Hra o trůny 1

Hra o trůny 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29109/bmid_hra-o-truny-1-DmK-29109.jpeg 5 1593 151

1. kniha série Píseň ledu a ohně, část 1. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy… Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. (zdroj: legie.info)... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

A Game of Thrones , 1996

jmn7053
jmn7053
28.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Jedná se o velmi zajímavou knihu - styl psaní je skvělý, vybudovaný svět vás okamžitě pohltí a postavy jsou věrohodné ve svých racionálních i iracionálních rozhodnutích.
Jsem si vědoma, že kniha je postavena na vzájemných vztazích a na hovoru spíše než na akci. Přesto mi tu chyběla větší (nebo spíš jakákoli) dynamika. Přiznám se, že zájem ze čtení postupně vyprchával a vrátil se až ke konci knihy, když jsme se dostali do Orlího hnízda.

Kdyby se kapitoly nestřídaly v úhlu pohledu vyprávění, asi bych ji brzy odložila. Ačkoliv tato forma byla vítaná, v příběhu jsme se kvůli tomu daleko nedostali. Celkově se toho mnoho neudálo.

Také jsem čekala, dle komentářů, že přijdou přehnaně erotické pasáže a krutý masakr. Možná to všechno přijde až v dalších dílech, možná jsem příliš otrlá díky S. J. Maas, z které se stala školní poradkyně z 10 důvodů proč tě nenávidím (https://www.youtube.com/watch?v=gVdAPD2Fdj8), každopádně jediným masakrem, který se konal byl ten od filmového zpracování, které naprosto zmasakrovalo Orlí hnízdo (v knize je to tak krásné/magické/neuvěřitelné místo.)

Kniha je vyloženě úvodem k celé sérii, ale na (dobrý) úvod je bohužel dost dlouhá a "nezajímavá".
Neznám všechny souvislosti, nečetla jsem zbylé díly a nedokážu vše pořádně ocenit, jak lze namítat, ale knihu nevnímám jako jednu z nejlepších fantazy, co je na trhu (či na DB). K dalším dílům se neženu, pokud bude chuť a čas, tak po nich možná sáhnu. :)

Marie022
Marie022
23.11.2023 2 z 5

O tomhle, respektive o seriálu mi řekla napřed kamarádka, tak jsem se podívala na první sérii, a nic moc.
Po letech mi i můj bratr říkal jak je to úžasný, tak jsem si řekla, proč ne, a jelikož na seriály moc nejsem koupila jsem si knihu, a zas nic moc.
Knihu jsem popravdě ještě nedočetla, a to ji mám rozečtenou asi už od jara. Ale už jsem skoro na konci takže píšu svůj názor.
Spisovatel všechno skvěle popsal, tu středověkou(možná starověkou) surovost, krásně do toho vložil i fantasy prvky, o tom žádná... Ale je to příšerně zdlouhavý, táhne se to jak smrad. A ty výrazy- jako mně to do té doby fakt brutálně nesedí, copak v době rytířů kulatého stolu znali takový pojmy?
Opravdu by mě zajímalo proč je tím polovina země tak posedlá.
Špatná knížka to není ale druhý díl si asi nekoupím.

mila2411
mila2411
30.10.2023 5 z 5

Upřímně, kdybych se paralelně s četbou nedíval i na seriál, asi bych to NEDAL. Přijmout autorův "štýl", kde se vše hrozně, ale opravdu neskutečně TÁHNE mi chvíli trvalo. Seriál nechal autor daleko, daleko za (vlastně před) sebou... a ANO - dostal mě - následně jsem přečetl všechny díly a pana GRRM považuji za mého TOP spisovatele a za to, že si drží své "tempíčko" má můj veliký obdiv.

nikiss76
nikiss76
21.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Upřímně řečeno, pokud bych neviděla seriál Hry o trůny, tak bych z knihy nic moc neměla. Zorientovat se v takovém množství jmen , rodů a příbuzenských vztahů je pomalu nadlidský úkol a to nejsem žádný čtenář začátečník. Nevím, zda to bylo i samotným překladem, ale čekala jsem od knihy trochu víc. Některé kapitoly mě bavily, jiné příliš ne, závěr knihy byl skvělý. Nemám nějak nutkání číst druhý díl, přestože dějově je kniha vymyšlena skvěle a zajímavě. Doporučila bych se podívat nejdříve na seriál a fanoušci by si přečtením knih doplnily mezery.

m2056
m2056
14.09.2023 4 z 5

První kniha série je velmi zajímavá dobře vyprávěn příběh u kterého musíte dávat i pozor nebo se ztratíte Kniha je rozdělena na dva díle oba dva hodnotím stejně.

