Hra o trůny

První kniha série Píseň ledu a ohně. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází! Druhé vydání úvodní části fantasy eposu Písně ledu a ohně, vázané v jednom svazku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71567/pisen-ledu-a-ohne-hra-o-truny-EMe-71567.jpg 4.73988
Série:

Píseň ledu a ohně (1.)

Originální název:

A Game of Thrones (1996)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (488)

Přidat komentář
Faila
17. března

Nemohla jsem neobdivovat Martinovu fantazii, vytvořil opravdu úžasný svět plný uvěřitelných a rozmanitých postav. Postav je zde opravdu mnoho a s orientací v nich mi pomáhala znalost seriálové verze, která je téměř totožná. Místy se opakují používané slovních obraty, ale to knize na atraktivitě nijak výrazně neubralo.

pavelvanura
14. března

Prostě klasika skoro až "KULT" mezi Fantasy. Je to brutální, je to upřímné, je to nekorektní, je to až moc reálné. Prostě něco co se už od nepaměti zapsalo do povědomí všech. Welcome to Game of Thrones World!

Dyaebl
10. března

Fantasy zbožňuji již od mala a proč vlastně? Kvůli tomu, jak obrovská rozmanitost se pod tímto pojmem skrývá. Každý autor, který vytvořil nějaký svůj imaginární svět, ho pojal dle svého a všechny jsou si svým způsobem podobné, avšak zároveň tak moc odlišné...

Abych se dostal ke knize samotné, nejvíce mě tu baví intrikářství, podlosti a zrady. Na první pohled není zřejmé (u většiny postav alespoň), kdo má jaké cíle a proč dělá to, co dělá.
Hra plná rodů, vazalů, ctnosti a vlastně tak pramálo typických prvků fantasy žánru, tedy alespoň prozatím.

A jak již někdo v této bohaté sekci komentářů pravil, nejděsivější je to, že tahle hra o trůny, nemá moc daleko od fantasy, stačí nahlédnout do historie...

Set123
09. března

Hru o trůny jsem měl šanci poprvé číst asi před šesti lety, následně podruhé před lety dvěma a v současné době poslouchám namluvenou audioknihu.
Díky tomuto opakovanému prožití knihy si nyní dovoluji ji ohodnotit a nemohu jinak, nežli dát pět hvězd.
I přes tloušťku knihy, která by mohla kdekoho odradit, nelze říci nic než to, že se jedná o dokonale propracovaný příběh s dokonale napsanými postavami, proloženými postupným odhalováním magie a historie svět, postav a intrik, které se v královstvích po léta nastřádaly do abnormálního množství.
Každá postava se od sebe liší a není šance, že by byla jedna s druhou charakterově totožná. O tom svědčí i to, že mne některé postavy neuvěřitelně štvaly.
Jedná se o jedno z nejlepších fantasy děl, které jsem kdy četl a tleskám panu Martinovi za snahu a úspěch jeho dnes již profláklého světa.

Gagarinuvbratr
07. března

Najradšej by som Martina zabil za to, že ešte nenapísal ďalší diel. Hajzel jeden tučný, takto ma napínať. Milujem Hru o tróny. Najlepšie hlášky, skvelé intrky a toho sexu! Tyrion je najväčší borec na svete!

Jennkie
03. března

Hra o trůny je velkolepý román. Místy je děj dosti nevyzpytatelný, stejně jako zájmy mocných mužů a žen. Moc se mi líbí styl psaní, jazyk i dialogy. Hlavně dialogy nenásilně, ale pravidelně prokládané realistickými detaily, jako třeba "ukousl si sousto", "olízl si prsty", "pohnul se a na stěně se odrazil lesk jeho zbroje" apod. I když na první pohled to vydadá lacině, celkové zpracování a dojem je velmi dobrý, protože scéna nevypadá staticky a dokládá, že postavy mají život i mezi dialogy. Používají to i jiní autoři, ale tady tomu věřím více a dobře to tam sedí. Mnohdy jsou na mě ty intriky hodně komplikované - obzvlášť, když člověk neví, komu věřit. Výsledkem je ale velmi dobře postavená komplexní mozaika.

