Hra o trůny

První kniha série Píseň ledu a ohně. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází! Druhé vydání úvodní části fantasy eposu Písně ledu a ohně, vázané v jednom svazku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71567/pisen-ledu-a-ohne-hra-o-truny-EMe-71567.jpg 4.84085

Píseň ledu a ohně (1.)

A Game of Thrones (1996)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

amejzlík
včera

Hra o trůny je kniha na kterou jsem se velmi těšila. Trvalo mi však velmi dlouho se do knihy začíst. Některé popisy byly zbytečně zdlouhavé, ale i tak jsem byla knihou nadšená. Martin má vše skvěle promyšleno a nikdy si nejste pořádně jistí co se stane. Ponaučení jenž jsem si z knihy vzala je: Snažte se si neoblíbit žádnou postavu, protože může kdykoliv zemřít!

Košišta

Tak dlouho jsem odolávala a nevydržela. Bože, že jsem se nezačala číst dřív!!! První kniha mě pohltila, svělé, skvělé, skvělé! ♥

zluk

Martinovy knihy by se měly používat jako příručka o tom jak psát charaktery, protože on to vážně umí.

marek4156

První to byl seriál. Abych naštval ostatní tak jsem si přečet knihy. Svět podle Martina je jiný než od Tolkiena nebo Sapkowskiho. Je tu sice úplná abscence jakýchkoliv fantasy ras ale to nevadí. Doporučuji.

k123cz

Jedním slovem dokonalé...

Abia

Tak já nevím. Seriál jsem neviděla, vím, že je oblíbený. Kniha se hezky čte, je to zajímavý příběh. Na mě moc postav, ve kterých se těžko orientuji, protože se objeví jen krátký popis a postava zase zmizí, aby se objevila za pár kapitol. Čím víc jsem se blížila konci, byla jsem nespokojenější, protože se mi zdá, že na tom nakonec jsou nejlíp ti bez skrupulí a lháři a čestní ostrouhali kolečka. Je mi jasné, že je to jenom začátek a tuším, že to v dalších dílech bude ještě horší a že vůbec nemohu odhadnout, jak to dopadne. Tak nevím, jestli se na další čtení těším nebo ne. A to rozhodně nemusím mít dobré konce.

Princezna22

Mám pocit,že na tehle serii se stávám závislá.. Knihy mě baví a hltám je ,když můžu stránku po stránce.. Závislost tohle ...:) a naprostá láska na první přečtení :D .. nechápu,proč jsem tu serii tak dlouho odkládala

Alysa

Nechápu proč jsem čtení této knihy takto odkládala. Hra o trůny je rozhodně ta nejvíce propracovaná kniha, kterou jsem kdy četla. Neskutečně obdivuji autorovu fantazii. Kniha je promyšlená do posledního detailu, všechny jména, životní osudy, země.. zní tak, jako kdyby to vše byla naprostá skutečnost.

StephenKingje

Předem chci říct že nejsem velký fanoušek fantasy. To byl vlastně důvod, proč jsem tuhle knihu začal číst až teď. Avšak jelikož jsem velký fanoušek seriálu (a nechci čekat dva roky na závěrečnou sérii), tak jsem začal číst první díl. A s překvapením jsem zjistil, že to je naprosto skvělá kniha. Její hrdinové jsou vykresleny dokonale a příběh je velmi dobře promyšlený. S hodnocením tady na Dk rozhodně souhlasím.

archandelka

Úplně náhodou mi tuhle knihu doporučil kolega, že prý když mě baví to fantasy, tak tohle nesmím vynechat. Naprosto jsem tomu propadla, nemohla jsem přestat číst. Asi nejlepší na celé Hře o trůny je to, že i když máte v hlavě představu, jak se to asi bude vyvíjet dál, dějové zvraty jsou naprosto nečekané. Slabší stránkou je možná velká nepřehlednost postav a komplikovanost vzájemných vztahů. Ale nic to neubírá na napětí a tahu na branku. Určitě jsem ji nečetla naposledy.

