Hra o trůny 1

Hra o trůny 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29109/bmid_hra-o-truny-1-DmK-29109.jpeg 5 1597 151

1. kniha série Píseň ledu a ohně, část 1. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy… Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. (zdroj: legie.info)... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

A Game of Thrones , 1996

R47
06.02.2021 1 z 5

Nedokázal jsem se prokousat přes ty nekonečný popisy. Navíc je teď už jasný, že to nikdy nedopíše. Víc mě od GRRM bavily povídky (Nečekané variace nebo Písečníci, Píseň pro Lyu) nebo Nighflyers. Myslím, že ty kratší sevřenější příběhy mu sedí víc. Protože jak je vidět, tohle nedokázal ukočírovat. Rozlezlo se mu to tak, že to nikd nedopíše.

HDKate
14.01.2021 5 z 5

Kniha mě doslova pohltila, byť seriál byl na můj vkus příliš násilný. V knize je popis násilí mnohem stravitelnější, navíc autorova forma popisu krajiny, postav i událostí je naprosto excelentní. Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi tento žánr.

Dreisii
01.09.2020 5 z 5

Nejde jinak než 5 hvězd,jelikož jsem fanoušek seriálu,kniha mě nezklamala ba naopak.Těším se na další díly.

Limonadovyjoe
07.08.2020 5 z 5

Naprosto dokonalé. Já, seriálem políbená teprve na přelomu tohoto roku jsem si knihu neskutečně užila a musím říct, že seriál je přesnou kopií knihy. Sice se tedy v knize nic víc než v seriálu nedozvíme ale to vůbec nevadí. Naopak jsem si díky knize utřídila informace o postavách a rodových vztazích. Oceňuji celý svět, který autor vymyslel, tohle mě bavilo naposled u pána prstenů. Čte se výborně, lehce. I když možná číst knihu a neznat seriál tak se v množství postav a rodech ztrácím, ale tomu pomáhá soupis rodů na konci knihy. Komu je smutno po seriálu, doporučuji a těším se na další díly.

Briv
12.07.2020 5 z 5

Před pár lety si manžel knihu vypůjčil a začal číst, ale vůbec ho to nebralo. Asi před rokem s tím přišla jeho dcera, že kouká na seriál, jestli se nechceme taky podívat. Prvních pár dílů jsem strávila s očima v notebooku, vůbec mě to nezajímalo, ale pak mě to najednou nějak chytlo. Nakonec jsme viděli všechny série. No a finále přišlo s tím, že jeho dcera chtěla všechny vydané knihy Hry o trůny na Vánoce.
Mě to pořád nedalo a říkala jsem si, že bych to aspoň měla zkusit číst... A pak přišel koronavirus a poslední den, kdy byly knihovny otevřené a já jsem si ji konečně vypůjčila.
Upřimně říkám, že nevidět předtím seriál, tak jsem asi ztracená. Postav je tam docela hodně, rodů, vztahů a ne vždy člověk chápe spojitosti. Ale naprosto mě to pohltilo. Líbí se mi, že kapitoly jsou vyprávěny různými postavami a tak se člověku mění pohled na věc. Myslím, že pro spisovatele musí být těžké se vžívat do tolika různých postav. Musela jsem se nutit nečíst, ať tím naše domácnost netrpí:)
Teď čekám, až manžel dočte druhý díl a jdu na něj! Doporučuji.

Luigi1
28.06.2020 5 z 5

Knihu jsem doslova hltal.Byl jsem unešen dějem středověku a odvahou rytířůSerial jsem viděl,byl dobrý,ale moc se nepodoval knize to ale neznamená,že by kniha byla špatná naopak.Těším se na další díly.Doporučuji

icezero
05.06.2020 4 z 5

Seriál jsem neviděl, ale reference mě tak trošku navnadily. A protože je fantasy literatura mou oblíbenou, sáhl jsem ke konci doby s korona opatřeními po prvním dílu celé série.
Sice je pravda, že občas aby se v těch jménech i rodinných souvislostech čert vyznal - případně by si člověk musel udělat na kus papíru poznámky s rodokmenem všech těch serů a podobných. Ale na druhou stranu mě to vlastně ani nevadilo. Jako úvod do celé série to je super a děj se postupně příjemně zašmodrchává. Sem zvědavý na pokračování

kokrokr
27.05.2020 3 z 5

Před lety jsem zvládl tři díly. Mám v oblibě mnoho knih s pozvolně plynoucím dějem, ale tady jsem už nemohl pokračovat. Příběh to je výborný a komu nevadí ty dlouhé popisné pasáže, bude mít co číst na hodně dlouho.

Bunny27
18.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Dokonalá představivost a autorova fantasie. Vřele doporučuji. Celkem mě sklamala odlišnost seriálového zpracování vůči knize, ale to samozřejmě není autorova chyba.

katushah
18.04.2020

Nejdříve jsem viděla seriál, což je asi chyba, protože jsem věděla jak to dopadne. Líbilo se mi pár detajlů navíc, ale celkově je to hodně podobné. Uvidím, zda další díly se budou více lišit.

