Písečníci a bludný asteroid

Když vyrůstáte v sirotčinci na zaostalé planetě Písečnice, nemáte zrovna super vyhlídky. A je úplně jedno, že se v dolech vykopaných mimozemskou rasou vyznáte jako nikdo jiný. Můžete akorát snít, že jednou pojedete do Hlavního Města. Ledaže… Ledaže by se k vaší planetě blížila mezihvězdná loď a vy jste dostali pozvánku na palubu. Potom si musíte vybrat: navždy odletět a studovat na vesmírné akademii pro tajemné pátrače, nebo zůstat a pokusit se odhalit tajemství své minulosti. Vesmírné dobrodružství pro děti, mládež a rodiče, s ilustracemi Jakuba Cenkla....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/387563/pisecnici-a-bludny-asteroid-iJ1-387563.jpg 4.519
Literatura česká, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, vlastním nákladem

Litocha
včera

Na začátku jsem se ke knize stavěla celkem vlažně, ale přibližně od chvíle, kdy se Tomáš vymotal z podzemí, jsem už byla chycena na udičku. Bavila jsem se čím dál víc a poslední asi třetinu knihy jsem už vyloženě hltala.
Podobností s Harrym Potterem je poměrně dost (a kvůli tomu se dají některé věci vytušit předem), ale zároveň autor představuje vlastní promyšlený svět, který čtenáře s jen trochu objevitelským duchem (bez rozdílu věku) zaujme.
Oceňuji hodnověrné (dětské) postavy a popis jejich chování, dobře vybraná jména i to, že se autor docela šikovně vyhnul některým klišé (ne že by tam tedy nebyla vůbec žádná), dočkáme se i několika překvapivých momentů. Tomášovy motivace jsou pochopitelné a Lucinka přidává příběhu neobvyklost - budování jejich vztahu se mi moc líbilo.
Knížka není okatě výchovná, ale ani to není jen dobrodružný příběh. Písečníkům určitě prospělo, že se jim autor věnoval několik let. Zachytila jsem pár míst, která by si zasloužila dotáhnout nebo vysvětlit (doufám, že se toho dočkáme v dalším dílu, knížka si o něj vyloženě říká).
Jsem ráda, že něco takového vzniklo i v českém prostředí (a v našem kraji, protože bez toho bych se o knize asi nedozvěděla a byla bych ochuzena o krásný čtenářský zážitek), na prvotinu úctyhodný výkon!

Dragell
včera

Jedno velké dobrodružství ve vesmírné lodi, kde se malé děti učí o nových planetách, o tom, jak přežít ve vesmíru, ale nezapomínají ani na zábavu ve formě netradičního sportu. Kniha, která cílí především na děti a mládež, ale i mě si naprosto získala. Kromě drobného hašteření, přátelských vztahů, místy akčních a napjatých scén se dočkáte i nemála zajímavostí ohledně fungování věci ve vesmíru, o které se autor nenásilnou formou podělil.

BetyN.

Kniha Písečníci a bludný asteroid je skvělá. Hodně mi připomínala první díl Harryho Pottera, ať už atmosférou, některými postavami a zápletkami nebo tím, jak moc mě pohltila. Ale autor přinesl i hodně svých a originálních nápadů. A ilustrace už jsou jen takovou třešničkou na dortu.

jaromir2404

Vážený pane spisovateli!

Včera jsem jedním dechem přečetl Vaši reportáž a velmi mne mrzí, že jsem se mohl zúčastnit vaší výpravy pouze jako běžný čtenář a ne jako člen posádky. Celý svůj život jsem zasvětil problematice létání a touze přispět k průzkumu neprobádaných nových neznámých světů účastí na jednosměrné expedici do třetího nebo možná čtvrtého rozměru podobné té vaší. Do hlavní postavy jsem se vžil tak, jako již dlouho do žádné jiné a opět jsem s ní prožíval své dávné sny. Jako mladý kadet jsem se také vracel z hangáru jako poslední… A což potom, když mi bylo dopřáno usednout do kokpitu za řízení bojového letounu! Rád bych vás tedy požádal, abych měl tu čest podílet se na Vaší případné další výpravě a být zapsán do seznamu členů posádky. Navrhuji možnost projednání podrobností během nějakého letního víkendu na mé letecké základně. Podmínky ubytování spartánské, možnost silných zážitků, zejména pro Vaše dva malé kadety, výrazná. Přijměte, prosím, tuto nabídku jako poděkování za vaše úsilí, které jste do projektu vložil. Pokud vás zaujala, kontaktujte mne přes kadeta expedice p. Miroslavu Boudovou. Přeji úspěšný nový rok a letu zdar.