Darknessfriend

Výborný rozjezd do epický velkolepé série první kniha za mnou bavila me, napinala,sem tam nebavila ale jako celek dobrý určité dam další pokračování ale az opět na zimu jelikož zima se blíží dobrý to bylo.

zimela

S na rovince funícím Martinem jsem poprvé zkřížil meče v jeho Nebulou a Locusem ověnčené sfi-fi noveletě Písečníci. Šlo o slátaninu pamětihodnou jen neoprávněností oněch ocenění. Až o několik let později jsem zjistil, že jde o toho samého bařtipána, co má na svědomí Hru o trůny...No, a jelikož se pro mě její televizní podoba docela záhy stala antonymem švýcarské stračeny s nevytahaným vemínkem, tak jsem se, mnouc si škodolibě ruce, těšil, jak si na Martinově předloze zgustnu, nemilosrdně ji nactiutrhám, zašlapu do země a při tom uvolním spoustu žluči.
Žel Bohu, ani při nejlepší vůli nemůžu; aby tě čert spral, ty jeden Grr Martine!
5 k vzteku velkolepě výpravných *****
A další díly just nebudu!..
..jedině potají.

PS: Taky jste si v duchu stvořili svůj erb i heslo? (můj nese černou mořskou vydru s bílou lasturou v tlapkách na blanktně modrém poli a heslem „Já to nebyl“)

Dija

Jako veliký fanoušek seriálu jsem se rozhodla, že dám šanci i knižním předlohám a totálně jsem se nadchla. Je pravda, že příběh prvního dílu se od seriálu nikterak neliší. Mně to ale nevadilo, naopak jsem díky tomu měla již ucelený obrázek, kdo je kdo a co je zač. Pan Martin vymyslel neskutečně propracovaný svět. Dokonale prokreslené postavy, výborný děj plný zvratů. Věřím, že i nejmenší odbočky v příběhu jednou najdou svoje místo a uplatnění. Další díly se prý od seriálu leckde odlišují a o to víc se na ně těším!

Nočnípták

Tak už i já patřím k těm,kteří propadli Martinovo sérii Píseň ledu a ohně.Nikdy by mě to nenapadlo,protože seriál jsem nesledovala.Z knihy jsem byla nadšená.Autorova fantazie je snad nevyčerpatelná.Jeho dobře vykreslené postavy,různorodost v životě na drsném severu a u královského dvora.Zápletky,intriky,láska i brutalita.To všechno se zde najde.A co je hlavní-baví mě to.Určitě bude bavit i vás.

Ventimiglia

Sledování první série seriálu pomohlo zorientovat se v postavách, další série už vidět nemusím, zato přečíst to musím rozhodně všechno. Románu jsem propadla, baví mě barvitost, střídání postav a jejich různorodost, postupné odkrývání různých tajemství.

Po stránce jazykové to tu a tam zaskřípe (překlad?), ale jindy překvapí půvabná metafora.

Dominika_a

Kniha je naprosto dokonalá. Mé obavy z toho, že to bude úplně něco jiného než je seriál, zmizely po pár kapitolách. Knihu jsem musela číst trochu " aktivněji " abych nezapomněla, co jsem doposud přečetla. Mnoho postav ale nedělalo mi žádný problém se orientovat. Z knihy jsem jednoduše nadšená! :)

Therezz

Báječný svět, úžasný příběh, napsáno téměř dokonale. Není divu, že této knize a celé sérii- jak knižní, tak filmové- propadlo tolik lidí. Patřím mezi ně a již netrpělivě očekávám Vichry zimy...

