Piráti

Piráti https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223315/bmid_pirati-cpS-223315.jpg 3 11 4

Dobrodružný román z pera anglického spisovatele (1792-1848), autora populárních námořních románů. Bouře na moři rozdělí dva malé šlechtické bratry a dá jim postupně prožít rozdílné životy. Jeden se dostane proti své vůli na pirátskou loď a je nucen bezmocně přihlížet hrůzám pirátského vraždění a loupení a druhý, který rovněž vyrůstá na lodi, stane se později pronásledovatelem pirátské lodi. Bratři, kteří o sobě nevědí, se nakonec setkají u námořního soudu a jen několik šťastných náhod způsobí, že se poznají a vše se šťastně vysvětlí.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

The Pirate , 1836

RoBertino27
RoBertino27
15.03.2021 4 z 5

Pokud čtu publikaci z 19. století na konci století dvacátého, je jasné, že to nebude literární skvost. My se nedožijeme roku 2120, kdy si lidé - pokud ještě nějací budou a knihy jako takové jim něco řeknou - budou utahovat z Harryho Pottera a považovat ho za třeba slaboduché dílo. Pirátské příběhy byly v módě a Marryat vyhověl požadavku čtenářů. Ještě jeden argument - snímek Double Impact (1991) jako by z oka vypadl zápletce Marryatových Pirátů...

janacheca
janacheca
12.06.2019 2 z 5

Klasický dobrodružný příběh pro starší děti, právě v tomto v tomto věku (10-15) se má číst. Je tam vše, co člověk čeká - k nerozeznání si podobná dvojčata, dvě k nerozeznání si podobné lodi (každý z bratrů na jedné z nich, to se rozumí), krutý kapitán pirátů Kain v jádru s dobrým srdcem, další již zcela odporný pirát (hlavní padouch), popis přepadení lodi včetně sežrání pár osob žraloky... atd). Píšu z hlavy, knížku (sešit) jsem měla v ruce před nejméně 35 lety na pionýrském táboře, ale už to, co vše mi uvízlo v hlavě naznačuje, že stojí za to.

elcapitano
elcapitano
20.07.2017 2 z 5

Ve všem souhlasím s komentářem od tenax. Jen doplním: je to kniha z 19. stol a je to na ní znát. Některé činy a motivy zvl. různá osudovost, láska až za hrob a šlechetnost dnes už působí opravdu úsměvně. Je nutno to brát jako dokument doby svého vzniku.
Na druhou stranu prostředí lodí a života na nich je podané (pedpokládám) věrně, Marryat sám byl námořník.

tenax
tenax
11.08.2013 1 z 5

Klasický dobrodružný román pro mládež, plný honiček, soubojů, hrdinských činů, hlubokých přátelství i osudových lásek. Ve dvanácti úžasná četba, v dospělosti už jen pro pobavení.