Veth
03. března

Seriál je skvělý, ale knihy jsou famózní! "Pár" hodin to potrvá, ale on ani seriál není zrovna jednovečerovka.

Placi
02. března

Epická první část rozsáhlé ságy, ve které mocní rozehráli svou mocenskou hru, tady příhodně pojmenovaná jako hra o trůny. Autor nás doslova nutí najít si v každém ze slavných a hlavních rodů nějakého toho oblíbence. V záporáckém rodu Lannisterů si tak například oblíbíme postavu skřeta Tyriona. Současně se autor nebojí ve velkém masakrovat hlavní postavy, což sérii dodává specifický nádech. Jelikož jsem viděl všechny zatím natočené série Hry o trůny, musím říct, že co se týče první knihy, filmaři se drželi knižní předlohy téměř do puntíku. To je jen dobře, to opravdu cením. I když na druhou stranu se těším až se další knihy budou od seriálu odklánět. Nebudu asi jediný, když řeknu, že mou nejoblíbenější postavou je Jon Snow, ale současně nevím, jestli se najde mnoho lidí, kteří budou sdílet mou oblibu postavy Ohaře Clegana.

No... teď se s chutí pustit do Střetu králů a nechat se dál unášet parádní zběsilou jízdou.

Nomia
21. února

Nebudu komentovat jednotlivé díly, ale vezmu to jako celek, i když na samotný závěr serie si bohužel ještě počkáme. Knihy (mimo první díl) jsou odlišné od seriálu, jak dějově, tak i charaktery jsou jiné, dle mě ještě lepší.
Hry o trůny jsou špičkovou fantasy s dokonale propracovaným světem a hlavně spoustou politiky, intrik, spletitými vztahy a napínavými zvraty. Miluji na Martinovi, že dokázal vytvořit tak zajímavé postavy, které rozhodně nejsou černobilé. Dokázala jsem si oblíbit i jeho záporáky, Baelish aka Littlefinger je jedna z nejzajímavějších postav.
Prostě pro milovníky fantasy je HoT povinnost. A jako čtenářský fetišista jsem si pořádně užívala, že každý díl je notně macatý. :)

FlexiMZ
18. února

Paráda. Dokonalá promyšlenost. První jsem viděla seriál, ale ani tak jsem nepřišla o kouzlo tohoto světa, o krutost, drsnost a všechno to, co Hra o trůny nabízí. Paráda! Sice nevím, jaký byl ten původní první překlad, ale tenhle ten noví mi nepřišel nijak špatnej. Každopádně chápu, že zvyk je zvyk a pro ty, co četli první překlad je to změna.

katuska995
17. února

Jasná volba pro čtenářskou výzvu...

hanakm
17. února

Ke knize jsem se dostal jako spousta ostatních až po zhlédnutí seriálu, který naštěstí ještě není stále dotočený. Seriál jsem si zamiloval, ale chtěl jsem zjistit podrobnosti z knihy. Bál jsem se, že mě kniha nebude bavit, když jsem viděl seriál, ale je to přesně naopak. Díky knize si konečně mohu vyjasnit různé souvislosti a postavy, které jsem v seriálu přehlédl. Říkal jsem si, že po přečtení 1. dílu si dám odpočinek a přečtu si něco jiného, ale nejde to a musím pokračovat ihned 2. dílem, kde se prý má začít děj výrazně lišit od seriálové verze. Závěrem nemůžu říct nic jiného než to, že jsem Hře o trůny naprosto propadl. Winter is coming!

Nel.K.
15. února

Já tedy první viděla celý seriál a teprve teď začínám postupně číst knihy a nevidím v tom žádnou nevýhodu, ba naopak. Člověk se díky tomu opravdu perfektně vyzná ve všech postavách a i přesto zůstává dostatečný prostor pro fantazii, v knize je vše opravdu nádherně vykreslené. Nerozumím tomu, jak jeden člověk může vymyslet celý svět, kde má všechno a všichni svůj význam a kde každičký detail ovlivňuje v různých časech dějovou linku, klidně s odstupem několika knih. Nemám ráda přehnaný hype kolem čehokoli, proto jsem ješte loni o GoT nevěděla téměř nic, potom jsem ale změnila názor a rozhodně jsem neprohloupila.. Knihy i seriál jsou úžasnými díly, doporučuji obojí, v libovolném pořadí. Toto by dnes měla být povinná četba.

