Hra o trůny 1

1. kniha série Píseň ledu a ohně, část 1. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29109/hra-o-truny-1-bdQ-29109.jpg 4.61227

Píseň ledu a ohně (1.)

A Game of Thrones (1996)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Hra o trůny 1

střapatá

Taky jsem podlehla tlaku okolí a pustila se do knihy, která mi svým žánrem není vůbec blízká. Do seriálu jsem se pouštět nechtěla, tak jsem zkusila knihu. Byť se v první části toho zas tak moc nestalo, kniha se mi četla až překvapivě dobře. Musela jsem si ale vytisknout rodokmeny s vyznačenými vazbami mezi jednotlivými postavami - doporučuji všem, výrazně mi to ulehčilo čtení. Autor píše velmi rozvláčné, ale přesto poutavě a dává tak člověku možnost si všechny postavy a scenérie v hlavě vykreslit - z tohoto pohledu jsem velmi ráda, že mi představivost nenarušil seriál.. Dám si chvilku pauzu a pak budu určitě pokračovat dále.

Silwinka87

O této knížce se tolik mluvilo,všude jsem slyšela a četla výborné ohlasy,není to můj šálek kávy,ale protože jsem byla už snad poslední na světě,kdo Hru nečetl,tak jsem podlehla:-)
Musím říct,že jsem se hned začetla,ze začátku jsem měla problém zorientovat se v množství postav a rodů,kterých je opravdu hodně.Ale můžu doporučit a už se těším na další pokračování.
Doba krutého temného středověku mě dostala:-)

Nazli

Co dodat.. snad jen skvělý úvod.

Mabie

Podrobné popisy jednotlivých hrdinů, nejrůznějšího prostředí, ohromné množství šlechtických rodů (a jejich erbů a vazeb mezi nimi navzájem) - zpočátku je to strašně nepřehledné, ale jak se jednotlivé příběhy odvíjejí a proplétají, jste chyceni. Příběh je vynikající a ačkoliv fantasy - intriky, podrazy, zrady, politikaření a boj o moc - to všechno známe i ze současnosti. Je to děsivě skutečné a je to nářez!

edita1t

Super. Čte se jedním dechem.

Misa25
27.12.2018

Opravdu se jedna o spletity pribeh, kde je spousta hlavnich postav a spousta ruznych linii probehu...jelikoz jsem nejdrive videla, nez cetla, tak uz se dokazu lepe orientovat :-) jdu se pustit do dalsiho dobrodruzstvi a rozloucit se s postavami, ktere mi prirostly k srdci....

HalleyM
14.10.2018

Když se ohlédnu zpět za těch necelých 500 stran, musím říct, že se vlastně až tak moc nestalo. To, co je popsáno na tolika stranách, by se dalo shrnout i tak cca do poloviční knihy. Na druhou stranu musím říct, že ani jednou se to netáhlo a utíkalo to jako voda. Přečteno ani ne za 2 týdny a už se nemohu dočkat, až si dojdu do knihovny pro druhou část. Brilantně napsané.

raffi
10.10.2018

Očividne nie som cieľová skupina tohoto... hmm... ako to pekne nazvať... tejto mainstreamovej zábavy (knihy za TV nevymením, takže seriál som nevidela, možno by to však bolo lepšie), ale kniha je miestami zábavná a miestami únavná. Aby som mala predstavu, čo Hra o tróny vlastne je, mi prvý diel úplne stačil a ďalej už pokračovať nebudem. Príliš mi vadí "užvaněnost"...

hroneczek
25.09.2018

Viděla jsem 2x seriál, chystám se nyní vše i přečíst. Miluju to! Akorát neumím říct, zda je lepší seriál nebo kniha. Oboje má své. Seriál je více dramatický, reálný, krutější ... Kniha je naopak více věnována jednotlivým postavám, jejich skutečným pocitům.
A v mém vydání knihy byl na konci ještě popis jednotlivých rodů, jejich znaků, příslušníků a souvislostí.

DericCaster
27.08.2018

Nezastírám, že příbeh je zajímavý a nevšední, přesto asi oproti většiny čtenářů mě uplně kníka nesedla. Ztrácel jsem se v množství postav a knížka na mě nepůsobila "neodložitelně". přesto si myslím, že je to kvalitní dílo, jen ne zcela můj vkus...

