Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5847 746

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

JAnD
03.07.2023 4 z 5

Uf. Těžké, nešlo číst najednou a vždy jen pár kapitol. Děj velmi zamotaný, knize sluší více podtitul "Píseň sexu a krve".
Seriál jsem neviděl, soudě podle knihy mohl být zajímavý, ale v knize se mi pletou postavy, přezdívky, rody i vztahy. Zatím si nejsem jistý, zda se pustím do dalšího dílu nebo ne.

puczmeloun
23.06.2023 3 z 5

Když jsem knihu (a její pokračování) četl před léty poprvé, užíval jsem si ji jako doplněk ke stejnojmennému seriálu, hledal jsem rozdíly od adaptace i vynechané podrobnosti, později také pocit, že něco už vím dopředu před televizními diváky. Teď, když jsem se ke Hrám o trůny dostal podruhé, ztrácí už onen moment "překvapení" a "novosti" (jak rychle se může zvrtnout život hlavních postav, žádná to nemá se smrtí a životem dané navždy). Už mě nehnala otázka - jak to bude dál. V podobných žánrových knihách mě alespoň zajímá větší důraz na detektivní část, minimálně v prvním díle je vše v podstatě přímočaré. Zároveň jsem nedokázal najít skryté odkazy či nějaké neodhalené novinky, které mám tak rád např. v Pratchettovi.

Dříve také nebylo vždy úplně jasné, jaké sny, blouznění a vzpomínky odkazují na budoucnost, na minulé knihy apod. Teď, když jsem na to dával pozor, se přikláním spíše k tomu, že jde prostě o lineární příběh s naivním přístupem. Vždy jsem doufal, že se dozvíme víc o tom, proč se tak divně mění roční období (jak vypadá planetární soustava tohoto světa, že jsou zimy a léta tolik nepravidelné - vzpomínám na geniální Problém tří těles), jak je to s magií a různými náboženstvími, proč některé fungují více a některé vůbec? V seriálu jsme se žádného vysvětlení nedočkali, jsem zvědav na Martina... To už ale od prvního dílu odbíhám opravdu daleko...

Oceňoval jsem také vyprávění doplňované z různých perspektiv, pamatoval jsem si jejich vzájemné překrývání, ve Hrách o trůny ho ale mnoho není. Co naopak z atmosféry knihy úplně čiší, je to, jak moc rád by George R. R. Martin ve svém vlastním světě žil. Všechny ty společenské zvyky, čest, intriky, rody a jejich vazalství. Důraz na bohy a konzervativní řád, předurčené místo každého a jasně dané role. Jenže míst, kde bych se tím opravdu bavil, mnoho nebylo - vyzdvihnout ale musím např. vyjednávání lady Catelyn s Walderem Freyem a postavy Tyriona i Varyse, které se ve světě pohybují neomylně jako ryby (ne ty Černé :) ve vodě. Také už jsem si nepamatoval, že do textu Martin vkládal tolik krátkých, ale natolik - obzvláště v audioverzi - výrazných "prasárniček" (kterým následně bylo na HBO dáno více prostoru). Všemu tomu klasickému přístupu dává důraz zvolený jazyk - tolik přechodníků už jsem dlouho neslyšel... A pojetí textu dobře odpovídá také konzervativní zpracování audioknihy (čtená Františkem Dočkalem), dokonce sem tam doslova "šustí papírem", jako by šlo o četbu nějakého kronikáře :)

TessieB
02.06.2023 5 z 5

Přestože jsem (zatím) neviděla seriál, díky různým memečkům vím, jak postavy vypadají, což mi ze začátku hodně pomohlo (a musím říct, že obsazení se teda povedlo). Odolávala jsem této sérii zbytečně dlouho, první díl byl naprosto super, četlo se to skvěle. Jsem nadšená je to BOHOVSKÝ :))

karol95
02.06.2023 5 z 5

Srdcová záležitost.

Lady.Lucrezia
20.05.2023 5 z 5

Jako u spousty dalších čtenářů se ke mě seriál dostal dřív. Nicméně za mě skvělý čtenářský zážitek, těším se na zbytek série.