Ondra148
14. února

Přísahám že jsem neviděl ani jeden díl GOT. A potom co jsem začal číst knižní serii už se na něj ani radši dívat nebudu. Je to opravdu moc dobře napsané. Nebýt to fikce s draky a jinými potvorami, tak bych to přirovnal k přemyslovské epopeji.

Morgaine07
12. února

Moje srdcovka v této knize mě Daenerys bavila nejvíce a naopak Sansa byla na lepáka.

Beer_bro
01. února

Kniha se mi líbila. Mám plánu pokračovat v sérii. Seriálové zpracování mě nezaujalo navzdory několika pokusům. První půlka byla pro mě jako zahřívací kolo, druhá půlka už jako závod. Líbí se mi pojmenovávání a zpracování kapitol podle postav. Naopak se mi ale ne úplně zamlouvá překlad "Tvoje Výsosti" apod. Já vím, angličtina kategorii tykání a vykání řeší jinak, ale když už při překladu zmínili, že zachovají formu slova "ser", protože to lépe vystihuje záměr autora, mohli k tomu přidat rozlišování ty/Vy, byť za cenu přidávání si práce navíc.

KAREL6725
30. ledna

Poprvé čteno před více než dvaceti roky, za tu dobu čteno několikrát naposled nové vydaní z novým překladem. Kdysi tahle série byla opravdu fenomén, ale dnes už ne Erikson je lepší . Navíc nikdo neví jestli to někdy dopíše, Vichry zimy měli vyjít už před lety. Místo , aby sérii dopsal pracuje na stupidnostech typu Divoké karty. Za Tyriona , plný počet hvězd.

ondras666
22. ledna

Fenomén Game of Thrones mě doposud unikal. A tak jsem se rozhodl mu podlehnout. A musím říct, že to není vůbec špatný.
Dobře propracovaný děj, postavy a prostředí. Na můj vkus až příliš postav, ale to se zřejmě očekává, obzvlášť, když tam stále někdo umírá.
Určitě se podívám i na další díly a uvidím, co autor dokázal.
PS: nemějte oblíbenou postavu, umírají.

kytarka
21. ledna

Nechápu proč jsem knihu četla až teď?! Naprosto super. Úžasná kniha. Seriál jsem neviděla, asi ani nechci vidět. U čtení téhle knihy mi v hlavě probíhál obrázkový film a tak to u skvělé knihy má být. Začtená od začátku do konce. Jsem zvědavá na Daenyrys a její draky. Jdu číst střet králů. Za mě deset hvězd.

kvetfana
08. ledna

Famozní...

sarekaslukova
06. ledna

Po opětovném přečtení jsem svůj původní komentář musela pozměnit. Nechápu jak mě to nemohlo bavit a začíst se do toho. Možná že jsem teď měla delší odstup od seriálu a vše co ukrátí čekání na další sérii přináší radost a nebo jiná nálada, ale knížka mě opravdu bavila. Určitě se pustím do dalšího dílu, prý mají být čím dál méně jako seriál, tak jsem zvědavá.

Bundis
04. ledna

Úžasná kniha, od které jsem se nemohl odtrhnout ani po cestě do práce či po městě. Vřele doporučuji.

3nitka
03. ledna

Som nadšená. Dlho som sa odhodlávala, ale prvý diel som dostala ako darček, nový preklad. Doslova som ju zhltla za tri dni. Seriál som nevidela a ani to neplánujem. Postavy sú vykreslené výborne, dej svižne napreduje. Druhý diel už je na ceste. Na ďalšie preklady budem asi musieť čakať.