špulo
02.08.2018

Tomuto sa hovorí: autorsky si naložiť. Knihy som čítal ešte pred seriálom. A už vtedy som si hovoril, že napísať takéto niečo je neuveriteľne obrovský kus práce. Ale aj zodpovednosti voči čitateľovi. V tomto bode si pán Martin zľahka láme krk. Sorry, zťažka...

IvikaS
08.07.2018

Je to čtivé a napínavé, ráda bych věděla jak to dopadne ale nehodlám pokračovat dalšímými díly, když je konec v nedohlednu. Četla jsem to v rámci čtenářské výzvy a nelituji ale děsí mne ten rozsah.

Lucik100
03.07.2018

Kniha je opravdu dost zmatená a ztrácím se ve všech postavách. Ale děj mě chytil a už se těším na další díl.

CharlesWard
30.05.2018

Paradoxně jsem rád, že jsem před knihami nejprve viděl seriál. Toto je knižní podoba prvních 6 dílů. Jen kdyby některé postavy měly věk ze seriálu a nebyly pětiletými dětmi, co lehávají s dospělými muži, byl bych spokojenější!

Enthu
10.05.2018

Jedním slovem úžasné. Nechápu, proč jsem si tuhle knihu oddalovala a radši si přečetla něco jiného. Teď už alespoň vím, že opravdu stojí za přečtení. Ano, je tam mnoho pohledů postav na děj a zprvu mi i trvalo rozpoznat, koho se to týká. Jak vypadá, z jakého rodu je, ale teď už to jde jak po másle. Zatím nejvíce jsem si tam oblíbila Daenerys, je i škoda, že se mi tam moc neobjevila, ale i ostatní postavy za to stojí třeba taková Arya nebo Jon.

Janek
18.04.2018

Nebudu patřit k nadšencům a milovníkům téhle ságy, seriál jsem neviděla (a nehodlám sledovat), první část Hry o trůny jsem dočetla (po mnoha osobních doporučeních) až na třetí pokus a spíš silou vůle. Mnohokrát jsem to chtěla znovu (a naposledy) odložit, ale závěr prvního dílu už mě docela chytil. Jenže v tom množství postav se navzdory velké snaze a pečlivému čtení pořád utápím. Hledala jsem i seznamy postav a všelijaká shrnutí na internetu, ale ani ta mi moc nepomohla. Úvodní kniha ve mně zanechává podobně rozporuplné pocity jako Duna - jednotlivé epizody jsou skvělé, ale ten celek prostě neudržím a nepobírám.

16.04.2018

nad moje očekávání!

pucii
01.04.2018

Hned v úvodu jsem se úplně zamotala do postav a pak i děje. Takže - musela jsem si pak doprovodně pouštět seriál, ať se zorientuju. Patrně to není chyba knihy, pouze je v ní mnoho postav. Ale já bych si během čtení musela kreslit rodokmen a mapu :-) .

Jordyz
26.02.2018

Jednoduše skvělé čtení. Už čtu podruhé a pořád se stejným nadšením :-)

kraah
01.02.2018

Ocenil bych více akce, magie a méně politiky, ale i přes to si myslím, že to je skvělá kniha.

Lucuschka
28.12.2017

Tento žánr nevyhledávám a knihu jsem vyhledala proto, že jsem slyšela chválu na seriál. Obsažené násilí ve filmu mne nelákalo a proto jsem se dala do čtení, ktere mne pohltilo. Skvělá kniha s nepřekonatelnými příběhy všech hrdinů...

