Liliana

Liliana https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475863/bmid_liliana-lKi-475863.jpg 5 385 112

Pink Tattoo série

Tetování není jen ozdoba. Často je jako otevřená kniha,do které jsou zaznamenány osudové okamžiky lidského života. Lilianě je osmnáct, když se rozhodne začít samostatný, dospělý život. Proti vůli rodičů opustí rodný dům a odejde s Matějem, klukem, kterého oni odmítají přijmout. Čekají spolu dítě a Liliana věří, že budou šťastná, milující rodina. Opak je pravdou – nemocné dítě, snoubencova závislost a sklony k násilnému chování zničí Lilianin sen. Když pak jedné osudné noci uprchne se synem v náručí před Matějovými kumpány, kteří ji chtějí znásilnit, najde útočiště u Malvíny, mladé ženy, u které už nějakou dobu načerno uklízí, aby si přivydělala. Dívky, od pohledu absolutně odlišné, najdou společnou řeč. Díky Malvíně se Liliana seznámí s talentovaným tatérem Matem. Jejich setkání způsobí, že Liliana, jako motýl vytetovaný na jejích zádech, konečně může roztáhnout křídla. Strhující, emocemi nabitý román o boji za sebe a své nejbližší, o lásce a sebeúctě, o rodině, kterou ne vždy určují jen pokrevní pouta, a o lidech, kteří přes tíhu svých životních osudů dokáží nabídnout nezištnou pomoc a podporu. Liliana je první z románů z cyklu „Pink Tattoo“. Příběhy tří žen, Liliany, Malvíny a Jasmíny, kterým osud uštědřil nejednu ránu, se protínají v tetovacím salónu. Každá z nich bojuje s temnými démony ze své minulosti a snaží se dál žít a hledat smysluplný, naplňující, i když ne vždy jednoduchý vztah.... celý text

Evaho73
01.08.2022 5 z 5

Nemôžem si pomôcť, ale začiatok tohto príbehu mi trochu pripomínal seriál Maid natočený na motívy knižnej predlohy od autorky Stephanie Land, ktorý som pozerala na Netflixe.
V knihe som objavila hneď niekoľko spoločných paralel s vyššie menovaným úspešným seriálom. Zhruba od druhej tretiny sa však dej príbehu začal odlišovať, kde prostredím a atmosférou mi už viac začal pripomínať skôr ženský, ako sociálny román.
Autorka sa pohráva so závažnými témami, ako sú domáce násilie, život na hranici chudoby, či vrodenou vývinovou poruchou dieťaťa.
Príbeh Liliany stavia čitateľov pred niektore neľahké životné situácie akoby vytrhnuté zo skutočného života. O to viac určité opísané situácie v príbehu zabolia, keď si čitateľ uvedomí, že to nemusí byť len fikcia, ale aj realita mnohých ďalších žien, ktoré postretol podobný osud.

Mishi
01.08.2022 4 z 5

Musím souhlasit s ostatními komentáři, že kniha je plná emocí. Navíc je čtivá, takže čtenáře nenechá jen tak ji odložit.
Seznámení Lilky s Matem však bylo na mě až příliš "osudové a ideální". To jak se oba zvládli vypořádat se svou minulostí. Autorka to mohla trochu více rozvést. Proto dávám o hvězdičku méně.

Bettybook
30.07.2022 5 z 5

Liliana mě velmi nalákala na svou velice slibně znějící anotaci. Ale to, co jsem dostala? Takovou haldu emocí jsem rozhodně nečekala.
Zprvu chci upozornit na to, že kniha se rozhodně neřadí do prvoplánových erotických knih. To tady prostě nečekejte, protože do prvoplánové erotické knihy má velice daleko. Toto hrálo na mnohem vážnější strunu and I´m here for it.
Development charakterů byl velice výrazný a moc se mi líbil.
Tento příběh byl pro mě rozhodně nadstandard, když se podívám na romanťárny od Redu, které jsem už přečetla. Pro mě jedna z nejlepších knih za tento rok a mohu vřele doporučit!!

evaval
30.07.2022

Pěkné oddychové čtení na léto.

adevis
29.07.2022 5 z 5

Tahle kniha je neskutečná emocionální jízda. Měla jsem menší tušení, co mě čeká, ale tohle jsem tedy opravdu nečekala. Hned u třetí kapitoly jsem měla slzu v oku. A ten soundtrack, boží.