Archie
Archie
31.08.2023 5 z 5

Geniální dílo. Propracovaná mytologie, atmosféra, sever, jih, rody, erby, špetka magie a dokonale vykreslené charaktery vláčené bahnem. Postavy se vyvíjejí, jsou lidské, kruté, chybující, vypočítavé, naivní, ani černé, ani bílé. Monumentální, vtipné, epické, dospělé, skvěle odvyprávěné dílo. Zbývá jen povzdech - škoda, že takových není mnohem víc.

Dom95
Dom95
13.04.2023 5 z 5

Tak jsem velice rád, že jsem nejprve viděl seriál. Z toho přehršle jmen bych asi jinak nevěděl, která bije. Jsem rád, že jsem si ale knihu přečetl. Určitě je fajn vidět, co zamýšlel Martin dle svého a co mu změnili scénáristé v seriálu.

kedlis
kedlis
15.02.2023 3 z 5

(SPOILER) Je prostě něco opravdu odpuzujícího na tom, jak jsou popisována "ňadra" 13 leté dívky jen moment před jejím znásilněním. Jak moc jsem ráda za to, že postavy byly v seriálu starší než v knize. Upřímně pro mě kniha představovala především jakési doplnění seriálu, těžko se mi proto hodnotí zda se mi skutečně líbil obsah a styl psaní, nebo jsem jen byla nadšená ze známého prostředí a momentů, kdy jsem si říkala "Já vím něco, co vy nevíte."

Denča23
Denča23
30.10.2022 5 z 5

Za mě super, ale musím se přiznat, že kdybych si nepamatovala skoro všechny postavy ze seriálu, měla bych v tom asi guláš.
Příběh mě ale baví a je to dobře napsané :)

Rony70
Rony70
23.04.2022 5 z 5

Ze začátku jsem se trochu lekl, protože v každé kapitole jsem se seznamoval se spoustou nových lidí a měl jsem strach, že se v tom úplně ztratím. A je pravda, že v některých vedlejších postavách jsem se moc nezorientoval až do konce knihy, ale v těch hlavních celkem přehled mám. Děj knihy je zajímavý a dá se říct, že jsem se téměř nikdy nenudil a už se těším na druhou část.

cat5
cat5
04.03.2022

"Když hraješ hru o trůny, můžeš buď vyhrát nebo zemřít."

Neskutečně dlouho mi trvalo se dokopat k tomu si knihu pořídit a přečíst. Plná pochybností, které ani nevím,kde se vzaly,jsem si stále nebyla jistá, zda mi ten čas za to stojí. Chyba. Velká chyba. Je to boží.

VladimirTetur
VladimirTetur
03.03.2022

Nedočteno. Na stopadesáté straně mě z toho množství postav a termínů upadala pozornost. Asi se ke knize budu muset vrátit, až zapomenu díly první série z TV a budu naladěný na fantasy.

Ran
Ran
05.12.2021 3 z 5

Styl psaní a vyprávění je výborný. Tempo bylo rychlé a kniha je čtivá. Jinak mě kniha maličko zklamala, protože mám pocit, že mi příběh úplně nesedl. Ale vidím, že je tu jistý potenciál, a proto zkusím druhou část.

Roni34
Roni34
17.10.2021 4 z 5

Nejprve jsem viděla seriál a až s odstupem času,jsem se pustila do knihy.Přiznávám,dlouho jsem váhala.Seriál byl na mě dost drastický a vůbec jsem si nebyla jistá jestli to chci prožít znovu.Není to čtení pro slabé povahy.Nakonec jsem přečetla.Seriál věrně kopíruje knížku,takže kdo měl problém s množstvím násilí,tak v knize tomu neuniknete.Co bylo náročné:určitě ohromné množství postav,trochu jsem si vypomohla právě TV zpracováním, jinak bych se asi ztratila. Spisovatel si toho byl zřejmě vědom a kapitoly zajímavě rozdělil mezi jednotlivé hlavní postavy.Bylo zajímavé nakouknout do mysli každé z nich.Lépe se s nimi ztotožnit.Na druhou stranu to přeskakování z jedné postavy na druhou působilo rušivě.Dále mi trochu vadilo mládí postav.Dejme tomu,že by to tak mohlo být,ale u Rickona mi ty 3roky prostě neseděly a tahle postava pro mě byla nějak málo uvěřitelná.Pokud jste čtenář,který má problém,když je něco víc popisné, tak to pro vás může být také zádrhel.Mě to však hezky doplňovalo.Kniha byla plná napětí,děj plynul a smekám před spisovatelem dát něco takového dohromady. Rvala jsem si vlasy,když Ned dělal jednu blbost za druhou a taky na to dojel.A Daenerys byla prostě skvělá.Knížka ji dodává mnohem víc, i když v seriálu byla zahraná na výbornou.Určitě se pustím i do druhého dílu s knížka má své čestné místo v mé fantasy knihovničce:-)