Kristy78
01. ledna

Nejsem vášnivý čtenář fantasy, ale kniha mě svým dějem vtáhla a jen díky čtenářské výzvě 2018 na mě musí další díly chvíli počkat :)

MarekG
28.12.2017

Jsem si jistý, že ze pár tisíc let (pokud vyspělá civilizace tak dlouho vydrží), se o ní budou lidé bavit a přistupovat k ní podobně jako my dnes např. k Iliadě a Odyssei, které obrovsky ovlivnili kulturu Řeků, první vyspělou západní civilizaci. Takže kdo ví, možná se jednou budeme třeba modlit k sedmi tvářím boha :-)

Misaki
22.12.2017

První díl série Píseň ledu a ohně pro mě byl maličko nezáživný. Možná proto, že jsem jako první viděl seriál, ale s dalšími díly mě tato série velmi chytla. Líbilo se mi střídání postav a rozmanitost světa, nemluvě o politice. Za mě příjemné fantasy, které zaujalo i bez ničivých magických artefaktů.

Pralev
10.12.2017

Pro člověka, který nejprve viděl seriál a poté si teprve sehnal knihu, to není úplně ono. Na jednu stranu se neztrácí v obrovském množství postav, na druhou stranu toho v knize není zase až tolik navíc (byla dokonce místa, kde byl seriál daleko popisnější než pasáž v knize). Přesto hodnotím pěti hvězdičkami, protože je to opravdu naprosto skvěle napsané fantasy, které doslova od prvních stran pohltí a až do konce nepustí. V celé dlouhé knize nebylo jediné místo, kde bych se nudil a do čtení se musel nutit (a to i přesto, že jsem díky seriálu věděl, co jak dopadne, což také svědčí o kvalitě knížky, protože i přesto bylo zábavné to číst).

Ametymka
08.12.2017

Abych pravdu řekla, četla jsem to celkem dlouho. Stránky mi ze začátku ubíhaly tak nějak normálně....ani rychle, ani pomalu. Ovšem čím víc jsem četla, tím víc jsem do toho byla zažraná. Jednoduše jsem si ten děj zamilovala (Mimochodem, zrovna já neměla se jmény nejmenší problém. Ale ono záleží na člověku). Za sebe určitě doporučuji, další díly si určitě koupím :)

Leximort
07.12.2017

Kniha skvělá, příběh strhující. Překlad trochu horší a (řekl bych) hodně staromilský.

Adhara
06.12.2017

V obrovskom množstve postáv som sa zo začiatku strácala a priznám sa, že aj k jej koncu som mala v niektorých menej významných zmätok – no hneď, ako som sa zorientovala v ústredných hrdinoch, ma kniha chytila a nepustila až do konca. Po jej dočítaní som sa vrátila k začiatku, aby som si užila, čo mi v prvom čítaní kvôli zmätku z hromady mien ušlo. Príbeh je plný zaujímavých detailov, súvislostí, zvratov, preskakuje od dôležitej scény k dôležitej scéne bez výplnkových rečí medzi nimi. Každá scéna končí v najnapínavejšej časti – no sklamanie z prerušenia a preskoku do inej línie rýchlo odznie, pretože pútavé sú všetky. Príbeh je skvele vyvážený – nezmocňoval sa ma pri ňom pocit, že tam niečo veľmi, ale naozaj veľmi chýba, že je prudko jednostranný. Hre o tróny nechýba pestrosť charakterov a prostredia, stále sa niečo deje. Popri starých známych drakoch a čarodejoch sa objavuje aj zopár nových, neokukaných prvkov. Autor dokáže vzbudiť zvedavosť, nútiť premýšľať o knihe. Oceňujem tiež uveriteľnosť vyvolanú okrem iného aj tým, že autor sa nezdráha postavy obetovať. Hrdinovia, o ktorých by sme si na základe knižného klišé mysleli, že si ich autor (zatiaľ) nedá, že ešte predsa musia zohrať dôležitú úlohu v deji, umierajú jeden po druhom a príbeh sa tak stáča neočakávanými smermi.

Moja úplná recenzia: http://www.adhara.sk/?page_id=461