Setkáváme se s mladou Lilianou, která se v osmnácti letech rozhodne žít po svém a proti vůli svých rodičů uteče se snoubencem Matějem, se kterým čeká dítě. Myslí si, že bude žít pohádkový a zamilovaný život, ale opak je pravdou. Z dokonalého Matěje se stává tyran. Liliana společně se synem Oskarem od Matěje uteče a nachází útěchu u Malvíny, které chodila na černo uklízet domácnost. Stávají se z nich kamarádky a Malvína ji k narozeninám věnuje tetování, které Lilianě společně s tatérem Matem obrátí život vzhůru nohama.

Neskutečně silný emoční příběh, opravdu. Najdete zde tolik bolesti, vzteku, lítosti a zároveň i štěstí, lásky a pochopení.

„Také on trpěl a bojoval. Každý jeho den znamenal další krok na cestě utváření vize sebe sama, plnění svých snů a plánů. Chtěla jsem se to naučit. Být stejná jako on. Žít tak, jako kdyby minulost neměla žádný význam, přestože v srdci zela krvácející rána. Důležité bylo jen to, co bylo teď.“

Těším se na další díly.

Ophelie
28.07.2022 4 z 5

Od první stránky mě příběh Lilky pohltil. Kniha je velmi čtivá, nechybí ani náboj erotiky ;-) a myšlenka Pink Tatoo je podle mě v tomto žánru originální. Super kniha nejen na léto.

Lovana
25.07.2022 5 z 5

Kniha mě zaujala hned, když vyšla a pak jsem na ni slyšela samou chválu a konečně jsem se k ní dostala. Kniha byla docela emočně náročná, místy jsem byla opravdu velmi smutná a i znechucená, Lilka to opravdu neměla jednoduché... Je prakticky nemožné ji soudit, pokud člověk nebyl ve stejné situaci a nezažil to co ona.
Všechny postavy jsem si oblíbila (samozřejmě kromě Matěje, toho snad nemůže mít rád nikdo...), kromě ústřední dvojice Lilky a Mata i Malvínu, tým Pink Tattoo a samozřejmě malého Oskárka. Jsem ráda, že kniha je začátek trilogie a ve druhém díle se znovu setkáme s již známými postavami.
Přesto, že kniha v sobě má několik velmi těžkých témat, tak přesto ji nechybí čtivost a stránky mi mizely pod rukama. Těším se až si přečtu druhý díl Malvína.

Hodnocení 4,5*/5*

Ála1968
25.07.2022 4 z 5

Čekala jsem úplně něco jiného než jsem dostala.Čekala jsem odpočinkovou oddechovku,ale byl to strhující příběh ze života,opravdu síla.

Leído
21.07.2022 2 z 5

V tomto případě nadšení nesdílím. Mně se kniha nelíbila. Postavy si moje sympatie nezískaly, jejich chování mi přišlo rozporuplné. Téma bylo bezesporu silné, ale podle mě mohlo být zpracované lépe. Necítila jsem chemii, nesvíral se mi žaludek ani mi neukápla slza. Něco mi tam chybělo. Do dočtení jsem se nutila.

lihate
19.07.2022 5 z 5

Tohle tedy bylo něco...

Kdo knihu ještě nečetl určitě ví, že má čekat hodně a silný příběh. Jenže takhle silný příběh jsem nepředpokládala.

Kniha, která vás rozloupne, vysaje a zbytek vás rozláme na malé kousky, které pak postupně zase dává dohromady a občas nějaký dílek sedne jinak. Je to hromada emocí a pocitů. Od bezmoci až po úlevu a od nenávisti až po vášnivou lásku úplně všechny.

Život Liliany změnili hned čtyři muži. Každý jinak ale všichni obrovským způsobem a vždy totálně od základu. Její příběh se úžasně čte, vstávají z něho chlupy, naskakuje husí kůže... A i přesto, že je tak nějak jasný, že to nedopadne nejhůř, je kniha šíleně napínavá až do konce.

Zajímavé je sledovat, jak se pomalu a jistě mění život i Matovi. Jak se z temného, skoro až nerudného muže stává sympaťák.