Jaromír Bouda

czpilar
29.12.2018

Celou dobu jsem měl pocit, že čtu vesmírnou fan-fiction Harryho Pottera.

Zmiu
28.12.2018

Moc pěkná knížka, která mě bavila. Podobnost s Harry Potterem tam taky vidím, místy hodně, hlavně v zápletce příběhu a v některých postavách. Naštěstí je zde spousta nových nápadů a vesmírné prostředí se mi taky líbí. Rozhodně chci pokračování.

Elza052
11.11.2018

Knížka „Písečníci a bludný asteroid“ vás neomrzí, ani když ji budete číst poněkolikáté. Začala jsem ji číst se svou dcerou a děj mě zaujal natolik, že jsem ji po večerech hltala napřed, abych se dozvěděla, jak se bude příběh dál vyvíjet a jak skončí. S dcerou teď pokračuji ve společném čtení knihy a bavím se u ní stejně, jako když jsem ji četla poprvé, jen s tím rozdílem, že si víc užívám detaily. Dcera (10 let) je z knížky také nadšená a každý den se těší na pokračování napínavého příběhu.

pet016
23.10.2018

velmi čtivá knížka nejen pro děti :-)

Kariol
15.10.2018

Tohle je vážně skvělá knížka. Můžu prozradit, že stojí za to. Je to příběh trochu podobný tomu o Harry Potterovi, ale ve své podstatě se od něj liší a pokud spíš než na kouzla věříte na pokrok technologií, vážně si to přečtěte. Více napíšu v recenzi na blogu. A doufám, že budou další díly. :)

Áňa 998
15.10.2018

Napínavá kniha, která mě velmi mile překvapila!

Bet.hy
12.10.2018

Krásná kniha, která bude bavit nejen děti, ale i jejich rodiče. Příběh je jako bonus doprovázen nádhernými ilustracemi.
Na první pohled se může zdát, že jde o dobrodružný příběh pro chlapce, ale podle mě si ho užijí i holčičky! :-) Mě by teda bavil - a bavil mě i teď!
V knize jsou skvělé postavy, do kterých se malí čtenáři budou schopni skvěle vžít, zároveň jsou nesmírně sympatické a realistické - každá má svoje mouchy, nikdo není dokonalý...
Souhlasím s Ondrou níže, jistá podobnost s Harrym tam je, ale knize to rozhodně neubírá. :-)
Moc se mi líbila i když nejsem cílovka a je to určitě zatím jeden z nejhezčích deseti kousků, co jsem letos četla.
Takže pro (nejen) malé milovníky dobrodružství, vesmíru, přátelství a záhad jako dělané!

OndřejMergl
09.10.2018

Ze začátku knihy jsem si chvíli myslel, že čtu pohádku ve stylu Toma Sawyera, ale to byla pouze předehra k hlavní části ve vesmíru, podobné Enderově hře, ale s dějem Harryho Pottera a Kamene mudrců.

A to doslova. Snape odebírající body Harrymu, Draco Malfoy, Hermiona, Famfrpál, máme tam všechno, akorát přenesené do vesmírného prostředí. A díky tomu mi ta inspirace vůbec nevadila, naopak jsem si užíval oblíbené části v novém světě a příběhu.

Četl se příjemně, přinášel napětí i nezodpovězené otázky, které se snad objasní v pokračování. Toho se už nemůžu dočkat! Pochválit ještě musím trefně vybraná jména postav a ilustrace uvnitř knihy.

Takže se nenechte odradit laciným fontem na obálce a nepříliš napínavým názvem, protože Václav Dvořák ve své knize kombinuje to nejlepší z vašich oblíbených příběhů a dokazuje, že bychom měli současným českým autorům dávat více šancí.