Vesmich
12.12.2017

Pro mě novinka. O filmovém zpracování vím, ale neznám ho. Ten rozsah mě ohromil a trochu znejistěl, nicméně zbytečně. Příběh se odvíjí, jedni umírají, jiní stárnou..všude jen boj a krev a zkáza a zmar, soumrak jedněch, úsvit druhých. Místy je to drsné, jak žiletky. Pokračování mě nemine.

achilles
23.11.2017

Co napsat dnes k hodnocení této obdivuhodné série? Stačilo pár slov: skvělé, obdivuhodné, dokonalé,nenapodobitelné, neskutečné...Jak hodnotit knihu, kterou hodnotilo tisíce čtenářů? Je to fantasy, ale tak reálné, jako samotný život. Ač budu patřit k menšině, není tam záporná postava. Každá má něco.
Jelikož jsem nejprve viděl seriál a až poté četl knihu, má představivost postav se kryje s postavy ve filmu, ale žádná škoda, myslím, že se to podařilo dokonale.

izfnp
02.10.2017

Čítať knihu až po videní seriálu GoT je ako zopakovať si jeho prvú sériu, nakoľko sledujete v podstate to isté, takmer do posledného detailu (takže well done, HBO). Na mňa to malo efekt nie moc pozitívny, ale i tak dokážem stále oceniť, ako úžasný svet tu Martin vytvoril, s akou jasnou víziou načrtol charaktery v ňom a situáciu, v ktorej sa svetadiel nachádza. Budem šetriť superlatívami, ale pre milovníkov fantasy je to asi tutovka.

ctecka_knih
29.09.2017

Jedním dechem.....

aneta3874
16.08.2017

Mainstream se stává synonymem Her o trůny! Upřímně moc nerozumím tomu, proč se Martinovy knihy drží na předních příčkách nejlepších knih všech dob. Příběh zajímavý, ALE - spousta postav (některé zbytečné), hluché pasáže (tlachání o ničem), nekonečný příběh (který neskončí nikdy, protože než jej autor dopíše, tak zemře)...

silvie5281
24.06.2017

Fantasy literatura nikdy nebyl zrovna můj šálek čaje, ale po shlédnutí prvních pár dílů seriálu jsem se rozhodla přejít na knižní podobu a rozhodně nelituji. Kniha je plná popisů prostředí, životního stylu jednotlivých oblastí království, rodinných vztahů, rysů jednotlivých rodu,.. Zkrátka hodně věcí na zapamatování, ale sotva se člověk zorientuje s napětím očekává další dej, u kterého nikdy neví, co přinese.
Hodně mi vyhovuje i rozdělení kapitol na úhel pohledu jednotlivých hrdinů, knize dodává na dynamice, navíc má člověk šanci nenucene přecházet do různých dějových linií :) nemám v plánu číst jinou knihu, pokud to nebude pokračování Trůnu.. Alespoň do doby, než všechny přečtu :)

martina2704
17.05.2017

Seriál jsem neviděla (právě proto, že nejdřív čtu knížky a potom až koukám na filmové/seriálové zpracování) a na knižní sérii jsem se chystala dost dlouho. A musím říct že první část prvního dílu nezklamala a v sérii budu určitě pokračovat. Je sice pravda, že tak do půlky knížky bylo trochu složitější se orientovat v tom, kdo jde kdo (těch postav je fakt hodně), ale postupně vykrystalizovaly ty hlavní a provázanost mezi nimi a pak už bylo snadné sledovat děj. A ten je naprosto strhující. Navíc knížka je napsaná velmi čtivě, dokáže udržet pozornost a vlastně nikdy nevíte, co přijde v další kapitole. A to i přesto, že si myslím, že účelem téhle první části bylo primárně představit svět, ve kterém se příběh odehrává a jeho postavy. Ještě se dnes se pouštím do pokračování.

whiolet
28.01.2017

Zdlouhavé, občas,když se člověk nesoustředí,tak ztratí nit,ale jakmile se do knihy naplno vnoříte budete litovat, že už jste na poslední stránce

Misha11
25.12.2016

Rozhodla jsem se zkrátit si čekání na pokračování seriálu knižní podobou, které jsem se dlouho bránila, rozhodně nelituju.
Strašně mě potěšil způsob vyprávění point of view - co kapitola, to jiná postava, není tady tudíž žádná nezaujatá postava a všichni se nám snaží "vnutit" to jejich, čtenář se tedy nenudí a může si na věci vytvářet svůj úhel pohledu.
Co do postav je to určitě nejrozsáhlejší série, do jaké jsem se pustila, ve vedlejší postavách se ztrácím i po vidění seriálu, ale autor často připomíná, kdo je kdo (v těch důležitějších pasážích).
Knížka je čtivá, dynamičnost podporuje přeskakování z místa na místo a neustálé objevování se nových problémů.