s historickými reáliemi, proč se nepustil do historické alternativy? Ona jí tato sága je i přesto, že snaží tvářit čistě žánrově.
Druhé ale. Už v tomto prvním díle vidím to, co je v pozdějších částech díla čím dál markantnější (podle přátel, kteří četli celou ságu, tedy dosavadní díly). Charaktery. Což o to, že postav je mnoho a není možné si je všechny zapamatovat. Dokud mám pocit, že má autor ve všem jasno, tak nemám problém. Tady mám však pocit, jakoby si Martin listoval v nějaké psychologické příručce a říkal si, "Ha! Blond postava s velkýma plochýma nohama, to ještě nemám. Mohla by se jmenovat... Spytihněva!" a lup ji tam. Dobrá, megaloman to udělá stokrát, tisíckrát, dejme tomu. Proč ale proboha musím vědět, že má tenhle ser uhřík na prdeli, a tahle běhna cituje memoáry rodu Lannisterů zpaměti, když to s příběhem nemá nic, ale vůbec nic společného? Jistěže pak autor musí své postavy brutálně vraždit, koho by bavilo psát stovky charakterů, vypisovat, kdy si čistí zuby a chodí se vymočit a zároveň rozvíjet epický příběh plný dějových zvratů? Kde jsou ty časy, kdy se chlapeček a holčička vydrželi dívat do kaluže a přesto to čtenáře vzalo za srdce? Nemístné, já vím...
Třetí ale. Postarší pánové obvykle nevidí do hlavy dospívajícímu děvčeti. Části vyprávěné z pohledu Starkovic děvčat pro mě byly čirým utrpením. To by bylo na delší monolog...
Abych nekřivdil, najde se zde spousta kladů, ale ty už byly nesčetněkrát popsány. Co říct na závěr? Martin je velice dobrý spisovatel a profesionál každým coulem, který musí mít ohromnou disciplínu. Má negativní reakce pramení především z vysokých očekávání. Vedle Eriksonovi Malazské knihy padlých, kterou jsem četl paralelně... Ne, to by nebylo fér a armáda fanoušků Hry o trůny by mě stejně ubila svou většinou. Možná, že je to dobře, protože když se například Tim Burton většinově prosadil svým osobitým stylem, jeho tvorba začala upadat. To už vybočuji z vymezeného rámce. Tuto ságu už ne. Ave Sathanas!

mdracek
mdracek
27.05.2014 5 z 5

Neuvěřitelně skvěle napsaná kniha, ve které nechybí opravdu nic z běžného života. Autor se vůbec nebál zařadit bojové, citové, sexuální či popisné scény do jediného příběhu, který je vlastně ohromně popisován z pohledů mnoha postav.
Jazyk knihy a slovní variace mě naprosto pohltily, impozantní a velmi originální zápletka (nebo -ky?) děje jsou prostě úžasné. Po dočtení jsem hned přečetla následující tři díly. S 5. počkám, než vyjde šestka, přece jenom je mezi jednotlivými vydáními celkem velká časová propast....

klempy2
klempy2
25.05.2014 5 z 5

Uzasna kniha, nejlepsi jakou jsem zatim cetl, jasne, byly tam chvilky kdy me to moc nebralo, ale tech bylo minimum, hlavne od stranek 300 az do konce to ma neskutecnej spad, a konecnej dojem po precteni knihy je asi takovej ze se jedna o mistrovske dilo.

Greene
Greene
23.05.2014 3 z 5

Na to, jak jsem se na tuto knihu těšil, jsem celkem zklamaný. Půlka knihy byla naprosto o ničem. Stačilo by přečíst prvních a posledních 200 stránek a děj máte v kapse. Ale kniha byla dobře napsaná a dobře se četla a když pominu ty zbytečné kapitoly, tak se mi kniha i celkem líbila. Čekal jsem sice víc, ale Martin má ještě docela dost času to u mě napravit v dalších dílech.

nai.ivka
nai.ivka
23.05.2014 5 z 5

Zatím jsem přečetla všech pět vyšlých knih jedním dechem. Do háje ten chlap je hrozný, klidně si vybíjí hlavní postavy :D a vůbec dějové zvraty, ani zdravím ani životem hlavních hrdinů si nemůžu být jistá :D Nejprve jsem ale viděla první řadu seriálu a byť se mi celkem líbila, ovšem na mě moc násilí až tak popisně to nemusím mít je to odporné, seriál se ale v dalších sériích nedrží úplně knih. I když je seriál snad vysoko ceněný knihy jsou lepší.
Kdy dopr* napíše ty dvě další knihy? Dožiju se toho? Moje nejmíň oblíbená je Deanerys a tak doufám, že v těch posledních dvou knihách bude mít konečně víc akce a smyslu pro samotný boj o trůny.

tulakJack
tulakJack
22.05.2014

Nebudu tuto knihu ani hodnotit. Tak tak jsem dočetl 300 stran a dál už to fakt nešlo (a to jsem to zkoušel 2x). Mám rád fantasy (Meč pravdy, Belgariad, Tamuli aj.), ale tohle fakt ne. Ani vl. tím pádem moc nechápu úspěšnost téhle knihy.

Triinka
Triinka
16.05.2014 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé :-) Na seriál se dívat nikdy nehodlám, knihy jsou tak výborně napsané, že nemám nejmenší potřebu kazit si dojem :-) Miluji tuto sérii, miluji Jona Sněha, miluji Zimohrad, miluji Daenerys. A Tebe, Cersei, ať vezmou Jiní.

reccal
reccal
30.04.2014 5 z 5

První díl sice dočtený ještě nemám, ale spolu se seriálem dějové linie znám. Musím říct, že mě velmi, ale velmi potěšilo, jak věrně kopíruje seriál svou knižní předlohu. Nesnáším, když je je kniha skvělá, a filmové zpracování úplně jiné, většinou zpotvořené, viz Eragon. Čestnou výjimku má jen World War Z:)
Ale zpět ke knize - jak zde bylo mnohokrát uvedeno, velmi čtivá, zábavná, výpravná - a také fantazijní, živá a neuchopitelná. Těšila jsem se, že když dostanu tři první díly, budu mít do Vánoc co číst. Jaká hloupá iluze:).

RimmerCZ
RimmerCZ
28.04.2014 5 z 5

Tak po přečtení prvního dílu zatím velká spokojenost. Vůči ději, který znám ze seriálové adaptace mám určité výhrady, například přílišná posedlost zvraty a vražděním postav mi přijde už poněkud samoúčelná. Nicméně první díl tímhle rozhodně netrpí, stejně jako tím netrpěla první seriálová řada, takže si své námitky schovám na další díly.

I v seriálu mám rád první řadu, hlavně Sever a Zimohrad, Jonovu linii a Robert Baratheon je mou oblíbenou postavou, i když více se mi líbil v seriálu, než v knize. Za první díl 100%, ač se to kvůli prologu tváří jako fantasy, není tomu tak, ale to nevadí, beru jak to je.

Patw
Patw
28.04.2014 5 z 5

Vše co mohlo k této knize být řečeno a napsáno, řečeno i napsáno bylo. Okamžité pohlcení dějem, stylem psaní, perfektně popsané pocity. Čtenář okamžitě zapomene na seriál a začne se topit (v dobrém slova smyslu) ve stránkách této výpravné knihy. GRRM si vzal ambiciózní nápad a vytvořil dokonalou knihu.