Tereziee
13.05.2023 3 z 5

Musím říct, že tentokrát půjdu proti proudu. Už delší dobu mě Hra o trůny lákala. Seriál jsem neviděla a tak jsem si říkala, že bude super začít knihou. A po dočtení jsem plná rozporuplných pocitů. Vyprávění bylo dost zdlouhavé a vyprávěné z pohledu velké spousty postav. Celkově postavy v této knize pro mě byly velkým problémem. Je jich tam až moc a mají podobná jména. Některé postavy mají zároveň i různé přezdívky takže se v tom člověk ztrácí ještě víc. Příběh mě úplně nevtáhl. Byly části, které mě bavily víc a části, které míň. Je mi jasné, proč má tato série tolik fanoušků. Příběh je propracovaný, komplexní a zajímavý. Pro mě to ale úplně není a do dalšího dílu se pouštět nebudu.

JohnMiller
11.05.2023 5 z 5

Hoci som pred knihou sledoval seriál (štvrtá séria mala svojho času premiéru ak sa pamätám dobre) ktorý nebol vôbec zlý a ani neskoršie série ktoré sa odchýlili od knižnej adaptácie ma nesklamali tak extrémne ako niektorých zarytých fanúšikov, aj tak ma prvá časť prekvapila svojou kvalitou. George R. R. Martin bol spisovateľ ktorého som poznal z jednej zbierky poviedok, takže sa nedá povedať, že by som ho poznal nejako bližšie. Jeho lyrika, silný inštinkt pre realizmus a schopnosť napísať pútavo pasáže ktoré nepatrili medzi tie najpútavejšie časti, spôsobilo to, že v roku 2018 som prakticky nečítal nič iné iba sériu
Piesne ľadu a ohňa.

LenkaDv
06.05.2023 5 z 5

Toto je klasika a právem. Už se těším na další díl. Jen škoda, že se asi nikdy nedočkáme konce....

kopeceli
22.03.2023 5 z 5

Dokonalé! Kniha uhrančivá, magická, uchvacující... A po dočtení je možné začít znovu od začátku, přesto se nelze nudit. Měla jsem velká očekávání a nejsem zklamaná, dostala jsem ještě víc, než jsem čekala.

Atara16
13.03.2023 4 z 5

Nějak jsem se celou dobu nemohla začíst jen sem tam, nějak mě kniha neuchvatila.

rick6410
09.03.2023 5 z 5

Proste úžasné dielo. Nie som fanúšik fantasy, ale nakoniec som dal šancu seriálu a okamžite som sa zamiloval, čo znamenalo prečítať si aj knihy. Medzi prvou knihou a seriálom nie je veľa rozdielov, ale pár sa ich nájde. Plusom knihy je to že vidíme postavám priamo do hlavy, zatiaľ čo v seriáli neviem čo si myslia. Mínusom je to, že je to robené z pohľadu konkrétnych postáv, takže nevidíme súkromné interakcie medzi niektorými postavami, čo je výhoda seriálu. Autor vytvoril úžasný svet plný úžasných postáv a zvratov.

Alaglesia
02.03.2023 5 z 5

Příběh sourozenců Starkových, který otevírá celou sérii Hry o trůny jsem četla ještě předtím, než se vůbec začal natáčet seriál. Martin opravdu umí vykreslit postavy, navzájem je propojovat, ale dělat to tak, aby se člověk ve změti postav neztratil. Miluju příběh Hry o trůny. Líbil se mi i seriál, který se v určité fázi začal odklánět od knižní předlohy. A doufám, že Martin celou ságu jednou dokončí i v knižní podobě.

Lioncz24
14.02.2023 5 z 5

Včera 13.2 čas 21:12 jsme přečetl tuhle krásnou knížku
Pokud znáte seriál který je na HBO tak doporučuji si přečíst, protože myšlenkové pochody nejsou v seriálu
Za ty myšlenky a za ten příběh a za tu atmosféru dávám 5 z 5

Ikols
13.02.2023 5 z 5

Při pohledu na velikost knihy jsem se bál, že s knihou strávím alespoň dva měsíce, ale kniha je velmi čtivá a 100 stránek se přečte jedním dechem, takže čtení knížky skončilo, tak rychle jako skončila Zima ve stejnojmenném seriálu.