Faila

Nemohla jsem neobdivovat Martinovu fantazii, vytvořil opravdu úžasný svět plný uvěřitelných a rozmanitých postav. Postav je zde opravdu mnoho a s orientací v nich mi pomáhala znalost seriálové verze, která je téměř totožná. Místy se opakují používané slovních obraty, ale to knize na atraktivitě nijak výrazně neubralo.

pavelvanura

Prostě klasika skoro až "KULT" mezi Fantasy. Je to brutální, je to upřímné, je to nekorektní, je to až moc reálné. Prostě něco co se už od nepaměti zapsalo do povědomí všech. Welcome to Game of Thrones World!

Dyaebl

Fantasy zbožňuji již od mala a proč vlastně? Kvůli tomu, jak obrovská rozmanitost se pod tímto pojmem skrývá. Každý autor, který vytvořil nějaký svůj imaginární svět, ho pojal dle svého a všechny jsou si svým způsobem podobné, avšak zároveň tak moc odlišné...

Abych se dostal ke knize samotné, nejvíce mě tu baví intrikářství, podlosti a zrady. Na první pohled není zřejmé (u většiny postav alespoň), kdo má jaké cíle a proč dělá to, co dělá.
Hra plná rodů, vazalů, ctnosti a vlastně tak pramálo typických prvků fantasy žánru, tedy alespoň prozatím.

A jak již někdo v této bohaté sekci komentářů pravil, nejděsivější je to, že tahle hra o trůny, nemá moc daleko od fantasy, stačí nahlédnout do historie...

Set123

Hru o trůny jsem měl šanci poprvé číst asi před šesti lety, následně podruhé před lety dvěma a v současné době poslouchám namluvenou audioknihu.
Díky tomuto opakovanému prožití knihy si nyní dovoluji ji ohodnotit a nemohu jinak, nežli dát pět hvězd.
I přes tloušťku knihy, která by mohla kdekoho odradit, nelze říci nic než to, že se jedná o dokonale propracovaný příběh s dokonale napsanými postavami, proloženými postupným odhalováním magie a historie svět, postav a intrik, které se v královstvích po léta nastřádaly do abnormálního množství.
Každá postava se od sebe liší a není šance, že by byla jedna s druhou charakterově totožná. O tom svědčí i to, že mne některé postavy neuvěřitelně štvaly.
Jedná se o jedno z nejlepších fantasy děl, které jsem kdy četl a tleskám panu Martinovi za snahu a úspěch jeho dnes již profláklého světa.

Gagarinuvbratr

Najradšej by som Martina zabil za to, že ešte nenapísal ďalší diel. Hajzel jeden tučný, takto ma napínať. Milujem Hru o tróny. Najlepšie hlášky, skvelé intrky a toho sexu! Tyrion je najväčší borec na svete!

Jennkie

Hra o trůny je velkolepý román. Místy je děj dosti nevyzpytatelný, stejně jako zájmy mocných mužů a žen. Moc se mi líbí styl psaní, jazyk i dialogy. Hlavně dialogy nenásilně, ale pravidelně prokládané realistickými detaily, jako třeba "ukousl si sousto", "olízl si prsty", "pohnul se a na stěně se odrazil lesk jeho zbroje" apod. I když na první pohled to vydadá lacině, celkové zpracování a dojem je velmi dobrý, protože scéna nevypadá staticky a dokládá, že postavy mají život i mezi dialogy. Používají to i jiní autoři, ale tady tomu věřím více a dobře to tam sedí. Mnohdy jsou na mě ty intriky hodně komplikované - obzvlášť, když člověk neví, komu věřit. Výsledkem je ale velmi dobře postavená komplexní mozaika.

Veth

Seriál je skvělý, ale knihy jsou famózní! "Pár" hodin to potrvá, ale on ani seriál není zrovna jednovečerovka.

