Hostina pre vrany

Hostina pre vrany https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294508/bmid_hostina-pre-vrany-xDM-294508.jpg 4 2733 232

Po stáročiach krutých zápasov a osudových zrád sa sedem mocností, ktoré vládli v jednej ríši, zdecimovalo natoľko, že im nezostalo nič iné ako uzatvoriť prímerie. Aspoň navonok sa to tak zdalo. Niekoľko jedincov si ešte stále robí nárok na Železný trón, ale sú priveľmi slabí alebo vzdialení, aby sa im to mohlo podariť. Vojna, ktorá trvala tak dlho, pohltila samu seba. Avšak zanedlho sa v krehkom prímerí zrodia zradcovia, vydedenci, mrchožrúti, ktorí sa snažia priživiť na mŕtvych i živých. Ľudské vrany sa zlietajú na opulentnú hostinu a v Siedmych kráľovstvách sa rodia nové intrigy a vznikajú nebezpečné aliancie, zatiaľ čo zo zlovestného súmraku minulých zápasov sa vynárajú prekvapivé postavy. Je to čas, keď múdri a ctižiadostiví, ale aj zradní a silní sa usilujú pomocou svojich schopností, moci a mágie prežiť kruté a strašné časy, ktoré nastali. Je to obdobie, kedy ľudia prostí aj urodzení, bojovníci I čarodejníci, úkladní vrahovia a mudrci spájajú dohromady a bojujú o svoje miesto na zemi a svoje životy. Na hostinu sa zletelo množstvo vrán – ale nasýti sa len niekoľko.... celý text

Literatura světová , Fantasy

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

A Feast for Crows , 2005

Yorika
Yorika
31.01.2019 2 z 5

Občas jsem měla chuť připravit ,,Hostinu pro vrány" ze stránek této knihy.
Kam se podělo kouzlo prvních dílů?Kam zmizela ta lehkost a schopnost neustále překvapovat?
Série má stále více sestupnou tendenci.

Veruli_t
Veruli_t
29.01.2019 5 z 5

Tento díl ze série knih Písně ledu a ohně jsem měla přečtený snad nejrychleji ze všech, ač v této knize "nevystupují" mé oblíbené postavy. Celý děj se točí okolo Králova Přístaviště, Železných ostrovů, Dorne a celkově Západozemí. Jak jsem již zmínila, tato kniha je jiná v tom, že v ní chybí vyprávění z úhlů několika hlavních postav. Což je na jednu stranu trochu zkličující, protože se musíte pročíst celou knihou a začít číst další, abyste se dozvěděli o osudu těchto postav, ale zároveň je to velmi poutavé a já se od knihy z tohoto důvodu nemohla odtrhnout.

Nakonec bych chtěla dodat, že pokud sledujete seriál Hra o trůny, jistě si všimnete, že v seriálu chybí několik hlavních postav. To mě upřímně velmi mrzí a bohužel musím přiznat, že čím více se dostávám do hloubky Písní ledu a ohně, tím méně se mi líbí seriál. Tím ale nechci říci, že je seriál špatný, za mě je to furt číslo 1. :)

fvalek
fvalek
21.01.2019 5 z 5

Hodnotím dost zpětně, nicméně pro mě asi takový pomalejší díl, více zaměřený na urovnání a dozvuky bouřlivých událostí předchozího dílu a nové intriky. Do popředí se dostává Královo přístaviště, Dorne a Železní, což jsou takové kapitoly samy o sobě, které je potřeba v aktuální dobu příběhu řešit právě dost po strategické a pletichářské stránce, než po akční a válečné stránce. Kniha je ale i tak skvělá, vždyť i tohle do ní patří, jen možná obsahu ubližuje, že chybí takové ty víc akční postavy jako třeba Dany a Jon, kteří pořád něco zažívají, zatímco v Králově přístavišti se hlavně kecá. Nicméně to vylepšuje Arya a je fajn číst i kapitoly se Sansou.

Beru-li to nějak pohromadě s Tancem s draky, protože se velké části knih odehrávají ve stejnou dobu, tak Tanec s draky je rozhodně čtivější a i informačně obsáhlejší. Ale jak říkám, i Hostina pro vrány má své skvělé momenty a pro pořádné uchopení příběhu je nutné ji přečíst a fanoušci z ní budou také nadšení, i když to je takové víc politicky zaměřené. A jsem opravdu rád, že Martin nevolil styl psaní "o pět let později s flashbacky", to by se mi asi tolik nelíbilo. :P

alois.randa
alois.randa
15.01.2019 3 z 5

Ač počtem stran nejméně početná kniha ze série, tak jsem ji asi četl zatím nejdéle. Některé pasáže byly vynikající, ale pak následovaly nudné, které se dost vlekly, Snad bude další díl lepší.

Dominika13
Dominika13
09.01.2019 5 z 5

Jak už sám název knihy napovídá, v tomto díle se uklízí a dojídají zbytky, aby se mohla připravit půda pro další střety a intriky. Ne, že by to uklízení bylo méně zajímavé než předchozí díly.. :-D

Jančislava
Jančislava
30.10.2018 4 z 5

S tímto dílem jsem se lopotila poněkud déle. Moc mě nebavili postavy Sama a Brienne a Sansy to až ke konci mě jejich osud začal více zajímat. Na druhou stranu vidět věci z pohledu Cersei bylo zajímavé. Těším se na další díl.