Ellis03
01.04.2020 4 z 5

Seriál si nechám až po přečtení knih. Ale musím říci ze po první knize jsem na nej vážně zvědavá. Kniha byla super a bavila mě. Jen jsem se chvílemi ztrácela ve všech těch sirech kterých tam tedy bylo pozehnane.

lucifess
28.11.2019 5 z 5

Knihu jsem naprosto vdechla. Skvěle napsáno, strhující děj. Byla jsem velmi příjemně překvapená. Čekala jsem, že se ztratím v množství postav, ale opak je pravdou. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení. Nenechte se odradit počtem stran :)

yvett239
17.11.2019 5 z 5

Stejně jako mnozí jiní, i já jsem nejdříve zhlédla seriál. K němu jsem se dlouho nechávala přemlouvat, nakonec mne natolik pohltil, že bylo naprosto logické přečíst i knihy, ač jsem nikdy nemívala sklony zhlédnout i přečíst stejné dílo.
Kniha se mi líbí ještě více než seriál, postupem dílů (sérií seriálu) vím, že tento rozdíl bude ještě větší (všichni, kdo viděli poslední dvě série, mi jistě dají za pravdu, hlavně, aby to ten šprýmař někdy dopsal). Baví mě střídání vypravěčů a všechny ty detailíčky, které v seriálu nebyly. Též mě baví zpětně se rozpomínat, co bylo v seriálu (trochu) jinak.
G. R. R. Martin je zkrátka velký vypravěč s obrovskou fantazií, miluji vymyšlené středověké fantasy světy stylu Pán prstenů. Doporučuji fanouškům historie, fantasy a Tolkiena.

michaela3483
11.10.2019 4 z 5

Nejprve jsem viděla seriál. Ten se mi líbil natolik, že hodlám přečíst i knihy.

A jsem nadšená. Moc se mi líbí jak se střídají vypravěči. Kniha se čte výborně.

Jediné, co mi vadilo byl překlad. Obzvlášť u jmen vlků, kdy jednou byli pojmenováni anglicky, pak česky a zase anglicky.

david9690
16.09.2019 5 z 5

Míjelo mě to úspěšně, ale nakonec i já jsem podlehl - ne tedy seriálu (to mě moc neba) protože knihy jsou podle mě 1000x lepší ale začal jsem to číst a musím říct, že je to fakt výborné, čtivé, má to akci, spád - ze začátku jsem byl trochu ztracen v množství postav, ale čím více to čtu tím více obdivuji autorovy schopnosti. Moc dobré a ještě si budu nějakou chvíli číst, než přečtu všechny díly téhle skvělé serie - těším se na to. Takže hurá a díky za to!

Anilka13
01.09.2019 3 z 5

Čteno po zhlédnutí seriálu a jako vždy je kniha daleko lepší než filmové zpracování. Pochopila jsem všechny souvislosti, osobnosti hrdinů a spousta věcí mi do sebe konečně zapadla. Tyhle detaily mi v seriálu unikaly a tak jsem občas nechápala jednání jednotlivých hrdinů.

Jeronym
25.07.2019 5 z 5

Úspěšně jsem se vyhýbal masovému šílenství ze seriálu, s plánem přečíst si první část prvního dílu, abych alespoň věděl, jak autor píše...
Po dlouhé době mě nějaká kniha (a tedy nejspíš celá knížní série) opravdu chytla. Je to pěkně napsané a hlavně nezvykle napínavé a chytlavé. Martin děj zbytečně neprotahuje, ani neochuzuje. Sedne mi to. Děj je krásně nepředvídatelný, klaním se před jeho fantazií (či tajnou bránou do světa Sedmi království).
Asi jako většina, ze začátku jsem se ztrácel v množství postav, ale předpokládám, že to tak má být.
Takže, seriál netřeba, mám svůj vlastní.

n.ezn.amy
13.07.2019 5 z 5

pro mě naprosto fantastická a úžasná kniha, kdy Martin rozehrává obrovský a spletitý příběh. Vždy, když mi nějaká postava začala být sympatická, tak zemřela, málokterý spisovatel stvoří takto syrový příběh o touze po moci, vládnutí a příchodu Smrti. Za mě jedna z nejlepších fantasy všech dob. PS: ta zima co panuje na Zdi člověku proniká až do morku kostí

ivič
08.07.2019

První jsem sice viděla seriál, ale kniha mě bavila mnohem víc, protože jsem lépe poznala postavy a důvody jejich jednání. Celkově kvalitní fantasy.

Magrata15
06.07.2019 1 z 5

Sci-fi i fantasy mám ráda, ale tohle bylo na mě trošku moc. Samý sex a krev a sem tam drak.

magie rytíři zrada intriky čarodějové čest

George R. R. Martin
americká, 1948