Placi

Epická první část rozsáhlé ságy, ve které mocní rozehráli svou mocenskou hru, tady příhodně pojmenovaná jako hra o trůny. Autor nás doslova nutí najít si v každém ze slavných a hlavních rodů nějakého toho oblíbence. V záporáckém rodu Lannisterů si tak například oblíbíme postavu skřeta Tyriona. Současně se autor nebojí ve velkém masakrovat hlavní postavy, což sérii dodává specifický nádech. Jelikož jsem viděl všechny zatím natočené série Hry o trůny, musím říct, že co se týče první knihy, filmaři se drželi knižní předlohy téměř do puntíku. To je jen dobře, to opravdu cením. I když na druhou stranu se těším až se další knihy budou od seriálu odklánět. Nebudu asi jediný, když řeknu, že mou nejoblíbenější postavou je Jon Snow, ale současně nevím, jestli se najde mnoho lidí, kteří budou sdílet mou oblibu postavy Ohaře Clegana.

No... teď se s chutí pustit do Střetu králů a nechat se dál unášet parádní zběsilou jízdou.

Nomia

Nebudu komentovat jednotlivé díly, ale vezmu to jako celek, i když na samotný závěr serie si bohužel ještě počkáme. Knihy (mimo první díl) jsou odlišné od seriálu, jak dějově, tak i charaktery jsou jiné, dle mě ještě lepší.
Hry o trůny jsou špičkovou fantasy s dokonale propracovaným světem a hlavně spoustou politiky, intrik, spletitými vztahy a napínavými zvraty. Miluji na Martinovi, že dokázal vytvořit tak zajímavé postavy, které rozhodně nejsou černobilé. Dokázala jsem si oblíbit i jeho záporáky, Baelish aka Littlefinger je jedna z nejzajímavějších postav.
Prostě pro milovníky fantasy je HoT povinnost. A jako čtenářský fetišista jsem si pořádně užívala, že každý díl je notně macatý. :)

FlexiMZ

Paráda. Dokonalá promyšlenost. První jsem viděla seriál, ale ani tak jsem nepřišla o kouzlo tohoto světa, o krutost, drsnost a všechno to, co Hra o trůny nabízí. Paráda! Sice nevím, jaký byl ten původní první překlad, ale tenhle ten nový mi nepřišel nijak špatnej. Každopádně chápu, že zvyk je zvyk a pro ty, co četli první překlad je to změna.

katuska995

Jasná volba pro čtenářskou výzvu...

hanakm

Ke knize jsem se dostal jako spousta ostatních až po zhlédnutí seriálu, který naštěstí ještě není stále dotočený. Seriál jsem si zamiloval, ale chtěl jsem zjistit podrobnosti z knihy. Bál jsem se, že mě kniha nebude bavit, když jsem viděl seriál, ale je to přesně naopak. Díky knize si konečně mohu vyjasnit různé souvislosti a postavy, které jsem v seriálu přehlédl. Říkal jsem si, že po přečtení 1. dílu si dám odpočinek a přečtu si něco jiného, ale nejde to a musím pokračovat ihned 2. dílem, kde se prý má začít děj výrazně lišit od seriálové verze. Závěrem nemůžu říct nic jiného než to, že jsem Hře o trůny naprosto propadl. Winter is coming!

Nel.K.

Já tedy první viděla celý seriál a teprve teď začínám postupně číst knihy a nevidím v tom žádnou nevýhodu, ba naopak. Člověk se díky tomu opravdu perfektně vyzná ve všech postavách a i přesto zůstává dostatečný prostor pro fantazii, v knize je vše opravdu nádherně vykreslené. Nerozumím tomu, jak jeden člověk může vymyslet celý svět, kde má všechno a všichni svůj význam a kde každičký detail ovlivňuje v různých časech dějovou linku, klidně s odstupem několika knih. Nemám ráda přehnaný hype kolem čehokoli, proto jsem ješte loni o GoT nevěděla téměř nic, potom jsem ale změnila názor a rozhodně jsem neprohloupila.. Knihy i seriál jsou úžasnými díly, doporučuji obojí, v libovolném pořadí. Toto by dnes měla být povinná četba.