Didi15
Didi15
24.09.2018 3 z 5

Jednoznačně nejslabší díl zatím. Některé kapitoly se příšerně vlekly.Chybí mi oblíbené postavy. Každopádně hurá na Tanec s draky:)

Abia
Abia
26.08.2018 5 z 5

Já se chci někam dočíst. Čtu a čtu a čtu a pořád nic nevím. Užívám si to, jen to žere dost času. Není důležitý cíl, ale cesta. Tak vzhůru na další!

Michal156
Michal156
11.07.2018 3 z 5

Jednoznačně nejslabší díl Písně ledu a ohně, který se vcelku vleče

mitsucz
mitsucz
06.07.2018 4 z 5

Pro mne zatím nejslabší díl série, děj se proti předchozím dílům vlekl. Každopádně hurá na Tanec s draky.

Princezna22
Princezna22
08.05.2018 5 z 5

Mám pocit,že na tehle serii se stávám závislá.. Knihy mě baví a hltám je ,když můžu stránku po stránce.. Závislost tohle ...:) a naprostá láska na první přečtení :D .. nechápu,proč jsem tu serii tak dlouho odkládala

karolina1733
karolina1733
05.05.2018

Přiznávám se, vzdala jsem to.
S Hostinou pro vrány jsem bojovala od léta a ted v květnu jsem došla teprve do chabý půlky a rozhodla se, že končím. George R. R. Martin je skvělej spisovatel, o tom žádná, jenže chvílemi člověku dochází síla číst dál. Nebo aspoň mě.
Tudíž se s Písní ledu a ohně loučím u čtvrtýho dílu a třeba se někdy v budoucnu zadaří a já ji dočtu :)

Therezz
Therezz
23.03.2018 4 z 5

Báječný svět, úžasný příběh, napsáno téměř dokonale. Není divu, že této knize a celé sérii- jak knižní, tak filmové- propadlo tolik lidí. Patřím mezi ně a již netrpělivě očekávám Vichry zimy...
Musím se přiznat, že přestože je celá série skvělá, Hostina pro Vrány se mi četla dost ztěžka a zabrala mi nejvíce času.

Morgana
Morgana
22.03.2018 5 z 5

Velmi zajímavý vývoj osob i situací. Přijde mi, že v této knize už autor nepopisuje tak rosáhle a často. Vzhledem k tomu jak se v každé knize mění směr i postavy, tak jsem opravdu zvědavá co bude dál.

Set123
Set123
10.03.2018

Hostina pro vrány + Tanec s draky
V těchto knihách přichází první problém autorovy Písně ledu a ohně.
Rozdělení chronologicky jednoho děje do dvou knih nebylo to nejmoudřejší, vůbec nebudu komentovat rozestup ve vydávání mezi těmito díly.
Dle mého osobního názoru by pro fanoušky i pro Martina bylo jednodušší děj rozdělit na dvě poloviny a vydat jako dvě knihy a ne postavy rozdělit do dvou skupin a děj tedy nevytvořit tak konzistentně, jak bych já chtěl.
Autorův styl psaní se samozřejmě nemění a děj je stejně krutý jako v předchozích dílech, ale nebudeme si nic nalhávat, není to to samé, husté vyprávění jako dříve.
V každém předchozím díle se postavy více méně pravidelně prostřídávaly a tak bylo poměrně těžké se jimi přehltit, nyní se však jednotlivé postavy více opakují a na to člověk u Martina není tak zvyklý.
Celkově se mi však knihy líbily a hodnotím je maličko horšími 4 hvězdami.

B-artX
B-artX
07.03.2018 5 z 5

Hostina pro vrány je zatím z celé série jistě nejslabší, ale rozhodně to není špatná kniha. Martin dal Bouří mečů laťku velmi vysoko a není divu, že jí nepřekonal. Čtvrtý díl není tak zábavný jako byly první tři, není zde tolik napětí, zvratů ani zajímavých momentů s postavami, ale přesto to je výborná kniha, kterou jsem přečetl za 15 dní. Nejvíce jsem si užíval kapitoly Jaimeho, Brienne a Dorne. Moc mě nebavili železní, jejich mentalita mi přijde vskutku barbarská a omezená, přesto mi však Victarion a Euron připadali jako zajímavé postavy. Hodnotím za 92% a doporučuji.

Morgaine07
Morgaine07
12.02.2018 5 z 5

Úžasná kniha, úžasná obálka a příběh byl ještě lepší.

KAREL6725
KAREL6725
01.02.2018 3 z 5

Pokračování skoro o ničem, série má sestupnou tendenci.

Malýmedvěd
Malýmedvěd
18.12.2017 4 z 5

Zase povedený díl od kterého se dá těžko odpoutat. Začínám přicházet na chuť vnitřním monologům, které to celé krásně ozvláštňují a nabízí další úhel pohledu a další možnost jak postavy soudit, nebo jim odpouštět. Ale zase to násilí ... toho je tam na mne moc.

IYv
IYv
13.12.2017

nestěžuji si na nic, naopak, mě se na knize líbí, že je dost jiná než seriál. Má své hlavní postavy, o kterých jsem se dost dozvěděla, doplnilo mi to charakter postav i celého příběhu. Pořád je to pro mě lahůdka. Nemůžu ted číst nic jiného. Všechny ostatní knihy jsou najednou velmi fádní...