sirojezkin
sirojezkin
10.08.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla - vy určitě také :)

4602
4602
05.04.2021 3 z 5

Šel jsem do toho s tím, že knihu nedočtu protože fantasy příběhy nemám v oblibě aspoň to filmové jak jsem zjistil. Knížka se mě četla lehce, prvotní problém s postavy se brzy vytratil a bylo jasné kdo ke komu patří. Příběh drží čtenáře v napětí co bude dál za mě pěkné čtení už se těším na knihu druhou.

tomas9591
tomas9591
05.03.2021 3 z 5

Audioknihu jsem poslouchal asi 3 a půl měsíce a teď jsem ji konečně doposlouchal!
Pokud vím, audioknihu jsem ještě nikdy nerecenzoval, nicméně za mě super. Poslouchal jsem při přípravě na zkoušky, když jsem měl volnou chvíli, nebo dělal něco do školy, při čem jsem se nemusel tak soustředit.
Seriál mám rozkoukaný strašně dlouho, pak jsem kvůli nedostatku času přestal a následně se pustil do audioknihy. Teď bych chtěl seriál shlédnout celý. Mám radost, že si příběh projedu několikrát, jelikož je tu hodně postav, rodů a celkově názvů.
Musím říct, že těch nějakých 900 stran uteklo, ani to nevnímám jako takovou délku a nakonec nemůžu uvěřit tomu, že je to vlastně tak dlouhé. :D
Příběh dobrý, je to samozřejmě velký úvod do toho velkého dějství.
Z postav mi sedla nejvíc Daenerys, a poslední kapitola s ní stála neskutečně za to.

ImGinny
ImGinny
27.02.2021 5 z 5

Před pár lety, když končilo období "všichni žereme Hru o Trůny" jsem tak nějak zaznamenala, že tahle kniha existuje.
Pustila jsem se do ní ale až vloni v červnu, kdy jsem za jedno odpoledne přečetla půl knížky - a následně to vzdala se slovy "na tohle fakt nemám". Pak mě ale začaly štvát YA romantické klišoidní příběhy a mně došlo, že potřebuju starý dobrý fantasy příběh. A sáhla jsem tedy po nedočtené Hře o trůny.
...a zamilovala se do toho. Mám ráda bitvy a svět téhle knihy mi přijde geniální. Mám samozřejmě problém vyznat se v postavách, ale to je asi to nejmenší, co bych mohla vyčítat. Líbilo se mi, jak se v knize protínají různé příběhy. A asi už chápu, proč to všichni tak zbožňují.

Kiki_
Kiki_
26.02.2021

Nikdy jsem nechápala co na tom všichni mají. Už dávno jsem se chtěla podívat na seriál, ale řekla jsem si, že nejdřív kniha. Konečně mám dost času na to, abych se začetla, jenže ani po 100 stránkách to není ono. Nějak jsem se ztratila v postavách. A prostě mě to nebavilo. Takže se dobrovolně řadím k těm, pro které tato kniha není. Bohužel

Květ
Květ
12.02.2021 5 z 5

Četla jsem kompletní první část (800 stran). Knížka mě upoutala, chytla si mě a nepustila. Fantasy svět Západozemí s jeho starobylými rody, kde svět na severu za Zdí stráží Noční hlídka, v lesích číhají stínokočky a v božích hájích rostou čarostromy, mě prostě dostal. Autor vystavěl skvělý příběh s detailními popisy osob i prostředí. Zprvu dá zabrat množství postav, ale po zorientování už jsem si děj vychutnávala naplno.
"Kdo hraje o trůny, musí buď vyhrát, nebo zemřít."

magie rytíři zrada intriky čarodějové čest

George R. R. Martin
americká, 1948