Bublikova86
09.02.2023 5 z 5

Příjemné čtení s porovnáním se seriálem. Kniha se četla jedna báseň. Už se těším na další díly.

annacte
01.02.2023

Je to genialni a nic jinyho o tom napsat nejde.

Ajrad1981
24.01.2023 5 z 5

Dost blbá knížka. Jako fakt. Já jsem zvyklá na série (krimi, thrillery), kde jedna knížka rovná se jeden příběh. A když se rozhodnu se sérií skončit (nebo ani nezačít, pokud mě první pokus nezaujal), nemusí mě žrát, že o něco důležitého přijdu. A tady? Začalo zde několik dějových linií (které se nejspíš někdy protnou), zajímavých, ale žádná NESKONČILA. Teda kromě těch, kdy hlavní osoba té linie umře. Takže pokud chci vědět, jak to bylo dál například s Aryí, musím, prostě MUSÍM, přečíst další díl. Nebo spíš všechny další díly. No, ještě že aspoň nemusím čekat, než vyjdou (protože už jsou vydaný, že).
Vzhledem k tomu, že se mi tenhle příběh líbil, tak tahle výtka je taková jen naoko, ale asi bych přesto radši měla uzavřenou kapitolu. Je tam totiž dost, ale fakt dost postav, takže dát si mezi díly třeba rok pauzu, asi by se mi špatně vracelo. Ale mám už domluvené půjčení dalšího dílu, tak se mi snad podaří navázat, aniž bych musela těžce vzpomínat, kdo byl kdo a co tam dělal.
K příběhu samotnému, snad jen pár poznámek. Ned byl tak čestný, až byl blbý, což je škoda. Sansu měli naučit používat hlavu k přemýšlení a ne k opakování frází slušného vychování. Některé jednotlivé pasáže mi přišly zbytečné (i když u některých se ukázalo, že zbytečné nebyly). A nakonec to autor zvrtal. Čekala jsem, že se tam ta "zvířata" objeví, ale ten způsob mi přišel vypracovaný dost na efekt (a na mě to efekt nemělo) a jejich krmení jako dost ujetý. Já je prostě považuji za ještěrky, takže tak.
No, ale na další díl se opravdu těším!

KikiBookSpirit
16.01.2023 5 z 5

Člověk by řekl, že s takovouhle bichlí si chvíli pobude, ale najednou ji má dočtenou a ani neví, kdy se to stalo! Tak moc je to dobré...

sabina5156
19.12.2022 3 z 5

Dočetla jsem a považovala jsem to za úspěch. Stejně jako mě nezaujal seriál ani s knihou jsem si neměla, co říct. Chyběl mi v knize cit pro detail, který bych v tak složitém světě ocenila. Některým postavám bylo nezaslouženě věnováno víc prostoru, ač se jejich příběh ukázal mnohem méně podstatným, než příběhy těch, jež museli o svůj prostor bojovat v nelehkých situacích. Někteří jsou záměrně napsáni velice plytce a jednostranně, u dalších mi přišlo, že se s nimi spisovatel ztotožňuje - proto byly mnohem vyprofilovanější. Upřímně si ale myslím, že jsem zaujatá a můj názor nemá příliš velkou vypovídající hodnotu. Žádná z postav mě nezaujala (A to je pro mě velice důležité při čtení podobných epických příběhů) a zároveň jsem od začátku velmi neměla ráda Starky - kteří jsou v podstatě klíčem k ději. Pakliže bych měla hodnotit nezaujatě - napsat něco takového musí stát velké množství sebekázně a disciplíny. Jsem přesvědčena, že za touto knihou stojí záslužná lidská práce a minimálně proto (jde to na díle vidět) si zaslouží stát na pomyslném piedestalu, který ji ve společnosti nyní náleží.

Hor89
16.12.2022 5 z 5

Skvělá úvodní kniha ságy Písně ledu a ohně - velice čtivá s propracovaným a uvěřitelným světem. Postavy jsou zapamatovatelné a výborně napsané. Příběh má spád a je v něm spoustu dějových zvratů. Nejvíc mě bavily kapitoly s Eddardem, Jonem, Aryou, Tyrionem a Daenerys. Knihu jsem četl jak v překladu z Talpressu tak i Arga - a druhý z nich (od Michaly Markové) je o dost lepší.