Z celého příběhu jsem si také odnesla hned několik myšlenek. Kolik citů se dá jen tak jednoduše skrýt před celým světem... Nebo jak málo toho ve skutečnosti všichni ukazujeme, aniž bychom někomu dovolili dostat se k nám blíž. Emočně blíž.

Celkově je kniha úplně úžasná, dává spoustu podnětů k přemýšlení, otevírá důležitá témata a dokáže dostat čtenáře až na okraj emoční propasti.

Miluju!

Kiwicatko
18.07.2022 5 z 5

Bozinku jak me ji bylo lito, ale soucasne jsem se vztekala, ze v tom nechala toho maleho zit 3 roky. Ze nevzala nohy na ramena driv.

Matyas byl pro ni seslany snad primo z nebe.

Jen jednu obrovskou vadu ma tahle knizka. Potrebuju nutne videt to tetovani. Rada bych viděla jak to vypadalo.

georginaa
17.07.2022 5 z 5

Tohle jsem vůbec nečekala. Opravdu strhující příběh. Dost mi to připomnělo, čím jsem si prošla já, vskutku podobné prožitky bolesti, strachu a ponížení. Každý si musí nalézt svou cestu a je fakt skvělé mít kolem lidi, kterým na vás záleží a pomůžou v nelehkých situaci. Těchto příběhů jsou na světě spousty a cením si fakt lidiček co se nebojí do toho jít a podají pomocnou ruku jako v této knize, už se těším na druhý díl o Malvíně.

kachnat
13.07.2022 5 z 5

Naprosto souhlasím s dencazrnu.... Úžasně napsaný příběh plný emocí.

dencazrnu
10.07.2022 5 z 5

Neskutečný příběh našlapaný emocemi, plný strachu a utrpení. Místy jsem si i u knihy i poplakala, protože tolik bolesti, kolik Liliana musela prožít, si vůbec nedovedu představit. Moc se mi líbilo, jak jednotlivé kapitoly byly doplněny i o písničky, které jsem si u čtení pouštěla. Musím říci, že autorka se s příběhem popasovala úplně neskutečně a jsem velmi zvědavá, jaké bude pokračování této série. Už ale teď vím, že se mi Liliana zapsala pod kůži a jen tak ji ze svého srdce nedostanu.

monishek
01.07.2022 5 z 5

Přečteno a musím říct, ze to byla teda sila. Tak emotivní příběh se četl jedním dechem. I když kousání do rtu me začínalo iritovat, tak zbytek se mi líbil, jako samotny namet, prostředí apod. i postavy byly sympatické, kromě teda Matěje, to byl … To musím vypípat. Skutečně skvěly příběh, který doporučuji přečíst. Když přišel závěr, tak jsem už mela slzu na krajíčku …

Vknihách
26.06.2022 5 z 5

(SPOILER) " Svět je plný příšer, Lilko, a ne vždy jsou to ty, které na tebe vyskočí ze skříně nebo se schovávají pod postelí."

Keďže anotáciu som nečítala, opäť som šla do knihy naslepo a vybrala som si ju,lebo mala skvelé ohlasy. Očakávala som sexom nabitý príbeh. A čo som dostala? Niečo úplne,ale úplne iné…

