Pilsudski... Katyň... Solidarita...Klíčové pojmy polských dějin 20. století

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Poláci a Češi měli a mají mnoho společného, zároveň je však mezi jejich kulturami a dějinnými osudy velmi mnoho rozdílů. Český čtenář se může často v labyrintu polských moderních dějin cítit ztracen. Kniha maďarského historika a polonisty Istvána Kovácse nabízí čtenářům pohled zasvěceného odborníka, který je však zároveň vnějším pozorovatelem, jenž vnímá polské dějiny ze středoevropské perspektivy a ve středoevropských souvislostech. Dílo nabízí seznámení s dějinami polského národa ve dvacátém století - tedy v období, které konstituuje živé historické povědomí i dnešních Poláků. "Zázrak na Visle", pakt Ribbentrop-Molotov, Katyň, Varšavské povstání, pogrom v Kielcích či Solidarita - to je skutečně jen několik málo fenoménů z mnoha, o kterých se čtenář v této knize dočte a které i v 21. století zůstávají klíčem k pochopení nejen polské ale i středoevropské reality. Předmluva: Maciej Szymanowski, ředitel Polského institutu v Praze. Z maďarského originálu a z rukopisů autora přeložil Jiří Januška. Tato publikace obsahuje všech třináct kapitol knihy Istvána Kovácse „Csoda a Visztulánál és a Balti-tengernél. A XX. századi lengyel történelem sorsfordulói“ (Zázrak na Visle a u Baltského moře: body obratu v polských dějinách 20. století) vydané v roce 2006 v Budapešti nakladatelstvím Európa Könyvkiadó. Do přítomného svazku nebyla zařazena předmluva a doslov maďarského vydání ani kalendárium polských dějin 20. století. Naopak tato česká verze obsahuje dvě nové kapitoly „Katyň“ a „Osvětim, neboli 1688 dní a nocí KL Auschwitz“. Namísto seznamu doporučené maďarské literatury k polským dějinám 20. století, který je součástí původního vydání, byl do tohoto svazku zařazen obdobný seznam literatury české. Vydáno ve spolupráci s Polským institutem v Praze v rámci čestného hostování Polska na veletrhu Svět knihy 2010. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100332/pilsudski-katyn-solidarita-klicove--Xvy-100332.jpg 54
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Barrister & Principal
Orig. název

Csoda a Visztulánál és a Balti-tengernél. A XX. századi lengyel történelem sorsfordulói, 2006

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Pilsudski... Katyň... Solidarita...Klíčové pojmy polských dějin 20. století

Přidat komentář
Bublinka78
25.01.2014

Vynikající kniha. U kapitoly o Pilsudském jsem měla velké přestávky, trochu jsem se ztrácela v počtech divizí tu i onde, ale pak jsem se rozjela přečetla knihu jedním dechem. Polské dějiny 20. století jsou velmi pohnuté, Kovácsovi se podařilo zachytit je velmi objektivně. Dozvěděla jsem se, proč bylo Polsko trnem v oku Německu i Sovětskému svazu, musím říci, že Poláci měli zprvu i docela ambiciózní plány s okolními státy (Ukrajina, Litva), takže již dokážu vysvětlit (nikoliv pochopit) Katyň. Nad knihou jsem několikrát kroutila hlavou, tu i zvolávala . Především u kapitol zabývajícími se druhou světovou válkou, Katyní a poválečném uspořádání. Nepřestává mne udivovat Stalinova chladnokrevnost, drzost a naproti tomu neuvěřitelná krátkozrakost západních státu v čele s Británií. Hitler byl svým způsobem snílek, který měl tu výhodu, že včas našel dostatek příznivců, kteří jeho šílené představy realizovali. Ovšem Stalin je neuvěřitelným stratégem, který nepromýšlel své kroky na dva tři tahy, ale rovnou na pět. Šel tvrdě za svým a vždy k tomu dospěl, touto nebo jinou cestou. Kolikrát mohl sedět s rukama v klíně (autor to i jednou přímo zmiňuje) a stejně by si ukrojil vždy největší krajíc. Západní mocnosti se ho bály a neustále ustupovaly. Já být Polák, tak Britům půjdu plivnout do tváře, protože ti se zachovali vůči Polákům ještě hůř než vůči nám. A to mám Brity a Británii ráda, ale za to, jak Polsko nechali při Varšavském povstání na holičkách by se měli omlouvat ještě teď. Rusové taky, ale těm není nic svaté. No prostě skvělá kniha. 20 století mne nepřestává udivovat.

gacie
24.04.2012

Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo se zajímá o dějiny Polska. Je opravdu dobře napsaná. Doporučuji.

Stammel
23.02.2012

Zatím nejlepší z dosud čtených moderních polských dějin. Jsou to hodně zasvěcené vnory do významných událostí, popisovaných navíc s beletristickou zručností, a tedy velmi působivě až mrazivě. Je znát dobrá intuice a cit pro volbu podstatných detailů a nalézání (či alespoň naznačování) důležitých souvislostí. Kovács také nic nezjednodušuje, nechává patřičnou míru nejasnosti nebo rozporuplnosti tam, kde to odpovídá složitosti skutečnosti.

Polské dějiny jsou mnohem větší a drsnější drama než ty české. Kovácsova kniha jim tento punc rozhodně nebere.

Štítky

Katyň Polsko Varšavské povstání (r. 1944) polské dějiny

Autor knihy

István Kovács
maďarská, 1945

Kniha Pilsudski... Katyň... Solidarita...Klíčové pojmy polských dějin 20. století je v

Přečtených4x
Doporučených1x
Knihotéce3x
Chystám se číst1x
Chci si koupit2x