Úvod je krásny,o zrode mladej lásky. Liliana má čoskoro 18 rokov, zaľúbi sa do chlapca o niečo staršieho,no rodičia jej ho neschvaľujú. Otehotnie a utečie s ním do iného mesta. No potom prišla prvá, druhá, tretia kapitola a ja som sa mračila stále viac. Myslím, že ženy (ja sa k nim pridávam) nerady čítajú o domácom násilí. Psychickom, či fyzickom,je to za jedno…rany na tele či na duši…jedny vidieť, iné v nás zostanú celý život….o to horšie je, keď je v takomto partnerstve dieťa. Trojročný Oskar je tichý, stráni sa detí a lpí jedine na matke. Pokiaľ si Liliana "zlízne" toľko, že sa nevládze postaviť a Matej ešte neskončil, pokračuje v "diele" na Oskarovi. Na malom bezbrannom chlapčekovi,jeho vlastnom synovi! Toto nikdy nepochopím. Kto dokáže ublížiť dieťaťu? Najväčším šokom pre mňa bolo, keď ju Matej chcel predať chlapom, ktorým dĺžil peniaze(toto nie je spoiler,je to aj v anotácii)! Našťastie sa spriatelila s Malvínou, majetnou ženou,ktorej upratuje dom. Od Mateja ujde,ale stále má v sebe boj, či urobila dobre. Najmä kvôli synovi. Síce si vyčítala, že Oskar je poznačený otcovým správaním aj jej vinou, pretože od Mateja nedokázala odísť skôr,na druhú stranu sa jej vyhrážal, že ju nájde,vezme jej syna a bez neho by neprežili (pardon…HAHAHA). Vďaka Malvíne sa Lilka zoznámi s Matom, svojráznym tatérom. Mohlo by sa zdať, že svoj "vzťah" uponáhľajú,ale Lilka je bojazlivá,utiahnutá a nedokáže dôverovať ľuďom a chlapom už vôbec nie. Je pred nimi dlhá,tŕnistá cesta,no Mat oplýva trpezlivosťou a hlavne,je veľmi pozorný, láskavý, čo by podľa ich prvých stretnutí nikto nepovedal. Celý príbeh je vyrozprávaný len z pohľadu Liliany. Síce mám v knihách rada aj pohľady mužov, až tak mi to tu nechýbalo. Mat bol pre mňa "jasný" od prvej zmienky,aj keď autorka sa ho snažila stajomniť. Komu by sa nepáčil svalnatý, potetovaný chlap ako hora s jemnou,oddanou dušou a milujúcimi srdcom. Musím povedať, že mi bolo veľmi divné ako Matej zmizol zo scény. A že sa vôbec neobjavil! Čakala som a čakala a vtrhol do príbehu v momente,kedy som to už naozaj nečakala. Možno bol záver prirýchly,no na druhú stranu…. myslím, že kniha nebola zbytočne naťahovaná. Bonusom bol epilóg, ktorý bol z pohľadu Mata a to veľmi oceňujem. Statočne som sa držala a výnimočne som pri Liliane nevyronila ani jednu slzu(aj keď som mala pár krát na malé). Szafrańska napísala krásny, silný, emotívny príbeh nielen o láske a znovuzrodení hlavnej hrdinky,ale aj o sile priateľstva, odpúšťania, trpezlivosti a materinskej\ rodičovskej nezlomnosti. A aby to nebolo len o pozitívach, maličké negatívum vidím jedine v scénach po tetovaní. Bola som zmätená kedy Lilka odpadla a kedy len skoro odpadla. Či sa to prihodilo prekladom, netuším,no toto jedno by bilo do očí a je to dosť podstatné v texte(pre samotný príbeh až tak nie).

Môj tip pre vás na záver: ak sa obávate siahnuť (po Lipinskej sa nečudujem)po poľských autoroch, nemusíte. Len vyberajte s rozumom. Szafrańsku vám rozhodne odporúčam.

Za mňa kniha dostáva 5*

moma08
21.06.2022 4 z 5

Tohle byl opravdu hodně emotivní příběh, kdy hlavní hrdinka prožívala hotové peklo...
Byly místa, kdy jsem brečela a říkala si, že tohle snad ne...
Ale nakonec všechno dopadlo, tak jak dopadlo a za to jsem byla ráda.
Další příběh si určitě přečtu.

Celaena_S
19.06.2022 4 z 5

Je vidět, že autorka ještě není vypsaná a je to její první kniha...někdy mi přišel styl psaní trošku krkolomný, ale jinak téma velice zajímavé a s hlavní hrdinkou se život nepáral. Neočekávala jsem od knihy moc, ale příjemně překvapila. :) Jsem zvědavá na další díl o Malvíně.

terikus
15.06.2022 5 z 5

Tahle knížka mě hodně dostala, což jsem vůbec nečekala. Mata jsem si zamilovala. Určitě doporučuji.

katasukivasukim
15.06.2022 2 z 5

Tak asi budu černá ovce databáze,ale za mě fakt ne.To bylo,tak moc jednoduché.Přišlo mi,jako kdyby to bylo psané dítětem neustálé kousání do rtů,opakování frází.Mě to fakt nebavilo,prokousávala jsem se horko těžko a nakonec jsem to nedala.Předvídatelná,jednoduchá nuda Sorry no...

domácí násilí tetování závislosti

Anna Szafrańska